TEMAT: Wysiew kaktusów

Wysiew kaktusów 21 Cze 2020 13:28 #716005

Witam wszystkich,jestem tu pierwszy raz i proszę o wyrozumiałość,Mam pytanie kupiłem około 60 szt. nasionek kaktusa różnego gatunku na ebay,w związku z tym mam parę pytań bo jestem zielony w uprawie roślin.
Ponieważ niektóre nasionka są mniejsze od ziarenka maku chciałbym się dowiedzieć jak je posadzić:

- po jednym ziarenku czy grupami po np.3 lub 4
-jak podlewać czy tylko zraszać i ile razy w ciągu tygodnia
-mam do dyspozycji kamyczki i ziemie pod kaktusy kupioną w sklepie
- miejsce na parapecie czy nie będzie słońca zbyt wiele i ma być pod przykryciem

przepraszm za tyle tych pytań ale jestem początkujący ale od czegoś trzeba zacząć.
Na zdjęciu widać jakie są gatunki kaktusa ,jednak mogą się różnić z otrzymanymi.
Dziękuję bardzo za pomoc
Załączniki:


Zielone okna z estimeble.pl

Wysiew kaktusów 21 Cze 2020 14:07 #716011

  • Hiacynta
  • Hiacynta's Avatar
  • Offline
  • Administrator
  • gg 9117859
  • Posty: 14123
  • Otrzymane dziękuję: 10442
Kaktusy najlepiej sadzić i wysiewać w mieszance ziemi do kaktusów ze żwirkiem, aby ziemia była przewiewna, nie zbijała się.
Drobne nasiona kaktusów najlepiej myślę wysiewać metodą mojej babci, która do każdej nasiennej drobnicy dodawała drobniutki piasek, wtedy wysiewała warzywka w rządkach, a siewki nie były zbyt gęste :)

Drobnych nasion glebą się nie przykrywa, trochę tylko trzeba ziemię przegrabić po wysiewie, np. widelcem.

Schody zaczynają się przy kiełkowaniu. Nasiona kaktusów są kapryśne, jedne kiełkują szybko, inne dłużej, ale zawsze siewki są porażane przez rozmaite choroby grzybowe.

U mnie najlepiej sprawdził się wyparzony słoik wecka, wyparzona ziemia, słoik zamknięty, wieko przytrzaśnięte sprężynką. I jak najrzadziej zaglądać :) Podlewanie wyłącznie przy pomocy spryskiwacza, aby nie uszkodzić delikatnych siewek.

Kolejne schody to jesień i zima, wtedy jest mało światła i siewki nieładnie się wyciągają. Pewnie jakieś doświetlanie by się przydało, ale w tym aspekcie doświadczenia nie mam.

Ale na forum mamy bardzo ciekawy wątek o doświetlaniu roślin w domowych warunkach, warto tam zajrzeć:
forumogrodniczeoaza.pl/index.php/forum/5...swiatla?limitstart=0
Ostatnio zmieniany: 21 Cze 2020 14:11 przez Hiacynta.

Wysiew kaktusów 21 Cze 2020 14:34 #716016

ok dziękuje, mnie interesuje jak mam wysiać, jako pojedyncze ziarenka czy poprostu tak rozsypać.
Widziałem na You tube ale akurat ten moment przeskoczył,noi dalej nie wiem
Ostatnio zmieniany: 21 Cze 2020 14:38 przez andreass2.

Wysiew kaktusów 21 Cze 2020 14:43 #716017

  • Hiacynta
  • Hiacynta's Avatar
  • Offline
  • Administrator
  • gg 9117859
  • Posty: 14123
  • Otrzymane dziękuję: 10442
Ogrodnicy wysiewają nasiona w rządki, bo łatwiej wtedy zasiewy pielęgnować. Ja w słoiczku stosowałam w miarę równomierne rozsypanie po powierzchni.

Wysiew kaktusów 21 Cze 2020 14:53 #716018

chodzi mi o to czy po jednym ziarenku...

Wysiew kaktusów 22 Cze 2020 19:58 #716339

a jak często podlewać, własciwie zraszać bo to chyba najważniejsze


Zielone okna z estimeble.pl

Moderatorzy: Carmen
Wygenerowano w 0.319 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum