• Strona:
  • 1
  • 2
  • 3

TEMAT: Mech na trawniku

Mech na trawniku 11 Mar 2012 17:47 #8561

  • robchem
  • robchem's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 345
  • Otrzymane dziękuję: 406
Jak zlikwidować mech na trawniku? Co sądzicie o nawozach antymech?
Pozdrawiam serdecznie Robert
Ostatnio zmieniany: 18 Mar 2014 11:29 przez Igor.


Zielone okna z estimeble.pl

Odp: Mech na trawniku 11 Mar 2012 18:48 #8625

  • Zielona Ania
  • Zielona Ania's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1272
  • Otrzymane dziękuję: 1299
Mech jest niestety dość uciążliwy. Moim zdaniem oprócz doraźnego zwalczenia aktualnie występującego mchu na trawniku, trzeba zawsze dotrzeć do przyczyny jego pojawienia się. Należało by zbadać pH gleby, zadbać o poprawę stosunków powietrzno-wodnych, zwłaszcza na glebach ciężkich, poprzez przeprowadzenie wertykulacji, albo aeracji. Te dwa ostatnie zabiegi pozwalają na lepszy rozwój korzeniom traw, co zasadniczo wpływa na ich kondycję. Na obecność mchów ma też wpływ zacienienie, zbyt słabe nawożenie lub jego brak, zbyt niskie koszenie.
Bardzo skutecznym środkiem do zwalczania mchu jest Mogeton 25WP, po jego zastosowaniu mech zamiera, konieczne jest tylko wygrabienie jego zaschniętych resztek i ewentualne dosianie trawy w puste miejsca. Stosuje się go w dawce 150 g/100 m2 w 10 l wody, na uprzednio zwilżony trawnik. Zabieg można wykonać w zasadzie w dowolnym momencie sezonu wegetacyjnego.
W przypadku ziem kwaśnych na pewno pomoże wapnowanie.
Nawozy antymech są oparte o siedmiowodny siarczan żelaza II (inaczej siarczan żelazawy) FeSO4·7H2O, który także powoduje zamieranie mchów. Łatwo go rozpoznać po niebiesko-zielonawym zabarwieniu. Jest nawozem który obniża pH gleby, najlepiej stosować go w czasie intensywnego wzrostu traw. Zabiegi trzeba powtarzać co kilka tygodni.
Zapraszam
Mania Zieleni

Odp: Mech na trawniku 11 Mar 2012 19:00 #8638

  • sure
  • sure's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 415
  • Otrzymane dziękuję: 23
Niedawno zakupiłam sam siarczan żelaza i zrobiłam trawnikowi zabieg antymchowy (czytałam, że można tym pryskać już teraz). Zobaczymy, jaki będzie efekt... :)
pozdrawiam, Agata
mój ogród

Odp: Mech na trawniku 11 Mar 2012 20:17 #8763

  • Zielona Ania
  • Zielona Ania's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1272
  • Otrzymane dziękuję: 1299
Mariuszu nie mylisz się, jest to nawóz zakwaszający. Jednak stosowany jako środek chwastobójczy właśnie na mchy - zdaje się że wysusza je skutecznie, ale ręki sobie nie dam uciąć jaki jest mechanizm działania.
Zapraszam
Mania Zieleni

Odp: Mech na trawniku 11 Mar 2012 20:19 #8767

  • mag
  • mag's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 2478
  • Otrzymane dziękuję: 1176
No i jak tu dogodzić ogrodnikowi... ja robię wszystko, żeby trawniki pokryły się mchem, to taki cudowny, mięciutki kobierzec. No dobra, nie krzyczcie tak głośno, wiem, ale każdy przecież ma jakieś zboczenia :oops:

Odp: Mech na trawniku 11 Mar 2012 20:28 #8778

  • Zielona Ania
  • Zielona Ania's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1272
  • Otrzymane dziękuję: 1299
Nie śmiałabym krzyczeć. Wszak mchy stosowane są w sztuce ogrodowej, głównie w ogrodach japońskich - dla mnie jeden z piękniejszych przykładów jest w świątyni Saiho-ji w Kyoto.
Zapraszam
Mania Zieleni

Odp: Mech na trawniku 11 Mar 2012 21:57 #8896

  • sure
  • sure's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 415
  • Otrzymane dziękuję: 23
Te ozdobne mchy też lubię, ale mój na trawniku jest bardzo nieozdobny, Aż chciałam zlikwidować trawnik, posadzić w to miejsce jakieś kwasoluby, ale m. się nie zgadza...
a co do efektów siarczanu żelaza, to za tydzień będę mogła napisać coś konkretnego :)
pozdrawiam, Agata
mój ogród

Odp: Mech na trawniku 11 Mar 2012 22:05 #8913

  • Zielona Ania
  • Zielona Ania's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1272
  • Otrzymane dziękuję: 1299
Agato, jeśli możesz to zrób zdjęcia, jak mech zareagował, będzie poglądowo jakaś ilustracja do tematu :) Jestem ciekawa jaka jest możliwość penetracji siarczanu żelaza, kiedy warstwa mchu jest gruba, czy niszczy ją całą. U mnie nie ma na czym sprawdzić :unsure:
Zapraszam
Mania Zieleni

Odp: Mech na trawniku 11 Mar 2012 22:24 #8934

  • marusmk
  • marusmk's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 189
  • Otrzymane dziękuję: 143
Ja sypnąłem dwa razy dolomit za pare groszy i mam spokój od kilku lat.
Ale robiłem też wertykulację i aerację-nie wiem więc co pomogło.

Odp: Mech na trawniku 11 Mar 2012 22:42 #8966

  • sure
  • sure's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 415
  • Otrzymane dziękuję: 23
U mnie dolomit nie za bardzo pomógł, może za mało/za rzadko? Na ten rok mam plan:
1. siarczan żelaza teraz,
2. wygrabić suchy (mam nadzieję) mech za tydzień
3. wertykulacja
4. nawożenie nawozem do trawników z mchem w sezonie
no i zobaczymy, co to da ;)
dobry pomysł, żeby zrobić "dokumentację fotograficzną", spróbuję...
pozdrawiam, Agata
mój ogród

Odp: Mech na trawniku 13 Mar 2012 18:25 #10296

  • robchem
  • robchem's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 345
  • Otrzymane dziękuję: 406
Jaką dawkę siarczanu żelaza II najlepiej zastosować, nie chciałbym użyć za dużo, żeby nie spalić również trawy.
Pozdrawiam serdecznie Robert

Odp: Mech na trawniku 15 Mar 2012 22:37 #11754

  • sure
  • sure's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 415
  • Otrzymane dziękuję: 23
Robchem, ja nie wiem, stosowałam tak jak podawał sprzedawca, skutek zobaczę pewnie niedługo...
pozdrawiam, Agata
mój ogród

Odp: Mech na trawniku 16 Mar 2012 21:15 #12224

  • robchem
  • robchem's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 345
  • Otrzymane dziękuję: 406
Poczekamy jak sprawdzi się ten środek.
Pozdrawiam serdecznie Robert
Ostatnio zmieniany: 16 Mar 2012 21:18 przez robchem.

Odp: Mech na trawniku 19 Mar 2012 07:39 #13243

  • ulakonie
  • ulakonie's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 2728
  • Otrzymane dziękuję: 390
Ja się też z zainteresowaniem dołączam do wątku. Na razie co mogłam to nawóz do traw pw mchom. Tez obiecuję fotki, choć obecnie trawnik mój to 80% mchu.

Odp: Mech na trawniku 19 Mar 2012 08:02 #13246

  • Tacca
  • Tacca's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 879
  • Otrzymane dziękuję: 571
Dolomit trochę pylący , chyba lepiej sypać wapno granulowane,wolniej się rozkłada ale nie niszczy trawy.

Odp: Mech na trawniku 19 Mar 2012 08:07 #13248

  • ulakonie
  • ulakonie's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 2728
  • Otrzymane dziękuję: 390
No ale kiedy na trawę można sypać ten dolomit, wapno Teraz to już pewnie się spóźniłam?

Odp: Mech na trawniku 19 Mar 2012 08:28 #13253

  • Tacca
  • Tacca's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 879
  • Otrzymane dziękuję: 571
Jeżeli dolomit to fajnie rozkłada się posypany na warstwę śniegu . Granulowane można teraz . po dokładnym wygrabieniu trawnika , trawa się podniesie można posypać na suchy trawnik i podlać , albo zrobić to przed deszczem.Można posypać po areacji, wertykulacji. Wtedy dobrze jest piaskować trawnik.W zależności od podłożą na gleby ciężkie sypiemy piasek . Na gleby lekkie może być ziemia.
Piasek wypełnia powstałe nacięcia lub otwory w darni.
Wpływa korzystnie na stabilizację gruntu.
Zastosowanie piasku sprzyja powstawaniu nowych korzeni i zwiększeniu gęstości darni.
Poprawia przepuszczalność wodnapodłoża.
Do piaskowania używamy suchego piasku w ilości 0,001 M3na 1m2trawnika

Odp: Mech na trawniku 19 Mar 2012 08:38 #13256

  • Zielona Ania
  • Zielona Ania's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1272
  • Otrzymane dziękuję: 1299
Możesz wykonać teraz wapnowanie - korzystny termin to jesień albo wczesna wiosna. Oczywiście wyłącznie formy węglanowe nawozów wapniowych, więc dolomit, kreda nawozowa, wapno węglanowe. Te nawozy są bezpieczne dla trawy i nie uszkodzą jej. Działają wolno - na efekty trzeba poczekać, ale też takie wapnowanie przeprowadza się co kilka lat i to powinno wystarczyć. Pozostaje pytanie, czy zabieg jest zasadny - sama obecność mchu nie jest wyznacznikiem do przeprowadzenia wapnowania, może wynikać z zacienienia, zbytniej wilgotności a nie z kwaśnego odczynu. Najpierw trzeba by zbadać odczyn gleby na trawniku moim zdaniem, zanim zacznie się stosować nawozy wapniowe.
Zapraszam
Mania Zieleni


Zielone okna z estimeble.pl

  • Strona:
  • 1
  • 2
  • 3
Wygenerowano w 0.420 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum