TEMAT: Jabłoń - uprawa, przycinanie, pielęgnacja, choroby

Jabłoń - uprawa, przycinanie, pielęgnacja, choroby 14 Paź 2020 17:20 #731214

  • Sylwiaaa
  • Sylwiaaa's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 650
  • Otrzymane dziękuję: 3089
Witam serdecznie i proszę o porady nt. doboru karłowej jabłoni, ponieważ mam dużo wątpliwości co wybrać :jeez:

Zależy mi na odmianie wczesnej, najlepiej letniej, karłowej lub półkarłowej, ze względu na ograniczony metraż warzywnika.
Myślałam o takich odmianach jak:
Papierówka CZERWONA Geneva Early (tu czytałam dużo negatywnych opinii nt. opadania owoców przed dojrzeniem itp.)
Papierówka Oliwka Żółta
Ananas Berżenicki


Co do odmian kolumnowych jestem zniechęcona, miałam śliwę Imperial, została usunięta, owocowała ładnie, ale robaczywa mimo wszelkich działań prewencyjnych ...
Jak już myślałam, aby kupić jabłoń kolumnową Bolero, wiele postów na forach miało negatywny wydźwięk nt. plenności, więc nie wiem

Może ktoś posiada doświadczenie (a to na pewno, bo macie piękne drzewka!) i zechce coś doradzić ? :hearts:
Ostatnio zmieniany: 14 Paź 2020 17:28 przez Sylwiaaa.


Zielone okna z estimeble.pl

Jabłoń - uprawa, przycinanie, pielęgnacja, choroby 14 Paź 2020 17:48 #731219

  • brodus
  • brodus's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1175
  • Otrzymane dziękuję: 4820
Swojego doświadczenia nie mam. Jeśli chodzi o smak to bardziej smakuje mi Ananas Berżenicki. Posadziłem go oraz papierówkę i malinówkę. Osobiście wolę jednak bardziej czereśnie, śliwki i gruszki.

Jeśli chodzi o wielkość to kup go na podkładce półkarłowej a odpowiednim cieciem ograniczysz rozmiar.
Ostatnio zmieniany: 14 Paź 2020 17:50 przez brodus.
Za tę wiadomość podziękował(a): Sylwiaaa, Bobka

Jabłoń - uprawa, przycinanie, pielęgnacja, choroby 19 Sty 2021 18:23 #743916

  • kobra
  • kobra's Avatar
  • Offline
  • Senior Boarder
  • Posty: 67
  • Otrzymane dziękuję: 82
Witajcie
mam pytanie czy ktoś z forumowiczów ma może u siebie jabłoń Bankroft oraz dobrej czereśni mógłby się podzielić zrazami
Z góry dziękuję
Hubert
pozdrawiam Hubert
Za tę wiadomość podziękował(a): Bobka

Jabłoń - uprawa, przycinanie, pielęgnacja, choroby 03 Mar 2021 17:56 #750958

  • kobra
  • kobra's Avatar
  • Offline
  • Senior Boarder
  • Posty: 67
  • Otrzymane dziękuję: 82
Ja z takim pytaniem: czy to już czas na opryski miedzian + mocznik?
pozdrawiam Hubert
Za tę wiadomość podziękował(a): Bobka

Jabłoń - uprawa, przycinanie, pielęgnacja, choroby 03 Mar 2021 21:44 #750987

  • Bobka
  • Bobka's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 6065
  • Otrzymane dziękuję: 22024
Juz opryskana u mnie miedzianem.
Wszystko co byście chcieli żeby ludzie wam czynili ,sami też im czyńcie .
Motto na kolejny rok 2024
*************************************************************************
Zdjęcia objęte ochroną praw autorskich .
Na podstawie Ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych.
Wszelkie pobieranie i udostępnianie tylko za zgodą autora .

Jabłoń - uprawa, przycinanie, pielęgnacja, choroby 04 Mar 2021 17:14 #751050

  • Jan4
  • Jan4's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 5527
  • Otrzymane dziękuję: 12658
Temperatura do oprysku do +7*C. :idea2: Ja jeszcze czekam.

Jabłoń - uprawa, przycinanie, pielęgnacja, choroby 04 Mar 2021 17:34 #751056

  • kobra
  • kobra's Avatar
  • Offline
  • Senior Boarder
  • Posty: 67
  • Otrzymane dziękuję: 82
U mnie było dzisiaj +12... więc prysnąłem
pozdrawiam Hubert

Jabłoń - uprawa, przycinanie, pielęgnacja, choroby 24 Mar 2021 15:28 #754448

  • Jan4
  • Jan4's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 5527
  • Otrzymane dziękuję: 12658
Opryskałem jabłonie (głównie pnie) preparatem Miedzian 50 WP na zarazę ogniową. Do cieczy dodałem kilka kropli płynu do naczyń.
Za tę wiadomość podziękował(a): Babcia Ala

Jabłoń - uprawa, przycinanie, pielęgnacja, choroby 15 Maj 2021 21:14 #761982

  • tysia25
  • tysia25's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 240
  • Otrzymane dziękuję: 866
Pierwszy rok dopiero mam moją działkę. Rosną tu dwie jabłonki starsze już kilku letnie na pewno i w tym roku sadziłam jeszcze dwie. Niczym nie pryskalam bo za późno się zorientowałam co czym i kiedy pryskać. Teraz jabłonki kwitną a ja kilku listkach znalazłam mszyce. Nie wiem teraz jak postąpić czy mogę pryskać teraz kiedy kwitną bo boje się że zaszkodzę pszczoła. Może lepiej poczekać i opryskać jak przekwitną. Czy mam opryskać tylko to drzewo gdzie znalazłam mszyce czy wszystkie które obok rosną? I czym to opryskać mam na stanie w domu mospilan i polysect.
Martyna

Jabłoń - uprawa, przycinanie, pielęgnacja, choroby 15 Maj 2021 22:30 #761993

  • newrom
  • newrom's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1342
  • Otrzymane dziękuję: 1921
Bezpieczniej opryskać po kwitnieniu, jeśli odmiany łapią parcha to można połączyć. Natomiast w razie bardzo dużego porażenia można opryskać w czasie kwitnienia, ale po ustaniu lotów - czyli wieczorem. To ostateczność.
Jeśli gdzieś nie widać szkodników to nie warto opryskiwać.
Za tę wiadomość podziękował(a): tysia25

Jabłoń - uprawa, przycinanie, pielęgnacja, choroby 15 Maj 2021 22:52 #761997

  • tysia25
  • tysia25's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 240
  • Otrzymane dziękuję: 866
Dziękuję za podpowiedź. Te starsze drzewka nie wiem jakie to odmiany poprzedniej jesieni na jednym nic nie urosło na drugim było jedno pyszne zielonożółte jabłko. Teraz pierwsze bardzo obficie kwitnie na drugim znalazłam tylko kilka pąków może trzeba je jakoś lepiej przyciąć może nie wyszło mi to najlepiej tej wiosny dopiero się uczę. Dwie jabłonki które sadziłam w marcu to odmiany szampion i gala. Bardzo mnie zdziwiło że jedna z nich też zaczęła kwitnąć. Czy mam jej pozwolić zakwitnąć czy oberwać te kwiaty żeby jeszcze urosła i się wzmocniła? Jutro wstawię zdjęcia może jak to wygląda.
Martyna

Jabłoń - uprawa, przycinanie, pielęgnacja, choroby 15 Maj 2021 23:47 #762004

  • newrom
  • newrom's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1342
  • Otrzymane dziękuję: 1921
Niektóre, zwłaszcza starsze odmiany owocują co drugi rok. Trudno powiedzieć czy to akurat ten wypadek, warto też zasilić drzewa jakimś nawozem wieloskładnikowym jeśli dawno tego nie robiono. Jeśli nie widziałaś objawów parcha to nie ma co pryskać na zapas. Choć champion akurat w mojej okolicy wymaga ochrony.
Tegoroczne nasadzenia pozbaw kwiatów, one muszą się dobrze ukorzenić i rozwinąć koronę. Owocowanie osłabi ich wzrost i będą bidować kilka lat. Bo Tobie będzie szkoda zrywać kwiatów, a roślina będzie miała mniej energii na wzrost.

Jabłoń - uprawa, przycinanie, pielęgnacja, choroby 16 Maj 2021 09:58 #762041

  • tysia25
  • tysia25's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 240
  • Otrzymane dziękuję: 866
Tak wyglądają te starsze drzewa nie są super stare ale kilka lat mają. Przycinalam je na wiosnę z tym drugim miałam trochę problem i chyba mogłam jeszcze je bardziej prześwietlić.

IMG_20210516_095110.jpg


IMG_20210516_095110.jpg


IMG_20210516_095120.jpg
Martyna

Jabłoń - uprawa, przycinanie, pielęgnacja, choroby 16 Maj 2021 12:46 #762071

  • Nimfa
  • Nimfa's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1396
  • Otrzymane dziękuję: 11065
Podpowiedzcie mi, co mam zrobić z tą jabłonią. Jesienią ub. roku zakupiłam internetowo dwa drzewka z gołym korzeniem. Jedno - Jabłoń Piros, żyje i ma sie dobrze, natomiast drugie - Malinówka, na której szczególnie mi zależało żyje ledwo. Nad szczepieniem z 4 pąków wypuszcza nowe przyrosty, reszta sucha. Obciąć to suche i niech rośnie, czy po prostu nowe drzewko? Jak zostawię, to pewnie z 3 lata jej zajmie dojście do zakupionej wysokości.

DSCN9029.jpg


DSCN9028.jpg
Ogród - mój optymizm.

Jabłoń - uprawa, przycinanie, pielęgnacja, choroby 16 Maj 2021 13:02 #762073

  • pol 2424
  • pol 2424's Avatar
  • Offline
  • Senior Boarder
  • Posty: 42
  • Otrzymane dziękuję: 86
Proponuje ściąć pień tuż nad górnym wyrastającym pędem, niższy wyrastający pęd wyłamać, ranę po cięciu zasmarować pastą ogrodniczą. Wyrastający młody pęd prowadzić przy prostym paliku wiążąc go miękkim sznurkiem, taśmą itp na ósemkę.
Za tę wiadomość podziękował(a): Nimfa

Jabłoń - uprawa, przycinanie, pielęgnacja, choroby 16 Maj 2021 13:05 #762074

  • brodus
  • brodus's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1175
  • Otrzymane dziękuję: 4820
Możesz obciąć suche i zostawić. Jak zostawisz to faktycznie będziesz 2 lata w plecy z drugiej strony drzewko będzie już ukorzenione.

Moją malinówkę sadzoną jesienią 2019 złamał jelonek. Zostało z 15 cm nad szczepieniem ale zostawiłem licząc że odbije z jakiegoś pąka uśpionego. Teraz na wiosnę wypuściła już gałązkę która ma z 5cm a dodatkowo zaszczepiłem otrzymanym zrazem malinówki.

Zastanawiam się tylko czy rzeczywiście była to malinówka bo liście na zrazie i posadzonym drzewku zdecydowanie się różnią. Jestem cierpliwy więc poczekam i porównam.
Za tę wiadomość podziękował(a): Nimfa

Jabłoń - uprawa, przycinanie, pielęgnacja, choroby 16 Maj 2021 13:56 #762087

  • newrom
  • newrom's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1342
  • Otrzymane dziękuję: 1921
Nimfa wrote:
Nad szczepieniem z 4 pąków wypuszcza nowe przyrosty, reszta sucha.

DSCN9028.jpg

Jesteś pewna że pąki są powyżej szczepienia? Bo mnie to wygląda na nieudaną okulizację, widać suchą tarczkę z pąkiem.
Jeśli mam rację to masz podkładkę do szczepienia.
Jeśli nie mam racji to zostaw jeden pęd,resztę wyłam. Wtedy cała siła pójdzie w ten jeden pęd.
Suche oczywiście wytnij.
Za tę wiadomość podziękował(a): Nimfa

Jabłoń - uprawa, przycinanie, pielęgnacja, choroby 16 Maj 2021 20:40 #762140

  • Nimfa
  • Nimfa's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1396
  • Otrzymane dziękuję: 11065
Newrom, nie, nie jestem pewna. Poszłam jeszcze raz i zrobiłam dokładniejsze zdjęcie miejsc, które mogą pomóc w ustaleniu, czy będę hodować szlachetną odmianę, czy jakiegoś dzikusa, którego nie chcę. Czy to zgrubienie u dołu, to nie jest szczepienie? Sucha tarczka z pędem (dziękuję za fachowe określenie, bo miałabym kłopot, jak to nazwać) rzeczywiście zastanawia, ale nad nią pęd nie jest ucięty, tylko idzie w górę i ma jeszcze dwa piętra bocznych odrostów, które wraz z nim uschły.

DSCN9035.jpg


DSCN9036.jpg


DSCN9032.jpg


DSCN9033.jpg
Ogród - mój optymizm.


Zielone okna z estimeble.pl

Moderatorzy: lucysia
Wygenerowano w 0.382 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum