TEMAT: Koniczyna na trawniku

Koniczyna na trawniku 21 Cze 2013 17:38 #171462

  • aniołek
  • aniołek's Avatar
Witam,
Mam problem, ( prowadzę działalność ogrodniczą), na jednej prowadzonej przez nas posesji firma prowadząca ogród wcześniej zasiała trawę z koniczyną, teraz wspólnota oczekuje, że ją zlikwidujemy, próbowałam oprysków, usuwania mechanicznego, bez większych skutków,założenie nowego trawnika nie wchodzi w grę ( 3 tyś m)?
Czy ktoś ma jakiś pomysł
Pozdrawiam
Magda
Ostatnio zmieniany: 18 Mar 2014 11:29 przez Igor.


Zielone okna z estimeble.pl

Koniczyna na trawniku 22 Lip 2013 22:00 #181020

  • robchem
  • robchem's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 345
  • Otrzymane dziękuję: 406
Czy próbowałaś chwastox
Pozdrawiam serdecznie Robert
Ostatnio zmieniany: 22 Lip 2013 22:02 przez robchem.

Koniczyna na trawniku 23 Paź 2013 12:31 #199852

  • kurjan
  • kurjan's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 955
  • Otrzymane dziękuję: 1436
Do zwalczania kończyna na trawniku podobno skuteczny jest Bofix -260 ,mam też ten problem i wypróbuje ten środek na własnym trawniku,o czym postaram się napisać w tym temacie
Ostatnio zmieniany: 08 Lis 2013 14:07 przez kurjan.

Koniczyna na trawniku 31 Paź 2013 17:20 #201524

  • kurjan
  • kurjan's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 955
  • Otrzymane dziękuję: 1436
Oczywiście nie każdy uważa kończynę na trawniku za chwast, ja tak i na wiosnę zastosuję Bofix-260EW ,wypróbuje skuteczność tego środka,a może ktoś go już stosował i podzieli się uwagami na ten temat :)
Ostatnio zmieniany: 08 Lis 2013 14:11 przez kurjan.

Koniczyna na trawniku 05 Lis 2013 18:35 #202555

  • ahan
  • ahan's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 250
  • Otrzymane dziękuję: 290
Nie likwidować! Wielu osobom się przyda. Prawie każdy ma kawałek trawnika, a opisane dwa herbicydy do dwuliściennych są naprawdę najlepsze. (Przed napisaniem pogadałem ze znajomym łąkarzem, dla niego niszczenie trawnikowych dwuliściennych to marnotrawstwo (bo bydełko lubi), ale gdy chodzi o trawnik, to przyznał mi rację).
Pozdrawiam
Andrzej
Ostatnio zmieniany: 05 Lis 2013 18:40 przez ahan. Powód: brak nawiasu

Koniczyna na trawniku 06 Lis 2013 00:50 #202652

  • waldek727
  • waldek727's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1273
  • Otrzymane dziękuję: 864
Chciałbym rozmowę naprowadzić na właściwe tory.
Magda (aniołek) napisała, że poprzednia firma posiała trawę z koniczyną na powierzchni 3000m2 i taka była pierwsza decyzja wspólnoty mieszkaniowej. Po jakimś czasie okazało się, że ta sama wspólnota oczekuje od firmy Magdy aby zlikwidowała posianą razem z trawą koniczynę, przy czym zastrzegła, że na wymianę trawnika nie wyraża zgody.
Dla mnie to nonsens.
Koniczyna w krótkim czasie potrafi zagłuszyć w sąsiedztwie swoich rozet trawę zajmując po niej puste place ziemi. Zakładając, że oprysk chemiczny ,,mniszkiem" byłby w 100% skuteczny to po wyeliminowaniu takiej ilości koniczyny z trawnika plac o powierzchni 3000m2 wyglądałby jak jedno ogromne sito. Po ok 10 dniach od wykonania oprysku albo i dwóch całą powierzchnię należałoby poddać wertykulacji. Ponowne obsianie siewnikiem całej powierzchni nie przyniosłoby pożądanych efektów ponieważ zbyt mocno zagęszczona zostałaby stara trawa. W tym wypadku należałoby dosiewać ręcznie puste place a następnie pokrywać nasiona cienką warstwą ziemi do trawników i na końcu całość zwałować.
Jak to się mówi ,,głupiego robota", trawa połatana a i koszta też niczego sobie. Taniej i efektowniej byłoby użyć spalinowego sod cuttera i ułożyć na całej powierzchni trawę z rolki.

Wracając na nasze ,,podwórko" a więc do ogrodów, to polecam wysiew traw renomowanych firm. Wyjdzie trochę drożej ale mamy pewność, że w mieszance są śladowe ilości zanieczyszczeń a proporcje nasion są zgodne z tym co jest napisane na etykiecie. W ten sposób otrzymamy piękny pozbawiony chwastów trawnik. Oczywiście po jakimś czasie możemy zauważyć na swoim trawniku samosiejki koniczyny, ale będzie to znikoma ilość rozet które będziemy sami w stanie usunąc ręcznie. Ja najpierw wyszukuję miejsce ukorzenienia a następnie wąskim nożykiem rozluźniam glebę wokół korzenia. Po tej czynności nie pozostaje nic innego jak unieść do góry wszystkie rozgałęziające się po trawniku pędy koniczyny.
Końcowy efekt wygląda TAK
,,OGRÓD KTÓRY ŻYJE W ZGODZIE Z NATURĄ, ŻYJE PEŁNIĄ ŻYCIA."
mój wątek-OGRÓD W HARMONII Z NATURĄ

"www.twojapogoda.pl/polska/mazowieckie/warszawa
Ostatnio zmieniany: 06 Lis 2013 00:55 przez waldek727.
Za tę wiadomość podziękował(a): Hiacynta


Zielone okna z estimeble.pl

Wygenerowano w 0.331 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum