TEMAT: Jak się pozbyć trawy łąkowej przed domem?

Jak się pozbyć trawy łąkowej przed domem? 09 Mar 2014 15:17 #232196

  • Hannah
  • Hannah's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 218
  • Otrzymane dziękuję: 83
Nie wiem czy w dobrym dziale zakładam wątek, ale w sumie nie wiedziałam gdzie go ulokować.
Otóż jak większość posiadaczy domków na terenach polnych borykam się od kilku lat z problemem jakim jest trawa i chwasty panoszące się przed posesją.
Czy macie jakieś sprawdzone sposoby na pozbycie się tego raz na zawsze albo przynajmniej do momentu aż coś co posadzę nie urośnie.

PODJAZD.png


Dla ułatwienia rysunek, zaznaczyłam dom i brukowe elementy na działce. Poza granicami działki wiadomo też chcielibyśmy stworzyć coś estetycznego, akurat nasze aranżacje ogrodowe skłaniają się ku śródziemnomorskim klimatom. Pomyślałam o kompozycjach z traw ozdobnych, ale zanim ten piękny plan wcielę w życie muszę pozbyć się darni. Przekopywałam to już kilka razy, karczowałam i pieliłam i po 2 miesiącach to samo. Za płotem mam rośliny więc rundup'a trochę się obawiam. Na zielono zaznaczyłam pasy do odchwaszczenia. Niestety rośnie tam jedno drzewko owocowe i piękna wierzba purpurowa która tworzy wielką kulę przy furtce.

Myślicie, że gdybym to wykarczowała znowu przekopała odchwaściła i np posadziła pełno sadzonek hyzopa to by zagłuszył tę trawę z łąk.

Moi sąsiedzi wysypali wywrotkę żwiru żółtego i odpukać nie mają z tym problemu, ale oni też tam nic nie sadzą, mają pustynię przed domem... a ja chciałabym stworzyć jakąś miłą kompozycję która byłaby zapowiedzią i wizytówką.
Ostatnio zmieniany: 18 Mar 2014 11:28 przez Igor.


Zielone okna z estimeble.pl

Jak się pozbyć trawy łąkowej przed domem? 09 Mar 2014 16:06 #232199

  • dorciaj
  • dorciaj's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 4349
  • Otrzymane dziękuję: 836
Moim zdaniem przekopywanie nic nie da. Darń trzeba zerwać i odsłonić czystą ziemię. To co zerwiesz można ułożyć na pryzmę (do przekompostowania). Ja bym przekopała dopiero po zerwaniu i wywiezieniu tej zerwanej darni. Podczas przekopywania można jeszcze czyścić na bieżąco znalezione korzonki chwastów, trawy itp.
Dorcia :garden:
Świat Dorci 2016
Archiwum... 2015,2014,2013,2012
Za tę wiadomość podziękował(a): Hannah

Jak się pozbyć trawy łąkowej przed domem? 10 Mar 2014 09:16 #232444

  • Hannah
  • Hannah's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 218
  • Otrzymane dziękuję: 83
Bardzo dziękuję Dorciu, zauważyłam że w miejscu gdzie rozgrabiłam zeszłej jesieni żwir, został po robieniu kostki brukowej, nic nie wyrasta warstwa ok 10 cm. Zastanawiam się czy tego nie wykorzystać i nie zrobić żółtej piaszczystej plaży :) Najpierw zerwałabym to wszystko jak radzisz, a potem po przekopaniu wysypała tym żwirem. W miejsca gdzie bym sadziła rośliny/trawy ozdobne i tak dawałabym w dół mieszankę odpowiedniego dla nich podłoża.

Jak się pozbyć trawy łąkowej przed domem? 10 Mar 2014 16:41 #232514

  • Roma
  • Roma's Avatar
Haniu-wysypywałam u siebie żwirem powierzchnię ok 50m2. Jeśli chcesz aby ze żwiru nie wyrastały Ci chwasty to trzeba zedrzeć darnę(jak proponuje Dorcia)Rozłożyć matę ogrodową(przepuszczalną)i dopiero na to dać warstwę drobnego kamienia lub żwiru.My wyłożyliśmy włókninę i niestety zielsko nam wyłazi :( dlatego proponuję matę,jest lepsza.

Jak się pozbyć trawy łąkowej przed domem? 10 Mar 2014 16:57 #232517

  • Hannah
  • Hannah's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 218
  • Otrzymane dziękuję: 83
Dziękuję Roma też się nad tym zastanawiałam. Popatrzę póki co jak się zachowuje to co rozgarnęłam rok temu odpukać ani trawka nie wystaje. A zrywać darń będę na pewno.


Zielone okna z estimeble.pl

Wygenerowano w 0.240 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum