TEMAT: Choroby pomidorów. Niedobory pokarmowe. Problemy w uprawie, cz. II

Choroby pomidorów. Niedobory pokarmowe. Problemy w uprawie, cz. II 01 Sie 2019 22:26 #670199

  • patrycja
  • patrycja's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 799
  • Otrzymane dziękuję: 2061
Ja bym zrywała liście z żarłokami:) Zależy ile ich masz. Jeżeli pojedyncze, to po co pryskać?

(no i nie wiem, czy na liściu leżącym na kartce w prawym dolnym rogu nie masz przypadkiem zz...)
Ostatnio zmieniany: 01 Sie 2019 22:28 przez patrycja.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Szczypiorek


Zielone okna z estimeble.pl

Choroby pomidorów. Niedobory pokarmowe. Problemy w uprawie, cz. II 03 Sie 2019 11:14 #670334

  • Kozak
  • Kozak's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 253
  • Otrzymane dziękuję: 185
To chyba jednak niejest sucha zgnilizna!!!
20190803_111211.jpg
Pozdrawiam Mariusz.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Szczypiorek

Choroby pomidorów. Niedobory pokarmowe. Problemy w uprawie, cz. II 03 Sie 2019 12:25 #670335

  • Nimfa
  • Nimfa's Avatar
  • Online
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1407
  • Otrzymane dziękuję: 11163
Taki tekst sobie kiedyś wynotowałam:
"Czasem mogą pojawić się także białe plamy, jeżeli pod wpływem zbyt wysokiej temperatury nastąpi zamieranie tkanki nagrzanych słońcem owoców. Oparzenia słoneczne przypominają niekiedy objawy suchej zgnilizny pomidora, spowodowanej brakiem wapnia lub wody, z tą różnicą, że przy suchej zgniliźnie nekrozy mają brunatne, a czasami czarne zabarwienie."
Ogród - mój optymizm.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Kozak, rychu44, Adasiowa, Betula, Agusiak, aga, Szczypiorek

Choroby pomidorów. Niedobory pokarmowe. Problemy w uprawie, cz. II 03 Sie 2019 12:32 #670336

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15391
  • Otrzymane dziękuję: 50966
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Kozak, Jan4, rychu44, Adasiowa, Betula, Nimfa, aga

Choroby pomidorów. Niedobory pokarmowe. Problemy w uprawie, cz. II 03 Sie 2019 20:39 #670367

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 20239
  • Otrzymane dziękuję: 64594
Mariusz, jeśli nie jestem do końca pewna, czy mam do czynienia z SZW czy z oparzeniem tkanki, delikatnie dotykam zmianę na owocu ( pomidorze lub papryce ) - plama suchej zgnilizny jest sucha i twarda, podczas gdy zmiana oparzeniowa - miękka.
Inna sprawa, że rzadko kiedy oparzenie pojawia się na wierzchołku owocu, tak jak u Twoich pomidorków.

Na jednym z moich owoców oparzenie wygląda tak: forumogrodniczeoaza.pl/index.php/forum/5...-ii?start=162#669685
Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Kozak, Betula, Piotras

Choroby pomidorów. Niedobory pokarmowe. Problemy w uprawie, cz. II 05 Sie 2019 23:15 #670628

  • Osssama
  • Osssama's Avatar
  • Offline
  • Fresh Boarder
  • Posty: 12
  • Otrzymane dziękuję: 33
ekologiczna uprawa pomidorów
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): kuhara

Choroby pomidorów. Niedobory pokarmowe. Problemy w uprawie, cz. II 09 Sie 2019 16:47 #671222

  • marta64
  • marta64's Avatar
  • Offline
  • Expert Boarder
  • Posty: 90
  • Otrzymane dziękuję: 31
Chyba moje pomidorki w donicy złapały SZW
wszystkie co tydzień-10dni pryskane 4HT+20 PW +5 saletry potasowej co kilka razy podlane MS
ostatnie dwa tyg podlewane linią kroplującą ,bo mnie nie było
Czy to można użyć na przetwory?
IMG_20190809_162345.jpg
Temat został zablokowany.

Choroby pomidorów. Niedobory pokarmowe. Problemy w uprawie, cz. II 09 Sie 2019 17:11 #671226

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 20239
  • Otrzymane dziękuję: 64594
Martusiu, dawka PW w ilości 20 ml/l oprysku jest stanowczo za mała, aby chronić pomidory przed niedoborem wapnia i SZW - możesz śmiało zastosować PW 38 ml/l lub 0,5% saletrę wapniową.
Odkroj tę zmienioną część, a przekonasz się, że reszta pomidorka jest o.k.
Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): kuhara, Jan4, Miragoral, Betula, marta64, Corrado

Choroby pomidorów. Niedobory pokarmowe. Problemy w uprawie, cz. II 10 Sie 2019 22:21 #671404

  • Corrado
  • Corrado's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 760
  • Otrzymane dziękuję: 3435
Dokładnie tak jak pisze Adasiowa z tym że ja łącznie oba preparaty i pryskam raz w tygodniu jeśli zapowiadają upały . Podczas naszej uprawy meteo jest też bardzo ważne.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Miragoral, marta64, Szczypiorek

Choroby pomidorów. Niedobory pokarmowe. Problemy w uprawie, cz. II 11 Sie 2019 13:58 #671467

  • Zielona
  • Zielona's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1089
  • Otrzymane dziękuję: 4950
Ja swoje pomidory w folii posadziłam w zbyt dużym zagęszczeniu. Zemściło się to na mnie. W pewnym momencie mąż wyrwał jednego z nich, twierdząc, że pewnie to zaraza, trzeba ewakuować. I oczywiście wyrzucił. Po paru godzinach przyniosłam go z powrotem i posadziłam w najdalszym kącie ogrodu. Oberwałam wszystkie podejrzane liście, (w miarę przyzwoite zostały tylko trzy), no i posadziłam badyl. Oczywiście patyk i oprysk Signum. I czekałam. No cóż, czas miał pokazać co dalej. Zdjęcia z choroby prezentowałam wcześniej, ale przypomnę jeszcze raz. Odmiana Sybirskij Velikan Razowyj.

DSCN1240-2.jpg


A tak teraz prezentuje się ten krzak i jaki ma plon.

DSCN1414.jpg


DSCN1415.jpg
Pozdrawiam Alicja.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Terri, Miragoral, Betula, Szczypiorek

Choroby pomidorów. Niedobory pokarmowe. Problemy w uprawie, cz. II 11 Sie 2019 15:47 #671479

  • Corrado
  • Corrado's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 760
  • Otrzymane dziękuję: 3435
Pomidor niby twarda sztuka, ale niczym się opamięta to już będzie jesień.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Szczypiorek

Choroby pomidorów. Niedobory pokarmowe. Problemy w uprawie, cz. II 11 Sie 2019 15:49 #671480

  • Corrado
  • Corrado's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 760
  • Otrzymane dziękuję: 3435
U mnie pies wykopał jednego, więc niestety ale zasilił kompostownik.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Szczypiorek

Choroby pomidorów. Niedobory pokarmowe. Problemy w uprawie, cz. II 12 Sie 2019 16:59 #671632

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 20239
  • Otrzymane dziękuję: 64594
Zielona wrote:
Oczywiście patyk i oprysk Signum. I czekałam. No cóż, czas miał pokazać co dalej. Zdjęcia z choroby prezentowałam wcześniej, ale przypomnę jeszcze raz. Odmiana Sybirskij Velikan Razowyj.



A tak teraz prezentuje się ten krzak i jaki ma plon.

Alicjo, mogę tylko bardzo serdecznie pogratulować Ci podjętej decyzji o ratowaniu pomidora - jak widać, pomogła zarówno Twoja desperacja, jak i zastosowany oprysk - krzak obwieszony zdrowymi pomidorami wygląda wspaniale.
Nie znam się na tych wszystkich zmianach na liściach, ale środek poskutkował ( Signum dedykowany jest bodajże ZZ i szarej pleśni ).
Zawsze warto ratować rośliny, zwłaszcza te, które "wychowaliśmy" od nasionka.
Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Zielona, anaka, Szczypiorek

Choroby pomidorów. Niedobory pokarmowe. Problemy w uprawie, cz. II 12 Sie 2019 17:34 #671637

  • Zielona
  • Zielona's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1089
  • Otrzymane dziękuję: 4950
Aniu, najgorsze jest to, że nie wiem co to za choroba, bo na pewno nie jest to zz. Ratowałam go z ciekawości, pozostałych nam multum. Nawet rzadko był podlewany i nie nawożony. A plon - krzak się łamie.
Czasem warto coś zostawić w ramach eksperymentu. :idea1:
Pozdrawiam Alicja.
Ostatnio zmieniany: 12 Sie 2019 17:35 przez Zielona.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Adasiowa, Armasza, anaka, Szczypiorek

Choroby pomidorów. Niedobory pokarmowe. Problemy w uprawie, cz. II 12 Sie 2019 18:20 #671642

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 20239
  • Otrzymane dziękuję: 64594
W identyfikacji choroby nie pomogę, ponieważ nigdy nie miałam na liściach takich zmian w podobnym układzie rozmieszczenia ( brunatna plamistość ??? ipopom.inhort.pl/index.php?d=opis&id=313 ).
Widzę też, że zasychały krawędzie blaszek liściowych - czyli miejsca, w których gromadzi się wilgoć albo po opryskach, albo po transpiracji/gutacji. Może akurat ten egzemplarz rósł w miejscu najbardziej narażonym na zastój powietrza w szklarni, a dodatkowe czynniki chorobowe i nadmierne zagęszczenie dokończyły dzieła.

Najważniejsze, że udało się powstrzymać "szkodnika" i wyciągnąć wnioski ze zbyt gęstych nasadzeń .
Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Zielona, Szczypiorek

Choroby pomidorów. Niedobory pokarmowe. Problemy w uprawie, cz. II 12 Sie 2019 18:32 #671643

  • Terri
  • Terri's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 729
  • Otrzymane dziękuję: 684
Witam Was serdecznie po długiej nieobecności... :hearts: Mam problem, moje pomidorki są obsypane owocami, ale nie dojrzewają...są zielone ... :think:
Długo mnie nie było w domku, bo byłam z Jędrkiem u Małgosi i dopiero wczoraj wróciliśmy...
Co mogę zrobić aby nabrały kolorków ??? :jeez:
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Szczypiorek

Choroby pomidorów. Niedobory pokarmowe. Problemy w uprawie, cz. II 12 Sie 2019 18:47 #671645

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 20239
  • Otrzymane dziękuję: 64594
Haniu, spróbuj regularnie usuwać liście na krzakach ( codziennie po 2 sztuki ) i dodatkowo mogę polecić dokarmienie saletrą potasową - doglebowe lub dolistne. U mnie po takim zabiegu pomidory i bakłażany zaczęły szybko przyrastać i się wybarwiać, choć nie bez znaczenia jest fakt, że wybrałam dość późne odmiany, a i obecność słońca też pomogła.
Tak myślę ...
Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Terri, Jan4, rychu44, Zielona, Szczypiorek

Choroby pomidorów. Niedobory pokarmowe. Problemy w uprawie, cz. II 12 Sie 2019 19:44 #671660

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15391
  • Otrzymane dziękuję: 50966
Terri wrote:
Witam Was serdecznie po długiej nieobecności... :hearts: Mam problem, moje pomidorki są obsypane owocami, ale nie dojrzewają...są zielone ... :think:

Może to być efekt nadmiaru azotu. Czym nawoziłaś pomidory ?. Ogłowiłaś krzaki ?
Ostatnio zmieniany: 12 Sie 2019 19:45 przez pomodoro.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Terri, Adasiowa, Szczypiorek


Zielone okna z estimeble.pl

Wygenerowano w 0.748 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum