TEMAT: Rozsady warzyw - uprawa w gruncie i pod osłonami cz. V

Rozsady warzyw - uprawa w gruncie i pod osłonami cz. V 05 Sty 2021 16:16 #741176

  • badzia
  • badzia's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 926
  • Otrzymane dziękuję: 2298
Aniu, wielgaśne dzięki :kiss3: Tam nie zaglądałam, ale chciałam mieć otwarte drzwi. Pomyślałam, że jeśli tu nie ma klucza to i tam również go brak. Tam jednak było jak trzeba :hug:
Ostatnio zmieniany: 05 Sty 2021 16:18 przez badzia.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Adasiowa, bietkae, Nimfa, ewakatarzyna


Zielone okna z estimeble.pl

Rozsady warzyw - uprawa w gruncie i pod osłonami cz. V 05 Sty 2021 19:23 #741209

  • Marzenka
  • Marzenka's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 3251
  • Otrzymane dziękuję: 9656
Dziewczynki ale w tym przypadku nie było takiej możliwości, bo te pomidorki miały i wilgotno i sadzone były tak jak zawsze - dość głęboko. Ja obstawiam ,że te nasionka są trefne... Nie pamiętam, żeby z kupnych nasion tak słabo mi kiełkowały...
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): bietkae, Nimfa, ewakatarzyna, Szczypiorek, ama

Rozsady warzyw - uprawa w gruncie i pod osłonami cz. V 05 Sty 2021 19:23 #741210

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15411
  • Otrzymane dziękuję: 51109
Wyłożone na próbę kiełkowania nasiona cebuli. W razie pozytywnego wyniku będzie z nich rozsada gniazdowa.


IMG_26131.jpg
Temat został zablokowany.

Rozsady warzyw - uprawa w gruncie i pod osłonami cz. V 05 Sty 2021 23:18 #741256

  • olegowa
  • olegowa's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 772
  • Otrzymane dziękuję: 1840
Moje pierwsze nasiona wyłożone do próby kiełkowania to fasola Lima - kiełki pokazały wszystkie i dla zabicia czasu włożyłam je do ziemi.Dzisiaj tak wyglądają

1609884641639630216108.jpg



Wiem, że do maja nie da się ich utrzymać, ale lekarstwo na swędzące paluszki bardzo dobre
Pozdrawiam Zosia
Temat został zablokowany.

Rozsady warzyw - uprawa w gruncie i pod osłonami cz. V 07 Sty 2021 13:07 #741485

  • Corrado
  • Corrado's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 760
  • Otrzymane dziękuję: 3435
Ziemia zakupiona , perlit jest z ubiegłego roku, deszczówka gromadzona sukcesywnie , 200 l na początku powinno wystarczyć. Deszczówka powinna się odstać , więc już teraz zacząłem ją gromadzić .
Początkiem lutego wysiew papryki . Będzie znów się działo . :dance:


WP_20210107_12_07_16_Pro.jpg
Temat został zablokowany.

Rozsady warzyw - uprawa w gruncie i pod osłonami cz. V 07 Sty 2021 15:55 #741502

  • Babcia Ala
  • Babcia Ala's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Rocznik 1964
  • Posty: 5686
  • Otrzymane dziękuję: 26959
Dlaczego deszczówka ma się odstać? Kranówkę pozostawia się na 24 h, żeby ulotnił się z niej chlor, a deszczówka w jakim celu?
Alicja
Ogród przy chałupie 10 km od polsko-czeskiego Cieszyna
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Adasiowa, bietkae, Nimfa, ewakatarzyna, Szczypiorek

Rozsady warzyw - uprawa w gruncie i pod osłonami cz. V 07 Sty 2021 15:59 #741506

  • renmanka
  • renmanka's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 736
  • Otrzymane dziękuję: 4727
Może żeby dostała temperatury pokojowej?
Pozdrawiam Celina
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): bietkae, Nimfa, ewakatarzyna, Szczypiorek, Babcia Ala

Rozsady warzyw - uprawa w gruncie i pod osłonami cz. V 07 Sty 2021 16:47 #741518

  • Marzenka
  • Marzenka's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 3251
  • Otrzymane dziękuję: 9656
Po 7 dniach od wysiewu w perlit dziś zauważyłam pierwsze wschody wczesnego pora i kobei pnącej. :dance:
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): pomodoro, Marlenka, bietkae, Nimfa, ewakatarzyna, Szczypiorek, Eleni

Rozsady warzyw - uprawa w gruncie i pod osłonami cz. V 07 Sty 2021 17:44 #741526

  • Corrado
  • Corrado's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 760
  • Otrzymane dziękuję: 3435
Niedługo rozpocznie się kiełkowanie nasion na zbliżający się sezon .
Opiszę sposób jak kiełkuje nasiona . Komu się spodoba i spróbuje, będzie mi niezmiernie miło.
Bierzemy dwie zakrętki od słoika, jedną dużą drugą mniejszą . Dokładnie myjemy i dezynfekujemy spirytusem. Następnie bierzemy dwa płatki kosmetyczne i po kolei zanurzamy we wrzątku. Układamy je w zakrętkach , muszą być odpowiedniej wielkości. Czekamy , aż wszystko wystygnie i na jeden z płatków wykładamy odkażone nasiona . Teraz delikatnych spryskujemy jeden i drugi płatek przegotowaną i ostudzoną wodą z dodatkiem płynu lugola . Ma to na celu stworzenie bariery ochronnej przed grzybami , pleśnią, bakteriami i wirusami . Teraz płatek który jest bez nasion odkażoną pincetą nakładamy na drugi i przykrywamy mniejszą zakrętką. Wszystko ląduje na dekoderze. W takim przypadku nasiona które kiełkują nie są narażone na patogeny.
Życzę powodzenia.


Odstanie deszczówki , to oczyszczanie z tego co mogło się dostać z dachu. Deszczówkę przechowuje w chłodnym garażu, ale tak aby nie zamarzała . Po odstaniu jest krystalicznie czysta (jak destylowana )
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Adasiowa, Marlenka, bietkae, Nimfa, ewcia12, ewakatarzyna, Szczypiorek, Babcia Ala, Pysiu, ama

Rozsady warzyw - uprawa w gruncie i pod osłonami cz. V 07 Sty 2021 17:52 #741529

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 20241
  • Otrzymane dziękuję: 64609
Corrado, podejrzewam, że sporo osób będzie pytać o ilość płynu Lugola dodanego do wody :) : jakie proponujesz proporcje ?

Natomiast ja mam pytanie odnośnie wietrzenia nasionek; staram się wentylować swoje choć raz dziennie, otwierając dilerkę, w której na nakrętce od słoika i zwilżonym papierku spoczywają nasiona. Jednak nie zachowuję aż tak dalece posuniętych środków bezpieczeństwa. Czy mniejszą nakrętkę też unosisz pęsetką ?
Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): badzia, Marlenka, bietkae, ewakatarzyna, Szczypiorek

Rozsady warzyw - uprawa w gruncie i pod osłonami cz. V 07 Sty 2021 18:17 #741533

  • Corrado
  • Corrado's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 760
  • Otrzymane dziękuję: 3435
Na 0,5 litra wody 5 kropli lugola.
Się rozumie , że trzeba wietrzyć , ja należę do osób mało cierpliwych więc zaglądam do nasion codziennie. Nakrętki można palcami , natomiast płatek pincetką , wygodnie i bezpiecznie.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): badzia, Adasiowa, Marlenka, bietkae, Nimfa, ewcia12, aga, ewakatarzyna, Szczypiorek, ama, Marku

Rozsady warzyw - uprawa w gruncie i pod osłonami cz. V 07 Sty 2021 20:49 #741572

  • Marku
  • Marku's Avatar
  • Offline
  • Expert Boarder
  • Posty: 100
  • Otrzymane dziękuję: 385
Corrado czy według Ciebie płyn lugola jest lepszy do odkażania od wody utlenionej ? Wcześniej czytałem o tamtej metodzie ale jak patrzę z jaką precyzją do tego podchodzisz te pewnie masz już to przetestowane.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): badzia, bietkae, ewakatarzyna, Szczypiorek

Rozsady warzyw - uprawa w gruncie i pod osłonami cz. V 08 Sty 2021 15:02 #741693

  • Corrado
  • Corrado's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 760
  • Otrzymane dziękuję: 3435
W ubiegłym roku odkażanie nasion papryki :
50ml wody
5 kropel lugola
Papryki zdrowe do końca sezonu

Odkażanie nasion pomidora :
250ml wody
1,5 ml wody utlenionej 30% ( perhydrol)
Pomidory zdrowe do końca sezonu.

Możesz wybierać .
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): bietkae, Nimfa, ewcia12, del, ewakatarzyna, Szczypiorek, Pysiu, ama, Bukowysad, Marku

Rozsady warzyw - uprawa w gruncie i pod osłonami cz. V 08 Sty 2021 15:27 #741699

  • ama
  • ama's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 311
  • Otrzymane dziękuję: 2147
Corrado czy to znaczy ,że papryki nie powinno odkażać się roztworem przeznaczonym do odkażania nasion pomidorów? :dry:
Pytam bo nasiona papryki ostrej odkaziłam wodą utlenioną i teraz zastanawiam się czy to nie wpłynie na jakość kiełkowania.Wyczytałam,że woda utleniona jest wskazana ,a teraz to już nie wiem :oops:
pozdrawiam ama
Ostatnio zmieniany: 08 Sty 2021 15:33 przez ama.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): bietkae, ewakatarzyna, Szczypiorek, Marku

Rozsady warzyw - uprawa w gruncie i pod osłonami cz. V 08 Sty 2021 15:39 #741703

  • koma
  • koma's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 3564
  • Otrzymane dziękuję: 30088
Marzenka wrote:
Po 7 dniach od wysiewu w perlit dziś zauważyłam pierwsze wschody wczesnego pora i kobei pnącej. :dance:

Marzenko,w/g mnie na wysiew kobei jest trochę za wcześnie.W ubiegłym roku roku wysiałam,5.02 i od kwietnia miałam z nią dużo zachodu.W tym roku planuję wysiew w ostatnim tygodniu lutego
Maria
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Marzenka, Adasiowa, bietkae, del, ewakatarzyna, Szczypiorek, ama

Rozsady warzyw - uprawa w gruncie i pod osłonami cz. V 08 Sty 2021 17:24 #741735

  • Marzenka
  • Marzenka's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 3251
  • Otrzymane dziękuję: 9656
Marysiu ale mi zależy na wczesnym kwitnieniu. Wiem, że one szybko rosną, ale mam gdzie trzymać :whistle:

Por dalej sobie wschodzi, prostuje kolanka - jedna kuwetka a jak cieszy :dance:
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): pomodoro, bietkae, koma, ewakatarzyna, Szczypiorek, ama

Rozsady warzyw - uprawa w gruncie i pod osłonami cz. V 08 Sty 2021 18:14 #741756

  • Marku
  • Marku's Avatar
  • Offline
  • Expert Boarder
  • Posty: 100
  • Otrzymane dziękuję: 385
Corrado wrote:
W ubiegłym roku odkażanie nasion papryki :
50ml wody
5 kropel lugola
Papryki zdrowe do końca sezonu

Odkażanie nasion pomidora :
250ml wody
1,5 ml wody utlenionej 30% ( perhydrol)
Pomidory zdrowe do końca sezonu.

Możesz wybierać .
Sorki ale wcześniej napisałeś: "Na 0,5 litra wody 5 kropli lugola."
Proszę żebyś podał która wersja jest prawidłowa, 50ml czy 0,5 l ?
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): bietkae, ewakatarzyna

Rozsady warzyw - uprawa w gruncie i pod osłonami cz. V 08 Sty 2021 18:35 #741763

  • ida74
  • ida74's Avatar
  • Offline
  • Senior Boarder
  • Posty: 78
  • Otrzymane dziękuję: 357
ama spoko ,dobrze zrobiłaś.Woda utleniona odkaża i przyspiesza/pobudza kiełkowanie nasion.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): bietkae, ewakatarzyna, ama


Zielone okna z estimeble.pl

Wygenerowano w 0.669 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum