TEMAT: Krzyżowanie pomidorów w teorii i praktyce

Krzyżowanie pomidorów w teorii i praktyce 14 Lis 2023 21:03 #845620

  • Chiarodiluna
  • Chiarodiluna's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 354
  • Otrzymane dziękuję: 1918
Misiula wrote:
Ale to, że dopylą się własnym w czymś przeszkadza? Bo nie bardzo rozumiem...


No jakby troszkę przeszkadza. Bo, powiedzmy, przygotowujesz się mocno merytorycznie, skrupulatnie wybierasz rodziców do nowej krzyżówki i chcesz, żeby konkretny, młody, nietknięty jeszcze żadnym pyłkiem słupek został zapylony przez skrupulatnie wybrany z innego miejsca pyłek. Zyskujesz wówczas jakąś tam pewność, że zrealizowałaś plan teoretyczny. I możesz komuś prawdomównie powiedzieć, jaki jest pomysł na powielenie dokładnie tej samej czynności.

Misiula wrote:
W pokoleniu F1 bez względu na ilość odmian zapylajacych (mix pyłków) wszystkie mieszańce będą jednorodne.


To dla mnie jest jednak niezwykłe. Byłem przekonany, że pierwszy pyłek jest tym "zwycięskim" i zapyla skutecznie słupek, a kolejne pyłki już nie mogą tego celu osiągnąć, bo słupek jest już na to zablokowany. To zmienia całą filozofię mojego myślenia o procesie. W błąd wprowadziły mnie informacje w Internecie, że jakaś nowa odmiana powstała z połączenia dwu innych odmian macierzystych. To sugerowało, że nie może być więcej uczestników procesu, niż tylko dwóch.

Bardzo Ci dziękuję, za to dookreślenie sprawy.


Niemniej, jeśli podejmujesz próbę wiernego odtworzenia jakiejś utraconej krzyżówki "Kozuli" to musisz jednak stosować jakiś bardzo sterylny sposób postępowania.
Paweł

forumogrodniczeoaza.pl/index.php/forum/3...od-w-dolinie-wieprza

Google Maps
51°34'03.9"N 22°04'53.1"E
Ostatnio zmieniany: 14 Lis 2023 21:19 przez Chiarodiluna.
Za tę wiadomość podziękował(a): Krecik stary, Marlenka, jagodka27, del, Mejra


Zielone okna z estimeble.pl

Krzyżowanie pomidorów w teorii i praktyce 15 Mar 2024 19:10 #853230

  • del
  • del's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1747
  • Otrzymane dziękuję: 12041
Moi "krzyżacy" - Lime Green Salad (dwarf) oraz Accordion Cherry i Barry's Crazy Cherry (koktajlówki multiflora). Chciałem "obskoczyć" 2 pokolenia w tym sezonie ale raczej nie wyjdzie.


krzyacy.jpg
pozdrawiam,
Tomek

Krzyżowanie pomidorów w teorii i praktyce 16 Mar 2024 18:00 #853292

  • bietkae
  • bietkae's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1961
  • Otrzymane dziękuję: 11174
Tomku drugie pokolenie dojrzeje nawet jak wysiejesz na koniec maja. Tyle, że aby pierwsze pokolenie szybko dojrzało trzeba ograniczyć ilość owoców na krzaku.
Pozdrawiam Ela
Za tę wiadomość podziękował(a): whitedame, Marlenka, jagodka27, del, ewakatarzyna, Emilia

Krzyżowanie pomidorów w teorii i praktyce 16 Mar 2024 19:02 #853297

  • del
  • del's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1747
  • Otrzymane dziękuję: 12041
Czyli zostawić tylko 1 grono?
pozdrawiam,
Tomek
Za tę wiadomość podziękował(a): Marlenka, bietkae, jagodka27, ewakatarzyna, Emilia

Krzyżowanie pomidorów w teorii i praktyce 16 Mar 2024 20:55 #853311

  • bietkae
  • bietkae's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1961
  • Otrzymane dziękuję: 11174
Ja tak robiłam dwa razy z Fav-ami F1 ( 17 i 18 ) i teraz też mam już ogłowione dwie sadzonki, na których jest po jednym gronie. Chyba je nawet przerzedzę bo pąków jest dużo a słońca na lekarstwo. Dzisiaj przyszła mi nawet ochota na ścięcie jednej, zaryzykować ukorzenić z pąkami bo ciasno na oknie dla dwóch donic. Poza tym coś mi się za bardzo wyciągnęły i grona są wysoko. Jutro podejmę decyzję .
W poprzednich latach jak już zebrałam owoc do ponownego wysiewu ( ledwie zapłoniony poleżał kilka dni, wybrałam nasiona i prosto do wysiewu takie mokre ) to w maju umordowane sadzonki wysadzałam do gruntu, troszkę trwało zanim doszły do siebie ale owocowały do końca sezonu, czyli w gruncie lądowały F1.
Pozdrawiam Ela
Za tę wiadomość podziękował(a): Marlenka, jagodka27, del, ewakatarzyna, Babcia Ala


Zielone okna z estimeble.pl

Wygenerowano w 0.335 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum