TEMAT: Uprawa Warzyw

Uprawa Warzyw 17 Mar 2022 14:28 #797206

  • Kruk190
  • Kruk190's Avatar
  • Offline
  • Fresh Boarder
  • Posty: 1
  • Otrzymane dziękuję: 4
Witajcie! to mój pierwszy post na tym forum i nie znam za bardzo zasad tu obowiązujących ale naprawdę potrzebuje pomocy. Wróciłem po studiach do domu rodzinnego pracuje i staram sie uprawiać swoje warzywa. Od lat zajmują sie tym dziadkowie i niestety bardzo marne rezultaty(marchewka po całym sezonie podlewania wielkości małego palca u reki). Chciałbym opisać wam proces który oni robią co roku byscie jakos pomogli mi wytkneli błedy. totalnie nie znam sie na tym a uwielbiam ogród i swoje piękne warzywa a moi dziadkowie po raz pierwszy pozwolili mi się tym wszystkim zająć. mam działeczkę obok domu 60 m2 może nie dużo ale wystarcza by co roku chodować marchewkę, pietrzuszkę, pomidory i fasole pnącą, ogórki, sałate buraczki,ostrą paprykę, cukinie słoneczniki, cebule i czosnek. Działka otoczona jest borówkami amerykanskimi agrestem i innymi krzewami tak by nie zasłaniać pola by było nasłonecznione. Zaczynająć od jesieni co roku nawozimy swoim obornikiem( mamy swój kurnik uzywamy słomy zmieszanej z kurzymi kupami)oraz resztakmi z jeseni ( zgniłe jabłka,liście itp) i przekopujemy łopata cała działkę. To samo powtarzamy na wiosnę. Do ziemi wsadzamy albo nasiona wcześniej np.ogórki albo pożniej gotowe małe krzaczki pomidory,papryka itp.niczym nie nawozimy. Wsadzone nasiona przykrywamy agrowłokniną gdy w prognozie pogody zapowiadaja lekkie obniżenie temperatury by nie doznały szoku termicznego. Po wsadzeniu usuwamy chwasty, całe lato podlewamy dalej niczym nie nawozimy po czym po dużej naszej pracy włożonej w to wszystko plony śa bardzo słabe. Prosze o porady. Zacząć używac jakiegoś nazwozu? nie jestem przeciwnikiem ale nie wiem gdzie takie coś kupic w jakiej ilosci i pod jaka nazwa. Czy nawozenie tym obornkikiem nie jest zbyt częste? co jeszcze moge zrobic by poprawić plon? Dodam że gleba jest piasczysta i niezbyt bogata w próchnicę. Zmierzyłem jej ph delikatnie powyzej 7.
Za tę wiadomość podziękował(a): ewakatarzyna, Babcia Ala, jack90


Zielone okna z estimeble.pl

Uprawa Warzyw 17 Mar 2022 17:35 #797214

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15396
  • Otrzymane dziękuję: 50988
Obawiam się, że gleba jest zasolona. Koniecznie trzeba oddać glebę do analizy.
Za tę wiadomość podziękował(a): podjadek, del, ewakatarzyna, Babcia Ala

Uprawa Warzyw 17 Mar 2022 20:59 #797244

  • podjadek
  • podjadek's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1269
  • Otrzymane dziękuję: 4734
Kruk190
Koniecznie zrób analizę gleby tak jak pisał pomodoro . Zerknij do tego wątku forumogrodniczeoaza.pl/index.php/forum/5...we-warzyw?start=2988 Pytaj.
I coś mi mówi, że tego roku plony będziesz miał większe.
Tego Ci życzę.
Piotr :)
Ostatnio zmieniany: 17 Mar 2022 21:01 przez podjadek.
Za tę wiadomość podziękował(a): del, ewakatarzyna, Babcia Ala

Uprawa Warzyw 18 Mar 2022 00:55 #797260

  • Babcia Ala
  • Babcia Ala's Avatar
  • Online
  • Platinum Boarder
  • Rocznik 1964
  • Posty: 5676
  • Otrzymane dziękuję: 26896
Za dużo tego obornika, dwa razy w sezonie :supr3: , ja nawożę obornikiem warzywnik raz na cztery lata, można umrzeć z głodu , ale też z przejedzenia, roślin to także dotyczy. Posłuchaj pomodoro i podjadka, oddaj glebę do analizy.
Alicja
Ogród przy chałupie 10 km od polsko-czeskiego Cieszyna
Za tę wiadomość podziękował(a): del, ewakatarzyna


Zielone okna z estimeble.pl

Wygenerowano w 0.301 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum