TEMAT: Zakładanie i pielęgnacja trawnika

Pielęgnacja trawnika 18 Mar 2013 22:41 #135933

  • robchem
  • robchem's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 345
  • Otrzymane dziękuję: 406
Późną jesienią zawsze przesypuję trawnik wapnem.
Pozdrawiam serdecznie Robert
Ostatnio zmieniany: 18 Mar 2013 22:45 przez robchem.


Zielone okna z estimeble.pl

Pielęgnacja trawnika 19 Mar 2013 09:04 #135976

  • goni@k
  • goni@k's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 176
  • Otrzymane dziękuję: 318
robchem wrote:
Późną jesienią zawsze przesypuję trawnik wapnem.

Rozumiem, że wapnujesz dla zasady, bez wcześniejszego zmierzenia odczynu Ph.
Coroczne, nieuzasadnione wapnowanie mogło spowodować zbyt wysoki poziom wapnia w glebie, który z kolei blokuje przyswajalność żelaza.
Jakimi nawozami zasilasz trawnik i jak często ?
Za tę wiadomość podziękował(a): waldek727

Pielęgnacja trawnika 20 Mar 2013 17:55 #136496

  • Tacca
  • Tacca's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 879
  • Otrzymane dziękuję: 571
Ja nie nawożę trawnika , wiosną grabię ostro zakończonymi grabiami , dokładnie wyczesując , pierwszy tydzień wygląda nieciekawie , ale potem zostaje tylko koszenie.
Tak wygląda za zwyczaj na początku lata .Wiosennych zdjęć nie znalazłam a dziś jest po pierwszym grabieniu przykryty śniegiem .

DSC05025.JPG
Za tę wiadomość podziękował(a): waldek727

Pielęgnacja trawnika 20 Mar 2013 20:37 #136572

  • waldek727
  • waldek727's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1273
  • Otrzymane dziękuję: 864
Tak wygląda trawnik na który nigdy nie spadła nawet kropla chemicznego oprysku.
Tak wygląda trawnik bez grama nawozu.
Słyszałem już setki razy, że bez zastosowania chemii nie można cieszyć się ładną i wolną od chwastów darnią.
Jeżeli nadal ktoś tak twierdzi to niech mnie o tym przekona.
Zapraszam takie osoby do wymiany zdań na ten temat. :garden:


Zdjcie0865_2013-03-20.jpg


Zdjcie0862.jpg


Zdjcie0869_2013-03-20.jpg
,,OGRÓD KTÓRY ŻYJE W ZGODZIE Z NATURĄ, ŻYJE PEŁNIĄ ŻYCIA."
mój wątek-OGRÓD W HARMONII Z NATURĄ

"www.twojapogoda.pl/polska/mazowieckie/warszawa

Pielęgnacja trawnika 21 Mar 2013 12:45 #136838

  • goni@k
  • goni@k's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 176
  • Otrzymane dziękuję: 318
Piękna murawa, gratulacje :bye:
Napisz zatem,co robisz aby utrzymać go w takim,idealnym stanie :bad-idea:
Ciekawa jestem ile ma lat i na jakiej glebie rośnie?
Za tę wiadomość podziękował(a): waldek727

Pielęgnacja trawnika 21 Mar 2013 20:15 #136961

  • amadyn
  • amadyn's Avatar
  • Offline
  • Expert Boarder
  • Posty: 143
  • Otrzymane dziękuję: 328
Na moje oko to trawnik ma około dwuch lat . Bez nawozu za jakiś czas już nie będzie tak piękny .

Pielęgnacja trawnika 21 Mar 2013 22:12 #137030

  • robchem
  • robchem's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 345
  • Otrzymane dziękuję: 406
goni@k
Wapnowanie jest jak najbardziej uzasadnione. Na działce mam ok. 50 cm warstwę ziemi a reszta to żwir. Przy dużych deszczach wszystko przelatuje przez nią, pH ostatnio mierzone to niecałe 6,5. Gdybym zablokował przyswajalność żelaza, to musiałbym podnieść pH do 9, a to było by zdecydowanie za dużo. Zablokowałbym również przyswajalność manganu, boru, cynku, miedzi, trawa nie wyglądałaby najlepiej. Trawę zasilam nawozami azotowymi do trawy. Jeżeli ktoś ma żyzny czarnoziem lub ziemię gliniastą, wówczas składniki nie migrują w głąb, a trawie wystarczy to, co otrzyma z deszczu i z powietrza. Oczywiście jeżeli ktoś założy trawnik na takiej ziemi i nie będzie zasilać przez kilka lat, to prędzej czy później jakiegoś zabraknie
Pozdrawiam serdecznie Robert
Ostatnio zmieniany: 21 Mar 2013 23:45 przez robchem.

Pielęgnacja trawnika 21 Mar 2013 22:24 #137035

  • robchem
  • robchem's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 345
  • Otrzymane dziękuję: 406
Waldku masz piękny trawnik,godny pozazdroszczenia. I oczywiście pięknie zadbany, równo okopane przy krzaczkach i przy drzewach. Jednym słowem tryska pedanterią. Czy mógłbyś napisać ile ten trawnik ma lat i jaki masz grunt pod nim?
Pozdrawiam serdecznie Robert

Pielęgnacja trawnika 21 Mar 2013 22:35 #137039

  • waldek727
  • waldek727's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1273
  • Otrzymane dziękuję: 864
goni@k wrote:
Piękna murawa, gratulacje :bye:
Napisz zatem,co robisz aby utrzymać go w takim,idealnym stanie :bad-idea:
Ciekawa jestem ile ma lat i na jakiej glebie rośnie?

Małgosiu, Robercie.
Andrzej mało się pomylił bo trawnik ma trzeci rok. W skrócie mogę napisać na recepcie ,,nie stosować środków chemicznych w całym ogrodzie".
Przed wysianiem nasion trawy ,,Barenbrug" która ma idealnie wyselekcjonowane nasiona i trzyma proporcję swojego składu gatunkowego, a poza tym ma minimalne zanieczyszczenie, moje przygotowania terenu trwały ok 4 miesięce. W tym czasie widłami amerykańskimi (nie używam szpadla) spulchniłem całą powierzchnię i wybrałem dokładnie wszystko to co było zielone. Następnie wprowadziłem do gleby ok 1/2 tony przekompostowanego obornika. Po wyrównaniu terenu i zrobieniu lekkiego spadku zasiliłem glebę rosahumusem i dużą dawką pożytecznych mikroorganizmów. Cały czas usuwałem ręcznie pojawiające się jeszcze chwasty. Następną czynnością jaką wykonałem było rozłożenie na całym terenie warstwy kompostu. Tak gleba przed zasiewem odpoczywała jeszcze przez ponad miesiąc.

Trawnik zasilany jest cały czas substancjami pochodzenia organicznego i minerałami naturalnymi. Koszony jest w zależności od pory roku co 5-7 dni na wysokość 4 cm. Trzy razy podczas całego sezonu wegetacyjnego jest poddawany aeracji. Soczystą zieleń zawdzięcza opryskom schelatowanym żelazem.
I to tyle. :think:

Andrzej (amadyn) napisał:
Bez nawozu za jakiś czas już nie będzie tak piękny .

Jak sądzisz, w czym są gorsze substancje odżywcze i minerały te które ja stosuję do zasilania gleby na której rośnie trawa, od składników zawartych w sztucznych nawozach?
Czy potas zawarty w rosahumusie trudniej przemieszcza się w okolice systemu korzeniowego trawy niż ten zawarty w chemicznych mieszankach trawnikowych. Czy azot zawarty dajmy na to w moczniku ma lepsze formy przyswajania od tego który występuje w gnojówkach pochodzenia roślinnego, zwierzęcych gnojowicach czy w zmulczowanej trawie? :think:

Pozdrawiam. Waldek.


Zdjcie0860_2013-03-21.jpg
,,OGRÓD KTÓRY ŻYJE W ZGODZIE Z NATURĄ, ŻYJE PEŁNIĄ ŻYCIA."
mój wątek-OGRÓD W HARMONII Z NATURĄ

"www.twojapogoda.pl/polska/mazowieckie/warszawa
Ostatnio zmieniany: 25 Mar 2013 16:47 przez waldek727.
Za tę wiadomość podziękował(a): robchem

Pielęgnacja trawnika 22 Mar 2013 09:11 #137098

  • goni@k
  • goni@k's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 176
  • Otrzymane dziękuję: 318
robchem wrote:
goni@k
Wapnowanie jest jak najbardziej uzasadnione. Na działce mam ok. 50 cm warstwę ziemi a reszta to żwir. Przy dużych deszczach wszystko przelatuje przez nią, pH ostatnio mierzone to niecałe 6,5. Gdybym zablokował przyswajalność żelaza, to musiałbym podnieść pH do 9, a to było by zdecydowanie za dużo. Zablokowałbym również przyswajalność manganu, boru, cynku, miedzi, trawa nie wyglądałaby najlepiej. Trawę zasilam nawozami azotowymi do trawy. Jeżeli ktoś ma żyzny czarnoziem lub ziemię gliniastą, wówczas składniki nie migrują w głąb, a trawie wystarczy to, co otrzyma z deszczu i z powietrza. Oczywiście jeżeli ktoś założy trawnik na takiej ziemi i nie będzie zasilać przez kilka lat, to prędzej czy później jakiegoś zabraknie

Nie chcę się wdawać w zbędne dywagacje, ale skoro wszystko robisz zgodnie ze sztuką to skąd ten mech :bad-idea:
Odczyn podłoża pod Twoim trawnikiem wynosi 6,5 więc gdzie tu wskazanie do wapnowania rok w rok :bad-idea:
Pół metra żyznego podłoża to marzenie niejednego właściciela ogródka, sama bym tak chciała, bo u mnie piasek klasy V :thanks:
Trudno stawiać diagnozę bez zbadania chorego, można snuć tylko przypuszczenia, ale musi być jakiś powód.
Stawiałabym na zaburzenia w gospodarce mineralnej, ale to oczywiście tylko hipoteza :bye:

Pielęgnacja trawnika 23 Mar 2013 09:17 #137398

  • amadyn
  • amadyn's Avatar
  • Offline
  • Expert Boarder
  • Posty: 143
  • Otrzymane dziękuję: 328
waldek727 wrote:
Tak wygląda trawnik na który nigdy nie spadła nawet kropla chemicznego oprysku.
Tak wygląda trawnik bez grama nawozu.

Wprowadzasz w błąd bo jednak nawozisz go
waldek727 wrote:

Trawnik zasilany jest cały czas substancjami pochodzenia organicznego i minerałami naturalnymi.Soczystą zieleń zawdzięcza opryskom schelatowanym żelazem.[/quote
Za tę wiadomość podziękował(a): waldek727

Pielęgnacja trawnika 24 Mar 2013 00:06 #137683

  • robchem
  • robchem's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 345
  • Otrzymane dziękuję: 406
Goni@k źle czytasz posty. W poprzednim poście napisałem wyraźnie, że trzeba by było wysokiego pH żeby zablokować minerały. Wówczas trawa by była żółta, a ja miałem zieloną. Poza tym z mchem walczę od dwóch lat, a trawnik mam 12lat. Mech jest wskaźnikiem wilgotności i brakiem wapnia czyli kwaśniejącego środowiska i rośnie szczególnie na zbitych glebach. Używając wapna w sposób rozsądny hamuję jego wzrost, a FeSO4 niszczy go. Potem pozostaje tylko dobra wertykulacja, aeracja i wygrabienie tych wszystkich śmieci. Następnym zabiegiem jakim powinniśmy zrobić to zagęścić trawę przez dosianie nowej. Gęsta trawa po dobrych zabiegach agrotechnicznych to zdrowy trawnik. Moim błędem prawdopodobnie były ostatnie zabiegi, ale w tym roku mam zamiar je naprawić.
Pozdrawiam serdecznie Robert
Ostatnio zmieniany: 24 Mar 2013 00:10 przez robchem.

Pielęgnacja trawnika 24 Mar 2013 08:49 #137716

  • goni@k
  • goni@k's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 176
  • Otrzymane dziękuję: 318
robchem wrote:
Goni@k źle czytasz posty. W poprzednim poście napisałem wyraźnie, że trzeba by było wysokiego pH żeby zablokować minerały. Wówczas trawa by była żółta, a ja miałem zieloną. Poza tym z mchem walczę od dwóch lat, a trawnik mam 12lat. Mech jest wskaźnikiem wilgotności i brakiem wapnia czyli kwaśniejącego środowiska i rośnie szczególnie na zbitych glebach. Używając wapna w sposób rozsądny hamuję jego wzrost, a FeSO4 niszczy go. Potem pozostaje tylko dobra wertykulacja, aeracja i wygrabienie tych wszystkich śmieci. Następnym zabiegiem jakim powinniśmy zrobić to zagęścić trawę przez dosianie nowej. Gęsta trawa po dobrych zabiegach agrotechnicznych to zdrowy trawnik. Moim błędem prawdopodobnie były ostatnie zabiegi, ale w tym roku mam zamiar je naprawić.
Dzięki za wykład, czy się z nim zgadzam to już inna sprawa, ale w końcu to Twój trawnik i Twój mech :funnyface:
Życzę powodzenia w dalszych działaniach :bye:
Ostatnio zmieniany: 24 Mar 2013 08:52 przez goni@k.

Pielęgnacja trawnika 24 Mar 2013 10:52 #137770

  • Hiacynta
  • Hiacynta's Avatar
  • Offline
  • Administrator
  • gg 9117859
  • Posty: 14123
  • Otrzymane dziękuję: 10442
Małgosiu, w tym wątku, jak widać od roku opisujemy różne problemy pojawiające się w związku z pielęgnacją trawnika. Forumowicze sprawdzają i opisują różne metody.

Jeśli masz sposób na uzyskanie pięknego trawnika, po prostu go opisz :lol:
Ostatnio zmieniany: 24 Mar 2013 10:54 przez Hiacynta.

Pielęgnacja trawnika 24 Mar 2013 11:40 #137791

  • robchem
  • robchem's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 345
  • Otrzymane dziękuję: 406
Waldku, czy twoja "Barenbrug" jest w wersji Exclusor czy Sport i z tego co przeczytałem to z pewnością równo rośnie.
Pozdrawiam serdecznie Robert

Pielęgnacja trawnika 24 Mar 2013 14:12 #137825

  • goni@k
  • goni@k's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 176
  • Otrzymane dziękuję: 318
Hiacynta wrote:
Małgosiu, w tym wątku, jak widać od roku opisujemy różne problemy pojawiające się w związku z pielęgnacją trawnika. Forumowicze sprawdzają i opisują różne metody.
Jeśli masz sposób na uzyskanie pięknego trawnika, po prostu go opisz :lol:

Oczywiście, mogę opisać sposób pielęgnacji mojego trawnika. Czy jest piękny, rzecz gustu, mnie się podoba :bye:
Mój siedmioletni trawnik poddawany jest od kilku lat aeracji i wertykulacji, dzięki czemu jest napowietrzony i pozbawiony filcu.
Zabiegi te wykonuję raz w sezonie, wiosną, kiedy ziemia dobrze obeschnie.
Nawożę 3-4 razy w ciągu całego sezonu stosując mineralne nawozy kompleksowe.
Do ostatniego nawożenia używam nawozy tzw. jesienne, z obniżoną zawartością azotu na rzecz potasu i fosforu.
Czasami, dodatkowo zasilam trawnik przesianym kompostem.
Zazwyczaj nie mam większych problemów z chwastami, więc usuwam je ręcznie, za pomocą specjalnej łopatki.
W razie zmasowanego ataku sięgam po herbicydy niszczące chwasty w trawniku.
Na trawniku zainstalowany jest system automatycznego nawodnienia, ponieważ mój ogród znajduje się na piaszczystych, suchych terenach, gleba kl.V.

Na zdjęciu trawnik z czerwca 2012
26czerw012.jpg




Lipiec 2012
lipiec087.jpg
Ostatnio zmieniany: 24 Mar 2013 14:15 przez goni@k.
Za tę wiadomość podziękował(a): waldek727

Pielęgnacja trawnika 24 Mar 2013 15:23 #137846

  • waldek727
  • waldek727's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1273
  • Otrzymane dziękuję: 864
Andrzeju (amadyn).

Znamy się na forum prawie dwa lata i wnioskuję, że obaj jesteśmy dalecy od pozamerytorycznej dyskusji. Chciałbym aby wątek dotyczący pielęgnacji trawników nadal pozostawał w swoim temacie.
Jasnym jest,że tak wyglądający trawnik nie leżał przez trzy lata odłogiem. Napisałem, że trawnik zasilam a właściwie to glebę na której rośnie trawa, tylko substancjami organicznymi oraz naturalnymi minerałami. Nie używam żadnych sztucznych nawozów do trawników, pestycydów, herbicydów itp. U mnie w ogródku staram się aby to mikroorganizmy decydowały o tym jakie gleba ma mieć pH i jakich składników pokarmowych potrzebują w danej chwili rośliny do prawidłowego ich wzrostu.
Skąd niby producent sztucznego nawozu wieloskładnikowego do trawników może wiedzieć jaki skład chemiczny ma gleba w moim ogrodzie?

Reasumując, życzyłbym sobie aby coraz więcej osób korzystało z błędów jakie popełniam w swoim ogrodzie i zamiast nawozić rośliny sztucznymi środkami chemicznymi aby korzystały one z naturalnych substancji organicznych które wzbogacają życie biologiczne gleby w ich ogrodach.

Robert (robchem).

Jest to mieszanka Gazon Elite Barenbrug Exclusor jeszcze z niewielkim dodatkiem różnych rodzajów kostrzew. W miarę równo rośnie a fotka zamieszczona przeze mnie ostatnio tylko to potwierdza.

Pozdrawiam.
,,OGRÓD KTÓRY ŻYJE W ZGODZIE Z NATURĄ, ŻYJE PEŁNIĄ ŻYCIA."
mój wątek-OGRÓD W HARMONII Z NATURĄ

"www.twojapogoda.pl/polska/mazowieckie/warszawa
Ostatnio zmieniany: 24 Mar 2013 15:29 przez waldek727.

Pielęgnacja trawnika 25 Mar 2013 16:27 #138282

  • robchem
  • robchem's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 345
  • Otrzymane dziękuję: 406
:bravo: Małgosiu trawnik masz wspaniały, a roślinność jeszcze ładniejsza. No i wszystko ładnie oddzielone. Ogród na piątkę, widać że dużo pracy :jeez: w niego włożyłaś.
Pozdrawiam serdecznie Robert


Zielone okna z estimeble.pl

Wygenerowano w 0.310 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum