TEMAT: Jabłoń - uprawa, przycinanie, pielęgnacja, choroby

Jabłoń - uprawa, przycinanie, pielęgnacja, choroby 05 Sie 2016 11:26 #494917

  • muagalita
  • muagalita's Avatar
  • Offline
  • Fresh Boarder
  • Posty: 17
  • Otrzymane dziękuję: 3
Hiacynto dziękuję za odpowiedź. Proszę napisz mi nazwę jakiegoś przykładowego preparatu do zwalczania tego szkodnika. Jestem dopiero początkująca jeśli chodzi o drzewka owocowe;).


Zielone okna z estimeble.pl

Jabłoń - uprawa, przycinanie, pielęgnacja, choroby 05 Sie 2016 19:47 #494996

  • Hiacynta
  • Hiacynta's Avatar
  • Offline
  • Administrator
  • gg 9117859
  • Posty: 14123
  • Otrzymane dziękuję: 10442
Jakikolwiek środek owadobójczy na mszyce, gąsienice czy owocówkę jabłkówkę będzie dobry :) Większość preparatów różni się tylko nazwami i kolorem opakowania :) , a substancję aktywną mają taką samą :) No i różne sklepy współpracują z rozmaitymi producentami :) Najlepiej podpytaj w sklepie, co mają, weź najmniejsze opakowanie :)
Ostatnio zmieniany: 05 Sie 2016 19:49 przez Hiacynta.

Jabłoń - uprawa, przycinanie, pielęgnacja, choroby 24 Sie 2016 11:22 #498349

  • kurjan
  • kurjan's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 955
  • Otrzymane dziękuję: 1436
Pogoda w tym roku przyczyniła się u mnie do znacznych strat spowodowanych przez brunatną zgniliznę drzew ziarnkowych na jabłoniach i gruszach.Codziennie wynoszę do zbiorczego kompostownika na działkach wiadro porażonych owoców.Również szkody poczyniła owocówka jabłkóweczka. Prowadzone zabiegi chemiczne okazały się nie trafione.Szczególnie dużo szkód wystąpiło na Antonówce.

Jabłoń - uprawa, przycinanie, pielęgnacja, choroby 27 Sie 2016 08:04 #498787

  • Jan4
  • Jan4's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 5526
  • Otrzymane dziękuję: 12653
U mnie na jabłoniach dojrzewających pod koniec września i na początku października (odmiany na przechowanie zimowe) też występuje brunatna zgnilizna. Jak ustaliłem choroba występuje też u innych działkowców. Jak zatrzymać jej rozprzestrzenianie się i uratować jabłka?

Jabłoń - uprawa, przycinanie, pielęgnacja, choroby 27 Sie 2016 08:40 #498791

  • Biotit
  • Biotit's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 974
  • Otrzymane dziękuję: 2359
Teraz to już po Herbacie, ale na takie "kwiatki" dobrze działa ZATO.
Na Woli do woli

pozdrawiam Piotr

Jabłoń - uprawa, przycinanie, pielęgnacja, choroby 27 Sie 2016 09:29 #498798

  • Hiacynta
  • Hiacynta's Avatar
  • Offline
  • Administrator
  • gg 9117859
  • Posty: 14123
  • Otrzymane dziękuję: 10442
Andrzeju, bardzo proszę o poglądowe zdjęcia porażonych owoców, aby w przyszłości inne osoby miały możliwość diagnozowania choroby :)

Brunatna zgnilizna drzew pestkowych infekuje drzewa wiosną, gdy rozwijają się pąki liściowe i kwiatowe. Wtedy należy zastosować oprysk ochronny fungicydem.
Jesienią koniecznie trzeba zebrać mumie owocowe, liście z porażonych drzew i oddać do utylizacji, spalić lub w ostateczności mocno posypać mocznikiem, aby rozłożyły się. Przy silnym porażeniu drzew jesienią na bezlistne gałęzie też warto zastosować jakiś preparat na bazie miedzi.

Jabłoń - uprawa, przycinanie, pielęgnacja, choroby 27 Sie 2016 10:54 #498813

  • kurjan
  • kurjan's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 955
  • Otrzymane dziękuję: 1436
Jako że problem brunatnej zgnilizny dotyczy również moich jabłoni i grusz na dzialce poniżej link w którym znajduje się informacja na ten temat.
www.e-sadownictwo.pl/artykuly/porady/cho...monilinia-fructigena
Za tę wiadomość podziękował(a): Jan4

Jabłoń - uprawa, przycinanie, pielęgnacja, choroby 27 Sie 2016 11:33 #498816

  • Jan4
  • Jan4's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 5526
  • Otrzymane dziękuję: 12653
Biotit wrote:
Teraz to już po Herbacie, ale na takie "kwiatki" dobrze działa ZATO.
Preparat ZATO 50 WG jest jeżeli chodzi o jabłoń: na parch jabłoni, mączniak prawdziwy, choroby przechowalnicze: gorzka zgnilizna.
Prędzej już Signum 33 WG.
Brunatna zgnilizna weszła mimo oprysków zapobiegawczych w początkowej fazie kwitnienia (tzw. fazie białego pąka) oraz w pełni kwitnienia i po czerwcowym opadaniu zawiązków owoców.
Ostatnio zmieniany: 27 Sie 2016 11:43 przez Jan4.
Za tę wiadomość podziękował(a): bb

Jabłoń - uprawa, przycinanie, pielęgnacja, choroby 27 Sie 2016 12:42 #498820

  • Biotit
  • Biotit's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 974
  • Otrzymane dziękuję: 2359
Specjalnie zadzwoniłem do Kolego Sadownika, myślę, że się nie pomylił.
Na Woli do woli

pozdrawiam Piotr
Za tę wiadomość podziękował(a): kurjan

Jabłoń - uprawa, przycinanie, pielęgnacja, choroby 27 Sie 2016 13:34 #498828

  • kurjan
  • kurjan's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 955
  • Otrzymane dziękuję: 1436
Masz rację Biotit oto co radzi "DziaLkowiec"
o. Gnicie jabłek i gruszek na drzewach krótko przed ich zbiorem powoduje choroba grzybowa – brunatna zgnilizna drzew ziarnkowych. Porażone owoce gniją już na drzewie, pokrywając się licznymi, koncentrycznie ułożonymi, pylącymi brodawkami o szarożółtej barwie. Zgniłe jabłka zmieniają się stopniowo w czarne, twarde i błyszczące mumie. W warunkach wysokiej wilgotności prażeniu ulegają także wierzchołki pędów i krótkopędy, które zamierają. źródłem pierwotnego zakażenia owoców są zeszłoroczne mumie, na których grzyb po przezimowaniu zarodnikuje. Owoce zakażane są przez pęknięcia skórki lub przez uszkodzenia spowodowane przez owady.

Ochrona jabłoni i gruszy przed tą chorobą wiąże się ściśle ze zwalczaniem szkodników uszkadzających owoce. Ważne jest niszczenie mumii i wycinanie obumarłych gałęzi i krótkopędów. Opryski stosowane przeciw parchowi jabłoni i gruszy w znacznym stopniu chronią przed tą chorobą. W czasie zimowego lub wiosennego cięcia koron drzew należy zbierać i niszczyć mumie.

Myślę ze dobre będzie też w okresie opadania liści opryskiwanie jabłoni i grusz 5% roztworem mocznika
Ostatnio zmieniany: 27 Sie 2016 13:39 przez kurjan.

Jabłoń - uprawa, przycinanie, pielęgnacja, choroby 16 Paź 2016 11:00 #506217

  • kurjan
  • kurjan's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 955
  • Otrzymane dziękuję: 1436
Dowiedziałem się że ważną rolę w ograniczaniu parcha jabłoni odgrywa jesienne opryskiwanie drzew 5% (50 kg/1000l wody) roztworem mocznika. Zabieg należy wykonać po pierwszych przymrozkach (koniec października – początek listopada), tuż przed opadnięciem liści. Ważne jest dokładne pokrycie liści roztworem mocznika, dlatego należy stosować dużą ilość cieczy. Mocznik stymuluje rozwój mikroorganizmów na liściach jabłoni, które w znaczący sposób przyczyniają się do szybszego ich rozkładu. Efektywność zabiegu w dużym stopniu zależy od terminu wykonania. Wykonany w momencie opadania liści (ale gdy jest ich jeszcze na drzewie około 95%) może spowodować na wiosnę następnego roku redukcję zarodników workowych o 70-97 % Opóźnienie terminu zabiegu skutkuje obniżeniem jego skuteczności.W związku z tym przygotowałem roztwór do oprysku, opryskam nim też grusze i wiśnie

Jabłoń - uprawa, przycinanie, pielęgnacja, choroby 16 Gru 2016 17:34 #514504

  • leszek0921
  • leszek0921's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 949
  • Otrzymane dziękuję: 4427
Jak przyciąć jabłoń .
20161216_132745.jpg


Proszę o zaznaczenie pędów do usunięcia .

Jabłoń - uprawa, przycinanie, pielęgnacja, choroby 15 Lut 2017 10:04 #523423

  • kurjan
  • kurjan's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 955
  • Otrzymane dziękuję: 1436
Powoli będę się przygotowywał do cięcia prześwietlającego(zimowego).Zerknąłem więc do książki "JABŁOŃ" autor Z.Gruca według niego cięcie to wykonuje się późną zimą lub na początku marca.Według autora na jabłoniach silnie rosnących wskazane jest opóźnienie terminu cięcia o 7-10 dni po kwitnieniu drzew.Na jabłoniach szczepionych na podkładkach silnie rosnących wyrasta dużo silnie rosnących długich pędów zwanych wilkami.
leszek0921
podstawową zasadą cięcia prześwietlającego jest:
- wycinanie gałęzi i pędów rosnących do środka korony,
- cięcie gałęzi krzyżujących się ze sobą,
- ciecie gałęzi nakładających się jedna na drugą,
- cięcie gałęzi wyrastających pod niewłaściwym kątem,
- wycinanie gałęzi i pędów złamanych lub chorych,
Ostatnio zmieniany: 15 Lut 2017 10:23 przez kurjan.
Za tę wiadomość podziękował(a): Hiacynta, leszek0921, Jan4

Jabłoń - uprawa, przycinanie, pielęgnacja, choroby 15 Lut 2017 14:39 #523471

  • Jan4
  • Jan4's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 5526
  • Otrzymane dziękuję: 12653
Ciecie prześwietlające jabłoni: Oliwka Żółta, Katia, Fredom, Florina, Antonówka wykonane w dniu dzisiejszym. Rany zasmarowałem pastą Funaben. Temperatura w czasie przycinania +3*C.
Jak ograniczać siłę wzrostu drzew?
Ostatnio zmieniany: 15 Lut 2017 15:22 przez Jan4.
Za tę wiadomość podziękował(a): Hiacynta, kurjan

Jabłoń - uprawa, przycinanie, pielęgnacja, choroby 09 Mar 2017 23:11 #528232

  • Kgolebiowski
  • Kgolebiowski's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 302
  • Otrzymane dziękuję: 116
Czy mogę prosić o poradę w sprawie przycięcia moich jabłonek . Nie mam pojęcia jak to zrobić .

DSCF6418.jpg


IMG_20170924_200354.jpg


IMG_20170924_200156.jpg


IMG_20170924_200256.jpg
Ostatnio zmieniany: 24 Wrz 2017 20:10 przez lucysia.

Jabłoń - uprawa, przycinanie, pielęgnacja, choroby 10 Mar 2017 01:26 #528254

  • Hiacynta
  • Hiacynta's Avatar
  • Offline
  • Administrator
  • gg 9117859
  • Posty: 14123
  • Otrzymane dziękuję: 10442
Na pewno trzeba wyciąć gałązki najsłabsze i te, które kierują się do środka korony. Potem będzie już trochę łatwiej, trzeba wyciąć gałęzie, gdzie jest ich zbyt dużo, a pozostałe skrócić o 1/3 :)
Za tę wiadomość podziękował(a): Kgolebiowski

Jabłoń - uprawa, przycinanie, pielęgnacja, choroby 10 Mar 2017 08:31 #528281

  • Kgolebiowski
  • Kgolebiowski's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 302
  • Otrzymane dziękuję: 116
Teoretycznie to wiem że tak trzeba zrobić . Niestety gorzej z praktyką. Gdyby na zdjęciach ktoś mi mógł zaznaczyć które gałęzie ciąć byłbym wdzięczny.
Za tę wiadomość podziękował(a): JackDaniels

Jabłoń - uprawa, przycinanie, pielęgnacja, choroby 11 Mar 2017 09:10 #528520

  • JackDaniels
  • JackDaniels's Avatar
  • Offline
  • Senior Boarder
  • Posty: 69
  • Otrzymane dziękuję: 21
Witam. Mam pytanie. Potrzebuję pomocy w sprawie drzewek owoocowych. Mam zamiar je obłożyć krowi obornikiem, czy czystym gnojem nie popale sadzonek ? :)


Zielone okna z estimeble.pl

Moderatorzy: lucysia
Wygenerowano w 0.443 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum