• Strona:
  • 1
  • 2

TEMAT: jeżyny nie dojrzewają

jeżyny nie dojrzewają 01 Lis 2020 12:22 #733012

  • KaLo
  • KaLo's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 3452
  • Otrzymane dziękuję: 7371
Za prawidłowe dojrzewanie wszelakich owoców odpowiedzialny jest potas i przy jego niedoborze dojrzewanie nie przebiega prawidłowo. Środki olejowe stosuje się wczesną wiosną w momencie wznowienia czynności życiowych w jajach szkodników. W tym okresie wzrasta zapotrzebowanie na tlen a olej go odcina. Nie wszystkie jednak szkodniki składają jaja zimowe, u niektórych z nich zimują zapłodnione samice i opryski olejem nic nie dają. Nie wszyscy wiedzą, siarka oprócz właściwości grzybobójczych ogranicza również występowanie różnego rodzaju szpecieli. W starych programach ochrony roślin sadowniczych do zwalczania pordzewiaczy na śliwach, jabłoniach i gruszach zalecany był Siarkol, Tiotar, Tiowol ,środki zawierajace 60% siarki.
Za tę wiadomość podziękował(a): Amlos, bietkae, Babcia Ala


Zielone okna z estimeble.pl

jeżyny nie dojrzewają 01 Lis 2020 22:34 #733091

  • KaLo
  • KaLo's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 3452
  • Otrzymane dziękuję: 7371
Przepraszam za pomyłkę, 80% siarki ale szpecielom to wszystko jedno. :lol:

jeżyny nie dojrzewają 02 Lis 2020 14:35 #733124

  • Amlos
  • Amlos's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15842
  • Otrzymane dziękuję: 12233
Dzięki za podpowiedź, KaLo :) . Zdaję sobie sprawę, że szpecielom "to wszystko jedno" , ale jeśli chodzi o mnie, to już raczej mniej ;)

Staram się unikać chemii - więc bardziej na początek skłaniam się ku ekologicznemu EMULPAR 940 EC , którego wyżej polecał Przemek.

Oprócz nas dorosłych, na ogrodzie bywają dzieci i zwierzęta - koty, jeże, sarenki, czasem piesek - stąd moje wątpliwości :ohmy:


Przemku 1136,
jeśli masz jakieś doświadczenia z tym preparatem, to proszę opisz . Ciekawi mnie Twoje zdanie :thanks:
Pozdrawiam - Ania
Za tę wiadomość podziękował(a): JaKasiula

jeżyny nie dojrzewają 28 Lut 2021 21:48 #750621

  • Amlos
  • Amlos's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15842
  • Otrzymane dziękuję: 12233
Wracam do tematu... Przedwiośnie, zrobiło się cieplej. Jak uważacie - czy już teraz opryskać jeżyny Emulparem, czy jeszcze można poczekać?

Kto ma doświadczenie? :thanks:
Pozdrawiam - Ania
Za tę wiadomość podziękował(a): bietkae

jeżyny nie dojrzewają 28 Lut 2021 21:52 #750622

  • Babcia Ala
  • Babcia Ala's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Rocznik 1964
  • Posty: 5647
  • Otrzymane dziękuję: 26732
Też myślę o tych szpecielach, tj. żeby je wysłać do nieba, ale u mnie ma być końcem tygodnia po -5 nocą, a teraz tylko wtorek i środa cieplejsze. Dzisiaj obeszłam ogród i nie widzę żeby wegetacja ruszyła, to one też jeszcze pewnie śpią, bo soki chyba nie zaczęły krążyć, ale to u mnie.
Alicja
Ogród przy chałupie 10 km od polsko-czeskiego Cieszyna
Za tę wiadomość podziękował(a): Amlos, bietkae

jeżyny nie dojrzewają 28 Lut 2021 21:56 #750623

  • Amlos
  • Amlos's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15842
  • Otrzymane dziękuję: 12233
Miałam takie same przemyślenia. To wobec tego poczekam jeszcze, by temperatura ustabilizowała się powyżej zera. :bye:
Pozdrawiam - Ania
Za tę wiadomość podziękował(a): bietkae, Babcia Ala

jeżyny nie dojrzewają 28 Lut 2021 22:13 #750631

  • brodus
  • brodus's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1175
  • Otrzymane dziękuję: 4820
Preparatom olejowym niskie temperatury nie są straszne. Ogrodnik najwyżej zmarznie ;)
Za tę wiadomość podziękował(a): bietkae

jeżyny nie dojrzewają 28 Lut 2021 22:14 #750632

  • Babcia Ala
  • Babcia Ala's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Rocznik 1964
  • Posty: 5647
  • Otrzymane dziękuję: 26732
No ale te szpeciele jeszcze są ukryte :search:, a piszą że wczesną wiosną należy pryskać, tak to by pisali, że cały rok, albo późną jesienią. I teraz pytanie, czy to już wczesna wiosna czy przedwiośnie?
Alicja
Ogród przy chałupie 10 km od polsko-czeskiego Cieszyna
Ostatnio zmieniany: 28 Lut 2021 22:17 przez Babcia Ala.
Za tę wiadomość podziękował(a): Amlos, bietkae

jeżyny nie dojrzewają 28 Lut 2021 22:33 #750635

  • KaLo
  • KaLo's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 3452
  • Otrzymane dziękuję: 7371
Robak głupi nie jest i nie wylezie ze skorupy jak nie będzie miał co jeść. Szpeciele i inne dziadostwo budzi się zwykle w terminie nabrzmiewania i pękania pąków liściowych BBCH 3-7.
Pozostałe opryski należy prowadzić zgodnie z programami ochrony danego gatunku w odpowiednich fazach rozwojowych BBCH. Dla każdego ręjonu kraju będzie inaczej.
Ostatnio zmieniany: 28 Lut 2021 22:37 przez KaLo.
Za tę wiadomość podziękował(a): Malkar, Amlos, Maka, bietkae, Babcia Ala

jeżyny nie dojrzewają 28 Lut 2021 22:37 #750636

  • brodus
  • brodus's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1175
  • Otrzymane dziękuję: 4820
Pryskając preparatem olejowym. Niszczymy jaja oraz formy przetrwalnikowe szkodników które zimowały na naszych roślinach (np: w spękaniach kory). Preparat olejowy z jednej strony ma je unieruchomić a z drugiej strony zablokować procesy oddychania.

Dlatego ja jak tylko będzie cieplej i pogodnie najpierw pryskam miedzianem a za dzień-dwa preparatem olejowym. Patrząc na prognozy pogody chyba uda mi się to zrealizować w przyszywszy tygodniu.
Za tę wiadomość podziękował(a): Amlos, Maka, bietkae

jeżyny nie dojrzewają 02 Wrz 2023 07:01 #842277

  • Arturo84
  • Arturo84's Avatar
  • Offline
  • Fresh Boarder
  • Posty: 1
Witam. Czy próbował ktoś opryskać krzemionką jeżynę bezkolcową o tej porze roku? Ponoć wszelkie robaztwo zwalcza bo się tną więc mikroskopijne delikatne roztocze też powinny. Ja będę próbował zwalczyć na winogronie w Belgii i jeżynie w polsce bo na jeżynie już trzeci rok coś jest nie tak. Toślina rośnie jak szalona, zawiązuje mnustwo owosów a potem jakby wysyczają na połowie pędów owoce i liście, owoce jakby były zmumifikowane i na pędach mam też takie rdzawe plamki. Myślałem najpierw że to przez chłodną noc, potem że przez brak wody, że nie wyrabiają sadzonki by wykarmić te pędziory młode i tyle owoców a teraz stawiam na te 'brzydale'. Krzemionka nawozi i zwalcza robactwo ale też jak są kwiaty trzeba uważać z opryskiem bo eybije się też pszczoły i trzmiele.


Zielone okna z estimeble.pl

  • Strona:
  • 1
  • 2
Moderatorzy: lucysia
Wygenerowano w 0.241 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum