TEMAT: <D> Ogórek gruntowy.

Ogórek gruntowy. 13 Sie 2013 06:35 #185833

  • Tacca
  • Tacca's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 879
  • Otrzymane dziękuję: 571
Nasz ogrodnik , rzeczywiście jest nieoceniony . Gałęzie jako podporki zdały egzamin , tylko na przyszły sezon muszę przygotować jesienią i znacznie wyższe. I ziemię pod pomidory do skrzyń też muszę przygotować jesienią. Żebym nie miała takich niespodzianek jak w tym roku . Rano już jesień czuć e powietrzu , na szczęście pomidory zaczynają dojrzewać , już myślałam zr sir w tym roku nie doczekamy ..
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): pomodoro, Krecik stary, bela


Zielone okna z estimeble.pl

Ogórek gruntowy. 02 Wrz 2013 17:43 #190268

  • Krecik stary
  • Krecik stary's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Nigdy nie jestem złośliwy-no może czasem
  • Posty: 6911
  • Otrzymane dziękuję: 41968
Ostatnie ogórki zerwane.Na ogórowisku zasiany poplon gorczyca,łubin i coś tam jeszcze.Po przekopaniu,
nawożeniu pod koniec października posadzę czosnek zimowy.
Pozdrawiam Józek!!
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Terri

Ogórek gruntowy. 02 Wrz 2013 17:55 #190272

  • Tacca
  • Tacca's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 879
  • Otrzymane dziękuję: 571
Ja jeszcze zbieram po kilka szt dziennie i fasola jeszcze dojrzewa, ale co rusz obrywam brzydkiego liścia . Ogórków już też nie pryskam , ale pomidory tak , jeszcze mam sporo zielonych owoców .
Temat został zablokowany.

Ogórek gruntowy. 02 Wrz 2013 23:08 #190365

  • Sasanka
  • Sasanka's Avatar
  • Offline
  • Fresh Boarder
  • Posty: 12
  • Otrzymane dziękuję: 4
Ja drugi sezon uprawiam ogórki Octopus i jestem z nich bardzo zadowolona, co prawda u mnie już sezon ogórkowy zakończony ale miło będzie powspominać. Ogórki siałam w marcu, wysadzałam na grunt na początku maja. Odmiana bardzo plenna, idealna do kiszenia i konserwowania. Ogórek prosty, bez zgrubień, nie gorzknieje. Jedyny minus to taki, że w szklarni był bardzo kolczasty, nie wiem dlaczego? :dry: musiałam zbierać w rękawiczkach.
Na koniec sezonu wlazła mszyca, mączlik i chyba mączniak rzekomy, niczym nie pryskałam.
Ogórki Octopus - zdjęcie z początku czerwca


Lipiec


Pierwsze zbiory pomidorów i miseczka dla teściowej :P


Kiszone w butli 5l - robiłam z przepisu babci aż boję się otwierać :rotfl1:
Pozdrawiam
Kasia
Ostatnio zmieniany: 02 Wrz 2013 23:14 przez Sasanka.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Ela, Terri

Ogórek gruntowy. 03 Wrz 2013 00:07 #190367

  • Ela
  • Ela's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 449
  • Otrzymane dziękuję: 244
ładne masz doniczki Sasanko :P No ,niestety,sezon ogórkowy i ja już powoli uznaję za zakończony,choć jeszcze poletko nie zlikwidowane,jakieś tam jeszcze pokrzywione ( ale dobre w smaku) rosną.

Nie bój się otwierać butelki- ogórki z nich są pyszne,tylko trzeba górę "udydolić " nożem,inaczej nie wyjmiesz ogórków. W ubiegłym roku jadłam ogórki z takich butelek kiszone na zimno w wodzie w studni. Były rewelacyjne!Smakowały inaczej,niż te ze słoików( też przecież pyszne) Naigorsze jest to,że jak już sie rozpłata butelkę,trzeba ogórki poprzekładać do słoików :happy:
Temat został zablokowany.

Ogórek gruntowy. 03 Wrz 2013 00:09 #190368

  • Hiacynta
  • Hiacynta's Avatar
  • Offline
  • Administrator
  • gg 9117859
  • Posty: 14123
  • Otrzymane dziękuję: 10442
Sasanko, jak to wszystko upakowałaś w butli? :eek3: Ogórki widać grubiutkie, :happy: nie było kłopotu z przeciskaniem? Jeszcze bardziej intryguje mnie, jak stamtąd wyjąć ogóreczka :happy:
Ostatnio zmieniany: 03 Wrz 2013 00:09 przez Hiacynta.
Temat został zablokowany.

Ogórek gruntowy. 03 Wrz 2013 00:27 #190370

  • Sasanka
  • Sasanka's Avatar
  • Offline
  • Fresh Boarder
  • Posty: 12
  • Otrzymane dziękuję: 4
Hiacynta do tej akurat butli nie było problemu z włożeniem, nie były jeszcze zbyt mocno narośnięte.
Do drugiej butli już był problem bo akurat w tym samym czasie robiłam meksykańskie a do meksykańskich tylko przerośnięte, ale mąż mi pomagał - zabawa była przednia :rotfl1:
Tak jak Ela napisała, żeby spokojnie wyjąć takie ogóreczki to całą górę można rozciąć nożem. Gdzieś czytałam, że takie już dobrze ukiszone ogóreczki przekładamy do słoików, zalewamy tą ukiszoną wodą z butelki i pasteryzujemy (wtedy nie muszę się martwić, że się zmarnują-tak zrobię z jedną butelką) tylko trzeba trafić w smak i jakoś jednego widelczykiem wydłubać na spróbowanie :P
Pozdrawiam
Kasia
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Hiacynta

Ogórek gruntowy. 24 Paź 2013 13:32 #200086

  • sylwia
  • sylwia's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 269
  • Otrzymane dziękuję: 158
A u mnie na parapecie jeszcze ogórki rosną. Cały sezon tak niewiele było z tej jednej sadzonki, jeden zawiązek na kilka przemieniał się w ogórka, ale przynajmniej mam owocki długo po zakończeniu sezonu ogórkowego.
Ostatnio zmieniany: 24 Paź 2013 13:33 przez sylwia.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Krecik stary, Terri, bela

Ogórek gruntowy. 14 Gru 2013 12:19 #209479

  • Krecik stary
  • Krecik stary's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Nigdy nie jestem złośliwy-no może czasem
  • Posty: 6911
  • Otrzymane dziękuję: 41968
:hug2: W uprawie ogórka z rozsady zalecane jest płaskie przykrywanie oraz tunele niskie.W naszych warunkach najlepiej sprawdza się
wysadzanie w 2 połowie maja,a najlepsza jest rozsada 3-4 tygodniowa.Po wysadzeniu rozsady można ją przykrywać folią perforowaną jak i włókniną.Jednak folia perforowana może być stosowana do 2 tygodni,a włóknina do kwitnienia.Problemem przy stosowaniu folii jest intensywny wzrost chwastów,co w następstwie powoduje wybieganie roślin i chlorozę.Ponadto mogą wystąpić oparzenia,a w skrajnych przypadkach na przesuszonych piaszczystych glebach zniszczenie roślin.Takich wad nie ma włóknina (chwasty częściowo są) i choć początkowo
wzrost sadzonek jest mniej intensywny,jest jednak bardziej prawidłowy(nie występuje wyciąganie sadzonek).Ze względu na dłuższy czas okrywania włókniną roślinki nadrabiają opóźnienie i wchodzą w okres kwitnienia w podobnym czasie jak pod folią.Następnym b.ważnym powodem okrywania jest możliwość wystąpienia przymrozku,gdzie okrycie zapobiega szkodom przymrozkowym.Wzrost plonowania był największy pod osłoną włókniną średnio 3,2 kg/m2(folia-2,5 kg/m2),przy zbiorze 1,2 kg/m2 bez osłon.
A więc stosować przykrywanie czy nie?Niech każdy sam sobie odpowie na to pytanie,choć zastanawiam się czy wogóle powinnno ono być postawione. :happy-old:

Aby nie było niedomówień(niedopisań) takie samo okrywanie można stosować również przy sianiu ogórka wprost do gruntu.
Pozdrawiam Józek!!
Ostatnio zmieniany: 14 Gru 2013 12:30 przez Krecik stary.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): bela, kurjan

Ogórek gruntowy. 14 Gru 2013 19:39 #209519

  • AB
  • AB's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 277
  • Otrzymane dziękuję: 94
Czy w trakcie ew. upałów majowych, czy czerwcowych agrowłókninę w ciągu dnia się zdejmuje? Wydaje mi się, że raczej tak, gdyż rośline może grozić przegrzanie?
Temat został zablokowany.

Ogórek gruntowy. 14 Gru 2013 20:07 #209536

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15407
  • Otrzymane dziękuję: 51073
Nie zdejmuje się. Zdjąć należy jeśli pojawią się kwiaty. Za wyjątkiem ogórków z kwiatami hermafrodycznymi.
Temat został zablokowany.

Ogórek gruntowy. 14 Gru 2013 20:13 #209538

  • piotrek_ns
  • piotrek_ns's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1433
  • Otrzymane dziękuję: 1226
Biała włóknina raczej chroni rośliny od przegrzania i utrzymuje dobrą stałą temperaturę dlatego też włóknina jest lepsza od foli, która przepuszcza promienie słoneczne i nagrzewa glebę.
Pozdrawiam wszystkich gorąco.

Piotrkowe działkowanie
Skalniak i kamienie
Temat został zablokowany.

Ogórek gruntowy. 14 Gru 2013 20:46 #209550

  • Krecik stary
  • Krecik stary's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Nigdy nie jestem złośliwy-no może czasem
  • Posty: 6911
  • Otrzymane dziękuję: 41968
W b.r.sadziłem ogórki 15 maja,nie były przykrywane(tylko w nocy przy spadku temperatury donicami).Zaczęły kwitnąć ok.20 czerwca.Temperatura była taka sobie,a nawet było zimno.W nowym sezonie będę przykrywał.Pod włókniną pewnie zakwitną wcześniej i myślę,że słońce im nie zaszkodzi.W międzyczasie pewnie będzie trzeba plewić i lekko odkryć tylko na czas plewienia i podlewania.Stosowanie okrycia o czym zapomniałem napisać przyspiesza zbiory od 7 do 10 dni.Wg.mnie stosowanie włókniny jest z pewnością potrzebne.Zresztą posty z czerwca m.in.Pomodoro,Darka i innych mówią same za siebie. :bye:
I tu też skorzystam z porad Pomodoro,a mianowicie włókninę zawieszę na jakichś pałąkach jak nad papryką,aby nie wklepało je w ziemę jakieś tornado typu Xawery(a może jednak 5 litrowe butle po wodzie?).Do nowego sezonu chcę się bardziej przygotować niż
poprzednio. ;)
Pozdrawiam Józek!!
Ostatnio zmieniany: 14 Gru 2013 21:12 przez Krecik stary. Powód: uzupełnienie
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Terri, bela

Ogórek gruntowy. 15 Gru 2013 01:54 #209603

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15407
  • Otrzymane dziękuję: 51073
Józiu, nie 5 l butle a 1,5 l i najlepiej o ostro ściętym końcu do nalewania. Napełnić wodą, zakręcić i lekko wbić w ziemię. Można też wbić w ziemię paliki o długości ok 0,5 m i na końce tych palików dać obcięte butelki PET takie właśnie 1,5 l by nie kaleczyć flizeliny.

Tutaj doskonale widać. Tak :


DSC_1172_2013-12-15.jpg


albo tak :


DSC_0898_2013-12-15.jpg


A propos kapusty pekińskiej. Wdzięczne warzywo na poplon późno letni i jesienny. 28 główek starczyło dla 2 rodzin na 3 miesiące. Ostatnia główka jest planowana do świątecznego obiadu. Opryskiwana kilkakrotnie MW bardzo dobrze się przechowywała.
Ostatnio zmieniany: 15 Gru 2013 02:13 przez pomodoro.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): marzenaF, ewkapaw, Krecik stary, bela

Ogórek gruntowy. 15 Gru 2013 08:45 #209608

  • Krecik stary
  • Krecik stary's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Nigdy nie jestem złośliwy-no może czasem
  • Posty: 6911
  • Otrzymane dziękuję: 41968
Mieciu dziękuję,to jednak będą paliki.Jakoś mi tak bezpieczniej i pewniej wyglądają.A pekinka przepiękna. :drink1:
Pozdrawiam Józek!!
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): pomodoro

Ogórek gruntowy. 16 Gru 2013 07:04 #209755

  • bozena
  • bozena's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 620
  • Otrzymane dziękuję: 359
Pomysł z butelkami jest genialny , ja na ogórki położyłam flizelinę i też było mi trudno pózniej zdjąć , bo była wbita w ziemię !
Ostatnio zmieniany: 29 Gru 2013 20:04 przez sd-a. Powód: literówki
Temat został zablokowany.

Ogórek gruntowy. 17 Gru 2013 23:29 #209945

  • piotrek_ns
  • piotrek_ns's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1433
  • Otrzymane dziękuję: 1226
Tegoroczne ogórki, wysadzone z doniczek, podhodowane w foliowcu.



Póki krzaczki małe, są nakryte płasko włókniną.



Podrośnięte ogórki są przykryte włókniną na pałąkach zrobionych z rurek do przewodów elektrycznych (lekkie, elastyczne, łatwo dostępne i tanie).



Jak jest ciepło, a później jak ogórki kwitną, ściągam włókninę, ale pałąki pozostawiam, aby w razie ochłodzenia i niesprzyjającej pogody móc je przykryć, np. w zimne i deszczowe letnie dni.



Ogórki miałem do połowy sierpnia i miałbym dłużej, ale przestałem o nie dbać, gdy już mnie i wszystkim, którzy chcieli, wystarczyło ogórków, to dopadła je zaraza. Ale i tak miałem je ze dwa tygodnie dłużej niż sąsiedzi.



Zbiory

Pozdrawiam wszystkich gorąco.

Piotrkowe działkowanie
Skalniak i kamienie
Ostatnio zmieniany: 29 Gru 2013 22:34 przez sd-a.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Hiacynta, sd-a, Krecik stary, Terri, bela, sylwia

Ogórek gruntowy. 14 Sty 2014 18:01 #215309

  • bela
  • bela's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 801
  • Otrzymane dziękuję: 2436
Sezon 2014
Miałam posianego Octopusa którego znajomi tak zachwalali ale nie byłam z niego zadowolona :( w tym roku zastanawiam się nad odmianami Krak,Kronos,Cezar,Izyd czy mieliście może którąś z tych odmian posianą i jak się sprawdziła.
pozdrawiam Bożena
Temat został zablokowany.


Zielone okna z estimeble.pl

Wygenerowano w 0.481 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum