TEMAT: Uprawa dyń, cukinii,kabaczków i patisonów, cz. 3

Uprawa dyń, cukinii,kabaczków i patisonów, cz. 3 16 Maj 2020 18:33 #709548

  • Jan4
  • Jan4's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 5534
  • Otrzymane dziękuję: 12680
Posadziłem dziś przy tunelu z obu stron drzwi dwie cukinie. :dance:
Za tę wiadomość podziękował(a): Nimfa, Szczypiorek


Zielone okna z estimeble.pl

Uprawa dyń, cukinii,kabaczków i patisonów, cz. 3 16 Maj 2020 18:47 #709550

  • mk1a
  • mk1a's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 817
  • Otrzymane dziękuję: 841
czy już mimo zapowiadanych chłodów wysadzacie dyniowate do gruntu?
Za tę wiadomość podziękował(a): Szczypiorek

Uprawa dyń, cukinii,kabaczków i patisonów, cz. 3 16 Maj 2020 18:49 #709551

  • Jan4
  • Jan4's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 5534
  • Otrzymane dziękuję: 12680
Z tego co podają minusowych temperatur już nie będzie. :idea2:
Za tę wiadomość podziękował(a): Nimfa, Szczypiorek

Uprawa dyń, cukinii,kabaczków i patisonów, cz. 3 16 Maj 2020 19:42 #709563

  • Nimfa
  • Nimfa's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1407
  • Otrzymane dziękuję: 11159
U mnie będą :) :)
Nasiona swoich cukinii wyłożyłam do skiełkowania 29 kwietnia. Po dwóch dniach skiełkowała głównie odmiana Atena Polka. Astra Polka (nasiona zaprawione) skiełkowała po 6 dniach - 3 sztuki. Nasiona leżały na waciku 10 dni, wydawało mi się, że robią się miękkie i nic z nich nie będzie. Szkoda mi było, bo wśród nich były też straganikowe Black Beauty. Wsadziłam je do ziemi i o dziwo, zaczynają kukać. Black Beauty też. A więc kiełkowanie ma swoje tajemnice :)

Te skiełkowały pierwsze
DSCN4569.jpg


A te później
DSCN4568.jpg
Ogród - mój optymizm.
Ostatnio zmieniany: 16 Maj 2020 19:43 przez Nimfa.
Za tę wiadomość podziękował(a): Bobej, Adasiowa, Marlenka, Betula, bietkae, Termaj, anaka, Szczypiorek

Uprawa dyń, cukinii,kabaczków i patisonów, cz. 3 16 Maj 2020 20:05 #709568

  • newrom
  • newrom's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1342
  • Otrzymane dziękuję: 1921
Ja czekam. Poza tymi które pójdą do gruntu, nim wyjdą to sobie mrozy pójdą i wróci susza ;-)
Za tę wiadomość podziękował(a): Betula, anaka, Szczypiorek

Uprawa dyń, cukinii,kabaczków i patisonów, cz. 3 18 Maj 2020 15:07 #709841

  • Emalia112
  • Emalia112's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 9769
  • Otrzymane dziękuję: 14471
Część swoich cukinii wsadziłam do gruntu w zeszła środę, zaraz po mroźnej nocy. Przykryłam połówką PETa . Gdy je wsadzałam miały rozłożone liścienie i zaczątki liści właściwych. Dziś wsadzałam resztę cukinii. Cukinia która jest wsadzona do gruntu ma już trzy liście właściwe, natomiast ta którą przyniosłam z domu dalej ma rozłożone liścienie i ani jednego liścia właściwego. Te na gruncie są dwukrotnie większe. Wszystkie odmiany były wykładane do kiełkowania jednego dnia. Wniosek: Cukinia źle się czuje w doniczkach, mimo ferdygowania. U pomidorów sytuacja była odwrotna , te przyniesione z domu były znacznie ładniejsze od tych na gruncie.
Ostatnio zmieniany: 18 Maj 2020 15:10 przez Emalia112.
Za tę wiadomość podziękował(a): rozalia, Marlenka, Betula, bietkae, najemnik, Nimfa, anaka, Szczypiorek

Uprawa dyń, cukinii,kabaczków i patisonów, cz. 3 18 Maj 2020 15:31 #709843

  • najemnik
  • najemnik's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1253
  • Otrzymane dziękuję: 8132
Ja dziś wysadziłem 2 cukinie oraz 10 podkiełkowanych nasion Czerwonej Karocy.
Ogrodnictwo to moje hobby, które daje satysfakcję i uczy pokory.

Zapraszam do wymiany kłączy dalii.
Za tę wiadomość podziękował(a): Adasiowa, Betula, bietkae, Szczypiorek

Uprawa dyń, cukinii,kabaczków i patisonów, cz. 3 18 Maj 2020 16:25 #709851

  • Jan4
  • Jan4's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 5534
  • Otrzymane dziękuję: 12680
Jan4 wrote:
Posadziłem dziś przy tunelu z obu stron drzwi dwie cukinie. :dance:
Podlałem je dziś nawozem do pomidorów i papryki. Ma skład NPK (Mg)12-12-25(4).
Jakim nawozem zasilacie cukinie? Zastanawiam się nad podlewaniem saletrą amonową (5g/1l).
Za tę wiadomość podziękował(a): Adasiowa, koma, Szczypiorek

Uprawa dyń, cukinii,kabaczków i patisonów, cz. 3 18 Maj 2020 17:58 #709872

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Online
  • Moderator
  • Posty: 20239
  • Otrzymane dziękuję: 64586
Andrzej, jak na pewno wiesz, dyniowate lubią żyzną glebę bogatą w składniki pokarmowe ( zwłaszcza dynie są bardzo "łakome" :) ). Wiele zależy od podłoża, w jakim zostaną posadzone; na moich piaskach konieczne jest najpierw wzbogacenie rodzimej gleby jakimś dobrym podłożem ( gotowym wymieszanym z własnym kompostem ), w które posadzę rozsady. Zazwyczaj robię tak, że zaraz po posadzeniu podlewam roślinki nawozem azotowym ( np. saletrą amonową ), bo po zimie poziom azotu jest dramatycznie niski - dostają więc saletrę na start. Później dokarmiam wg zapotrzebowania danej odmiany - najczęściej odpowiednią dawką nawozu biedronkowego lub Magiczną Siłą 36 plus opryski PW lub saletrą wapniową, ponieważ zdarza się, że w upalne lato cukinie wykazują objawy SZW.

Czasami, jeśli miejscówkę pod dyniowate wybieram na chybił trafił, do dołka wrzucam przekompostowany obornik - ale z tym ostrożnie, aby nie spalić korzonków.
Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....
Za tę wiadomość podziękował(a): Jan4, rozalia, pouder, Marlenka, Betula, bietkae, koma, najemnik, Nimfa, anaka, Szczypiorek, zwykły chłop

Uprawa dyń, cukinii,kabaczków i patisonów, cz. 3 18 Maj 2020 18:32 #709877

  • Betula
  • Betula's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Marki/W-wa
  • Posty: 4201
  • Otrzymane dziękuję: 13291
U mnie zawsze był tylko granulowany obornik i kompost. Pojawiło się teraz w sprzedaży kilka nawozów mineralnych eko. Zgłębiam temat i chyba się na jakiś skuszę.
Pozdrawiam
Bea
Za tę wiadomość podziękował(a): Adasiowa, pouder, Marlenka, Nimfa, anaka, Szczypiorek

Uprawa dyń, cukinii,kabaczków i patisonów, cz. 3 18 Maj 2020 18:42 #709881

  • rozalia
  • rozalia's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1787
  • Otrzymane dziękuję: 7631
Moja cukinia prosi się o wysadzenie .
20200518_114032.jpg
Pozdrawiam.Rozalia
Za tę wiadomość podziękował(a): Adasiowa, Armasza, pouder, Marlenka, Betula, bietkae, Nimfa, anaka, Szczypiorek

Uprawa dyń, cukinii,kabaczków i patisonów, cz. 3 18 Maj 2020 18:54 #709886

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Online
  • Moderator
  • Posty: 20239
  • Otrzymane dziękuję: 64586
A masz już jakiś konkretny na oku Beato ? Przyznam szczerze, że trudno połapać się w gąszczu ofert :jeez:

Rozalko, to nie daj się dłużej prosić - cukinka wygląda już bardzo dorodnie :)
Moje cukinie i dynie są na etapie drugiego liścia właściwego, więc mam nadzieję, że końcem maja powędrują do gruntu, a ja przynajmniej mam czas na przygotowanie dołków.
Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....
Za tę wiadomość podziękował(a): Armasza, rozalia, pouder, Betula, bietkae, Nimfa, anaka

Uprawa dyń, cukinii,kabaczków i patisonów, cz. 3 18 Maj 2020 19:00 #709888

  • JaNina
  • JaNina's Avatar
  • Online
  • Moderator
  • Posty: 7837
  • Otrzymane dziękuję: 51933
Moje cukinie dzisiaj powsadzałam do grunty. Były już bardzo duże. Na strychu pod doświetleniem bardzo szybko się rozrosły.
Na zdjęciu Bianka di Trieste z nasion od Mietka, która została wkomponowana w trawnik :)

4B4F9F01-198F-4B38-BA55-A3C8C599E019.jpeg
Janina
Jestem Ślązaczką i jestem z tego bardzo dumna

Między kuchnią a ogrodem
Za tę wiadomość podziękował(a): pomodoro, Adasiowa, Armasza, rozalia, pouder, Marlenka, Betula, bietkae, magnes, Nimfa, anaka, Szczypiorek

Uprawa dyń, cukinii,kabaczków i patisonów, cz. 3 18 Maj 2020 20:15 #709908

  • Betula
  • Betula's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Marki/W-wa
  • Posty: 4201
  • Otrzymane dziękuję: 13291
Adasiowa wrote:
A masz już jakiś konkretny na oku Beato ? Przyznam szczerze, że trudno połapać się w gąszczu ofert :jeez:

Z konieczności skupiam się na tym co mam dostępne w najlepiej zaopatrzonym ogrodniczym w okolicy. Nie jest tego dużo niestety. Mają dostępne produkty trzech firm:
- Florowitu BioNawóz - ogrodnik24.pl/pl/p/Bio-nawoz-granulat-do...-800g-Florovit/18608
- Ogród Start "EkoStart", to nawóz organiczno mineralny - ogrodnik24.pl/pl/p/Eko-Start-Nawoz-do-Po...kg-Ogrod-Start/18294
- Gardeny "Compo Bio" - ten jest tylko organiczny - ogrodnik24.pl/pl/p/BIO-Organiczny-nawoz-...row-750g-Compo/13796

I to cała oferta eko. Stosowałam kiedyś wcześniejszą wersję Gardeny z wełny owczej i nie byłam zbyt zadowolona. Ale może to dlatego że testowałam na żarłocznych dyniach i możliwe, że dawka dla nich była za mała.
Nie wiem co wybiorę. Muszę więcej poczytać
Pozdrawiam
Bea
Ostatnio zmieniany: 18 Maj 2020 20:15 przez Betula.
Za tę wiadomość podziękował(a): Jan4, Adasiowa, bietkae, Nimfa, anaka, zwykły chłop

Uprawa dyń, cukinii,kabaczków i patisonów, cz. 3 19 Maj 2020 09:04 #709997

  • gałązka
  • gałązka's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1013
  • Otrzymane dziękuję: 3718
I ona da radę? dla mnie byłoby to super wyjście, bo mnie poniosło w tym roku i nie mam już skonanego terenu.

Uprawa dyń, cukinii,kabaczków i patisonów, cz. 3 19 Maj 2020 09:42 #709999

  • Nimfa
  • Nimfa's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1407
  • Otrzymane dziękuję: 11159
Ja też w tym roku planuję posadzenie cukinii w trawniku. Pomodoro dziękuję za pomysł. Szukam teraz dla nich stosownego miejsca, bo musi być odpowiednie nasłonecznienie i estetycznie - no i jeszcze opiekun trawnika musi się zgodzić, a jeszcze nic nie wie, ale nasiona Bianca Di Treste już wyłożone do skiełkowania. Będzie się działo. Oby!
Ogród - mój optymizm.
Za tę wiadomość podziękował(a): pomodoro, rozalia, Betula, bietkae, anaka

Uprawa dyń, cukinii,kabaczków i patisonów, cz. 3 19 Maj 2020 10:37 #710009

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15391
  • Otrzymane dziękuję: 50964
Cukinie nie muszą mieć bezpośredniego słońca. Może być światło rozproszone ,a nawet półcień.


IMG_1593-2.jpg


Zbiory aż za nadto obfite


IMG_1790-3.jpg
Za tę wiadomość podziękował(a): Jan4, rozalia, Betula, bietkae, pszczolka, Nimfa, anaka, zwykły chłop

Uprawa dyń, cukinii,kabaczków i patisonów, cz. 3 19 Maj 2020 11:08 #710011

  • bietkae
  • bietkae's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1992
  • Otrzymane dziękuję: 11363
Ja to dopiero mam problem z miejscówką dla cukinii i patisonów. Otóż wykopałam cebule tulipanów, które rosły w tym samym miejscu od wielu lat. Przy kopaniu grządki ok. 10 m 2 natknęłam się na 2 słownie: dwie sztuki dżdżownic, a ziemia całkowicie bez próchnicy. Tydzień temu posypałam więc dość obficie obornikiem granulowanym oraz grubo skoszoną i lekko podsuszoną trawą z trawnika, trochę saletry amonowej i wszystko przekopałam ale niezbyt głęboko. Za dwa dni po tym zabiegu była ulewa więc poletko się mocno uklepało. Zruszyłam więc widłami i tak się to kompostuje. I teraz mam taki pomysł aby wykopać miejscowo dziury, włożyć duże koszyczki ( takie do roślin cebulowych), nasypać w nie trochę ziemi z Bi-ki, następnie nieco przefermentowanego obornika końskiego i znowu ziemia a w pobliżu koszyczków czyli na zewnątrz też dać dobrej ziemi z innej części działki. Myślę, że zanim korzenie cukinii i patisonów przejdą swobodnie przez otwory w koszyczkach i przedostaną się dalej to upłynie trochę czasu i trawa z obornikiem już nieco się przerobi ( będę ją często napowietrzać widłami bo wiadomo, że jak się chodzi to się ubija, zwłaszcza przy mojej wadze :rotfl1: ).
Pozdrawiam Ela
Za tę wiadomość podziękował(a): Adasiowa, rozalia, Betula, Nimfa, anaka, zwykły chłop


Zielone okna z estimeble.pl

Wygenerowano w 0.495 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum