TEMAT: Paprykowy straganik 2019

Paprykowy straganik 2019 27 Lis 2019 11:02 #682173

  • koma
  • koma's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 3561
  • Otrzymane dziękuję: 30033
Aniu dziękuję za dobrą wiadomość.Nie mam dużo tych nasionek,ale na kilka dilerek wystarczy.Z czystym sumieniem mogę wysyłać.
Maria
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Adasiowa, Kasionek, Pestka


Zielone okna z estimeble.pl

Paprykowy straganik 2019 27 Lis 2019 11:49 #682181

  • Emalia112
  • Emalia112's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 9769
  • Otrzymane dziękuję: 14471
Marysiu nasionka Habanerek są z natury większe, maja większą ta łupinkę.Tak ze wszystko wydaje się z twoimi nasionami w porządku.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Kasionek, Pestka, koma

Paprykowy straganik 2019 29 Lis 2019 09:16 #682355

  • Kasionek
  • Kasionek's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 3179
  • Otrzymane dziękuję: 5453
Nasionka powoli ,, spływają " na nasz straganik. Wczoraj dotarły koperty z nasionkami od Badzi i Komy.Dziewczyny bardzo dziękuję za świetnie spakowane nasionka a Marysi za dodatkową porcję energii , przyda się w te deszczowe i już niestety zimne dni :hearts:
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Adasiowa, Marlenka, Pestka, koma

Paprykowy straganik 2019 29 Lis 2019 11:12 #682365

  • Kasionek
  • Kasionek's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 3179
  • Otrzymane dziękuję: 5453
Komuś Ty chyba masz jakieś znajomości na poczcie - właśnie dotarła koperta z habanerkami. :woohoo: :kiss3:
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): koma

Paprykowy straganik 2019 29 Lis 2019 13:50 #682373

  • Marlenka
  • Marlenka's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 2661
  • Otrzymane dziękuję: 17521
Dzisiaj rano wysłałam kopertę z nasionami. :)
Pozdrawiam Marzena
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Emalia112, Kasionek

Paprykowy straganik 2019 29 Lis 2019 15:20 #682381

  • koma
  • koma's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 3561
  • Otrzymane dziękuję: 30033
Cieszę się,że tak szybko dotarły.
Maria
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Kasionek

Paprykowy straganik 2019 29 Lis 2019 15:41 #682383

  • Kasionek
  • Kasionek's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 3179
  • Otrzymane dziękuję: 5453
Marzenko więc czekam z niecierpliwością. :search:
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Marlenka

Paprykowy straganik 2019 29 Lis 2019 16:32 #682390

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 20234
  • Otrzymane dziękuję: 64542
Kasiu, zgodnie z obietnicą wysłałam dzisiaj paczkę z nasionami papryk, które przysyłały do mnie nasze Ludki.
Nr przesyłki podam Ci na pw.
Pozdrawiam cieplutko...
Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Emalia112, Kasionek

Paprykowy straganik 2019 29 Lis 2019 20:11 #682410

  • aga
  • aga's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 843
  • Otrzymane dziękuję: 4750
Pakuję nasionka papryk,które zebrałam.Nic specjalnego,bo większość ma nazwę NN.Ale nasiona zebrałam,bo ja w przyszłym sezonie chcę je powtórzyć.Spore ilości NN Adrian,którą większość osób na forum zna ( niestety zdjęcia nie mam).Słodka brązowa ,którą nazwę "Lucysia",bo od niej ją mam.Rzeczywiście jest brązowa,słodziutka,plenna i ma całkiem spore owoce.



20190923_081654.jpg


Brązową widać w górnej części zdjęcia.



20190914_103314-2.jpg


Małe,słodkie, kolorowe papryczki w dolnej części zdjęcia nazwałam "Trzy kolory",ale zapakowałam każdy kolor osobno.Miałam te papryki w donicach - słodkie,chrupiące i bardzo plenne ( w miarę zrywania rosną i dojrzewają następne.Zaczęły dojrzewać jako jedne z pierwszych,a skończyły jako ostatnie.Jest na tym zdjęciu również żółta pomidorowa ( trochę wyżej z prawej).



20190907_162709-2.jpg


"Czerwona długa" to moja ulubiona papryka - od 25 do 30 cm długości i po 9 - 10 sztuk na krzaku.Jedyny mankament to,że dosyć późna.Kilka ostatnich sztuk zerwałam jako zielone,ale doszły pięknie w mieszkaniu.
Nie będę już polecać innych,które przygotowałam,jednak mogę zapewnić,że każda z tych odmian jest godna uprawy. :bye:
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): bela, Jagoda254, Adasiowa, Horti, Kasionek, Marlenka, janinka-n, Pestka, najemnik, Sylwiaaa, Ada, anaka

Paprykowy straganik 2019 29 Lis 2019 20:36 #682412

  • Horti
  • Horti's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1276
  • Otrzymane dziękuję: 3726
Kasiu, skompletowałam Twoja kopertę z nasionami pomidorów i wysyłam razem z nimi nasiona papryk, które dotarły do mnie do przekazania na Paprykowy Straganik.

Postaram się przesłać trochę oryginalnych nasion Kurtovskiej Kapii, choć kilka pakiecików.
Pozdrawiam,
Dorota
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Kasionek

Paprykowy straganik 2019 29 Lis 2019 21:13 #682421

  • Kasionek
  • Kasionek's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 3179
  • Otrzymane dziękuję: 5453
Anulka bardzo Ci dziękuję. Wiedziałam , że na Ciebie i Twoją pomoc zawsze może liczyć nasz straganik . Oczywiście wielkie podziękowania dla naszych paprykowych daroczyńców . :hug:

Aga śliczne te Twoje papryki. Papryka Adriana cieszyła się wielką popularnością i nie ma sie czemu dziwić - grube ścianki , słodka czerwona , można zapiekać ją z mięskiem lub innym farszem. A ta brązowa też ciekawa . :lol:

Dorotko dziękuję i czekam na przesyłkę.Chyba niedługo powolutku będę przy Twojej :kiss3: pomocy uzupełniać formularz.
Ostatnio zmieniany: 29 Lis 2019 21:13 przez Kasionek.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Adasiowa

Paprykowy straganik 2019 30 Lis 2019 23:40 #682494

  • Ada
  • Ada's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 491
  • Otrzymane dziękuję: 1587
Kasiu
Dzisiaj wysłałam nasiona papryk, między innymi NN-Ika żółta. Zapakowałam 16 odmian, wcześniej wysłałam cztery do Ani, są inne i nie dublują się.
Pisałaś Kasiu, że masz dylemat bo nie wiesz czy wysyłać forumowiczom dwuletnie nasiona paryki. Jak najbardziej, możesz wysyłać!!!
Termin przydatności do siewu, czyli zdolności kiełkowania nasion pozyskanych ze świeżych owoców papryki (tak jak w naszym przypadku) wynosi 3 do 4 lat. W przypadku właściwego przechowywania ( w pomieszczeniu suchym, bez dostępu światła, w odpowiedniej temperaturze tj.1-20*C) ten termin jest jeszcze dłuższy.
Postaram się uzasadnić i nie tylko Kasi.
Przez wiele lat pracowałam w Centralnej Inspekcji Nasiennictwa, Stacji Oceny Nasion. Badaliśmy nasiona zebrane bezpośrednio z plantacji i na podstawie ich jakości ustalaliśmy termin ważności. ALE.....
Badaliśmy i ocenialiśmy też nasiona po upływie ich terminu ważności. Były to nasiona ze sklepów, które nie sprzedały się w I terminie. Na podstawie wyników badań był ustalany następny termin przydatności do siewu, czyli rozumianej przez nas zdolności kiełkowania. Najczęściej był już krótszy. TYLKO w sporadycznych przypadkach nasiona nie były dopuszczane do dalszego handlu.
Przy kupowaniu nasion w sklepie należy zwracać uwagę na ROK pakowania nasion i OKRES i ich ważności.
Dodam, że pozostał mi nawyk sprawdzania i oceniania nasion, które wysyłam na straganiki, (to się chyba nazywa skrzywienie zawodowe). :rotfl1: Oczywiście na tyle mogę ocenić na ile pozwalają mi warunki domowe.
Ostatnio zmieniany: 01 Gru 2019 02:01 przez Ada.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Marzenka, bela, Jagoda254, Emalia112, Armasza, Horti, rozalia, Kasionek, Pestka, Jaedda, aga, anaka, Aurora Borealis

Paprykowy straganik 2019 01 Gru 2019 07:42 #682496

  • Emalia112
  • Emalia112's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 9769
  • Otrzymane dziękuję: 14471
Dzięki Ado za wyjaśnienie, ja tak intuicyjnie czułam, ze nasiona papryk maja dłuższy okres ważności, wbrew powszechnej opinii, ze papryki szybko tracą zdolność kiełkowania. Ostatnio posiałam nasiona z pierwszego straganiku czyli sprzed czterech lat i nieźle skiełkowały.
Oj Dorotko szukaj tej Kapii. Ja zawsze miałam jej dużo i wysyłałam na straganik, ale jak to u Kapii trafiały mi się z początku bardzo rzadko egzemplarze ostre. Ja jestem fanem ostrej papryki, i przez te pięc sezonów wybierałam do pozyskiwania nasion własnie te ostre egzemplarze i w tym roku sytuacja mi się odwróciła większość papryk Kapii była ostra, nie bardzo, tak na poziomie 500 SHU, ale to już nie Kapia.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): rychu44, Armasza, Kasionek, Marlenka, Pestka, Ada

Paprykowy straganik 2019 01 Gru 2019 11:28 #682512

  • ecoo
  • ecoo's Avatar
  • Offline
  • Fresh Boarder
  • Posty: 11
  • Otrzymane dziękuję: 18
Witam,
jeżeli na straganiku brakuje ostrych odmian, to ja z chęcią mogę dosłać nasiona z tegorocznych zbiorów:
  • Aji White Fantasy (plenna, późna, nadaje się do kiszenia),
  • Bhut Jolokia White (bardzo ostra odmiana, owocowy aromat, papryczki w kształcie typowego Habanero, jak i Bhut Joloki),
  • Cayenne Yellow (bardzo plenna, łatwa w uprawie, świetna do suszenia),
  • Hot Jamaican Yellow (odmiana bardzo często mylona ze Scotch Bonnet, owocowa, bardzo cienkie ścianki, w połączeniu z Cayenne Yellow tworzy fantastyczny "pieprz"),
  • Lemon Drop (późna, bardzo plenna odmiana, jedyna, która do tej pory uginała się pod ciężarem papryczek).
  • Temat został zablokowany.
    Za tę wiadomość podziękował(a): Hiacynta, Emalia112, Kasionek, Pestka, Jaedda

    Paprykowy straganik 2019 01 Gru 2019 13:14 #682524

    • Kasionek
    • Kasionek's Avatar
    • Offline
    • Moderator
    • Posty: 3179
    • Otrzymane dziękuję: 5453
    Ada to ja z niecierpliwością czekam na przesyłkę i dziękuję Ci bardzo za wyjaśnienie co do ważności nasion paprykowych. Lżej mi na duszy bo w zeszłym roku niektórym osobom dawałam takie nasionka ( w trochę większej ilości ) z nadzieją , że wykiełkują.
    Ecco bardzo :thanks: bardzo proszę o nasionka na nasz straganik.
    Temat został zablokowany.
    Za tę wiadomość podziękował(a): Pestka, Ada

    Paprykowy straganik 2019 01 Gru 2019 16:33 #682544

    • andziasz
    • andziasz's Avatar
    • Offline
    • Gold Boarder
    • Posty: 263
    • Otrzymane dziękuję: 738
    Mam takie papryczki
    Czereśniowa
    CAYEENE Red
    DŁUGA średnio ostra w typie „ Big Jim”
    Jalapenio
    Poupula Fiolet
    Habanero Orange
    Chilichuchue Negro

    Papryki słodkie
    Palmero
    Pomidorowa pomarańczowa
    Pomidorowa czerwona
    Będą chętni ? słać ?
    Nic tak nie cieszy jak dłubanie w ziemi :)
    forumogrodniczeoaza.pl/index.php/forum/3...czescia?limitstart=0
    Temat został zablokowany.
    Za tę wiadomość podziękował(a): Marzenka, Kasionek, Marlenka, Pestka

    Paprykowy straganik 2019 01 Gru 2019 22:58 #682566

    • Horti
    • Horti's Avatar
    • Offline
    • Platinum Boarder
    • Posty: 1276
    • Otrzymane dziękuję: 3726
    Emalia112 wrote:
    Oj Dorotko szukaj tej Kapii. Ja zawsze miałam jej dużo i wysyłałam na straganik, ale jak to u Kapii trafiały mi się z początku bardzo rzadko egzemplarze ostre. Ja jestem fanem ostrej papryki, i przez te pięc sezonów wybierałam do pozyskiwania nasion własnie te ostre egzemplarze i w tym roku sytuacja mi się odwróciła większość papryk Kapii była ostra, nie bardzo, tak na poziomie 500 SHU, ale to już nie Kapia.

    Emalko, wysłałam trochę oryginalnej Kurtovskiej, ona jest słodka. Tak przynajmniej jest na opakowaniu. Musiałabym poszukać nasion mojej Kapii sprzed dwóch lat.
    Choć była kupowana i opisana na etykietach w sklepie jako Kapia, dojrzewając do czerwonego poprzechodzi przez żółty etap. "Normalna" Kapia dojrzewa zmieniając kolor z zielonego w czerwony. Natomiast ta papryka zachowuje klasyczny dla Kapii podział owocu na trzy komory. Wybaczyliśmy jej wszystkie wady, bo jest pyszna, a ususzona jest mięsista i sprawdza się w kuchni.

    Kasiu zrobimy ten formularz szybciutko, proszę daj znać na PW, gdy będziesz mnie potrzebować.
    Pozdrawiam,
    Dorota
    Temat został zablokowany.
    Za tę wiadomość podziękował(a): Kasionek, Marlenka, Pestka

    Paprykowy straganik 2019 02 Gru 2019 15:08 #682612

    • rychu44
    • rychu44's Avatar
    • Offline
    • Gold Boarder
    • Posty: 223
    • Otrzymane dziękuję: 1091
    Wysłałem dzisiaj kopertę z nasionami :dance: :drink1:
    pozdrawiam RYSIEK
    ogród pół dziki
    Temat został zablokowany.
    Za tę wiadomość podziękował(a): Kasionek
    

    Zielone okna z estimeble.pl

    Wygenerowano w 0.480 sekundy
    Zasilane przez: Kunena Forum