TEMAT: Propozycje odmian pomidorów na kolejny sezon

Propozycje odmian pomidorów na kolejny sezon 16 Sie 2017 19:18 #560607

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15384
  • Otrzymane dziękuję: 50884
tgrzebien wrote:
2. Szukałem na forum jakiegoś tematu jak się obchodzić z pomidorami od wysiewu do zbioru, ale nic konkretnego nie znalazłem.

Polecam uprawę rozsady w perlicie [ patrz wątek " Uprawa roślin w podłożach inertnych " ]. Bardzo dobra alternatywa dla początkujących ponieważ uniemożliwia przenawożenie, przelanie i zakażenie chorobami odglebowymi.
Ostatnio zmieniany: 16 Sie 2017 19:18 przez pomodoro.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): CHI


Zielone okna z estimeble.pl

Propozycje odmian pomidorów na kolejny sezon 16 Sie 2017 19:39 #560609

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 20234
  • Otrzymane dziękuję: 64542
tgrzebien wrote:
Planuję już pomału następny sezon pomidorowy. Ten był moim pierwszym, ale sadzonki dostałem od mamy i z tego co wyczytałem nie za dobrze było to wszystko przygotowane, dlatego w 2018 roku chcę to zrobić sam od zera. W internecie znalazłem zestaw nasion do wysiewu w gruncie www.pomidorlandia.pl/nasiona/pomidory/ze...orow-gruntowych.html.
1. Czy nasiona mogę już zamówić teraz, czy poczekać bliżej wiosny?

Bardzo dobra decyzja, aby zacząć przygotowania do przyszłorocznej uprawy już teraz :) Mietek ze swojej strony polecił uprawę w podłożu perlitowym, linki pomagające poszerzyć wiedzę już znalazłeś :bravo: , a w nasionka możesz zaopatrzyć się u nas w ramach Akcji Wymiany Nasion - ruszamy z następną edycją w październiku, więc serdecznie zapraszam :)
Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....
Temat został zablokowany.

Propozycje odmian pomidorów na kolejny sezon 18 Sie 2017 11:27 #560859

  • Jedrucha
  • Jedrucha's Avatar
  • Offline
  • Expert Boarder
  • Posty: 106
  • Otrzymane dziękuję: 125
Na przyszły sezon chciałbym mieć na balkonie odmiany... balkonowe :) kiedyś kupiłem taka sadzonke, ale nazwy nie pamiętam. Krzaczek był mały, owoce też ale to nie były koktajlowe, ot takie zwykłe pomidory tylko ciut mniejsze (ich rozmiar mógłbyś być spowodowany kiepskim nałożeniem;) ) za to bardzo intensywne. Możecie prosze poradzić jakie odmiany pasowalaby do tego opisu? Z tego co widzę większość hodowców nastawia się na odmiany wielkoowocowe i raczej słodkie w smaku.
Temat został zablokowany.

Propozycje odmian pomidorów na kolejny sezon 18 Sie 2017 12:20 #560867

  • Iwona M
  • Iwona M's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 609
  • Otrzymane dziękuję: 2337
Typowo balkonowe i ogólnie dostępne to Venus i Aztek, oraz Maskotka i Bajaja. Dwa pierwsze są zupełnie miniaturowe, ok 25 cm wysokości, mają krępą sztywną łodygę, owoc ciemno-żółty, lub pomarańczowy. Drugie są trochę większe, mają bardziej wiotką łodygę, lekko zwisają ze skrzynek, owoce czerwone. Ogólnie te cztery odmiany nie powalają smakiem, mają twardą skórkę.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Adasiowa

Propozycje odmian pomidorów na kolejny sezon 18 Sie 2017 12:24 #560868

  • Jedrucha
  • Jedrucha's Avatar
  • Offline
  • Expert Boarder
  • Posty: 106
  • Otrzymane dziękuję: 125
No to zdecydowanie nie te których szukam. Dziękuję pięknie za opis!
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Agusiak

Propozycje odmian pomidorów na kolejny sezon 18 Sie 2017 13:30 #560876

  • emi247
  • emi247's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 172
  • Otrzymane dziękuję: 180
Wcześniej ktoś pisał o odmianach karłowych na balkon. Bohun i Malinowy Rodeo podobno takie są. Od razu mówię, że sama ich nie uprawiałam, ale znalazłam na tym forum informację, że są smaczne, karłowe i polecane ;)
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): pouder, Jedrucha

Propozycje odmian pomidorów na kolejny sezon 18 Sie 2017 14:00 #560883

  • otojolka
  • otojolka's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 2649
  • Otrzymane dziękuję: 3765
Miałam na balkonie z karłowych o średnich owocach: Olę Polkę, Betaluxa, Rumbę Ożarowską, Bohuna, Maskotkę, Kmicica i Zyskę. Krzaczki mniej więcej do kolan a owoce ok 100g. Tylko Madkotka mniejsza. Największe ok. 200g i najlepsze pomidorki miał Bohun. I przy nim na balkon zostaję. Prawdopodobnie dobry jest też Maliniak.
Te pomidory są samokończące i na upartego nie trzeba im nic obrywać, jeśli ktoś nie potrafi.
Pozdrawiam. Jolka.
Ostatnio zmieniany: 18 Sie 2017 14:02 przez otojolka.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Adasiowa, pouder, Pestka, Jedrucha

Propozycje odmian pomidorów na kolejny sezon 18 Sie 2017 20:06 #560930

  • rozalia
  • rozalia's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1783
  • Otrzymane dziękuję: 7590
Przeczytaj o sheynnie. Z 10 zakupionych przez internet nasion co prawda miałam tylko 1 sadzonkę . Karłowy, samokończący. Posadzona w donicy bezproblemowo wiązała, zdrowa , owoce czerwone lekko twarde, smaczne doskonałe na sałatki, spore. Polecił mi tu jego forumowicz i się nie zawiodłam. Nawet gdy przekręcając donicę rozdwoiła się łodyga pięknie dojrzewa. Na pewno zostaje u mnie do donic.
Jutro wkleję zdjęcie.
Pozdrawiam.Rozalia
Ostatnio zmieniany: 18 Sie 2017 21:20 przez Adasiowa. Powód: połączenie dwóch postów
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Krecik stary, Adasiowa, Horti, pouder, Pestka, Jedrucha, Lucas

Propozycje odmian pomidorów na kolejny sezon 18 Sie 2017 22:46 #560983

  • Horti
  • Horti's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1276
  • Otrzymane dziękuję: 3726
U mnie w donicach sprawdziły się wczesne, niskie Sibirjak i Alaska. Oba bezproblemowe, w ubiegłym roku dojrzały koło 20 lipca, w tym na początku sierpnia. Alaska bardzo dobrze się przechowuje, podczas przechowywania nabiera jeszcze smaku, ma niewielkie okrągłe, czerwone owoce. Sibirjak jakby mógł wypuściłby milion wilków i na każdym owocował. Bardzo fajne niewielkie befsztyki, dobre na przegryzkę,kanapkę i do sałatek.
Pozdrawiam,
Dorota
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Armasza, CHI

Propozycje odmian pomidorów na kolejny sezon 19 Sie 2017 19:12 #561082

  • rozalia
  • rozalia's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1783
  • Otrzymane dziękuję: 7590
To jest ten pomidor sheyennie który bardzo dobrze sprawuje się w uprawie donicowej. To juz końcówka zbioru. Wcześniej zerwałam 5 dojrzałych owoców.
suszonepomidory007.jpg

Mimo podłamania łodygi dalej ładnie owoce dojrzewały.
Pozdrawiam.Rozalia
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Krecik stary, Adasiowa, Armasza, lech_g

Propozycje odmian pomidorów na kolejny sezon 19 Sie 2017 20:15 #561101

  • Jedrucha
  • Jedrucha's Avatar
  • Offline
  • Expert Boarder
  • Posty: 106
  • Otrzymane dziękuję: 125
To jeszcze podrążę temat :) Czy te wszystkie (Bohun, Sheyennie, Sibirijak i Alaska) to befsztyki? Czy jest któryś z nich 'normalny' czyli taki z galaretką i ew. z liśćmi jak ziemniak/papryka?
Temat został zablokowany.

Propozycje odmian pomidorów na kolejny sezon 20 Sie 2017 18:19 #561238

  • otojolka
  • otojolka's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 2649
  • Otrzymane dziękuję: 3765
Betalux - lekko kwaskowaty, Ola Polka- żółta, ale mączysta.
Jest sporo karłowych pomidorów. Poszukaj na stronach firm nasiennych. W Pnos - ie lub Plantico.
Pozdrawiam. Jolka.
Ostatnio zmieniany: 20 Sie 2017 18:21 przez otojolka.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Jedrucha, Lucas

Propozycje odmian pomidorów na kolejny sezon 20 Sie 2017 18:50 #561248

  • Horti
  • Horti's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1276
  • Otrzymane dziękuję: 3726
Jędrucha, Alaska nie jest befsztykiem, ma kształt piłki. W wyszukiwaniu zwróć uwagę na pomidory samokończące, one mogą mieć wymiary jakich szukasz.
Pozdrawiam,
Dorota
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Jedrucha

Propozycje odmian pomidorów na kolejny sezon 20 Sie 2017 21:08 #561290

  • otojolka
  • otojolka's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 2649
  • Otrzymane dziękuję: 3765
Rumba Ożarowska by Ci pasowała.
Pozdrawiam. Jolka.
Temat został zablokowany.

Propozycje odmian pomidorów na kolejny sezon 21 Sie 2017 07:48 #561352

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 20234
  • Otrzymane dziękuję: 64542
Fajnym, balkonowym pomidorkiem byłoby też Serdce Aszchabada - samokończący, plenny, owoce średniej wielkości, bardzo smaczne, sam krzaczek delikatnej budowy, na jednym gronie zawiązuje przeciętnie 4-5 pomidorków.
Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Jedrucha, Lucas

Propozycje odmian pomidorów na kolejny sezon 21 Sie 2017 10:42 #561365

  • Lucas
  • Lucas's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 164
  • Otrzymane dziękuję: 171
A ja w przyszłym sezonie wróce do Bawolich Serc. W tym roku troche poeksperymentowałem z odmianami zza wschodniej granicy i nie znalazłem jednak wystarczająco satysfakcjonującej mnie malinówki (pod względem smaku). No i odnosze wrażenie, że jednak Bawołki były smaczniejsze. Malinowego Olbrzyma też dobrze wspominam z lat wcześniejszych i też do niego wróce. VP1 Pink King zostały mi chyba 2-3 nasiona to też wysieje, bo plenny i słodki :)

Miałem dać szanse jeszcze Copii i Carbonowi w przyszłym sezonie, ale nawet kilka dni temu ktoś się o tym drugim negatywnie wypowiadał, więc idą w odstawke.

Za to dam kilka sztuk więcej koktajlówek. Na pewno będzie Cytrynek Groniasty o którego Was pytałem i chyba każdy polecał :), mimo iż w mojej rodzinie każdy jest do żółtych sceptycznie nastawiony :D, ze 2 sztuki Ildi na test, może z 1 krzaczek Dancing with the Smurfs (choć zdaje sobie sprawe, że czarne są średnie w smaku).
Ostatnio zmieniany: 21 Sie 2017 10:55 przez Lucas.
Temat został zablokowany.

Propozycje odmian pomidorów na kolejny sezon 21 Sie 2017 10:57 #561367

  • Betula
  • Betula's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Marki/W-wa
  • Posty: 4201
  • Otrzymane dziękuję: 13291
Nie rezygnuj z odmiany na podstawie jednej negatywnej opinii. Ten sam pomidor różnie smakuje i zachowuję się u różnych ogrodników. Zależy to od gleby, nawożenia, pogody. Np. odmiana Mazarini, powszechnie chwalona, u mnie już drugi sezon rośnie marnie wydając po 2-3 owoce z krzaka.
Ponadto ten sam pomidor, w tym samym ogrodzie potrafi różnie smakować w zależności od sezonu. Dwa lata temu odmiana Red Pear smakowała wybitnie, a w ubiegłym i tym roku tylko smacznie.
Pozdrawiam
Bea
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Zbyszko46, Lucas

Propozycje odmian pomidorów na kolejny sezon 21 Sie 2017 11:40 #561372

  • Lana
  • Lana's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 415
  • Otrzymane dziękuję: 877
Dla mnie najsmaczniejsze pomidory to są w kolorze żółtym i pomarańczowym. Miałam kilka różnych odmian i naprawdę pyszne.
Na przyszły rok planuję właśnie więcej takich zasiać. Również chcę spróbować odmian w kolorze zielonym. Kilka odmian już wybrałam. Nasiona z Rosji.
Temat został zablokowany.


Zielone okna z estimeble.pl

Wygenerowano w 0.563 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum