TEMAT: Skrzynia na ogórki, czy jest możliwość, ze coś wyrośnie

Skrzynia na ogórki, czy jest możliwość, ze coś wyrośnie 19 Maj 2022 09:51 #803330

  • zack92
  • zack92's Avatar
  • Offline
  • Fresh Boarder
  • Posty: 15
  • Otrzymane dziękuję: 16
Witam, chciałbym spróbować wysiać pierwszy raz ogórki do gruntu.
Jestem totalnym amatorem, ale z nudy postanowiłem coś podziałać.
Dzisiaj zrobiłem sobie szkrzyneczke około 120x50x30 około bez dna z desek, ktore miałem pod ręka.
Planowałem spulchnić glebę na której będzie stała na działeczce (następnie mógłbym podsypać nawozem, mam nawóz w formie granulatu do papryk, pomidorów i ogórków), rozsypać porządna garść, a sama skrzynie wypełnić ziemią do warzyw.
Chciałbym zapytać czy np w takiej skrzyneczce istnieje możliwość, żeby jakos maksymalnie wykorzystać przestrzeń?
Ogórki planuje prowadzić na sznurku (o ile coś wyrosnie :happy: Czytałem, ze potrzebna minimalna przestrzeń to 15x80, może w tej szerokości 50cm dałoby się coś pokombinować, żeby np dwa rzędy posiać? Załóżmy po 10 cm od ścianki i wtedy miałyby 30 luzu między sobą?
No i czy w ogóle moja wizja ma sens, zeby chociaż kilka ogórków na słoik zgarnąć? :P

3014DFC8-25E9-4590-B666-191433C7499E.jpeg



E09958C4-E16A-4DA4-9822-902EF93611ED.jpeg
Za tę wiadomość podziękował(a): kuhara, Nimfa, ewakatarzyna, Bobka


Zielone okna z estimeble.pl

Skrzynia na ogórki, czy jest możliwość, ze coś wyrośnie 19 Maj 2022 10:33 #803333

  • kuhara
  • kuhara's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 502
  • Otrzymane dziękuję: 1231
Skoro planujesz po sznurku do góry, to bym wsadził z 10 sztuk w jednym rzędzie. A skoro skrzynię wypełniasz gotową ziemią do warzyw (przy zakupie uważaj na termin ważności), to niczym nie nawoź, tylko posadź i niech rosną a ty w tym czasie czytaj spokojnie to forum i dowiedz się czym nawozić i w jakiej ilości.
Wizja ma sens, zgarniesz i to się zdziwisz ile będzie słoików i jakie będą smaczne i mocno pachnące takie zerwane rano prosto z krzaka.
Pozdrawiam, Krzysiek
Ostatnio zmieniany: 19 Maj 2022 10:35 przez kuhara.
Za tę wiadomość podziękował(a): Nimfa, ewakatarzyna, Bobka

Skrzynia na ogórki, czy jest możliwość, ze coś wyrośnie 19 Maj 2022 11:29 #803338

  • Bobka
  • Bobka's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 6123
  • Otrzymane dziękuję: 22311
Wyrośnie ,wyrośnie :happy:
Ja też od tego sezonu będę sadzić warzywa:pomidory ,
ogórki itd w skrzyniach .
Na pewno nie będę nawozić zanim się ukorzenią.
Pomidorki zasilane są nawozem do wysadzenia ,ogoreczki
niebawem wyjdą do przepikowania, papryczki już są .
Teraz tylko skrzynie ustawić i do przodu .
W ub roku miałam parę ogórków w gruncie ,właśnie
poprowadzonych pionowo na sznurkach, w tym roku
zaplanowałam w gruncie już wysiane i w skrzyniach .
Rób zdjęcia i pokazuj potem .
Super będzie dzielić się doświadczeniem .
Wszystko co byście chcieli żeby ludzie wam czynili ,sami też im czyńcie .
Motto na kolejny rok 2024
*************************************************************************
Zdjęcia objęte ochroną praw autorskich .
Na podstawie Ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych.
Wszelkie pobieranie i udostępnianie tylko za zgodą autora .
Za tę wiadomość podziękował(a): kuhara, Nimfa, ewakatarzyna, zack92

Skrzynia na ogórki, czy jest możliwość, ze coś wyrośnie 19 Maj 2022 20:27 #803392

  • zack92
  • zack92's Avatar
  • Offline
  • Fresh Boarder
  • Posty: 15
  • Otrzymane dziękuję: 16
Poczyniłem skrzynie, obiłem folia , która mi leżała po starych worach :P (zawsze to jakieś prowizoryczne zabezpieczenie) No i postanowiłem co jakieś około 10cm po wsypaniu ziemi dac po 2-3 nasionka, konkretnie potraktowane zraszaczem na wariata :happy3: mam nadzieje, ze jak wyrosną trzy w jednym dołku i usune te dwie najsłabsze z jednego dołka, to nie wyrwę tez tej co ma zostac :happy2:
Teraz pozostaje się modlić, ze coś tam wyskoczy spod tej ziemi :happy4:
Czy orientujecie się może, czy da się te długie ogórki sałatkowo-gruntowe gracius prowadzić na sznurku?
Domyślam się, ze ze względu na gabaryt nie do końca ?? :dazed:
E9C73DD1-5D92-4D3C-B5D2-779333F84753.jpeg
Ostatnio zmieniany: 19 Maj 2022 20:29 przez zack92.
Za tę wiadomość podziękował(a): Nimfa, ewakatarzyna, Bobka

Skrzynia na ogórki, czy jest możliwość, ze coś wyrośnie 19 Maj 2022 20:49 #803394

  • Xeno
  • Xeno's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 199
  • Otrzymane dziękuję: 887
Cóż, myślę że jeśli chciałeś prowadzić je po sznurku na tak małym rozstawie to lepiej byłoby postawić tą skrzynie dalej od ściany, a sznurki/siatkę puścić pod delikatnym kątem do zewnątrz, coś na wzór litery V.

W takim układzie jaki masz teraz ogórki z rzędu "od ściany" będą miały bardzo mało miejsca, słońca i przewiewu, a i Ty będziesz miał słaby dostęp żeby je zrywać gdy już się rozrosną.
Za tę wiadomość podziękował(a): podjadek, Nimfa, ewakatarzyna, Bobka, zack92

Skrzynia na ogórki, czy jest możliwość, ze coś wyrośnie 19 Maj 2022 21:36 #803398

  • Nimfa
  • Nimfa's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1407
  • Otrzymane dziękuję: 11163
A w środku między rzędami ogórków posiej koperek i kilka sałat. Nie marnuj ani centymetra ;) Ja w ubiegłym roku prowadziłam ogórki na sznurku z gniazd po 3 sztuki, bo mi było szkoda wyrwać i też dały radę, te, co się nie załapały na sznurek, wiły się po ziemi. Gąszcz był straszny, zbieranie utrudnione, ale ogórków cała masa, czego i Tobie życzę. W tym roku robię rozsadę po 1 sztuce i będą się pięły po siatce, sałatkowe też.
Ogród - mój optymizm.
Za tę wiadomość podziękował(a): podjadek, ewakatarzyna, Babcia Ala, Bobka, zack92

Skrzynia na ogórki, czy jest możliwość, ze coś wyrośnie 19 Maj 2022 21:40 #803399

  • KaLo
  • KaLo's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 3460
  • Otrzymane dziękuję: 7392
Ojtam ojtam, ścianę rozbierze i ogórki zerwie :rotfl1:. Przede wszystkim jak się rozrosną te zewnętrzne to zagłuszą te przy ścianie i tyle z nich będzie.
Ostatnio zmieniany: 19 Maj 2022 21:46 przez KaLo.
Za tę wiadomość podziękował(a): Nimfa, ewakatarzyna, Babcia Ala

Skrzynia na ogórki, czy jest możliwość, ze coś wyrośnie 19 Maj 2022 22:20 #803405

  • zack92
  • zack92's Avatar
  • Offline
  • Fresh Boarder
  • Posty: 15
  • Otrzymane dziękuję: 16
Z tym pomysłem z litera V, to całkiem niezła myśl, niestety zdecydowana większość ogrodu to choiny i jedynie gdzie mi pasowało to było pod ściana. Przyćmiło mnie, ze nie będą miały te „tylne” dostatecznie słońca.
No ale cóż, człowiek uczy się na błędach, może na przyszły rok zrobię skrzyneczkę węższa, a za to dwa razy dłuższa :dry: :P
Chociażby te z przodu dały jakieś owoce, to już będzie sukces :happy4:
Czy tam jeszcze sałatę wciskać to jest pytanie, ale w sumie jest to jakaś opcja, nawet mam już takie podrośnięte 6cm-etrowe, może kilka wcisnę, dzieki za pomysł :happy3: . Faktycznie miał być tylko jeden rząd, wtedy miałoby to ręce i nogi :laugh1:
Dotychczasowe ogórki, które posiałem na rozsadę mi popadały, ale może „nie mam reki” haha. Liście po pewnym czasie zaczęły na obrzeżach umierać powolutku i schnac, a co włożyłem do ziemi, tym ślimaczki się zajęły i tak się moja przygoda skończyła z rozsadą :lol:
Za tę wiadomość podziękował(a): ewakatarzyna

Skrzynia na ogórki, czy jest możliwość, ze coś wyrośnie 20 Maj 2022 06:59 #803412

  • Zefirka
  • Zefirka's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 863
  • Otrzymane dziękuję: 1652
Czy ta skrzynka ma dno? Bo jeśli tak, to się obawiam, czy te ogórki pomieszczą korzenie w niej - ona, jak dla mnie, jest zbyt płytka na tak wielką liczbę krzaków.
Wiedźmowata
Za tę wiadomość podziękował(a): zack92

Skrzynia na ogórki, czy jest możliwość, ze coś wyrośnie 20 Maj 2022 09:55 #803431

  • zack92
  • zack92's Avatar
  • Offline
  • Fresh Boarder
  • Posty: 15
  • Otrzymane dziękuję: 16
Dna jako takiego nie ma. Skrzynia lezy na ziemi wczesniej przekopanej, jest jedna warstwa foli od spodu jedynie ze spora iloscia dziur.
Moge sporobowac wiekszym nozem porobic naciecia od gory, bo skrzyni juz raczej nie podniose heh. Jesli chodzi o sciane moge tez ja sprobowac oddalic w pozniejszym etapie, odsunąć od sciany o jakies 10-15 cm.
Tak z ciekawosci na jaka glebokosc plus minus i szerokosc jest w stanie sie taki ogorek rozrosnac jesli chodzi o korzen? W internetach nke zdobylem takich informacji.
Pozdrawiam
Za tę wiadomość podziękował(a): ewakatarzyna

Skrzynia na ogórki, czy jest możliwość, ze coś wyrośnie 20 Maj 2022 10:10 #803432

  • Mirek19
  • Mirek19's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 2056
  • Otrzymane dziękuję: 11163
:bye:
Ogórek ma płytki system korzeniowy, na który składają się korzeń główny i korzenie boczne rozrastające się na głębokości ok. 20 cm.

:drink1:
Pozdrawiam, Mirek
Powyższy post wyraża jedynie opinię autora w dniu dzisiejszym. Nie może on służyć przeciwko niemu w dniu jutrzejszym, ani każdym innym następującym po tym terminie. Autor zastrzega sobie prawo zmiany poglądów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Nimfa, del, ewakatarzyna, Babcia Ala, zack92

Skrzynia na ogórki, czy jest możliwość, ze coś wyrośnie 20 Maj 2022 10:21 #803433

  • KaLo
  • KaLo's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 3460
  • Otrzymane dziękuję: 7392
Przy takim ustawieniu skrzyni sytuację z oświetleniem można trochę poprawić puszczając ogórki nie w pionie ale zrobić wachlarz. Będzie potrzebna szeroka rama do której bądą wiązane sznurki, skrajne nawet w poziomie .
Za tę wiadomość podziękował(a): kuhara, Nimfa, del, ewakatarzyna, Zefirka, Babcia Ala, zack92

Skrzynia na ogórki, czy jest możliwość, ze coś wyrośnie 20 Maj 2022 12:33 #803452

  • zack92
  • zack92's Avatar
  • Offline
  • Fresh Boarder
  • Posty: 15
  • Otrzymane dziękuję: 16
Od gory mam troche wystajacego dachu, moglbym podwiazac listwe na podwojna dlugosc skrzyni i zalozmy te tylne puscic po sznurkach w lewo pod katem, a te z przodu w prawa strone.
Czy o czyms takim Pan mysli?

Skrzynia na ogórki, czy jest możliwość, ze coś wyrośnie 20 Maj 2022 13:08 #803455

  • zack92
  • zack92's Avatar
  • Offline
  • Fresh Boarder
  • Posty: 15
  • Otrzymane dziękuję: 16
Jak mi wyrosna faktycznie po 2-3 z dolka, to koniecznie usuwac te 2 najslabsze i zostawic jedna w jednym miejscu, czy co drugie miejsce np zostawic po 2 sztuki? Lepiej nie szalec i zostawic po jednej na miejsce? :happy3:

Skrzynia na ogórki, czy jest możliwość, ze coś wyrośnie 20 Maj 2022 13:10 #803456

  • zack92
  • zack92's Avatar
  • Offline
  • Fresh Boarder
  • Posty: 15
  • Otrzymane dziękuję: 16
Zefirka wrote:
Czy ta skrzynka ma dno? Bo jeśli tak, to się obawiam, czy te ogórki pomieszczą korzenie w niej - ona, jak dla mnie, jest zbyt płytka na tak wielką liczbę krzaków.

A moze sie przebija przez ta folijke jak beda chcialy isc glebiej :flower: :P

Skrzynia na ogórki, czy jest możliwość, ze coś wyrośnie 20 Maj 2022 14:47 #803462

  • podjadek
  • podjadek's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1269
  • Otrzymane dziękuję: 4734
10cm dla jednej rośliny w rzędzie to mało, a co dopiero na dwa w tak bliskiej odległości.
Tu posadziłem jeden rządek co 10cm.
IMG_20220520_143843.jpg
IMG_20220520_143951.jpg
Piotr :)
Ostatnio zmieniany: 20 Maj 2022 14:50 przez podjadek.
Za tę wiadomość podziękował(a): Nimfa, del

Skrzynia na ogórki, czy jest możliwość, ze coś wyrośnie 20 Maj 2022 15:11 #803465

  • zack92
  • zack92's Avatar
  • Offline
  • Fresh Boarder
  • Posty: 15
  • Otrzymane dziękuję: 16
Oj to trzeba będzie faktycznie zostawić po jednym, jeśli nawet nie co drugi :happy4: Faktycznie liście wielkości dłoni. Będzie ciasno.
Musze pomyśleć nad taka siatka, albo zrobić coś z linki jutowej :wink4: Może tez jakaś kratę taka.
One same sobie znajdują miejsce jak się piąć, czy trzeba im pomagać”? Przekładać itp
Ostatnio zmieniany: 20 Maj 2022 15:13 przez zack92.

Skrzynia na ogórki, czy jest możliwość, ze coś wyrośnie 21 Maj 2022 15:31 #803557

  • zack92
  • zack92's Avatar
  • Offline
  • Fresh Boarder
  • Posty: 15
  • Otrzymane dziękuję: 16
:bye:
Natrafiłem na ciekawy pomysł, myślicie, ze mogłoby się nadać do
Nawadniania ogórków i innych papryk, czy pomidorów? :P
Nie w każdy dzień jest opcja zajścia na działkę, może by się sprawdziło? :happy4:



Tylko pytanie, czy taka nagrzana woda by nie zaszkodziła roślinkom :)


Zielone okna z estimeble.pl

Wygenerowano w 0.228 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum