TEMAT: <ID> Ochrona pomidorów w gruncie i pod osłonami

Odp: Ochrona pomidorów w gruncie i pod osłonami 17 Lip 2012 21:02 #55492

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15471
  • Otrzymane dziękuję: 51465
Kasiu

Nie prościej jest poszukac w jakimś sklepie internetowym? Przejeździsz wiecej niz byś zapłaciła za przesyłkę. Nie wykorzystasz to zostana Ci na następny rok.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Kasia1972


Zielone okna z estimeble.pl

Odp: Ochrona pomidorów w gruncie i pod osłonami 17 Lip 2012 21:17 #55499

  • AB
  • AB's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 277
  • Otrzymane dziękuję: 94
Sklepy ogrodnicze (stacjonarne) nadal są na etapie polecania miedzianu. Byłem w kilku i Mildex, Infinito to dla nich nazwy obce. Curzate bywa, ale Cu. Nadal polecają miedzian, co mnie w zeszły roku zgubiło.
Polecam poniższy sklep internetowy:
www.fungichem.pl/
robiłem tam w tym roku zakupy dwa razy i przesyłkę otrzymałem szybko.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Kasia1972

Odp: Ochrona pomidorów w gruncie i pod osłonami 17 Lip 2012 21:26 #55503

  • Daro65
  • Daro65's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 447
  • Otrzymane dziękuję: 924
pomodoro wrote:
AB zapytał :
A kiedy warto/powinno się dokonać ogłowienia.

Ja wyznaje w gruncie taką zasadę :
- ogławiam wtedy, gdy skończy się palik albo...lipiec

Dokładnie - dlatego paliki powinny mieć przynajmniej 2 metry dla wysokich pomidorków gruntowych. Bywa, że w połowie lipca trzeba operować.

Pozdrowienia
Temat został zablokowany.

Odp: Ochrona pomidorów w gruncie i pod osłonami 17 Lip 2012 21:55 #55517

  • estil
  • estil's Avatar
  • Offline
  • Fresh Boarder
  • Posty: 5
Witam wszystkich.Mam pytanie bo nie mogę się doszukać na forum.Jak często można robić opryski roztworem saletry + siarczan magnezu?Po ilu dniach od pierwszego oprysku i czy wskazane jest powtórne dolistne nawożenie.
Temat został zablokowany.

Odp: Ochrona pomidorów w gruncie i pod osłonami 19 Lip 2012 14:30 #55963

  • kuhara
  • kuhara's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 515
  • Otrzymane dziękuję: 1304
Świetny wątek. Rady pomodoro - bezcenne.
Chciałbym się odnieść do fragmentu ogławiane/nieogławiane/Mildex/Ridomil/systemiczny/wgłębny.
Wszystko jest ok, tylko ktoś mógłby nieopatrznie zrozumieć, żeby nie stosować Ridomilu w okresie intensywnego wzrostu. Można go stosować w tym okresie i nawet producent do tego zachęca w ulotkach.
Ridomil zawiera składnik układowy.

Pozdr:)
Pozdrawiam, Krzysiek
Ostatnio zmieniany: 19 Lip 2012 14:33 przez kuhara.
Temat został zablokowany.

Odp: Ochrona pomidorów w gruncie i pod osłonami 20 Lip 2012 06:23 #56149

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15471
  • Otrzymane dziękuję: 51465
Ridomil nie jest nowym środkiem. Ja stosuje go od dobrych kilkunastu lat, początkowo na ogórkach przeciw maczniakowi rzekomemu. Odkąd przestał być wystarczająco skuteczny przeciw tej chorobie nie traktuje go na równi z innymi środkami systemicznymi i stąd ta pomyłka. Zresztą proszę zauważyć i porównać etykiety Np. Mildex'u a Ridomilu:
MILDEX 711,9 WG jest środkiem grzybobójczym w formie rozpuszczalnych w wodzie
granulek do sporządzania zawiesiny wodnej o działaniu układowym do stosowania
zapobiegawczego i interwencyjnego
R I D O M I L G O L D MZ 68 WG
Środek grzybobójczy w formie granul do sporządzania zawiesiny wodnej o działaniu
układowym i kontaktowym do stosowania zapobiegawczego

Moja propozycja oprysku Ridomilem po ogłowieniu bierze się stąd, że kilkakrotnie ten środek mnie zawiódł w trakcie wegetacji pomidorów w początkowej fazie rozwoju zarazy natomiast zdawał egzamin, gdy był zastosowany na krzaki, które przestały już rosnąc tj. po ogłowieniu.
Ten zestaw środków ochrony jaki tu zaproponowałem i sposób ich użycia wynika przede wszystkim z mojego doświadczenia. Nie będę publicznie powielał jakiś schematów nie mając pewności, co do ich skuteczności tylko na podstawie zapisu w etykiecie środka.

Bo studiując zapisy w etykietach środków przecietny ogrodnik może dostać skrętu mózgu :rotfl1:
Przykład : Ridomil jest środkiem układowym, ale nie interwencyjnym a taki Acrobat zaś jest środkiem interwencyjnym, ale nie układowym tylko wgłębnym, a Mildex, na którym oparty jest proponowany przeze mnie system ochrony - jest i układowy i interwencyjny.

A co chyba w tym wszystkim najważniejsze, przecietnemu ogrodnikowi to wisi, czy Ridomil jest układowy czy nie, byle był skuteczny :rotfl1:
Ostatnio zmieniany: 20 Lip 2012 20:52 przez Hiacynta. Powód: literówki i spacje
Temat został zablokowany.

Odp: Ochrona pomidorów w gruncie i pod osłonami 20 Lip 2012 10:10 #56181

  • kuhara
  • kuhara's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 515
  • Otrzymane dziękuję: 1304
@Pomodoro
Dzięki, że wyjaśniłeś dlaczego nie traktujesz Ridomilu jako środka systemicznego. Jasno napisane - zrozumiałem. Na mączniaka rzekomego przestał być skuteczny, ale na zarazę ziemniaka zachował właściwości.
Dobrze, że pojawia się informacja od praktyka. Producent raczej nie poinformuje na ulotce, że jego środek jest do niczego.

Pozdr All:)
Pozdrawiam, Krzysiek
Ostatnio zmieniany: 20 Lip 2012 20:56 przez Hiacynta. Powód: usunięcie nadwyżki wpisów
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): jamles

Odp: Ochrona pomidorów w gruncie i pod osłonami 20 Lip 2012 10:25 #56183

  • Hiacynta
  • Hiacynta's Avatar
  • Offline
  • Administrator
  • gg 9117859
  • Posty: 14123
  • Otrzymane dziękuję: 10442
Wy tak gadu gadu, a pytanie o nawożenie dolistne bez odpowiedzi :thanks: Ja się nie znam na tym :eek3: Robactwo warzywne tylko czasem rozpoznaję :search:
Ostatnio zmieniany: 20 Lip 2012 20:57 przez Hiacynta.
Temat został zablokowany.

Odp: Ochrona pomidorów w gruncie i pod osłonami 20 Lip 2012 12:02 #56218

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15471
  • Otrzymane dziękuję: 51465
Hiacynta wrote:

Wy tak gadu gadu, a pytanie o nawożenie dolistne bez odpowiedzi :thanks: Ja się nie znam na tym :eek3: Robactwo warzywne tylko czasem rozpoznaję :search:

Oprysk po którym po godzinie spadł deszcz należy uznać za nieskuteczny.

kuhara

A ja się choć raz zamienię z pytanego na pytającego .
Odpowiedz mi , czy wiesz jakie konsekwencje dla zarodników ZZ wynikają z faktu, że Ridomil jest preparatem co prawda układowym ale tylko zapobiegawczym ?

Chętnie usłyszałbym Twoja odpowiedź.
Ostatnio zmieniany: 20 Lip 2012 12:03 przez pomodoro.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Hiacynta, pomidorzanka

Odp: Ochrona pomidorów w gruncie i pod osłonami 20 Lip 2012 13:45 #56249

  • kuhara
  • kuhara's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 515
  • Otrzymane dziękuję: 1304
Wydaje mi się że:
1. Środki zapobiegawcze - pryskamy profilaktycznie, przed przewidywanym atakiem patogenu
2. Środki interwencyjne - prawie j/w tylko z taką różnicą, że mamy przesłanki, że patogen jest już na miejscu akcji, mimo braku objawów
3. Wyniszczające (*) - oprysk na roślinę zarażoną .

Konsekwencje stosowania środka zapobiegawczego dla patogenu, który przeniknął do wnętrza rośliny będą żadne albo np. takie, że spowolni proces chorobowy i rośliny zamiast zdechnąć np. za 24 godziny, padną po 30 godzinach.
Nie wiem konkretnie (tzn. nie wiem jakie cyferki wstawić w miejsce przykładowych 24 i 30) jak to jest dla pary ZZ - Ridomil.

Ja robię pierwszy oprysk Mildexem następnie przemiennie z Ridomilem. Na boku czeka Infinito na wypadek, że stanie się wypadek. "Startowego" oprysku Miedzianem nie robię, bo mi się zazwyczaj nie chce. To błąd, ale do tej pory mi się udawało bez konsekwencji.

Środków kontaktowych staram się nie używać, bo nie mam zaufania do swojego opryskiwacza i swoich umiejętności jako "pryskaczowego". Wolę więc systemiczne.

Pomidory mam tylko w gruncie, około 50 krzaków. Bardzo ładnie wyglądały do 8 lipca, teraz nawet nie próbuję zamieszczać zdjęć, bo jeszcze by ktoś na ich widok puścił pawia. Gradobicie.

Staram się korzystać z programów ochrony i zaleceń producentów a jak najmniej kombinować samemu. Zasada "koń ma łeb, niech myśli". Uważam, że jak ktoś, kto ma średnie pojęcie o zagadnieniu (jak ja) zacznie za dużo myśleć, to może wymyślić coś od czego fachowiec osiwieje. A pomidory padną.

(*)
Nie rozumiem tej różnicy pomiędzy środkiem interwencyjnym a wyniszczającym, bo gdyby interwencyjny nie niszczył choroby co on niby by robił. Domyślam się, że po prostu środki interwencyjne są z automatu wyniszczającymi.
A tu znowu zagwozdka: po co na niektórych śor (fakt, że rzadko) pisze o działaniu wyniszczającym? Może dlatego, że nie powinny być z jakiś powodów stosowane prewencyjnie? Namigane to jak filmy Quentina Tarantino.
Pozdrawiam, Krzysiek
Ostatnio zmieniany: 20 Lip 2012 14:25 przez kuhara.
Temat został zablokowany.

Odp: Ochrona pomidorów w gruncie i pod osłonami 21 Lip 2012 10:38 #56411

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15471
  • Otrzymane dziękuję: 51465
kuhara

No i nie odpowiedziałeś mi na pytanie.
Odpowiedź jest prosta. Różnica miedzy środkiem systemicznym zapobiegawczym a systemicznym interwencyjnym jest taka, że ten pierwszy nie ma zdolności niszczenia zarodników, które już wykiełkowały/ lub ich grzybni/. A ta różnica jest istotna jeśli chodzi o zakres i czas stosowania tych środków.
Mam tu artykuł, który co prawda tyczy ochrony jabłoni, ale to co tam pisze na temat środków ochrony jest aktualne do wszelkich środków stosowanych do ochrony pomidorów.
Tam znajdziesz również wyjaśnienie co to są środki wyniszczające.

agrosimex.pl/files/artykuly_naukowe/SN_01_2009.pdf

Tam znajdziesz te same elementy, które występują w moim wątku tj. śledzenie zagrożenia , warunków atmosferycznych, dobór środków itp.
Ostatnio zmieniany: 21 Lip 2012 10:53 przez pomodoro.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): kuhara

Odp: Ochrona pomidorów w gruncie i pod osłonami 21 Lip 2012 15:43 #56443

  • AB
  • AB's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 277
  • Otrzymane dziękuję: 94
Przeczytałem artykuł i przejrzałem opisy proponowanych w tym wątku środków. Jedną rzecz zauważyłem - w przypadku ochrony pomidora (i ogórka) przed chorobami grzybowymi nie ma środków o charakterze wyniszczającym. Są zapobiegawcze i interwencyjne, ale wyniszczających nie ma. Czy z tego wynika, że jeśli choroba jest już rozwinięta, to raczej nie ma na nią sposobu?
Temat został zablokowany.

Odp: Ochrona pomidorów w gruncie i pod osłonami 21 Lip 2012 17:30 #56463

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15471
  • Otrzymane dziękuję: 51465
AB wrote:
Czy z tego wynika, że jeśli choroba jest już rozwinięta, to raczej nie ma na nią sposobu?

Z tego wynika, że nie należy lekceważyć choroby i zagrożenia z nią związanego. Nie należy dopuszczać do takiego stanu by większość powierzchni asymilacyjnej pomidorów była zmieniona chorobowo.
Niestety wielu znajduje się takich, którzy wierzą w cuda.
Ostatnio zmieniany: 21 Lip 2012 17:32 przez pomodoro.
Temat został zablokowany.

Odp: Ochrona pomidorów w gruncie i pod osłonami 24 Lip 2012 14:16 #57093

  • futrzasta
  • futrzasta's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1752
  • Otrzymane dziękuję: 603
Pomodoro, pytanie może i naiwne ale ja pierwszy raz uprawiam pomidory; nadal nie mam siarczanu magnezu :mad2: a widzę na krzakach oznaki niedoboru. Czy zwykły Florowit może choć po części pokryć te niedobory?
Temat został zablokowany.

Odp: Ochrona pomidorów w gruncie i pod osłonami 24 Lip 2012 14:52 #57098

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15471
  • Otrzymane dziękuję: 51465
Niestety-nie
Może przydać Ci się ta tabela

File Attachment:

Nazwa pliku: 2010_15_skladniki_pokarmowe_nawozow_plynnych.pdf
Wielkość pliku: 16 KB
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): futrzasta

Odp: Ochrona pomidorów w gruncie i pod osłonami 26 Lip 2012 14:38 #57448

  • kuhara
  • kuhara's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 515
  • Otrzymane dziękuję: 1304
Może komuś się przyda.
Infinito nie jest w Polsce zarejestrowane na pomidory. W związku z tym ktoś może mieć problemy z ustaleniem dawki i karencji.
Porównując z "podobnym" środkiem (TATTOO), dopuszczonym do pomidorów, można ustalić stężenie do oprysku pomidora na ~0,2% (2ml na 1 litr wody) a karencję na 3dni.
Na hiszpańskich stronach Bayeru mamy dawkę 1,5 l/ha i karencję 3dni.
Na Ukrainie dawka jest 0,3% (15ml/5l/100m2) ale karencja 14 dni.
Polski artykuł z 2010 roku zaleca 0,15% w tunelach i 1,6l/ha w gruncie; nic nie mówi o karencji.

Chyba sobie uśrednię i zastosuję 0,2% z 10 dniową karencją :)
Pomodoro a jak Ty stosujesz Infinito?

Ukraina
Hiszpania
Hiszpania
Polska
Pozdrawiam, Krzysiek
Ostatnio zmieniany: 26 Lip 2012 15:08 przez kuhara.
Temat został zablokowany.

Odp: Ochrona pomidorów w gruncie i pod osłonami 26 Lip 2012 16:52 #57460

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15471
  • Otrzymane dziękuję: 51465
Jak na razie nie miałem potrzeby sięgać po Infinito.
To jest środek dla strażaków, którzy przystępują do akcji dopiero wtedy gdy się pali.
Temat został zablokowany.

Odp: Ochrona pomidorów w gruncie i pod osłonami 26 Lip 2012 17:06 #57461

  • kuhara
  • kuhara's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 515
  • Otrzymane dziękuję: 1304
Na szczęście też nie musiałem nigdy stosować Infinito.
U mnie spowodowane to jest bardziej fartem niż wiedzą rolniczą, ale nie musiałem.
W wolnej chwili postaram się znaleźć solidniejsze informacje na temat użycia tego śor w pomidorach, niż te co podałem w linkach.
Mam pomidory poszatkowane gradobiciem i obawiam się, że być może będę zmuszony użyć ten śor. Potargane liście, dziury i obite owoce, dziury i obite łodygi. Rana na ranie, czyli dostęp dla patogenów.
Pozdrawiam, Krzysiek
Temat został zablokowany.


Zielone okna z estimeble.pl

Wygenerowano w 0.678 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum