TEMAT: Miskant Giganteus - problem z rośnięciem

Miskant Giganteus - problem z rośnięciem 04 Sie 2022 09:44 #810780

  • herbatnick
  • herbatnick's Avatar
  • Offline
  • Fresh Boarder
  • Posty: 2
  • Otrzymane dziękuję: 3
Cześć!

Jestem nowy i od razu przychodzę z problemem :unsure:

Na jesień posadziłem dwie kępy po trzy sztuk miskanta giganteusa. Sadzonki były ładne, przyjęły się, było super. Zrobiłem chyba jednak błąd nie okrywając ich na zimę. Na wiosnę bardzo długo się budziły, jedna sztuka padła. A potem zrobiłem drugi błąd, bo musiałem na kilka miesięcy zostawić ogródek do obsługi teściom :tongue1: Teście trochę za bardzo chyba oszczędzali na podlewaniu - grządki warzywne i trawnik były ważniejsze ;)

W każdym razie gigantusy strasznie słabo rosną - wyszły na jakieś 80 cm, a brzegi liści są pozawijane tak mocno, że nowe liście, które wyrastają nie mogą wyjść z tych poprzednich liści i mam taką sytuację, że np. trzy, cztery kolejne liście są na końcu złączone - trochę to widać na zdjęciach.

I tu pytanie - czy moje gigantusy są do uratowania? Czy przetrzymać ten rok, a na wiosnę odbiją ładnie i wyrosną duże - oczywiście przy odpowiednim zabezpieczeniu na zimę i podlewaniu?


Ostatnio zmieniany: 04 Sie 2022 09:46 przez herbatnick.


Zielone okna z estimeble.pl

Miskant Giganteus - problem z rośnięciem 04 Sie 2022 10:38 #810784

  • Kornik
  • Kornik's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1005
  • Otrzymane dziękuję: 2854
Witaj ! :flower2:
Młode miskanty trzeba było okryć przed zimowym spadkiem temperatur, biorąc np. słomiane maty.To nie jest brak wody, chyba że teraz przelałeś, trawa ta nie toleruje bardzo mokrego podłoża, także warto było na dno dołka, do którego zasadziłeś miskanty, umieścić 10–cm warstwę drenażu. Dołek, wykopany na głębokość około 15 cm, powinien być dostatecznie ciepły, co przyspiesza rozwój kęp. Sadzenie wczesną wiosną, w zimnym podłożu, może doprowadzić do gnicia korzeni. Dołek, w którym znajdują się korzenie, zasypujesz i mocno ubijasz, co sprawia, że gleba pozostanie odpowiednio wilgotna.Sadzonki pewnie gniją. Pytanie, w jaką glebę wsadziłeś sadzonki? Nie podoba mi się tez czym pokryłeś ziemię wokół traw, kamyki? co wydzielają czy nieszkodliwe wydzieliny np. za dużo wapna, czy coś tam innego.
Pozdrawiam serdecznie,wcześniej Paulina, a od niedawna Małgosia


Koń jaki jest każdy widzi, ale kim jest ogrodnik i co w nim drzemie, tego nie wie prawie nikt . I niech tak zostanie

Między miastem i wsią - wszystkiego

Ostatnio zmieniany: 04 Sie 2022 10:47 przez Kornik.

Miskant Giganteus - problem z rośnięciem 04 Sie 2022 12:04 #810787

  • mirzan
  • mirzan's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1080
  • Otrzymane dziękuję: 2415
Podziękuj teściom,że jednego zasuszyli i póki czas wywal drugiego. Rozrósł mi się kiedyś na dwa metry kwadratowe, to miesiąc wyrywałem z ziemi, łomem siekierą, szpadel za słaby.
Za tę wiadomość podziękował(a): Kornik


Zielone okna z estimeble.pl

Wygenerowano w 0.233 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum