TEMAT: Jeżyny, malinojeżyna, malina - uprawa, porady

Jeżyny, malinojeżyna, malina - uprawa, porady 19 Cze 2012 08:28 #48387

  • doris65
  • doris65's Avatar
  • Offline
  • Fresh Boarder
  • Posty: 4
Na moich malinach skręcaja się liście-młode przyrosty. Zauważyłam małe białe paskudne robaczki. Czy to może mszyca? Czym pryskać, bo gdzieś wyczytałam że można tylko podczas kwitnienia a tu już małe zielone owocki widać.Maliny mam od ubiegłego roku (prezent od sąsiadów więc nie znam odmiany)i poprzednio nie było z nimi problemu, pięknie owocowały.


Zielone okna z estimeble.pl

Jeżyny, malinojeżyna, malina - uprawa, porady 19 Cze 2012 09:12 #48400

  • Hiacynta
  • Hiacynta's Avatar
  • Offline
  • Administrator
  • gg 9117859
  • Posty: 14123
  • Otrzymane dziękuję: 10442
Bez zdjęcia niestety nie da się określić, co to są za stworzenia - "białe, paskudne robaczki" to niezbyt dokładny opis :eek3:
Ostatnio zmieniany: 26 Lis 2012 19:08 przez Hiacynta. Powód: poprawienie literówek

Jeżyny, malinojeżyna, malina - uprawa, porady 27 Lip 2012 22:50 #57781

  • robchem
  • robchem's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 345
  • Otrzymane dziękuję: 406
:bye: Jest to prawdopodobnie mszyca malinowa :bravo:
Pozdrawiam serdecznie Robert
Ostatnio zmieniany: 27 Lip 2012 22:55 przez robchem.

Jeżyny, malinojeżyna, malina - uprawa, porady 03 Wrz 2012 23:08 #66589

  • Malkar
  • Malkar's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 1191
  • Otrzymane dziękuję: 2300
Prawie się zdecydowałam na zakup jeżyn bezkolcowych. Przy okazji szukania informacji o nich, trafiłam na malinojeżynę i czarną malinę. I się zastanawiam nad zakupem . Ma ktoś w ogrodzie?
Jakie są wasze doświadczenia? Zimowanie, owocowanie? Warto mieć te cuda w ogrodzie? Nie mówię o celach hadlowych ale tak dla mnie z mężem, dla wnuczki ...
Przy malinojeżynie lekko mnie przeraża perspektywa rozpinania pędów na podporach i zdejmowania ich na zimę do okrycia.
W czasie łowienia ryb trzeba zachować najwyższą ostrożność - szczególnie gdy się jest rybą.
Małgorzata

A u mnie w ogrodzie

Jeżyny, malinojeżyna, malina - uprawa, porady 22 Wrz 2012 21:46 #71484

  • romantroc11
  • romantroc11's Avatar
  • Offline
  • Junior Boarder
  • Posty: 33
  • Otrzymane dziękuję: 57
Mam malinojeżynę, dla mnie to żadna rewelacja . Bez rękawic nie podchodź tak kuje .
Pozdrawiam, Roman

Jeżyny, malinojeżyna, malina - uprawa, porady 11 Sty 2013 19:42 #110306

  • aguskac
  • aguskac's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 2757
  • Otrzymane dziękuję: 1455
Ma plusy :) Znalazłam 1 - nie przemarza!! Moja rośnie w trochę zbyt cienistym miejscu. U koleżanki w słońcu ma o niebo lepsze owoce i dużo więcej. A kolczasta to jest diablica.
Pozdrawiam Aga
Na wiejskim podwórku

Jeżyny, malinojeżyna, malina - uprawa, porady 03 Lut 2013 21:49 #119090

  • robchem
  • robchem's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 345
  • Otrzymane dziękuję: 406
Nigdy nie miałem malinojeżyny, mam natomiast jeżynę bezkolcową, z niej jestem bardzo zadowolony. Po owocowaniu pędu w danym roku wycinam go na jesień. Smak nie jest idealnie słodki raczej powiedziałbym winny, a na koktail akurat.
Pozdrawiam serdecznie Robert

Jeżyny, malinojeżyna, malina - uprawa, porady 03 Lut 2013 21:59 #119099

  • Malkar
  • Malkar's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 1191
  • Otrzymane dziękuję: 2300
Malinojeżyny raczej nie kupię, ale jeżyny na pewno kupię. Tylko jeszcze nie zdecydowałam gdzie posadzę.
W czasie łowienia ryb trzeba zachować najwyższą ostrożność - szczególnie gdy się jest rybą.
Małgorzata

A u mnie w ogrodzie

Jeżyny, malinojeżyna, malina - uprawa, porady 04 Lut 2013 18:31 #119392

  • robchem
  • robchem's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 345
  • Otrzymane dziękuję: 406
Dobrze przeczytaj opisy odmian i wybierz słodką. Jak się stworzy dobry system korzeniowy to ładnie rośnie lubią żyzną ziemię żeby dobrze owocowały.
Pozdrawiam serdecznie Robert

Jeżyny, malinojeżyna, malina - uprawa, porady 21 Lut 2013 22:39 #127573

  • Malkar
  • Malkar's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 1191
  • Otrzymane dziękuję: 2300
Zamówiłam w Szkółce Konieczko dwie jeżyny: "Chester" i "Navaho". Mam nadzieję, że naprawdę będą smaczne. Szukam jeszcze polskiej odmiany "Gaj".
W czasie łowienia ryb trzeba zachować najwyższą ostrożność - szczególnie gdy się jest rybą.
Małgorzata

A u mnie w ogrodzie

Jeżyny, malinojeżyna, malina - uprawa, porady 24 Lut 2013 22:59 #128758

  • robchem
  • robchem's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 345
  • Otrzymane dziękuję: 406
Trochę jestem do tyłu z tymi odmianami, nie słyszałem o odmianie "Gaj"
Pozdrawiam serdecznie Robert

Jeżyny, malinojeżyna, malina - uprawa, porady 28 Lut 2013 20:14 #130130

  • Malkar
  • Malkar's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 1191
  • Otrzymane dziękuję: 2300
Jest kilka nowych polskich odmian dostosowanych do naszego kliamtu. A ta ma być dość wczesna. Zależy mi na rozłożeniu owocowania w czasie, aby mieć jak nadłużej co skubać z krzaczka. A jak starczy na jakiś soczek na zimę albo winko, to będzie fajnie.
W czasie łowienia ryb trzeba zachować najwyższą ostrożność - szczególnie gdy się jest rybą.
Małgorzata

A u mnie w ogrodzie

Jeżyny, malinojeżyna, malina - uprawa, porady 19 Kwi 2013 23:05 #147422

  • Aleksandra
  • Aleksandra's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 814
  • Otrzymane dziękuję: 534
Mam jeżynę bezkolcową ORKAN. Smakuje słodko-kwaśno. Owocuje na pędach zeszłorocznych. Kwitnie na początku maja (gdy wiosna przychodzi normalnie). W ubiegłym roku przymrozek w okolicy 16 maja przemroził kwiaty i miałam tylko kilka owoców ;)
Natomiast mam też malinojeżynę. Nie okrywam jej na zimę. Nic jej się nie dzieje, ale owoce nie są warte wielkich zabiegów przy tym krzaku. Diabelstwo strasznie kłujące, potwierdzam :evil: Szukałam zdjęcia w swoich zbiorach, ale widać nie było co focić (żadna atrakcja w tym owocu), bo nic nie znalazłam ;) Raczej szkoda miejsca w ogrodzie dla tego drapieżnika.
Ostatnio zmieniany: 25 Kwi 2013 07:44 przez Aleksandra.
Za tę wiadomość podziękował(a): Malkar

Jeżyny, malinojeżyna, malina - uprawa, porady 24 Kwi 2013 22:58 #149032

  • Malkar
  • Malkar's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 1191
  • Otrzymane dziękuję: 2300
Odmianę "Gaj" znalazłam w Sadowniczym Zakładzie Doświadczalnym w Brzeznej. Sprzedają wysyłkowo za zaliczeniem ale trzeba zadzwonić do nich. Nie można kupić ani przez stronę ani przez e-maila. Czekam na dostawę. Zamówiłam jeszcze u nich jabłoń TRYNITY oraz różę jabłkową Karpatia.
W czasie łowienia ryb trzeba zachować najwyższą ostrożność - szczególnie gdy się jest rybą.
Małgorzata

A u mnie w ogrodzie

Jeżyny, malinojeżyna, malina - uprawa, porady 08 Cze 2013 15:09 #166544

  • pikks
  • pikks's Avatar
  • Offline
  • Senior Boarder
  • Posty: 49
  • Otrzymane dziękuję: 2
Witam witam :)
Proszę zobaczyć jak wyglądała moja jeżyna dokładnie rok temu, a jak wygląda teraz.

Rok temu:
IMG_0486.JPG




Teraz:
IMG_1337.JPG


IMG_1338.JPG



Czy to jest normalne, że robi kwiati bez liści?

Jeżyny, malinojeżyna, malina - uprawa, porady 11 Cze 2013 20:51 #167877

  • Iwona M
  • Iwona M's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 609
  • Otrzymane dziękuję: 2337
Moja jeżyna bezkolcowa wygląda zupełnie inaczej, ma inny kształt liści. Dzisiaj jej się dokładnie przyjrzałam, obecnie ma bardzo dużo pierzastych liści- nie takie owalne jak na Twoim zdjęciu, jeszcze nie kwitnie, ma trochę pąków kwiatowych, ale jeszcze zupełnie zamkniętych. Na mojej działce ta jeżyna rośnie co najmniej od 30 lat, może już nawet prawie 40 lat. Moi rodzice- szczególnie tata-byli pasjonatami ogrodnictwa i mieli różne niespotykane w tamtych czasach rośliny. Nie wiem czy uda mi się wstawić zdjęcia zrobione telefonem. Ogólnie nie jestem zadowolona z tej rośliny, jest zbyt duża, owocuje bardzo późno i nie zawsze owoce zdążą dojrzeć, są dosyć kwaśne i nie ma ich zbyt wiele. Zimę przetrzymuje doskonale bez okrywania, ale moja działka jest ok 400m od morza, więc zimy są raczej ciepłe.

DSC00530_2013-06-11.JPG


DSC00531_2013-06-11.JPG
Załączniki:
Ostatnio zmieniany: 11 Cze 2013 21:34 przez Iwona M. Powód: odwrócone zdjęcia

Jeżyny, malinojeżyna, malina - uprawa, porady 11 Cze 2013 21:27 #167906

  • Iwona M
  • Iwona M's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 609
  • Otrzymane dziękuję: 2337
Co do malinojeżyny to rośnie na mojej działce jeden egzemplarz posadzony przez moją mamę ok 15 lat temu- odmiana nieznana. Przez lata była trochę zaniedbana, nie miała właściwie żadnej podpory, jedynie jeden palik, a pędy były związane razem i przymocowane do tego palika. W ubiegłym roku mój działkowy sąsiad zrobił mi odpowiednią podporę i roślina odwdzięczyła się pięknym owocowaniem. Owoce są dużo słodsze niż jeżyny bezkolcowej, dojrzewają dużo szybciej. Kolce nie są takie groźne, gdyż po owocowaniu i wycięciu starych pędów młode tegoroczne pędy przyczepiam do podpory- kolce wtedy nie są jeszcze takie twarde. Zostawiam 5-6 najsilniejszych pędów, już teraz wybieram je z młodych pędów, obecnie nie są jeszcze zbyt duże. Ubiegłoroczne pędy trochę skracam wczesną wiosną, lub nawet jesienią , gdy zbyt wystają mi nad podporę. Na tych głównych pędach pojawiają się wiosną boczne odrosty, które obsypane są kwiatami.Tak prowadzona roślina jest łatwa do "obsługi", kolce nie stanowią problemu przy zbiorze, nawet dla dzieci. Najbardziej niewdzięczną czynnością jest wycinanie pędów po owocowaniu. Zamieszczam zdjęcie mojej jeżynomaliny, przepraszam za ich jakość, ale robiłam je telefonem, krótko przed zachodem słońca.
DSC00525.JPG


DSC00526.JPG


DSC00527.JPG


DSC00528.JPG


DSC00529.JPG

Jeżyny, malinojeżyna, malina - uprawa, porady 20 Lip 2013 10:52 #180386

  • Aleksandra
  • Aleksandra's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 814
  • Otrzymane dziękuję: 534
Iwonko, pięknie rozrośnięty okaz :woohoo: I ciekawa odmiana malinojeżyny, taka małokolcowa :ohmy: Czy masz już na niej owoce ? mogłabyś pokazać jak wyglądają ? Czy ona ma dużo słońca ?

Ja mam dwie malinojeżyny. Obie posadziłam pod płotem (siatką), ale zostały zarośnięte przez inne rośliny i w zasadzie mają mało słońca. Jedna, która jest w stałym cieniu ma obecnie kilka owoców, ale słabo się rozrasta. Chyba jesienią ją przesadzę w bardziej nasłonecznione miejsce. Oto jej owoce (niestety nie są za bardzo słodkie)Łodygi nie są tak bardzo kolczaste jak tej drugiej:

20lip026.JPG


Druga rośnie w miejscu bardziej nasłonecznionym. Jest ogromnie kolczasta i teraz dopiero ma zawiązujące się owoce. Młode pędy są ciemniejsze, zeszłoroczne na których zawiązują się owoce mają jaśniejsze liście :


20lip024.JPG


20lip025.JPG


20lip021.JPG



A oto moja jeżyna bezkolcowa Orkan :


20lip017.JPG


20lip018.JPG


Dwa lata temu przesadziłam w miejsce bardziej słoneczne i zarazem osłonięte od wiatru. Od razu zabrała się do "roboty" wypuszczając nowe pędy. W zeszłym roku majowy przymrozek ściął kwiaty i niewiele miałam owoców. W tym roku zapowiada się małe podjadanie. A nowe , zdrowe i wysokie pędy tegoroczne , zapowiadają obfity plon na przyszły rok
:)
Za tę wiadomość podziękował(a): Lucas


Zielone okna z estimeble.pl

Moderatorzy: lucysia
Wygenerowano w 0.268 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum