TEMAT: KIWI - uprawa,rozmnażanie

KIWI - uprawa,rozmnażanie 22 Sty 2016 19:14 #427658

  • Emalia112
  • Emalia112's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 9769
  • Otrzymane dziękuję: 14471
Ja to chce trochę inaczej prowadzić, nisko tk do 2,5 m. Ale widzę, że z tym pnączem można duzo form zrobić. Ja szukam roślin do zakrycia brzydkiego ogrodzenia, a owoce to dodatkowy bonus.
Za tę wiadomość podziękował(a): Krecik stary, Adasiowa


Zielone okna z estimeble.pl

KIWI - uprawa,rozmnażanie 22 Sty 2016 19:17 #427659

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 20230
  • Otrzymane dziękuję: 64467
Majku kochany :)
Wolę jakość niż ilość ... dlatego zdecydowałam się, podobnie jak Emalka, na sadzonki od Mirka. Ale przyznaję uczciwie, że Twoje zdjęcia tylko tę chęć spotęgowały :) Z pewnością nie będę szaleć z krzaczkami, ale znasz mnie ... uwielbiam robić różniste przetwory ( tutaj nastawiam się na soki i dżemy ), a jeszcze bardziej nietypowe gatunki. Mirek wspominał także o cieście z kiwaczkiem! Jakże mogłabym zbagatelizować tę informację :)
Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....

KIWI - uprawa,rozmnażanie 22 Sty 2016 19:37 #427662

  • edulkot
  • edulkot's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 2906
  • Otrzymane dziękuję: 3009
Nie wiem jakie Mirek ma odmiany, ale w tych moich w miąższu występuje taka maleńka pesteczka, coś tak jak w niektórych winogronach. Dodatkowo jak dla mnie skórka jest raczej niezjadliwa, wysysam tylko miąższ i dlatego nie pokusiłam się na przetwory. ;)
Za tę wiadomość podziękował(a): Krecik stary, Adasiowa

KIWI - uprawa,rozmnażanie 22 Sty 2016 19:46 #427666

  • Krecik stary
  • Krecik stary's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Nigdy nie jestem złośliwy-no może czasem
  • Posty: 6880
  • Otrzymane dziękuję: 41580
Aniu pewnie jakoś damy radę.Patrząc na te obrazki,aż ślinka cieknie to choćby dlatego warto próbować.Przy tym mamy co najmniej dwoje znawców tej rośliny Maję i Mirka,jest więc kogo pytać.Już jestem mądrzejszy po ich wpisach,bo wiem,że najlepiej aktinidiom nie przeszkadzać nadmiarem opieki.Im mniej troski tym lepiej rosną i owocują. :rotfl1: :garden1: :drink1:
Pozdrawiam Józek!!
Za tę wiadomość podziękował(a): edulkot, Adasiowa, Emalia112

KIWI - uprawa,rozmnażanie 22 Sty 2016 19:52 #427668

  • mirzan
  • mirzan's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1078
  • Otrzymane dziękuję: 2400
Mnożę przeważnie swoje aktinidie,jedna jest tylko rejestrowana, odmiana Mirzan. Ale nie ja ją rejestrowałem. Moje, to Mirzan,oliwkiwa, i czerwona nowa,a z obcych,A
aktinidiaprzekrj.jpg

nananasnaja,i zielona bez nazwy
Ma pestki,ale nie takie,aby dało się wyczuć w ustach, skórka cienka.
Za tę wiadomość podziękował(a): Krecik stary, edulkot, Adasiowa, izy10, Emalia112

KIWI - uprawa,rozmnażanie 22 Sty 2016 20:26 #427697

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 20230
  • Otrzymane dziękuję: 64467
Majeczko :)
Cóż, sprowokowałaś mnie do pewnego wyznania :oops: Kiedy owoce kiwi ( a. chińskiej ) dopiero wchodziły na polskie stragany ( jakieś 25 lat temu ), kupiłyśmy razem z koleżanką jedno na próbę; sprzedawca nie miał pojęci, co sprzedaje. Rozerwałyśmy owoc na 2 mniej więcej równe części i zjadłyśmy razem z włochatą skórką, której włoski natychmiast utkwiły nam w gardłach. Wówczas oceniłyśmy kiwi jako mało zjadliwe, ale teraz ... uwielbiam za smak :)

Józiu :)
Też tak myślę; zazwyczaj nadopiekuńczość źle się odbija nie tylko na roślinach ... widzę jednak, że pasjonatów tutaj nie brakuje, więc i nadzieja w narodzie jest :) Zwłaszcza, że pasjonaci są bardzo życzliwi i wyrozumiali.

Mirku :)
Zamiast nas kusić zdjęciami tych pyszności, zacznij przygotowywać sadzonki dla chętnych :) Kiedy można posadzić takiego malucha ? W kwietniu czy lepiej po zimnej Zosi ?
Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....
Za tę wiadomość podziękował(a): Krecik stary, edulkot

KIWI - uprawa,rozmnażanie 22 Sty 2016 20:43 #427712

  • Krecik stary
  • Krecik stary's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Nigdy nie jestem złośliwy-no może czasem
  • Posty: 6880
  • Otrzymane dziękuję: 41580
Moje pierwsze owoce aktinidii jadłem kilka lat temu.Znajoma przywiozła krzaczek z Grecji.Niewielki krzew w donicy,jednopędowy wielkości ok.1,5-2m prowadzony na jeden pęd,pięknie owocował.Owoce żółtawe,wielkości średniej śliwki był bardzo słodki.Objadłem wszystkie owoce jednorazowo bez bólu ze skórką.Krzew był już bez liści,tylko owoce. :drink1: :drink1:
Pozdrawiam Józek!!
Za tę wiadomość podziękował(a): Adasiowa

KIWI - uprawa,rozmnażanie 22 Sty 2016 20:45 #427713

  • edulkot
  • edulkot's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 2906
  • Otrzymane dziękuję: 3009
Mirku całkiem smacznie wyglądają te Twoje. :yummi:
Z pesteczkami nie chodziło mi o te czarne, bo moje mają pełno czarnych, tylko takie wyraźnie większe. Jak w tym roku dojrzeją to pokażę bo całość starych budynków idzie do wyburzenia i wykarczowania.
Za tę wiadomość podziękował(a): Adasiowa

KIWI - uprawa,rozmnażanie 22 Sty 2016 20:50 #427716

  • olibabka
  • olibabka's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Więc w takiej ciszy ukryty ja - ja liść
  • Posty: 4286
  • Otrzymane dziękuję: 2960
Mam kiwi, kupione jako obojnak wiele lat temu i tylko w jednym sezonie pojadłam owoców. Mnie bardzo smakowały, słodziutkie, oczywiście jadłam ze skórką, bo to co innego niż te włochate :silly: :rotfl1: Te moje są dość późne i nim dojrzały wszystkie, niektóre zdążyły przemarznąć, niestety. Nie wiem co zrobić, aby owocowały co roku i było ich dużo? Też jestem chętna na odmianę Mirzan :thanks:
pozdrawiam serdecznie, Marysia :)

[...]kielich światła nachylony wśród roślin
Odsłania w każdej z nich jakieś przedtem nie znane dno[...]
Ostatnio zmieniany: 22 Sty 2016 20:51 przez olibabka.
Za tę wiadomość podziękował(a): Adasiowa

KIWI - uprawa,rozmnażanie 22 Sty 2016 20:59 #427720

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 20230
  • Otrzymane dziękuję: 64467
Ludzie! Litości ! Nie macie serca i szczujecie tylko :happy:
Ale dzięki temu widzę, że jest nas coraz więcej chętnych na sadzonki od Mirka :woohoo: i więcej uprawiających kiwaczka. Jest więc szansa, że wiosną będzie się działo.

Marysiu :) Kiwi, cytryniec ... wyrazy podziwu :thanks:

Mirku, chyba nie masz jednak wyjścia :)
Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....
Za tę wiadomość podziękował(a): skorpion

KIWI - uprawa,rozmnażanie 22 Sty 2016 21:25 #427737

  • skorpion
  • skorpion's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Trzeba z żywymi naprzód iść po życie sięgać nowe .
  • Posty: 356
  • Otrzymane dziękuję: 270
Witam też chcę kiwi będę polować na sadzonki od Mirka.Kiedyś na starej działce miałam ale zmarzło po 2-3 latach raz miało owoce. :bye: :bye: :bye:
Za tę wiadomość podziękował(a): Adasiowa

KIWI - uprawa,rozmnażanie 22 Sty 2016 22:05 #427757

  • mirzan
  • mirzan's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1078
  • Otrzymane dziękuję: 2400
Koleżanki i koledzy,nie spieszcie się za bardzo.Moje sadzonki są w doniczkach,więc czy u mnie czy u was
i tak rosną.Może w połowie sezonu,będę już miał sadzonki ze swojej Nowej,czerwone długie kluchy.
Moje,różnią się tym,od sklepowych odmian,że dojrzewają już w końcu sierpnia,jeśli rok jest dobry,a jak zły,w połowie września.
Za tę wiadomość podziękował(a): Krecik stary, skorpion, Adasiowa, izy10

KIWI - uprawa,rozmnażanie 22 Sty 2016 22:20 #427767

  • edulkot
  • edulkot's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 2906
  • Otrzymane dziękuję: 3009
I to jest bardzo dobra wiadomość bo nie ma to jak owoce nagrzane letnim słońcem :lol:
Za tę wiadomość podziękował(a): Krecik stary, skorpion, Adasiowa

KIWI - uprawa,rozmnażanie 22 Sty 2016 22:22 #427769

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 20230
  • Otrzymane dziękuję: 64467
Nie spieszymy się z wysadzaniem, tylko aby zdążyć zamówić u Ciebie :) Za chwilę utworzymy Klub Miłośników Kiwaczka :happy:
Mirku, a na poważnie: bardzo dziękuję za przychylne podejście do tematu.
Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....

KIWI - uprawa,rozmnażanie 12 Mar 2016 08:36 #443942

  • Lana
  • Lana's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 415
  • Otrzymane dziękuję: 877
Posadziłam wiosną dwie sadzonki mini-kiwi, żeńską i męską Na jesień nawet było kilka smacznych owoców. Więc jesienią dosadziłam jeszcze trzy odmiany. A że jestem niecierpliwa i chciałam, żeby owoce były niemal od razu to kupiłam sadzonki nieco starsze. Liczę, że w tym sezonie zaowocują :ouch:
Moje odmiany: „Sentyabraskaja”,

kiwi.jpg


„Ken’s Red”, „Purpurna Sadowa, „Viti kiwi” i męska „Adam”
Proszę o podpowiedzi jaki im zrobić podpory. Teraz to są jeszcze małe roślinki i na razie nie chciałabym robić jakichś wysokich podpór. Rosną przy ogrodzeniu, przy siatce, ale chyba nie jest to dobry pomysł, żeby puszczać pędy na siatkę. Czytałam, że pędy mogą dorastać nawet do 10 metrów.
Teraz również się zastanawiam czy nie za blisko są u mnie posadzone, w odległości około 2 m, a może mniej. Dopóki są małe można je przesadzać. Jak myślicie, czy na razie tak na sezon/dwa zostawić, a później przesadzić?

KIWI - uprawa,rozmnażanie 12 Mar 2016 08:47 #443945

  • Lana
  • Lana's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 415
  • Otrzymane dziękuję: 877
Edukot, popaczyłam na Twoje zdjęcia i jestem w szoku. :eek3: Ile lat mają Twoje kiwi?
Ja swoje koniecznie muszę przesadzić, albo będę musiała w przyszłości mocno je ciąć.

A chciałam teraz wiosną jeszcze dokupić dwie żeńskie odmiany i jedną męską. Chciałam zasłonić brzydką drewutnię, ale chyba nie będę więcej kupować, bo u mnie na działce za parę lat będzie dżungla.

KIWI - uprawa,rozmnażanie 12 Mar 2016 16:24 #444058

  • edulkot
  • edulkot's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 2906
  • Otrzymane dziękuję: 3009
Lena moje kiwi mają około 15 lat i właściwie nigdy specjalnie nie były cięte bo zależało mi na osłonięciu tarasu a nie na obfitości owoców. Ale i tak owoców jest tak dużo, że nawet z ptakami nie jesteśmy w stanie tego przejeść.
Podpory muszą być bardzo mocne i solidne, ciężar ich pędów z owocami jest spory. W Polsce ostatnio szaleją zbyt często mocne wiatry, szkoda jakby połamały pnącza. :)
Za tę wiadomość podziękował(a): Lana

KIWI - uprawa,rozmnażanie 26 Mar 2016 08:11 #449257

  • mirzan
  • mirzan's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1078
  • Otrzymane dziękuję: 2400
Za tę wiadomość podziękował(a): Krecik stary, izy10, agaa, Lana


Zielone okna z estimeble.pl

Moderatorzy: lucysia
Wygenerowano w 0.350 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum