TEMAT: Pigwy i pigwowce - uprawa, porady

Pigwy i pigwowce - uprawa, porady 27 Wrz 2020 16:33 #729660

  • przemek1136
  • przemek1136's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 2839
  • Otrzymane dziękuję: 11697
002-184.jpg


003-174.jpg


004-147.jpg


005-126.jpg

Zaczynam przerabiać pierwsze owoce. Na razie 2 kg owoców (już bez pestek) zasypałem cukrem. Owoce w przedziale 100-150 g, bardzo łatwo dają się kroić bo brak komórek kamiennych, aromat jak u pigwowca japońskiego. Odmiany Gold Calif i Maksym. Nina jeszcze troszeczkę poczeka.
Za tę wiadomość podziękował(a): bietkae, ewakatarzyna


Zielone okna z estimeble.pl

Pigwy i pigwowce - uprawa, porady 09 Paź 2020 19:01 #730678

  • koma
  • koma's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 3560
  • Otrzymane dziękuję: 29998
Dzisiejszy plan-zbiór pigwy.Przez minione lata,kroiłam,usuwałam gniazda nasienne i cienko krojone w paseczki zasypywałam cukrem.Było to nie dość pracochłonne,ale i czasochłonne.Dzisiaj zrobiłam to inaczej wykorzystując to "ustrojstwo"


20201009_143918.jpg


Skrzynka pigwy- to ok.20mim. i sok gotowy


20201009_173205.jpg
Maria
Za tę wiadomość podziękował(a): ewakatarzyna, Bobka, JaKasiula, lobuzka

Pigwy i pigwowce - uprawa, porady 09 Paź 2020 21:20 #730707

  • KaLo
  • KaLo's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 3447
  • Otrzymane dziękuję: 7348
Wytłoki, jeżeli nie wyrzuciłaś, przesmaż z cukrem i przetrzyj przez sito. Będzie doskonała marmolada. Owoce na sok pestkuję tylko "od niechcenia". Mniej wiecej 1/3 pestek zostawiam, sok wtedy ma migdałową nutke.
Ostatnio zmieniany: 09 Paź 2020 21:21 przez KaLo.
Za tę wiadomość podziękował(a): koma, ewakatarzyna, Bobka

Pigwy i pigwowce - uprawa, porady 11 Paź 2020 21:57 #730950

  • jerry
  • jerry's Avatar
  • Offline
  • Junior Boarder
  • Posty: 33
  • Otrzymane dziękuję: 179
Pigwowiec to bardzo wydajna roślina - pozostałe pestki też można wykorzystać.
Można je zalać na miesiąc % z dodatkiem cukru, powstanie wtedy aromatyczna pestkówka
przypominająca amaretto.
Można używać samej jak ktoś lubi takie zapachowe nalewki lub do aromatyzowania innych
nalewek lub ciast.
Pozdrawiam
Jarek
Za tę wiadomość podziękował(a): ewakatarzyna, Babcia Ala, lobuzka

Pigwy i pigwowce - uprawa, porady 11 Paź 2020 22:29 #730951

  • KaLo
  • KaLo's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 3447
  • Otrzymane dziękuję: 7348
Zalałem pestki w słoiczku tak aby "pokryło" i przypomniałem sobie dopiero po roku. Chanel N°5 a nie pestkówka :rotfl1: .
Ostatnio zmieniany: 11 Paź 2020 22:30 przez KaLo.
Za tę wiadomość podziękował(a): lucysia, ewakatarzyna

Pigwy i pigwowce - uprawa, porady 11 Paź 2020 22:38 #730954

  • Babcia Ala
  • Babcia Ala's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Rocznik 1964
  • Posty: 5610
  • Otrzymane dziękuję: 26483
Też zasypuję z pestkami. Moda drylowania wszystkiego przyszła chyba z Ameryki. Nasz babcie robiły kompoty ze śliwek z pestkami, drzewa owocowały przemiennie, te kompoty czasem stały kilka lat, nikt nie umarł z odrobiny kwasu pruskiego, niektóre źródła podają, że jest nawet wręcz wskazany. Żeby sobie zaszkodzić trzeba zjeść wiadro jabłek z pestkami, smacznego :D. Z owoców pigwy lub pigwowca przednia jest pigwówka dosłodzona miodem, mniam.
Alicja
Ogród przy chałupie 10 km od polsko-czeskiego Cieszyna
Za tę wiadomość podziękował(a): ewakatarzyna, lobuzka

Pigwy i pigwowce - uprawa, porady 11 Paź 2020 22:43 #730957

  • KaLo
  • KaLo's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 3447
  • Otrzymane dziękuję: 7348
A jeszcze przedniejsza jest pigwowcówka z dodatkiem skórki pomarańczowej i odrobiną korzenia arcydzięgla (uważać żeby nie dać za dużo).
Ostatnio zmieniany: 11 Paź 2020 22:44 przez KaLo.
Za tę wiadomość podziękował(a): ewakatarzyna, Babcia Ala

Pigwy i pigwowce - uprawa, porady 13 Paź 2020 21:43 #731141

  • przemek1136
  • przemek1136's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 2839
  • Otrzymane dziękuję: 11697
Szukam informacji o odmianie Tamara(Chaenomeles x californica).

Pigwy i pigwowce - uprawa, porady 18 Paź 2020 14:38 #731681

  • przemek1136
  • przemek1136's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 2839
  • Otrzymane dziękuję: 11697
Czekam na sadzonki a od producenta uzyskałem następujące informacje.
Pigwowiec Tamara - nowa ukraińska odmiana owocowa, zgłoszona w 2019 r. do rejestracji.
Krzewy osiągają 1,6-1,8m wysokości i są dość gęste. Pędy długie i początkowo wyprostowane, pod wpływem ciężaru owoców w drugim lub trzecim roku wyginają się. Mają nieco więcej cierni.Tamara zaczyna kwitnąć i owocować o rok później od innych odmian. Kwiaty krwistoczerwone i dzięki temu jest także bardzo ozdobna. Jest najwcześniejszą spośród naszych odmian – owoce dojrzewają w połowie sierpnia, są wyrównane, duże, wysokiej jakości i wyjątkowo ładne. Maksymalne wymiary to 67mmx62mm i 130g wagi. Plenność krzewów b. wysoka, porównywalna z odm. Gold Calif.

001-204.jpg

Dzisiejszy zbiór owoców (na zdjęciu nie ma owoców ze szkółki Carya bo owoce ich odmian już dawno zostały przerobione)
Za tę wiadomość podziękował(a): ewakatarzyna, JaKasiula

Pigwy i pigwowce - uprawa, porady 18 Paź 2020 15:00 #731687

  • Mandorla
  • Mandorla's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • ogród w 6b, serce w 7a
  • Posty: 2630
  • Otrzymane dziękuję: 7736
Czy takie nie do końca wybarwione owoce pigwowca (zielonkawe) też można dać do pigwówki? Muszę wreszcir nastawić, bo mi się plon zepsuje...
Nic nie napełnia serca takim smutkiem, jak symetria. Symetria bowiem to nuda; nuda zaś to dno smutku. - V. Hugo

Gdzie by to upchnąć?

TARG KWIATOWY
Za tę wiadomość podziękował(a): ewakatarzyna, JaKasiula

Pigwy i pigwowce - uprawa, porady 18 Paź 2020 18:00 #731714

  • newrom
  • newrom's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1342
  • Otrzymane dziękuję: 1921
Można dać, ale również można im dać kilka tygodni i powinny złapać kolor i poprawić zapach.
Za tę wiadomość podziękował(a): Mandorla, ewakatarzyna, JaKasiula

Pigwy i pigwowce - uprawa, porady 18 Paź 2020 18:18 #731718

  • Mandorla
  • Mandorla's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • ogród w 6b, serce w 7a
  • Posty: 2630
  • Otrzymane dziękuję: 7736
Dzięki, chyba dam, bo przez te kilka tygodni pozostałe mogą złapać kolor brązowy ;)
Nic nie napełnia serca takim smutkiem, jak symetria. Symetria bowiem to nuda; nuda zaś to dno smutku. - V. Hugo

Gdzie by to upchnąć?

TARG KWIATOWY
Za tę wiadomość podziękował(a): ewakatarzyna, JaKasiula

Pigwy i pigwowce - uprawa, porady 18 Paź 2020 20:56 #731754

  • newrom
  • newrom's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1342
  • Otrzymane dziękuję: 1921
U mnie pigwowce leżą tygodniami i najwyżej więdną. Jeśli u Ciebie jest inaczej to możesz dodawać w miarę dojrzewania.
Niedojrzałe obniżą jakość całości (choć będą pijalne).
Za tę wiadomość podziękował(a): Mandorla, ewakatarzyna

Pigwy i pigwowce - uprawa, porady 24 Paź 2020 19:56 #732259

  • przemek1136
  • przemek1136's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 2839
  • Otrzymane dziękuję: 11697
001-207.jpg

Sadzonki nowej odmiany na owoce Tamara dotarły na działkę.
Ostatnio zmieniany: 24 Paź 2020 19:56 przez przemek1136.
Za tę wiadomość podziękował(a): bietkae, ewakatarzyna, Bobka

Pigwy i pigwowce - uprawa, porady 01 Kwi 2021 00:06 #755603

  • Mandorla
  • Mandorla's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • ogród w 6b, serce w 7a
  • Posty: 2630
  • Otrzymane dziękuję: 7736
Nie wiem, co robić z moim pigwowcem. To stare, wielkie krzaczysko, z mnóstwem odrostów, chyba w życiu sekatora nie widział. Parę dni temu trochę go przerzedziłam... tzn. wyniosłam naręcze gałęzi, a on jak był gęsty, tak jest nadal. Widzę, że jeden solidny odrost idzie pionowo w górę - czy jest szansa, że wyrośnie na "drzewko" i będzie owocował (na razie widzę na nim tylko pąki liściowe)? Czy nie zaszkodzi krzaczorowi, jeśli go radykalnie odmłodzę, zostawiając dosłownie parę gałęzi, i przy okazji podwiążę je, żeby nie rozkładały się jak spory dywan, jak to ma miejsce teraz? Okropnie mnie denerwuje, zwłaszcza że jest posadzony w głupim miejscu, ale absolutnie nie chciałabym się go pozbyć, bo drań kłuje, ale jest zabójczo aromatyczny... Poradźcie coś, pięknie proszę... :flower2:
Nic nie napełnia serca takim smutkiem, jak symetria. Symetria bowiem to nuda; nuda zaś to dno smutku. - V. Hugo

Gdzie by to upchnąć?

TARG KWIATOWY

Pigwy i pigwowce - uprawa, porady 01 Kwi 2021 00:20 #755605

  • Babcia Ala
  • Babcia Ala's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Rocznik 1964
  • Posty: 5610
  • Otrzymane dziękuję: 26483
Pigwowcom nie można zaszkodzić :devil1: one są nie do zabicia. Swojego jednego trzy lata temu przerzedziłam mocno, na następny rok, był z powrotem taki sam. Mam nieformalny żywopłot z pigwowców i forsycji, krzewy mają przeszło 30 lat i są wysokie na 3 m i nie do przebycia, cała ptasia ferajna z dużą przewagą mazurków w nich nieustannie urzęduje. Już porzuciłam myśl o przycinaniu, to u mnie praca dla kilku chłopów co dwa lata. W kilku miejscach były zgolone do ziemi i sukcesywnie wykaszane. Po zaniechaniu tego procederu mają już 1,5 m wysokości. Twój pigwowiec nie owocuje lub słabo - potrzebuje zapylacza, kup inną odmianę, ale może japoński, bo niższy rośnie, nie jest taki ekspansywny.
Alicja
Ogród przy chałupie 10 km od polsko-czeskiego Cieszyna
Ostatnio zmieniany: 01 Kwi 2021 00:29 przez Babcia Ala.
Za tę wiadomość podziękował(a): bietkae

Pigwy i pigwowce - uprawa, porady 01 Kwi 2021 00:56 #755611

  • Mandorla
  • Mandorla's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • ogród w 6b, serce w 7a
  • Posty: 2630
  • Otrzymane dziękuję: 7736
Hmm, mówisz? Bardzo mnie pocieszyłaś, Alu, takim razie rzeczywiście postaram się go mocno przerzedzić. Najgorsze są te odrosty... No i ten pionowy - jak myślisz, warto go gdzieś przenieść? Kurczę, miejsce się kończy...
Myślałam, żeby ten pigwowiec wydrzeć jakoś i przesadzić na miejsce, z którego usunę jeżyny, które przyszły sobie od sąsiada... Ale dziś ten pomysł upadł, bo właśnie znalazłam kolejne jeżynowe odrosty, chyba z 5... Nie wiem, jak to się dzieje - u sąsiada rosną otoczone takim paskudnym plastikowym obrzeżem i nigdzie nie wyłażą - dopiero u mnie, za siatką! Po dzisiejszym odkryciu uznałam, że chyba się ich nie pozbędę - to już trudno, niech sobie imigranci rosną. Tyle, że pigwowiec musi w takim razie zostać, gdzie jest.
Nic nie napełnia serca takim smutkiem, jak symetria. Symetria bowiem to nuda; nuda zaś to dno smutku. - V. Hugo

Gdzie by to upchnąć?

TARG KWIATOWY
Za tę wiadomość podziękował(a): bietkae

Pigwy i pigwowce - uprawa, porady 01 Kwi 2021 01:11 #755613

  • Babcia Ala
  • Babcia Ala's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Rocznik 1964
  • Posty: 5610
  • Otrzymane dziękuję: 26483
Ja bym tego prostego badylka zasadziła w miejscu gdzie te odrosty jeżyn wychodzą, pigwowiec je zagłuszy, na początku będzie potrzebował Twojej pomocy. Będziesz widzieć czy mu się tam podoba i czy sobie poradzi. Za kilka lat będziesz mogła się pozbyć tego przeszkadzającego. Jeżyny dają silne odrosty, stale wyłażą. Kiedyś dostałam od znajomej rzekomo czarną malinę w doniczce. Zapuściła z doniczki korzenie w ziemię, po czym okazało się, że to pospolita leśna jeżyna :hammer: . Trzy lata walczyłam z odrostami z niewielkiego krzaczka w doniczce. Dla owocowania kup inną odmianę, np. pigwowiec biały Nivalis. Mój jest malutki, ale wreszcie zaczęłam mieć owoce pigwowca, a jestem wielbicielką soku i nalewki z niego.
Alicja
Ogród przy chałupie 10 km od polsko-czeskiego Cieszyna
Za tę wiadomość podziękował(a): bietkae, Mandorla


Zielone okna z estimeble.pl

Moderatorzy: lucysia
Wygenerowano w 0.447 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum