TEMAT: Choroby pomidorów. Niedobory pokarmowe. Problemy w uprawie, cz. II

Choroby pomidorów. Niedobory pokarmowe. Problemy w uprawie, cz. II 12 Sie 2019 22:58 #671725

  • Terri
  • Terri's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 729
  • Otrzymane dziękuję: 684
Mietku, krzaki nie mają za dużo liści, poobrywałam je przed wyjazdem, bo wiedziałam, że Kama się nimi nie zaopiekuje... :jeez:
A były tylko kilka razy podlewane nawozem do pomidorów, ale dawno...teraz tylko woda... :think:
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Szczypiorek


Zielone okna z estimeble.pl

Choroby pomidorów. Niedobory pokarmowe. Problemy w uprawie, cz. II 12 Sie 2019 23:02 #671726

  • Terri
  • Terri's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 729
  • Otrzymane dziękuję: 684
Aniu i Mietku, dziękuję za szybką odpowiedź :kiss3: Jesteście bardzo mili... :kiss3: :hearts:
Aniu, ja poobrywałam liście, ale widocznie za mało...jutro się wezmę za krzaczki...
Saletrę potasową mam, ale nie pamiętam jakie proporcje mam podać do wody, aby podlać lub opryskać pomidorki ??? Podpowiesz mi ? z góry dziękuję ... :hearts: :kiss3:
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Szczypiorek

Choroby pomidorów. Niedobory pokarmowe. Problemy w uprawie, cz. II 12 Sie 2019 23:03 #671727

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15391
  • Otrzymane dziękuję: 50966
Nie chodzi o liście. Pomidory gruntowe powinny być na przełomie lipiec/sierpień ogłowione, tj. uszczknięte wierzchołki wzrostu
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Terri, Armasza, Szczypiorek

Choroby pomidorów. Niedobory pokarmowe. Problemy w uprawie, cz. II 12 Sie 2019 23:06 #671728

  • Terri
  • Terri's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 729
  • Otrzymane dziękuję: 684
Aaaaaa..nie pomyślałam...ale jestem jeszcze trochę zmęczona po 9 godzinnej jeździe, a wróciliśmy wczoraj wieczorem....jutro zaczynam działać...dzięki...:)
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Szczypiorek

Choroby pomidorów. Niedobory pokarmowe. Problemy w uprawie, cz. II 12 Sie 2019 23:06 #671729

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 20239
  • Otrzymane dziękuję: 64594
Hanuś, stosuję stężenie 0,5% , czyli 5g saletry na 1 l wody do oprysku, albo do podlewania ( wg analizy gleby ) 10g na 10l wody, począwszy od zawiązania I grona.
Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): pomodoro, Terri, Armasza, anaka, Szczypiorek

Choroby pomidorów. Niedobory pokarmowe. Problemy w uprawie, cz. II 12 Sie 2019 23:10 #671731

  • Terri
  • Terri's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 729
  • Otrzymane dziękuję: 684
Dziękuję Aniu :kiss3: :hearts:
Jutro zaczynam działać ... :hearts: :dance: :kiss3:
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Szczypiorek

Choroby pomidorów. Niedobory pokarmowe. Problemy w uprawie, cz. II 13 Sie 2019 07:17 #671745

  • kressowiak
  • kressowiak's Avatar
  • Offline
  • Senior Boarder
  • Posty: 48
  • Otrzymane dziękuję: 33
Witam wszystkich zakręconych pomidorowo. Chciałbym poruszyć pewien temat.....Na stronach portali sadowniczych często przewija się informacja że wręcz wskazane jest do oprysku preparatem grzybobójczym wgłębnym, systemicznym należy dodać preparat o działaniu kontaktowym. Np score+ captan. Właściwie to tylko do sylitu zawierającego dodynę nie należy nic dorzucać. Podobno w takiej konfiguracji oprysk jest o wile bardziej skuteczny. Takie łączenie preparatów widziałem w różnych programach ochronnych drzew owocowych. Czy takie łączenie preparatów jest możliwe i zasadne w ochronie naszych pomidorków...tzn preparat wgłębny+ kontaktowy....czekam na dyskusję....pozdrawiam
Temat został zablokowany.

Choroby pomidorów. Niedobory pokarmowe. Problemy w uprawie, cz. II 13 Sie 2019 07:30 #671748

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15391
  • Otrzymane dziękuję: 50966
Wiele ŚOR przydatnych w ochronie pomidora jest dwu składnikowa właśnie. Pozostawianie na powierzchni roślin składników kontaktowych zwiększa skuteczność , ponieważ utrudnia lub wręcz uniemożliwia w okresie po oprysku kiełkowanie zarodników grzybów .
Ostatnio zmieniany: 13 Sie 2019 07:32 przez pomodoro.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): kressowiak

Choroby pomidorów. Niedobory pokarmowe. Problemy w uprawie, cz. II 13 Sie 2019 07:40 #671750

  • kressowiak
  • kressowiak's Avatar
  • Offline
  • Senior Boarder
  • Posty: 48
  • Otrzymane dziękuję: 33
Dzięki Pomodoro. Czyli jeżeli dobrze kumam stosując taką miksturę na pomidorka to byłoby trochę takie masło maślane.............
Temat został zablokowany.

Choroby pomidorów. Niedobory pokarmowe. Problemy w uprawie, cz. II 13 Sie 2019 07:53 #671751

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15391
  • Otrzymane dziękuję: 50966
Delikatnie mówiąc- niezupełnie.

Przykładowo - preparat Acrobat MZ 69 WG Zawiera dwa składniki: wgłębny- dimetomorf i kontaktowy- mankozeb. Mankozeb pozostaje na powierzchni roślin i bardzo skutecznie uniemożliwia kiełkowanie czy to ZZ czy alternariozy długo po tym jak składnik wgłębny dimetomorf zostanie wchłonięty przez roślinę. Przekonałem się niejednokrotnie praktycznie, że właśnie te preparaty , jak i podobne np Helm Cymi czy Ekonom są o wiele skuteczniejsze w takim schorzeniu jak alternarioza pomidora.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Terri, Jan4, Adasiowa, Miragoral, Renia, JaNina, anaka

Choroby pomidorów. Niedobory pokarmowe. Problemy w uprawie, cz. II 13 Sie 2019 09:38 #671756

A czy to prawda, że do niektórych środków na zarazę warto dodać olej [...], aby oprysk zatrzymał się na liściu?

Moniko! Witaj na forum. Usunęłam podany przez Ciebie link. Według regulaminów nie można wstawiać takich linków na forum.
Ostatnio zmieniany: 15 Sie 2019 14:54 przez Betula.
Temat został zablokowany.

Choroby pomidorów. Niedobory pokarmowe. Problemy w uprawie, cz. II 13 Sie 2019 09:41 #671757

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15391
  • Otrzymane dziękuję: 50966
To jest chyba spam.

A w jaki sposób ten olej wymieszać z całą objętością cieczy do oprysku ?.
Temat został zablokowany.

Choroby pomidorów. Niedobory pokarmowe. Problemy w uprawie, cz. II 13 Sie 2019 09:58 #671763

  • kressowiak
  • kressowiak's Avatar
  • Offline
  • Senior Boarder
  • Posty: 48
  • Otrzymane dziękuję: 33
Nie wiem czy robię dobrze czy źle ale zawsze mój pierwszy oprysk jest acrobatem, i to zarówno w szklarni jak i w gruncie ( no oczywiście nie licząc miedzianu)którym traktuję pomidorki w trakcie sadzenia)
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Szczypiorek

Choroby pomidorów. Niedobory pokarmowe. Problemy w uprawie, cz. II 13 Sie 2019 10:10 #671764

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15391
  • Otrzymane dziękuję: 50966
Ja bym jednak proponował wykonywać profilaktyczne opryski Revus'em. Jak by nie było Revus ma bardzo niską toksyczność ostrą LD -50 i chyba najniższą, ze wszystkich preparatów dostępnych dla amatorów.

Karty charakterystyki Revusa www.target.com.pl/files/108/185/173/revu...acharakterystyki.pdf

i Acrobatu www.google.pl/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&s...Gn-vvES2G7mHAe7cpUx3

Jak widzisz Revus ma o połowę mniejszą toksyczność ostrą LD 50 [ 5000/2770 mg/kg ]
Ostatnio zmieniany: 13 Sie 2019 10:24 przez pomodoro.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Terri, Miragoral, kressowiak, anaka

Choroby pomidorów. Niedobory pokarmowe. Problemy w uprawie, cz. II 13 Sie 2019 21:18 #671912

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 20239
  • Otrzymane dziękuję: 64594
Hanuś, mam nadzieję, że poradziłaś sobie z pomidorowym buszem :) ?
Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Terri

Choroby pomidorów. Niedobory pokarmowe. Problemy w uprawie, cz. II 13 Sie 2019 21:23 #671913

  • Terri
  • Terri's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 729
  • Otrzymane dziękuję: 684
Tak...tak...ogłowiłam, ale nie opryskałam, bo nie wyrobiłam się...byłam u doktorów, zresztą jutro też maszeruje, a jeszcze Jędrek jedzie w niedzielę na obóz to nie dałam rady...ale jutro o powrocie będzie oprysk, bo sobie wszystko już uszykowałam... :dance:
Jeszcze raz WIELKIE DZIĘKI za pomoc... :kiss3: :kiss3: :kiss3: :hearts:
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Adasiowa, Szczypiorek

Choroby pomidorów. Niedobory pokarmowe. Problemy w uprawie, cz. II 15 Sie 2019 11:54 #672133

  • M a r i u s z
  • M a r i u s z's Avatar
  • Offline
  • Expert Boarder
  • Posty: 136
  • Otrzymane dziękuję: 147
Po dotknięciu zmienione chorobowo miejsce się wykrusza. Od dołu liścia brązowy pył.

IMG_20190814_173950.jpg


IMG_20190814_173955.jpg


Co to za choroba ? Jest jakieś lekarstwo ?

Pozdrawiam
Ostatnio zmieniany: 15 Sie 2019 14:55 przez Betula.
Temat został zablokowany.

Choroby pomidorów. Niedobory pokarmowe. Problemy w uprawie, cz. II 15 Sie 2019 20:46 #672227

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15391
  • Otrzymane dziękuję: 50966
Wątek już spadł na stronę drugą :rotfl1: . Kogo obchodzą jakieś choroby pomidorów ?!. Teraz na tapecie racjonalizacja :rotfl1: .

To są Mariusz plamy ZZ . Jakie masz komercyjne środki do ochrony ?
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): JaNina, M a r i u s z, Szczypiorek


Zielone okna z estimeble.pl

Wygenerowano w 0.686 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum