• Strona:
  • 1
  • 2

TEMAT: jeżyny nie dojrzewają

jeżyny nie dojrzewają 29 Paź 2020 21:22 #732707

  • zenek123
  • zenek123's Avatar
  • Offline
  • Fresh Boarder
  • Posty: 4
  • Otrzymane dziękuję: 2
Witam. Od kilku lat pomimo ciepłego lata jeżyny nie dojrzewają. Jest bardzo dużo czerwonych a dojrzewają tylko pojedyncze sztuki.
Do późnej jesieni są czerwone. Proszę o poradę.


Zielone okna z estimeble.pl

jeżyny nie dojrzewają 29 Paź 2020 21:55 #732711

  • brodus
  • brodus's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1175
  • Otrzymane dziękuję: 4820
zenek123

Podziwiam twoje dążenie do uzyskania tej samej odpowiedzi z wielu źródeł.

Dlatego jeszcze raz podam Ci link z artykułem który zresztą przeczytałeś i odniosłeś się do niego na innym forum.


poradnikogrodniczy.pl/szkodniki-jezyny-bezkolcowej.php

Objawy u Ciebie jednoznacznie wskazują na: szpeciel jeżynowiec


Polecam wiosną opryskać pędy preparatem olejowym.
Ostatnio zmieniany: 29 Paź 2020 22:04 przez brodus.
Za tę wiadomość podziękował(a): bietkae, Babcia Ala

jeżyny nie dojrzewają 30 Paź 2020 09:02 #732738

  • zenek123
  • zenek123's Avatar
  • Offline
  • Fresh Boarder
  • Posty: 4
  • Otrzymane dziękuję: 2
Jeszcze raz Paweł dziękuję za info. Napisałem ponownie w innym forum ponieważ poprzednie forum jest dla mnie mało czytelne-- nie mogę odnaleźć swoich postów. A pisałem nie tylko o jeżynach. Mam nadzieję ,że w Oazie będzie bardziej czytelnie.
Za tę wiadomość podziękował(a): Amlos, bietkae

jeżyny nie dojrzewają 30 Paź 2020 11:31 #732750

  • brodus
  • brodus's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1175
  • Otrzymane dziękuję: 4820
Przeniosłem się do Oazy bo tu ludzie naprawdę chcą pomagać, dzielić się doświadczeniem.
A przede wszystkim jest tu bezpośredni kontakt pomiędzy nami. Nikt nic nie narzuca.

Prawdziwe forum jest po to aby pomagać sobie, wymieniać myśli ale też pochwalić swoimi sukcesami i podziwiać sukcesy innych.
Za tę wiadomość podziękował(a): Amlos, bietkae, Mandorla, JaKasiula

jeżyny nie dojrzewają 30 Paź 2020 15:41 #732781

  • Amlos
  • Amlos's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15833
  • Otrzymane dziękuję: 12229
:bye: Spodobało mi się Wasze podejście do naszej Oazy, Koledzy :drink1:

A że mam podobny problem jak Zenek ze starą jeżyną bezkolcową, chciałabym prosić Pawła - który ma chęć pomagać i jak wyczuwam doświadczenie z jeżynami - o bardziej dokładne wskazówki, jak się tego problemu pozbyć?
Link, który podałeś przeczytałam i niewiele mi to dało... :unsure:
Nowej plantacji nie będę zakładać; chcę tylko pozbyć się tego wrednego szpeciela z trzech starych krzewów :mad2:
Jednak ostatnie zdanie z Twojego pomocowego linku, odebrało mi nadzieję, że dam radę :hammer: -> " Brak jest obecnie zarejestrowanych środków ochrony roślin do zwalczania tego szkodnika jeżyny."

Czy Twoim zdaniem, naprawdę nie da się zwalczyć, albo chociaż znacznie ograniczyć skutki grasowania tego szkodnika?
Pozdrawiam - Ania

jeżyny nie dojrzewają 30 Paź 2020 16:31 #732785

  • brodus
  • brodus's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1175
  • Otrzymane dziękuję: 4820
U moich znajomych sprawdziło się opryskiwanie pędów preparatem olejowym.
Zresztą w uprawach ekologicznych często polecają takie potraktowanie roślin. Niszczy się w ten sposób szkodniki zimujące na pędach. Pod cienką warstwą oleju dusza się.

Moje doświadczenie jest tylko z obserwacji i prób u znajomych. Swoją działkę mam dopiero od 2 lat a jeżyny zostały posadzone w ubiegłym roku więc zobaczę w przyszłym roku jak będzie u mnie.

zielonyogrodek.pl/pielegnacja/ochrona-ro...olejowe-na-szkodniki
Ostatnio zmieniany: 30 Paź 2020 16:33 przez brodus.
Za tę wiadomość podziękował(a): Amlos, bietkae, JaKasiula

jeżyny nie dojrzewają 30 Paź 2020 18:13 #732799

  • Amlos
  • Amlos's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15833
  • Otrzymane dziękuję: 12229
Dzięki, znam preparaty olejowe z oprysków drzew owocowych. Tym razem wiosną potraktuję więc rzeczone jeżyny... cały dowcip polega jednak na tym,
by trafić z opryskiem w fazę pękającego pąka i na dodatek zgrać ten zabieg z odpowiednią pogodą - nie niższą niż +8 stopni.
Bywało, że nie było to możliwe - jako, że jeżyny nie rosną w przydomowym ogrodzie, tylko na działce parę km od domu - i nie udało się zsynchronizować odpowiedniego momentu ze swoją obecnością.
No, ale będę się starała - może tym razem się uda (?)

Teraz natomiast czekam na suchą aurę, by wyciąć stare owocujące pędy i się ich pozbyć. I tu kolejna zagwozdka... zakaz palenie ognisk !
Oj, będzie niezła zabawa żeby wiele kilkumetrowych pędów pociachać na drobne, wsypać do wora i przetransportować :jeez:

_________

Będę jeszcze czekać....
Może wpadnie tu ktoś, kto też miał problem ze szpecielem jeżynowcem i go pokonał?
I podzieli się swoim doświadczeniem ? :thanks:
Pozdrawiam - Ania
Ostatnio zmieniany: 30 Paź 2020 18:14 przez Amlos.

jeżyny nie dojrzewają 30 Paź 2020 19:16 #732815

  • zenek123
  • zenek123's Avatar
  • Offline
  • Fresh Boarder
  • Posty: 4
  • Otrzymane dziękuję: 2
Ania to faktycznie problem z tym ogniskiem. Ja na szczęście mam działkę na totalnym odludziu. Także tylko czekam na bezdeszczową pogodę i wycinam stare pędy. Na marginesie stare pędy wycinałem zawsze na wiosnę( być może to był błąd bo ten cwaniak jeżynowy miał gdzie zimować). Może teraz jak wytnę i spalę to nie będzie potrzeby nawet pryskać na wiosnę. Co o tym sądzicie.

jeżyny nie dojrzewają 30 Paź 2020 19:21 #732816

  • brodus
  • brodus's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1175
  • Otrzymane dziękuję: 4820
Nie narzekajcie na jeżyny ;) .
Ja ostatnio przesadzałem czarne maliny w inne miejsce i musiałem mieć grube rękawice bo kolce gorsze niż na dzikiej róży.

jeżyny nie dojrzewają 30 Paź 2020 19:49 #732824

  • Amlos
  • Amlos's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15833
  • Otrzymane dziękuję: 12229
:happy: No to wykonałeś mokrą/krwawą robotę ! :P Znam problem z autopsji... co roku usuwam nadmiar gałęzi dzikiej róży, która rośnie prawie tak szybko jak bambus :devil1: . Tylko, że rękawice i tak nigdy nie zapobiegają laniu się krwi - chyba musiałyby to być rękawice sokolnicze :happy:

_________

Zenku, ja jednak będę starała się wykonać olejowy oprysk wiosną... i to nie tylko nowych/jednorocznych pędów, ale i dookoła jego 'stóp'.
Myślę, że nie uda się idealnie co do jednego wygrabić starych liści czy zmumifikowanych owoców, na których lubią zimować te bestie ;)
Pozdrawiam - Ania

jeżyny nie dojrzewają 31 Paź 2020 21:34 #732941

  • zenek123
  • zenek123's Avatar
  • Offline
  • Fresh Boarder
  • Posty: 4
  • Otrzymane dziękuję: 2
A czym będziesz Ania pryskała--czymś gotowym czy sama zrobisz. Ponoć można kupić olej lniany i wymieszać z wodą. Nie wiem bo nigdy nie stosowałem oprysków olejowych. Generalnie nie stosuję żadnych oprysków, poza wyciągiem z pokrzywy na mszyce , ale efekty są raczej średnie.
A tak na marginesie. Mam parę arów pod warzywa( wszystkiego po trochę) Zawsze stosowałem obornik zwykły. Obecnie miałem problem z obornikiem i kupiłem granulowany bydlęcy. Powiedzcie kiedy go lepiej zastosować --na jesień przed orką jak zwykły obornik czy lepiej na wiosnę. Bo różnie piszą.

jeżyny nie dojrzewają 31 Paź 2020 22:24 #732960

  • Amlos
  • Amlos's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15833
  • Otrzymane dziękuję: 12229
Muszę Ci powiedzieć, że jeszcze nie zadecydowałam... :think:
Odkopałam zapiski sprzed kilku lat i okazało się, że przy opryskach jabłoni używałam Catane 800 EC.
A wrogiem były wówczas przędziorki...
Jest trochę czasu, żeby zgłębić temat i zadecydować. Z pewnością będzie to preparat gotowy :)
Pozdrawiam - Ania

jeżyny nie dojrzewają 31 Paź 2020 22:34 #732964

  • brodus
  • brodus's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1175
  • Otrzymane dziękuję: 4820
Jeśli chodzi o obornik granulowany to lepiej jesienią. Ewentualnie wiosną zalać wodą, przefermentować i dać pod korzeń ;)

Na mszyce super sprawdza się HT

jeżyny nie dojrzewają 01 Lis 2020 09:05 #732984

  • przemek1136
  • przemek1136's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 2839
  • Otrzymane dziękuję: 11697
Jeśli chodzi o gotowe preparaty to zachęcam do wypróbowania środka Emulpar 940 EC.
Za tę wiadomość podziękował(a): Amlos, JaNina, mkwawa

jeżyny nie dojrzewają 01 Lis 2020 09:18 #732989

  • zwykły chłop
  • zwykły chłop's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1452
  • Otrzymane dziękuję: 7787
Ja z jeżynami problemu nie mam, nie dbam o nie a one odwdzięczają się tym samym :happy4: jest trochę owocu ale szału nie ma ( jeżyny zbieram od teściowej, ona dba :dance: ), a co do usuwania kolczastych pędów to dostałem kiedyś rękawice których używają zbrojarze na budowie, sprawdzają się idealnie. Do pielęgnacji agrestu i innych krzewów (i róż) z kolcami też ich używam.
pozdrawiam Adam

SZACUNEK - to tylko odrobina wyrozumiałości i pamięci o drugiej osobie. To tak niewiele a tak wiele zmienia.
Ostatnio zmieniany: 01 Lis 2020 09:20 przez zwykły chłop.
Za tę wiadomość podziękował(a): Amlos

jeżyny nie dojrzewają 01 Lis 2020 10:08 #733000

  • JaNina
  • JaNina's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 7801
  • Otrzymane dziękuję: 51618
Ja z kolei używam grubych rękawic spawalniczych :)
Przemku, sprawdziłam na Allegro cenę tego preparatu. Rozrzut straszny :dry: cena znanej marki kilkakrotnie większa, niż ten opatrzony naklejką „Produkt Polski” Czy masz może jakieś spostrzeżenia co do jakości tego preparatu z różnych firm?
Janina
Jestem Ślązaczką i jestem z tego bardzo dumna

Między kuchnią a ogrodem

jeżyny nie dojrzewają 01 Lis 2020 10:16 #733002

  • Amlos
  • Amlos's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15833
  • Otrzymane dziękuję: 12229
Dziękuję Kolegom za sugestie - wezmę oczywiście pod uwagę :hug:

Adamie, również nie miałam z jeżynami problemu bardzo długo... naście lat! Zostały w spadku po poprzednikach, o ogród zakładany był w latach 80-tych (!) Czyli szacuję je na ponad 30 lat! :teach:

Wiele lat był nawet szał z owocami - rozdawałam sąsiadom :) . Od kilku lat stopniowo plony malały... tzn. zbierałam tylko na początku owocowania, jakieś dwa kubasy, i na tym koniec. Potem kwaśne, nie do końca dojrzałe, czerwone, wisiały aż do zimy . Kiedyś po wycięciu paliłam, ale od paru lat jest z tym problem, więc chyba jeszcze te potwory się namnożyły! :mad2:
A "potwory" szpeciele są mikroskopijnej wielkości i bez lupy bardzo powiększającej ich się nie dojrzy :(
Ogród usytuowany jest w dużym zespole ROD-ów i sądzę, że przenoszą się coraz dalej z innych ogrodów . :angry:

W tym sezonie już wyczerpałam moją wytrzymałość :mad2: i zaczynam działać - albo je 'postawię na nogi', albo się pożegnamy i będzie trochę wolnego miejsca :devil1:

Piszesz, że "teściowa o nie dba" - czy też stosuje opryski, czy nie potrzebuje?
Pozdrawiam - Ania
Ostatnio zmieniany: 01 Lis 2020 10:17 przez Amlos.
Za tę wiadomość podziękował(a): zwykły chłop

jeżyny nie dojrzewają 01 Lis 2020 10:56 #733005

  • zwykły chłop
  • zwykły chłop's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1452
  • Otrzymane dziękuję: 7787
Żadnych oprysków nie daje, skraca pędy, podsypuje obornikiem i leje mnóstwo wody latem, mój wkład to podpory wokół krzaków żeby nie było że tak za darmo rwę :happy3:
Wycięte łodygi po owocowaniu były do tej pory palone.
pozdrawiam Adam

SZACUNEK - to tylko odrobina wyrozumiałości i pamięci o drugiej osobie. To tak niewiele a tak wiele zmienia.
Za tę wiadomość podziękował(a): Amlos


Zielone okna z estimeble.pl

  • Strona:
  • 1
  • 2
Moderatorzy: lucysia
Wygenerowano w 0.242 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum