TEMAT: Jagoda Kamczacka - wszystko o uprawie

Jagoda Kamczacka - wszystko o uprawie 06 Cze 2022 20:40 #805304

  • Bobka
  • Bobka's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 6131
  • Otrzymane dziękuję: 22345
JaKasiula wrote:
Bogusiu,niewielki przymrozek z całą pewnością jej nie zaszkodzi.
Moje rosną w nasłonecznionym miejscu.
Bogusiu, masz jeden, czy kilka krzaczków?
Jagoda kamczacka owocuje lepiej, kiedy obok siebie rośnie ich kilka, najlepiej różnych odmian kwitnących w podobnym czasie.

Kasiu przepraszam teraz dojrzałam Twoje pytanie ,wstyd mi .
:hammer:
Chyba nie wiem jak ustawić opcję by widzieć regularnie ,kto
napisał w wątku do mnie . :jeez:
Mam jeden krzyczek,nawet nie wiem jakie są jeszcze jej odmiany .
Na dodatek przesadziłam w cień :club2:
Wszystko co byście chcieli żeby ludzie wam czynili ,sami też im czyńcie .
Motto na kolejny rok 2024
*************************************************************************
Zdjęcia objęte ochroną praw autorskich .
Na podstawie Ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych.
Wszelkie pobieranie i udostępnianie tylko za zgodą autora .
Za tę wiadomość podziękował(a): Mejra


Zielone okna z estimeble.pl

Jagoda Kamczacka - wszystko o uprawie 08 Cze 2022 09:22 #805439

  • Evien
  • Evien's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 575
  • Otrzymane dziękuję: 2524
Dojrzewa druga odmiana borowki kamczackiej, tak bardzo oczekiwana bo sa gigantyczne i niezwykly smak.
20220605_202446.jpg


20220605_202448.jpg


20220605_202453.jpg
Łukasz
Za tę wiadomość podziękował(a): gregon, JaKasiula, Mejra

Jagoda Kamczacka - wszystko o uprawie 10 Cze 2022 07:14 #805619

  • Ag
  • Ag's Avatar
  • Offline
  • Senior Boarder
  • Posty: 71
  • Otrzymane dziękuję: 159
Evien, a jaka to odmiana? Ja rozkminiam zakup Kamczatki Atut,ze względu na małe rozmiary( choć już się pogubiłam w tych opisach na internecie). Czy ktoś może potwierdzić, że ta Kamczatka rzeczywiście jest mniejsza od innych? A jeśli nie, to jaką polecacie do małego ogródka? Która ma najmniejszy pokrój? I która najsłodsza ?
6b
Ostatnio zmieniany: 10 Cze 2022 07:17 przez Ag.

Jagoda Kamczacka - wszystko o uprawie 10 Cze 2022 08:52 #805628

  • Evien
  • Evien's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 575
  • Otrzymane dziękuję: 2524
Niestety co do odmiany to Ci nie powiem, moje posadzone jakies 10 lat temu. 4 krzaczki, 2 odmiany, jedne maja jakies 2 metry wysokosci a drugie mniejsze do metra. Musisz doczytac co i jak po odmianach, co do slodkosci to kamczatka ma swoj specyficzny smak w porownaniu do amerykanskiej, ale u mnie schodzi.
Dzieki temu mam borowki od polowy maja do konca sierpnia :)
Łukasz

Jagoda Kamczacka - wszystko o uprawie 17 Cze 2022 23:31 #806387

  • gregon
  • gregon's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 377
  • Otrzymane dziękuję: 3886
Wszystkie trzy swiezo posadzone krzaczki zakwitly. Najbardziej zdziwilo mnie to u odmiany Blue velvet, bo caly krzaczek to raptem 5 zeszlorocznych pedow 10-30cm. Jeszcze bardziej zdziwilem sie dzis. Krzaczek juz przekwitl i wypszcza wiele mlodych pedow z podstawy. Na kilku widac zawiazki kolejnych kwiatow, tak wiec bedzie drugie kwitnienie na tegorocznych jak u malin :)

IMG_20220613_112920.jpg
Ostatnio zmieniany: 17 Cze 2022 23:32 przez gregon.

Jagoda Kamczacka - wszystko o uprawie 18 Cze 2022 15:13 #806409

  • marekspert
  • marekspert's Avatar
  • Offline
  • Expert Boarder
  • Posty: 108
  • Otrzymane dziękuję: 187
AGA_1,
Z nowszych odmian pewniakami o pokroju nierozłożystym (do 120cm szerokości) są Aurora i Indigo Gem.
Dla porównania pokroje starszych odmian, w tym Atuta.
starewymiary.jpg

www.ogrodinfo.pl/owoce-jagodowe/suchodrz...odmianach-niegotowe/
Ostatnio zmieniany: 18 Cze 2022 15:15 przez marekspert.
Za tę wiadomość podziękował(a): zwykły chłop, Darotca

Jagoda Kamczacka - wszystko o uprawie 19 Cze 2022 13:18 #806491

  • zwykły chłop
  • zwykły chłop's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1457
  • Otrzymane dziękuję: 7813
Aga_1 wrote:
Ja rozkminiam zakup Kamczatki Atut,ze względu na małe rozmiary

do odmiany Atut zapylaczem jest Wojtek lub Duet, Duet jest węższy więc lepiej jego dosadzić żeby owoce były ładniejsze
pozdrawiam Adam

SZACUNEK - to tylko odrobina wyrozumiałości i pamięci o drugiej osobie. To tak niewiele a tak wiele zmienia.

Jagoda Kamczacka - wszystko o uprawie 20 Paź 2022 21:51 #816090

  • badzia
  • badzia's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 925
  • Otrzymane dziękuję: 2294
Zakwitł mi teraz krzaczek, który w tym roku owocował pierwszy raz. Kwiatki są na czubkach gałązek. Oberwać je, czy niech same oblecą?

Jagoda Kamczacka - wszystko o uprawie 20 Paź 2022 22:03 #816092

  • Babcia Ala
  • Babcia Ala's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Rocznik 1964
  • Posty: 5680
  • Otrzymane dziękuję: 26912
Nic bym z nimi nie robiła, zimy u Ciebie łagodne z powodu bliskości morza, może dotrwają zapylone do wiosny.
Alicja
Ogród przy chałupie 10 km od polsko-czeskiego Cieszyna
Za tę wiadomość podziękował(a): badzia

Jagoda Kamczacka - wszystko o uprawie 21 Paź 2022 21:07 #816138

  • badzia
  • badzia's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 925
  • Otrzymane dziękuję: 2294
Oj Babciu Alu, bliżej mi do wschodniej granicy mrozów niż do morza. Póki co cieszą się kwiatkami różne oblatywacze.

Jagoda Kamczacka - wszystko o uprawie 21 Paź 2022 23:38 #816153

  • Babcia Ala
  • Babcia Ala's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Rocznik 1964
  • Posty: 5680
  • Otrzymane dziękuję: 26912
Z pewnością pąki kwiatowe zawiązują się w poprzednim sezonie niż kwitnienie, bo b.wcześnie kwitnie na zeszłorocznych pędach. Nie wiem co Ci doradzić, bo nie miałam takiego przypadku, znalazłam coś takiego:
"Dość często zdarza się, że jagody kamczackie zakwitają jesienią we wrześniu lub na przedwiośniu w lutym. Zwłaszcza gdy danego roku jest ciepła zima i słońce przygrzeje mocniej. Pamiętam, gdy pierwszy raz moje jagody zakwitły jesienią jak się martwiłem, że z tego powodu nie będzie owoców w przyszłym roku. Czy można jakoś temu zaradzić? Otóż nie można. Jest to właśnie charakterystyczne dla tej jagody, że ma tendencję do wykwitania części kwiatów jesienią lub na przedwiośniu. Były prowadzone w tym zakresie badania zarówno w Polsce jak i Rosji i wynika z nich, że zarówno wykwitanie jesienią jak i na przedwiośniu nie ma wpływu na wysokość plonów. Badania te wykazały też, że takiemu wykwitowi podlega około 10 % pąków kwiatowych. A roślina jest w stanie zdążyć po przekwitnięciu tych 10 procent, w ich miejsce zawiązać nowe pąki kwiatowe, które już zakwitną we właściwym czasie na przełomie marca i kwietnia. Jest to proces naturalny, który również zauważono u dziko rosnących jagód kamczackich na Syberii. Częstość takich wykwitów jest rzeczą charakterystyczna dla danej odmiany. Według badań przeprowadzonych w Polsce większą tendencję do wykwitania mają szczególnie te odmiany o rosyjsko brzmiących nazwach."
źródło: pinkmartiniboy.wordpress.com/2017/06/12/jagoda-kamczacka/
Alicja
Ogród przy chałupie 10 km od polsko-czeskiego Cieszyna
Ostatnio zmieniany: 21 Paź 2022 23:44 przez Babcia Ala.
Za tę wiadomość podziękował(a): badzia

Jagoda Kamczacka - wszystko o uprawie 22 Paź 2022 20:24 #816196

  • badzia
  • badzia's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 925
  • Otrzymane dziękuję: 2294
Moje to Aurora i Honey Bee. Nie wiem która jest która, ale wydaje mi się, że żadna z nich nie jest tą, którą miała być. Owocowała jedna. Owocki pyszne. B.Alu, bardzo dziękuję za ciekawe informacje, za link. Jestem zatem spokojna o to kwitnienie przedzimowe.
Ostatnio zmieniany: 22 Paź 2022 20:46 przez badzia.
Za tę wiadomość podziękował(a): Babcia Ala

Jagoda Kamczacka - wszystko o uprawie 26 Mar 2023 18:45 #827184

  • jaknieja
  • jaknieja's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 413
  • Otrzymane dziękuję: 1832
Czy mogę prosić o polecenie kilku odmian Jagody kamczackiej o jak najsmaczniejszych owocach? Chcę w tym roku posadzić kilka krzaczków i zupełnie nie wiem na jakie odmiany postawić. Próbowałam owoce jagody kamczackiej moich sąsiadów, jedne były przepyszne, inne średnio smaczne, sąsiedzi nazw też nie znają, a kupując chciałabym celować w smaczne owoce.
Edyta

Jagoda Kamczacka - wszystko o uprawie 27 Mar 2023 01:01 #827236

  • Babcia Ala
  • Babcia Ala's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Rocznik 1964
  • Posty: 5680
  • Otrzymane dziękuję: 26912
Edytko, oprócz smaku ważne jest czy się same osypują czy wiszą długo na krzewie. Ja korzystam z opisów na TEJ stronie, oni rozmażają in vitro sadzonki dla producentów, ale można różne pomocne informacje tam poczytać, swoje plantacje też mają. Są dwa artykuły jak zakładali swoją plantację jagody kamczackiej. Można tez poczytać TU
A tak poza tym, to one są zdrowe, zawierają dużo garbników i to nadaje im specyficzny smak, nie wszystko musi być słodkie, nawet podejrzewam, że te słodkie zawierają tych pożądanych dobroci mniej. Moje wnuki są małe, ale to są pierwsze owoce, więc wsuwają jak odkurzacze, nie ważne, że czasem kwaśne, cierpkie i z lekką nutą goryczki, gorycz też jest potrzebna, produkuje się z niej żółć :lol: . Pytasz kwaśne? Babcia, dobre :flower2:

Pierwsze, które zakupiłam to ruskie odmiany (wtedy innych nie było): Wołoszebnica i Dlinnopłodna i z nich strząsam owoce na stare prześcieradło, bo tylko tkniesz i opadają. Krzaczki nadal są małe, popełniłam błędy przy ich sadzeniu, a pomogły też gryzonie. Potem kupiłam Honey Bee, bo się podobno nie osypują owoce, wraz z zapylaczem dla niej - Aurorą. W zeszłym roku dokupiłam 3, każdą w nazwie z Boreal. Dużo czasu poświęciłam na wybór odmian. Chwalą też nasze polskie odmiany Zoja i Wojtek, jedna z nich się krzew pokłada, tylko nie pamiętam który, ale wzajemnie się zapylają. Musisz zwracać uwagę na porę kwitnienia, aby dwie kwitły jednocześnie ze względu na zapylenie krzyżowe. No i one wolno rosną :lev: , ale za to są długowieczne.
Alicja
Ogród przy chałupie 10 km od polsko-czeskiego Cieszyna
Ostatnio zmieniany: 27 Mar 2023 01:28 przez Babcia Ala.
Za tę wiadomość podziękował(a): PaulaPola, MARRY, jagodka27, jaknieja

Jagoda Kamczacka - wszystko o uprawie 27 Mar 2023 12:10 #827281

  • MARRY
  • MARRY's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 2264
  • Otrzymane dziękuję: 8413
Alu, dziękuję za wpis, dopiero zaczynam z nimi przygodę i od razu popełniłam błąd, kupiłam duże metrowe krzaki ze zdrewniałymi badylami, bo na końcówkach miały liści i zalążki kwiatów. Wojtka i Zojkę. Pan się chyba nie znał, bo poradził mi po owocowaniu ściąć, a tego się nie robi tylko wycina stare drzewo. Czy Twoje są już zdrewniałe od dołu ? I czy mam je zasilić czymś teraz po 2 tygodniach po posadzeniu? Czy z Boreal już miałaś owoce, jakie są?

Jako słodka polecane jest odmiana IndygoGem - Aurora jest zapylaczem.

Nie dziw się że poszukiwane są nie cierpkie i nie z goryczą do mojej koleżanki zdrowotność nie przemówiła, gdy ją namawiałam na jk.
MARRY
Ostatnio zmieniany: 27 Mar 2023 12:12 przez MARRY.

Jagoda Kamczacka - wszystko o uprawie 27 Mar 2023 20:59 #827345

  • Babcia Ala
  • Babcia Ala's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Rocznik 1964
  • Posty: 5680
  • Otrzymane dziękuję: 26912
Marysiu, tak drewnieją im pędy od dołu. Nie ścinaj, tylko usuń najstarsze pędy, by odmłodzić, ale nie więcej niż 30%. Na Boreal nie miałam jeszcze owoców, kupiłam jesienią ubiegłego roku i nadal trzymam je w doniczkach. Zamierzam je w tych doniczkach "pociągnąć" kilka lat. Takie małe wolno rosnące krzaczki w mojej glinie w asyście undergroundu, to katastrofa :jeez: . Spróbowałam, wykopałam, tj. R. wykopał, taką starszą, ale ja zasadziłam do wielkiej donicy - zaraz. Dwa dni postała w lekkim półcieniu, bo liście trochę traciły turgor. Potem już stała w pełnym słońcu. Urosła za rok o wiele bardziej niż druga jej towarzyszka w gruncie. Wysadzę je do gruntu jak już donice będą mieć ciasne, kiedyś w przyszłości.
Na razie nowo posadzonych nie zasilaj, w podłożu, które dałaś jakieś składniki były, to na razie wystarczy, bo zimno, jak ruszą z wegetacją na dobre, zasil w podzielonych dawkach, lepiej mniej niż za dużo, obserwuj, doświadczenie z innymi roślinami masz, to jak jadalna róża ;) Ja swoich jeszcze nie nawoziłam, po co mają pędzić, jak widać co się wyrabia z tą pogodą.
Alicja
Ogród przy chałupie 10 km od polsko-czeskiego Cieszyna
Za tę wiadomość podziękował(a): MARRY

Jagoda Kamczacka - wszystko o uprawie 27 Mar 2023 21:39 #827364

  • MARRY
  • MARRY's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 2264
  • Otrzymane dziękuję: 8413
Też nie lubię pompować roślin nawozami.
Pomysł z donicą jest ekstra bo u mnie jest mało miejsca a chwiałabym mieć jeszcze dwie. Może w dużych by mogły rosnąć :whistle:
W środę ma być słońce to pobawię się w zapylaczkę bo kwiaty są otwarte a latających nie widać.
MARRY
Za tę wiadomość podziękował(a): Babcia Ala

Jagoda Kamczacka - wszystko o uprawie 27 Mar 2023 21:47 #827368

  • jaknieja
  • jaknieja's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 413
  • Otrzymane dziękuję: 1832
Babciu Alu pięknie dziękuję za naprowadzenie mnie na dobry kierunek. Myślałam, że kupię ze 4 krzaczki na lokalnym ryneczku ale widzę że sprawa jest bardziej skomplikowana niż w przypadku borówek i trzeba mądrze wybrać odmiany. Podana przez Ciebie strona internetowa będzie bardzo pomocna, właśnie zaczęłam czytać o odmianach :thanks:
Edyta
Za tę wiadomość podziękował(a): Babcia Ala


Zielone okna z estimeble.pl

Moderatorzy: lucysia
Wygenerowano w 0.379 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum