TEMAT: Rozsady warzyw - uprawa w gruncie i pod osłonami cz. V

Rozsady warzyw - uprawa w gruncie i pod osłonami cz. V 08 Sty 2021 18:54 #741766

  • ama
  • ama's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 311
  • Otrzymane dziękuję: 2147
No chyba wszystko jest w porządku bo właśnie zaglądałam do nasionek i Jalaro wykazało, jako pierwsze ,chęć do życia :dance: .Już siedzi w ziemi :)
pozdrawiam ama
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): ida74, Jan4, Adasiowa, bietkae, ewakatarzyna, Szczypiorek, czarna2066, Eleni


Zielone okna z estimeble.pl

Rozsady warzyw - uprawa w gruncie i pod osłonami cz. V 08 Sty 2021 20:44 #741835

  • Anielka
  • Anielka's Avatar
  • Offline
  • Expert Boarder
  • Posty: 90
  • Otrzymane dziękuję: 446
Na całym ogrodzie rozsiały mi się sałata i rukola .jak myślicie czy mogę je przesadzić w inne miejsce w tej chwili?
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): bietkae, ewakatarzyna, czarna2066

Rozsady warzyw - uprawa w gruncie i pod osłonami cz. V 08 Sty 2021 22:34 #741863

  • Corrado
  • Corrado's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 760
  • Otrzymane dziękuję: 3435
Marku wrote:
Corrado wrote:
W ubiegłym roku odkażanie nasion papryki :
50ml wody
5 kropel lugola
Papryki zdrowe do końca sezonu

Odkażanie nasion pomidora :
250ml wody
1,5 ml wody utlenionej 30% ( perhydrol)
Pomidory zdrowe do końca sezonu.

Możesz wybierać .
Sorki ale wcześniej napisałeś: "Na 0,5 litra wody 5 kropli lugola."
Proszę żebyś podał która wersja jest prawidłowa, 50ml czy 0,5 l ?


Marku roztwór 50ml wody i 5 kropli lugola służy do odkażania nasion , drugi 0,5 l wody i 5 kropli lugola służy do zwilżania płatków na których są nasiona , aby nie dopuścić do powstania grzybów i pleśni gdy nasiona na przykład długo kiełkują .
Reasumując mocniejszy roztworu jest do odkażania nasion, słabszy do pilnowania aby coś niepożądanego się nie wykluło.

Nadmieniam że płyn lugola jest 5% . Można by było przeprowadzić takie odkażanie przez zastosowaniu jodyny z apteki , ja zważywszy że codziennie suplementuję jod w postaci płynu lugola więc mam go pod ręką. Z jodyną nie testowałem , ma podobny skład , ale nie taki sam .
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): bietkae, ewcia12, del, ewakatarzyna, Szczypiorek, zwykły chłop, czarna2066, ama, Marku

Rozsady warzyw - uprawa w gruncie i pod osłonami cz. V 08 Sty 2021 22:41 #741866

  • Babcia Ala
  • Babcia Ala's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Rocznik 1964
  • Posty: 5686
  • Otrzymane dziękuję: 26959
A woda utleniona (H2O2 czyli perhydrol) dostępna w aptece jest 3% i takiej należy użyć. Perhydrol 30% popali nasiona, ubrania, skórę, etc.
Alicja
Ogród przy chałupie 10 km od polsko-czeskiego Cieszyna
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): bietkae, ewakatarzyna, Szczypiorek, czarna2066, Marku

Rozsady warzyw - uprawa w gruncie i pod osłonami cz. V 08 Sty 2021 22:58 #741871

  • Corrado
  • Corrado's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 760
  • Otrzymane dziękuję: 3435
Anielka wrote:
Na całym ogrodzie rozsiały mi się sałata i rukola .jak myślicie czy mogę je przesadzić w inne miejsce w tej chwili?

Sałata lubi pikowanie , ale u mnie mróz i trzeba by było iść z kilofem , aby coś wydziobać .

A tak na poważnie, to jak masz szklarnie lub tunel to możesz popróbować przesadzić . Do domu na parapet , jak jeszcze jest kaloryfer pod oknem, to szkoda zachodu .
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Marlenka, bietkae, Anielka, ewakatarzyna, Szczypiorek, czarna2066, ama

Rozsady warzyw - uprawa w gruncie i pod osłonami cz. V 08 Sty 2021 23:02 #741872

  • whitedame
  • whitedame's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 4661
  • Otrzymane dziękuję: 17016
..........ma podobny skład , ale nie taki sam .
Jodyna to spirytusowy roztwór jodu.
Płyn Lugola to roztwór jodu w jodku potasu.
Jest mniej agresywny.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Marlenka, bietkae, Corrado, del, ewakatarzyna, Szczypiorek, czarna2066, ama

Rozsady warzyw - uprawa w gruncie i pod osłonami cz. V 08 Sty 2021 23:11 #741875

  • Corrado
  • Corrado's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 760
  • Otrzymane dziękuję: 3435
Babcia Ala wrote:
A woda utleniona (H2O2 czyli perhydrol) dostępna w aptece jest 3% i takiej należy użyć. Perhydrol 30% popali nasiona, ubrania, skórę, etc.

Perhydrol 30% użyty z wodą w odpowiednim stężeniu to to samo co woda utleniona 3% również użyta z wodą w odpowiednim stężeniu . Przy zastosowaniu perhydrolu 30% należy zachować szczególną ostrożności ( okulary i rękawice)

Reasumując najpierw z perhydrolu można zrobić wodę utlenioną 3% i to dodać do wody tak aby osiągnąć odpowiednie stężenie lub bezpośrednio perhydrol do wody w odpowiedniej ilości , aby osiągnąć odpowiednie stężenie.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Marlenka, bietkae, ewcia12, ewakatarzyna, Szczypiorek, czarna2066, ama, Marku

Rozsady warzyw - uprawa w gruncie i pod osłonami cz. V 08 Sty 2021 23:24 #741877

  • Babcia Ala
  • Babcia Ala's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Rocznik 1964
  • Posty: 5686
  • Otrzymane dziękuję: 26959
Napisałam, żeby ostrzec tych co mają zero pojęcia o takich substancjach. Napisane było tak:

Odkażanie nasion pomidora :
250ml wody

1,5 ml wody utlenionej 30% ( perhydrol)
Alicja
Ogród przy chałupie 10 km od polsko-czeskiego Cieszyna
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Kasionek, Marlenka, bietkae, ewcia12, del, ewakatarzyna, Szczypiorek, czarna2066, ama, Marku

Rozsady warzyw - uprawa w gruncie i pod osłonami cz. V 08 Sty 2021 23:29 #741878

  • Corrado
  • Corrado's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 760
  • Otrzymane dziękuję: 3435
Ostrożności nigdy nie za wiele . Dobrze że ktoś czuwa nad tym. :flower1:
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Kasionek, bietkae, del, ewakatarzyna, Szczypiorek, Babcia Ala, czarna2066, ama

Rozsady warzyw - uprawa w gruncie i pod osłonami cz. V 09 Sty 2021 13:52 #741974

  • Corrado
  • Corrado's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 760
  • Otrzymane dziękuję: 3435
Dynia , najpierw miały być kiełki , trochę przerosła więc myślałem że młode listki będą dodatkiem do sałatki , niestety ogromna gorycz . Może ktoś wie jaka to substancja w młodych listkach dyni powoduje taką ogromną gorycz . Czy ta substancja jest dobra dla naszego organizmu czy wręcz przeciwnie.
Jedno wiem że ślimaki na wiosnę uwielbiają te listki , i na złość nic im się nie dzieje.

WP_20210109_13_43_28_Pro.jpg
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Marlenka, bietkae, ewakatarzyna, Szczypiorek, Babcia Ala

Rozsady warzyw - uprawa w gruncie i pod osłonami cz. V 09 Sty 2021 14:42 #741984

  • zwykły chłop
  • zwykły chłop's Avatar
  • Online
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1458
  • Otrzymane dziękuję: 7817
Corrado wrote:
Ostrożności nigdy nie za wiele . Dobrze że ktoś czuwa nad tym. :flower1:

A może zastosować pertlenon to taka woda utleniona w tabletkach, używałem tego dawno temu w trochę innej dziedzinie
pozdrawiam Adam

SZACUNEK - to tylko odrobina wyrozumiałości i pamięci o drugiej osobie. To tak niewiele a tak wiele zmienia.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): bietkae, ewakatarzyna, Szczypiorek, czarna2066

Rozsady warzyw - uprawa w gruncie i pod osłonami cz. V 09 Sty 2021 14:46 #741986

  • zwykły chłop
  • zwykły chłop's Avatar
  • Online
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1458
  • Otrzymane dziękuję: 7817
Corrado wrote:
Jedno wiem że ślimaki na wiosnę uwielbiają te listki , i na złość nic im się nie dzieje.

Ale za to strasznie się ślinią i robią się lekko grubelkowate :happy3: a tu miało być raczej fit :flower:
pozdrawiam Adam

SZACUNEK - to tylko odrobina wyrozumiałości i pamięci o drugiej osobie. To tak niewiele a tak wiele zmienia.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): bietkae, ewakatarzyna, Szczypiorek, Babcia Ala, czarna2066

Rozsady warzyw - uprawa w gruncie i pod osłonami cz. V 09 Sty 2021 14:51 #741988

  • czarna2066
  • czarna2066's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1015
  • Otrzymane dziękuję: 7321
Adamie czy ta dziedzina nie była czasem rozrywkowa? :rotfl1:
Pozdrawiam Beata
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): bietkae, ewakatarzyna, Szczypiorek, zwykły chłop

Rozsady warzyw - uprawa w gruncie i pod osłonami cz. V 09 Sty 2021 14:55 #741989

  • zwykły chłop
  • zwykły chłop's Avatar
  • Online
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1458
  • Otrzymane dziękuję: 7817
:devil1: nie, używałem go jako aktywatora do wytrawiania płytek w elektronice :)
pozdrawiam Adam

SZACUNEK - to tylko odrobina wyrozumiałości i pamięci o drugiej osobie. To tak niewiele a tak wiele zmienia.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Jan4, bietkae, ewakatarzyna, Szczypiorek, czarna2066

Rozsady warzyw - uprawa w gruncie i pod osłonami cz. V 09 Sty 2021 15:08 #741992

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 20241
  • Otrzymane dziękuję: 64609
ama wrote:
No chyba wszystko jest w porządku bo właśnie zaglądałam do nasionek i Jalaro wykazało, jako pierwsze ,chęć do życia :dance: .Już siedzi w ziemi :)

Dołączam do grona szczęśliwców - po dwóch dniach spędzonych na routerku skiełkowały nasiona pomidorka Bajaja :dance:
Tym samym nieśmiało ogłaszam początek sezonu wysiewowego, choć kontynuacja nastąpi dopiero za 12 dni. Kubeczek dla pierworodnego jest przygotowany, perlit też.
yes yes yes ;-)
Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....
Ostatnio zmieniany: 09 Sty 2021 15:12 przez Adasiowa.
Temat został zablokowany.

Rozsady warzyw - uprawa w gruncie i pod osłonami cz. V 09 Sty 2021 15:17 #741993

  • bietkae
  • bietkae's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 2000
  • Otrzymane dziękuję: 11413
Ja jednak paprykę Penis Peper - w celach naukowych nastawię jutro bo dzisiaj już mi się po prostu nie chce. Od wczoraj jestem nieco kulawa, więc roboty w domu szły mi strasznie wolno ale wyczyściłam czopuch od pieca CO no i piec więc będzie przygotowane miejsce na próbę kiełkowania.
Pozdrawiam Ela
Temat został zablokowany.

Rozsady warzyw - uprawa w gruncie i pod osłonami cz. V 09 Sty 2021 21:58 #742098

  • czarna2066
  • czarna2066's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1015
  • Otrzymane dziękuję: 7321
zwykły_chłop wrote:
:devil1: nie, używałem go jako aktywatora do wytrawiania płytek w elektronice :)

Muszę Ci się przyznać, że podejrzewałam Cię o robienie psikusów :devil1: a co za tym idzie produkowanie pewnych rzeczy niezbyt mile pachnących :rotfl1:
Pozdrawiam Beata
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Marlenka, ewakatarzyna, Szczypiorek, zwykły chłop

Rozsady warzyw - uprawa w gruncie i pod osłonami cz. V 10 Sty 2021 10:08 #742147

  • Szczypiorek
  • Szczypiorek's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 1988
  • Otrzymane dziękuję: 14171
U mnie od rana sama radość, kilka nasionek wychyliło się z perlitu, ale niestety wszystko w kaskach.

Boję się je ciągnąć, bo są takie małe i delikatne
Pozdrawiam serdecznie Agnieszka
Temat został zablokowany.


Zielone okna z estimeble.pl

Wygenerowano w 0.663 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum