TEMAT: Ukorzenianie morwy

Ukorzenianie morwy 28 Mar 2017 10:20 #531874

  • kokoryczka
  • kokoryczka's Avatar
  • Offline
  • Expert Boarder
  • Posty: 126
  • Otrzymane dziękuję: 58
Czy kroś rozmnażał morwę przez ukorzenianie przyciętych gałązek? Kiedy jest najlepszy moment na pobieranie pędów do ukorzeniania?


Zielone okna z estimeble.pl

Ukorzenianie morwy 28 Mar 2017 11:50 #531883

  • Emalia112
  • Emalia112's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 9769
  • Otrzymane dziękuję: 14471
Trochę już późno. ale może rzutem na taśmę się uda. Sadzonki zdrewniałe pobiera się przed wypuszczeniem pędów .
Za tę wiadomość podziękował(a): kokoryczka

Ukorzenianie morwy 03 Lut 2020 23:13 #691095

  • kblitek
  • kblitek's Avatar
  • Offline
  • Fresh Boarder
  • Posty: 6
Bardzo, bardzo proszę o kontakt mailowy w sprawie ukorzeniania morwy białej. Piszę na jej temat doktorat, niestety już 2 lata z rzędu nie ukorzeniła się ani jedna sadzonka zdrewniała (2-węzłowe, pobierane z rocznych, silnych pędów). Ostatnia nadzieja w ukorzenianiu w podgrzewanym podłożu, które planuję rozpocząć od końca lutego. Czy potrafiłaby mi pani coś doradzić z własnych doświadczeń odnośnie tego konkretnego gatunku?
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

Ukorzenianie morwy 04 Lut 2020 00:18 #691099

  • czesio
  • czesio's Avatar
Ostrym nożem obetnij sadzonkę od spodu 2 - 3 mm pod oczkiem. Na sadzonkę nasadź i wkręć w ziemię małą butelkę po wodzie mineralnej zakręconą u góry. Jak się zapoci odkręć zakrętkę aby podeschło.
Powodzenia.

Ukorzenianie morwy 04 Lut 2020 07:09 #691100

  • Emalia112
  • Emalia112's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 9769
  • Otrzymane dziękuję: 14471
Spróbuj jako podłoża użyć perlitu ( jest sterylny i dobrze napowietrzony) i koniecznie tak jak pisze Czesiu przykryć zraz polówką PETa. Dobrze jest też zabezpieczyć górną część zrazu przed wysychaniem, np. tak jak przy winogronach woskując końcówkę. Co do terminu to ciężko jest jednak utrafić przy tym klimacie który teraz się zrobił. Spróbuj w trzech terminach tak do polowy kwietnia. Podgrzewanie podłoża we wszystkich gatunkach roślin przy ukorzenianiu daje dobre wyniki, ale tu trzeba uważać, by oczka nie podjęły zbyt szybko wegetacji. Często sie zdarza, że roślina usycha,mimo, ze ma już listki, bo nie wydala z transportem wody.
Za tę wiadomość podziękował(a): czesio, kblitek

Ukorzenianie morwy 04 Lut 2020 19:23 #691246

  • newrom
  • newrom's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1342
  • Otrzymane dziękuję: 1921
Sadzonki zdrewniałe ukorzeniałem latem, ciągle wilgotny substrat i albo jeden liść ale wtedy pod namiotem (np z butelki), albo całkiem bez liści. Teraz na pewno trzeba podgrzać, bo nie sądzę by morwa ukorzeniła się w kilku stopniach. Prędzej w kilkunastu.
Za tę wiadomość podziękował(a): CHI, kblitek

Ukorzenianie morwy 04 Lut 2020 21:28 #691286

  • kblitek
  • kblitek's Avatar
  • Offline
  • Fresh Boarder
  • Posty: 6
Do tej pory zdrewniałe ukorzeniałam wiosną, od końca kwietnia, w szklarni,ale i tak podłoże pewnie było zbyt chłodne. Dziękuję za wszystkie porady :)

Ukorzenianie morwy 04 Lut 2020 21:32 #691289

  • kblitek
  • kblitek's Avatar
  • Offline
  • Fresh Boarder
  • Posty: 6
Znalazłam też w literaturze, że ten gatunek wcale się nie ukorzenia poniżej 15 C, a najlepiej w 22-29 C (temp. podłoża), stad pomysł z podgrzewaniem. Oczywiście z zamgławianiem. Planowałam mieszankę substrat torfowy-perlit + węgiel, ale po państwa poradach może faktycznie zastosuję sam perlit, ewentualnie + węgiel, no i ukorzeniacz. Dzięki raz jeszcze :flower2:

Ukorzenianie morwy 05 Lut 2020 07:35 #691323

  • czesio
  • czesio's Avatar
kblitek wrote:
Znalazłam też w literaturze, że ten gatunek wcale się nie ukorzenia poniżej 15 C, a najlepiej w 22-29 C (temp. podłoża), stad pomysł z podgrzewaniem. Oczywiście z zamgławianiem. Planowałam mieszankę substrat torfowy-perlit + węgiel, ale po państwa poradach może faktycznie zastosuję sam perlit, ewentualnie + węgiel, no i ukorzeniacz. Dzięki raz jeszcze :flower2:
Pogrzewanie podłoża i zamgławianie wymaga doświetlania z dużą domieszką nadfioletu aby nie dopuścić do rozwoju pleśni i grzybów. Doświetlania powinno być ostrożnie dawkowane aby nie spalić sadzonki.
Proponuję najpierw zacząć doświetlanie, a dopiero potem podnieść temperaturę podłoża i powietrza do docelowej wartości.

Ukorzenianie morwy 05 Lut 2020 09:34 #691335

  • mirzan
  • mirzan's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1080
  • Otrzymane dziękuję: 2415
Nacięte zrazy zawiń w wilgotny papier i włóż do woreczka foliowego. W ciągu kilku,kilkunastu dni,wytworzy się kallus. Umieść wtedy te zrazy w podłożu,może być perlit, albo piasek ze styropianem, ostrożnie,aby kallusa nie uszkodzić. Lekko wilgotne podłoże.Zamknij
STP61898.jpg


STP61900.jpg


STP61901.jpg

w szczelnej butli po wodzie i czekaj na skutek.Na zdjęciach sadzonki róży.
Ostatnio zmieniany: 05 Lut 2020 09:37 przez mirzan.
Za tę wiadomość podziękował(a): kblitek

Ukorzenianie morwy 05 Lut 2020 21:38 #691471

  • kblitek
  • kblitek's Avatar
  • Offline
  • Fresh Boarder
  • Posty: 6
Mirzan, ale próbowałeś tej metody konkretnie z morwą?

Ukorzenianie morwy 06 Lut 2020 09:03 #691510

  • mirzan
  • mirzan's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1080
  • Otrzymane dziękuję: 2415
Z morwą nie,bo jej nie mam i nie potrzebuję. Oprócz róż, z różnymi innymi drzewami,krzewami.

Ukorzenianie morwy 09 Lut 2020 00:29 #692067

  • kblitek
  • kblitek's Avatar
  • Offline
  • Fresh Boarder
  • Posty: 6
Pytam, bo niestety morwa jak na razie stawia opór przy wszelkich próbach rozmnażania wegetatywnego, więc może nie pójść tak łatwo jak z różą ;)

Ukorzenianie morwy 09 Lut 2020 08:39 #692088

  • newrom
  • newrom's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1342
  • Otrzymane dziękuję: 1921
Spróbuj zrobić ukorzeniarkę jak do winorośli i postaw ją w zimnym miejscu. W ten sposób korzenie się rozwiną nim wypuści liście.
Jako podłoże czysty wilgotny substrat, dobrze namoczony nie wymaga podlewania przez kilka tygodni.
Kabel grzewczy trzeba położyć na blasze żeby dobrze się ciepło rozchodziło.
No i odniosłem wrażenie że morwa się ukorzenia prawie jak wierzba.
Za tę wiadomość podziękował(a): kblitek

Ukorzenianie morwy 10 Lut 2020 20:59 #692372

  • kblitek
  • kblitek's Avatar
  • Offline
  • Fresh Boarder
  • Posty: 6
No właśnie z morwą jest ciekawa sprawa: "formy" typowo wegetatywne, wartościowe ze względu na liście, natomiast słabo owocujące (albo wcale, bo to np. osobnik męski) ukorzeniają się dość łatwo, bez cudowania. Za to wartościowe pod względem owoców stawiają opór :ouch: Tu jest nawet przykład z literatury:
"Zdolności regeneracyjne w poważnym stopniu zależą również od genotypu odmiany, wieku rośliny, miejsca pochodzenia sadzonki. Ponadto znana jest prawidłowość trudnego ukorzeniania cennych ze względu na wartość odżywczą klonów morwy i łatwym - typów gorszych." Skuteczne metody namnażania morwy białej. A. Luwańska, G. Mańkowska
Ale coś w rodzaju twojej metody planowałam: mata grzewcza (podgrzewane podłoże), perlit+substrat, doświetlanie 12/12, sadzonki 2-węzłowe.
Właśnie, o to jeszcze się chętnie dopytam: jakiej długości (ilu węzłowe) sadzonki zdrewniałe cięliście :idea2: ? Śródpędowe też czy tylko wierzchołkowe?


Zielone okna z estimeble.pl

Moderatorzy: lucysia
Wygenerowano w 0.402 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum