TEMAT: Systemy kropelkowego nawadniania

Systemy kropelkowego nawadniania 03 Lis 2023 11:32 #845091

  • kuhara
  • kuhara's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 501
  • Otrzymane dziękuję: 1211
Rolnik90 wrote:
W przyszłości udostępnię schemat i spis elementów, wiem ze starsze osoby jego nie złoża, natomiast młodsze czemu nie;)

A kiedy ta przyszłość nastąpi? Na pewno w przyszłym roku założę nawadnianie. Nie chodzi mi o podlewanie, bo mam wystarczający dla pomidorów poziom wód powierzchniowych ale potrzebuję schłodzenia powierzchni grządek w intensywne upały. Podobają mi się sondy temperatury i wilgotności w twoim rozwiązaniu.
Przypuszczalnie kupię najprostszy zegar podlewający w godzinach 11-13 ale zastanawiałem się też nad automatyką i zdalnym sterowaniem przez Internet.
Pozdrawiam, Krzysiek
Za tę wiadomość podziękował(a): jagodka27, del


Zielone okna z estimeble.pl

Systemy kropelkowego nawadniania 04 Gru 2023 20:48 #846670

  • Tata
  • Tata's Avatar
  • Offline
  • Fresh Boarder
  • Posty: 4
  • Otrzymane dziękuję: 10
Posiadam a raczej posiadałem system nawadniania działki wykonany z tasmy kroplującej. Piękna sprawa, byłem przeszczęśliwy. System ten był zasilany ze zbiornia 1 m3. Taki typowy 1x1x1 m. zbiotnik stał na wysokości 0,5 m (więc cisnienie (0,05-0,15 bara). Działał niezawodnie. Przez noc, za może i krócej, cały zbiornik wykapał. Niestety w trzecim roku kapilary sie pozatykały i trzeba było wymienić na noawe. I tu zaczyna się mój problem. Z nowej taśmy nie kapie. Cisnienie poprzednio wystarczajace, teraz jest za małe.Taśma ta stara kapiąca jak i ta nowa nie kapiąca wyglądają podobnie. Nie sposób określic ich cechy odróżniające. Kupując taśmę, poza rozastawem kapilarów (10 cm) i grubości ścianki (0,2 mmm), nie określono innych parametrów. Pytam uprzejmie jak przy kupnie stwierdzić na jakia ciśnienie jest taśma. jak na razie 500m taśmy leży. Nie chcę, przy kupnie nastepnej taśmy mieć ten sam problem. Czy ktoś spotkał sie z takim przypadkiem ? Pozdrawiam Andrzej.
Za tę wiadomość podziękował(a): kuhara, jagodka27, rybur58

Systemy kropelkowego nawadniania 05 Sty 2024 14:07 #848403

  • kuhara
  • kuhara's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 501
  • Otrzymane dziękuję: 1211
Podbijam wątek.
Czy może ktoś polecić rozwiązanie do takiego "bezciśnieniowego", grawitacyjnego nawadniania jak w poście powyżej.
Może być taśma, może być wąż pocący, może być wąż z kroplownikami, obojętnie.
Tata, a możesz napisać co ci się sprawdziło przez trzy lata a co nie dało rady od początku? Producent się nie obrazi, bo to nie są systemy przeznaczone do nawadniania grawitacyjnego, jeszcze deszczówką i pewnie bez filtracji.
Pozdrawiam, Krzysiek
Ostatnio zmieniany: 05 Sty 2024 14:08 przez kuhara.
Za tę wiadomość podziękował(a): jagodka27, rybur58, Bobka, Grzebuła, Tata

Systemy kropelkowego nawadniania 05 Sty 2024 17:02 #848411

  • Grzebuła
  • Grzebuła's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • nowy sezon - nowe możliwości
  • Posty: 742
  • Otrzymane dziękuję: 2741
@Tata próbowałeś podwyższyć zbiornik ? Tam na wyjściu z kranu w zbiorniku wszystko odpowiednio oczyszczone? Niektórzy próbują oczyścić taśmy sprężonym powietrzem słyszałem.
Też chciałem zrobić sobie nawadnianie grawitacyjne, ale nie jestem pewny czy bez kompensacji ciśnienia będzie odpowiednio kapać na końcu linii. Myślałem początkowo o 50 m najmniej, ew. jeśli nie ma problemu z ciśnieniem to bym kupił ze 100m długości. Jeszcze pod znakiem zapytania stoi, czy woda twarda z sieci nie będzie przeszkodą.
Pozdrawiam Grześ
Ostatnio zmieniany: 05 Sty 2024 17:03 przez Grzebuła.
Za tę wiadomość podziękował(a): kuhara, jagodka27, rybur58, del, Bobka, Tata

Systemy kropelkowego nawadniania 05 Sty 2024 21:44 #848432

  • rybur58
  • rybur58's Avatar
  • Offline
  • Expert Boarder
  • Posty: 113
  • Otrzymane dziękuję: 755
Witam. Stosuję nawadnianie przez taśmy już od kilku lat. Wodę deszczówkę zbieram do mauzera i przepompowuję do beczki 250 l. Z tej beczki mam rozprowadzone taśmy na 6-8 rządków (6 - metrowe)przy jednorazowym podlewaniu.
Beczka jest umieszczona 1 m nad ziemią, działa dobrze. Wiosną każdego roku pod ciśnieniem z instalacji wodnej sprawdzam każdy odcinek taśmy z osobna. Trochę roboty, ale warto wykluczyć pęknięte taśmy, lub udrożnić zatkane kapilary, wodę mam twardą :jeez:
Pozdrawiam Rysiek.
Rysiek.
Za tę wiadomość podziękował(a): kuhara, Horti, jagodka27, del, Babcia Ala, Bobka, Grzebuła, Tata

Systemy kropelkowego nawadniania 11 Sty 2024 17:58 #848869

  • Tata
  • Tata's Avatar
  • Offline
  • Fresh Boarder
  • Posty: 4
  • Otrzymane dziękuję: 10
Może w uzupełnieniu z dn.4 GRU 2023. Nie chodzi mi o zatykanie się kapilarów w taśmach. Ten temat przestudiowałem i dałem za wygrana . Chodzi o to że w poprzednich taśmach woda kapała a po zmianie taśm na nowe już nie. Problem jest więc w nowych taśmach. Nie wiem ja rozróżnić rodzaj taśm. Nigdzie nie znalazłem żadnego oznaczenia, ani rodzaju taśmy ani producenta ( obie taśmy kupione na A.. po najniższej cenie).
Grzebula. Przy pierwszej instalacji wszystko się sprawdziło. Byłem dumny, pokazywałem sąsiadom.
Nie chce znów się naciąć na taśmę z której przy małym ciśnieniu nie kapie (zbiornik 0,5 m nad ziemią) Gdybym wiedział jaką taśmę kupić , kupiłbym ponownie. Reszta instalacji, węże doprowadzające są drożne, wystarczy podłączyć taśmę.
Wiem, można podłączyć pompę. Tak też to zrobiłem i to działa, jednak trzeba zbudować jakiś automat do zarządzania bo inaczej nie można zostawić tego na noc. Kiedyś zabraknie wody w zbiorniku i następny problem. czujnik suchobiegu raczej odpada bo niskie ciśnienie wody.
Rozpisałem cię po bałaganiarsku. Przepraszam. proszę o wymianę doświadczeń
Za tę wiadomość podziękował(a): kuhara, rybur58, del, Bobka

Systemy kropelkowego nawadniania 11 Sty 2024 20:35 #848882

  • Babcia Ala
  • Babcia Ala's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Rocznik 1964
  • Posty: 5542
  • Otrzymane dziękuję: 26105
Pierwszy raz zmierzyć czas, a potem pompę podłączyć do czasówki, może być analogowa, nie musi być cyfrowa, koszt takiej czasówki to ok. 30 zł.
Alicja
Ogród przy chałupie 10 km od polsko-czeskiego Cieszyna
Za tę wiadomość podziękował(a): kuhara, rybur58, del, Bobka, Tata

Systemy kropelkowego nawadniania 12 Sty 2024 22:02 #848945

  • Tata
  • Tata's Avatar
  • Offline
  • Fresh Boarder
  • Posty: 4
  • Otrzymane dziękuję: 10
Babciu Ala. Dziękuję za podpowiedź. Sam o ty myślałem. Musi być to jednak zegar elektroniczny nie mechaniczny. Mechaniczny włączał by się codziennie a więc codziennie muczę być na ogrodzie. Elektroniczny mogę ustawić na konkretne dni czy datę. Wygląda na to, że jednak trzeba tak zrobić.
Bardziej w tej dyskusji chciałem się dowiedzieć po czym rozpoznać taśmę która kropluje przy malutkim ciśnieniu a która potrzebuje wyższego.
Podniesienie zbiornika nie wchodzi w grę gdyż stoi pod konarami drzewa.
Dziękuję wszystkim za dyskusję i chęć pomocy.
Andrzej
Za tę wiadomość podziękował(a): kuhara, del, Babcia Ala

Systemy kropelkowego nawadniania 13 Sty 2024 00:03 #848953

  • radziq
  • radziq's Avatar
  • Offline
  • Fresh Boarder
  • Posty: 2
  • Otrzymane dziękuję: 5
Wiele mechanicznych czasówek nie wymaga ciągłego ustawiania, to jest coś na zasadzie takiego mechanicznego programatora: jest taka tarcza, która oznacza dobę. Wybierasz ile czasu ma płynąć prąd, a ile nie i oznaczasz jaka godzina jest teraz. Taka czasówka będzie włączać się każdego dnia tak samo bez Twojej ingerencji.
Za tę wiadomość podziękował(a): Tata

Systemy kropelkowego nawadniania 13 Sty 2024 21:03 #849009

  • Tata
  • Tata's Avatar
  • Offline
  • Fresh Boarder
  • Posty: 4
  • Otrzymane dziękuję: 10
Radziq. Znam takie programatory. Działają w cyklu dobowym. Nawet przy ustawienie jednego załączały codziennie. Nie zawsze jestem codziennie na działce. Dziękuję. Andrzej

Systemy kropelkowego nawadniania 14 Sty 2024 11:58 #849035

  • Sonka
  • Sonka's Avatar
  • Offline
  • Fresh Boarder
  • Posty: 4
  • Otrzymane dziękuję: 25
Może kogoś zainteresuje program "Moja woda" pozdrawiam Zofia


Zielone okna z estimeble.pl

Wygenerowano w 0.323 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum