TEMAT: Tulipan (Tulipa) - informacje o sadzeniu, uprawie oraz ciekawostki

Tulipan (Tulipa) - informacje o sadzeniu, uprawie oraz ciekawostki 21 Kwi 2024 20:03 #856105

  • JaNina
  • JaNina's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 7832
  • Otrzymane dziękuję: 51910
W tym roku mam dosyć długi sezon tulipanowy. Nie jest to moja zasługa, tak wyszło. Nigdy się nie zastanawiałam kiedy jakie odmiany zakwitną. Mam farta :happy:

20240420_161357.jpg


20240420_161411.jpg
Janina
Jestem Ślązaczką i jestem z tego bardzo dumna

Między kuchnią a ogrodem
Za tę wiadomość podziękował(a): Fafka, Łatka, Marlenka, MARRY, Nimfa, Perełka, ewakatarzyna, Bobka, Chiarodiluna, lusinda


Zielone okna z estimeble.pl

Tulipan (Tulipa) - informacje o sadzeniu, uprawie oraz ciekawostki 21 Kwi 2024 23:39 #856124

  • Perełka
  • Perełka's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Tak wiele, w tak krótkim czasie
  • Posty: 985
  • Otrzymane dziękuję: 4386
Dlatego fajne są podziały odmian na wczesne i późne na stronach sprzedających i można zaplanować optymalny okres kwitnienia, jak i szpalery ,gdzie ważne jest by dużo odmian kwitło razem. Czasem dobór kryterium jest inne np wysokość czy kolory lub struktura kwiatu, zwłaszcza w tych wielkich barwnych dywanach. W przydomowych ogródkach dłużej cieszą oczy i chyba niższa temperatura też się do tego przyczynia.
Ostatnio zmieniany: 21 Kwi 2024 23:47 przez Perełka.
Za tę wiadomość podziękował(a): Marlenka, JaNina, ewakatarzyna

Tulipan (Tulipa) - informacje o sadzeniu, uprawie oraz ciekawostki 22 Kwi 2024 00:13 #856126

  • lusinda
  • lusinda's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 491
  • Otrzymane dziękuję: 3374
Ja też nie zwracałam uwagi na odmiany i moment kwitnienia. Kupuję, co lubię, a teraz cieszą moje oczy :hearts: :hearts: :hearts:


20240420_150214.jpg



20240420_1023021.jpg



20240420_102153.jpg
Pozdrawiam Ewa

"Tutaj z wyjątkową mocą zdaje się przemawiać błękit nieba, zieleń lasów i pól, srebro jezior i rzek. Tutaj śpiew ptaków brzmi szczególnie znajomo..."
św. Jan Paweł II
Za tę wiadomość podziękował(a): Łatka, Marlenka, MARRY, JaNina, ewakatarzyna, EwG

Tulipan (Tulipa) - informacje o sadzeniu, uprawie oraz ciekawostki 22 Kwi 2024 09:28 #856136

  • Łatka
  • Łatka's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 19264
  • Otrzymane dziękuję: 79622
No jasne, każdy wybiera według gustu, choć warto mieć trochę podstawowej wiedzy o tulipanach. Ja się interesuję nazwami odmian z kilku powodów, choć przecież już Szekspir ustami Julii twierdził, że imię róży nie ma znaczenia. ;)
Po pierwsze - jak mi się jakiś tulipan wybitnie podoba, wiem, co "wrzucić w gugle" , szukając możliwości uzupełnienia utraconych, zdrobniałych cebul.
Po drugie - i to jest dla mnie bardzo ważne - wybierając z konkretnych grup odmian ("botaniczne", "wczesne", "późne") istotnie wydłużam tulipanowy sezon, praktycznie od końca lutego do połowy maja; no nie w tym roku, mimo spowolnienia wywołanego ziąbem dokwitają ostatnie sztuki.
Na przykład "późne botaniczne" Salmon Gem.



Są niewielkie, ale czy nie urocze?
Za tę wiadomość podziękował(a): Fafka, Marlenka, MARRY, JaNina, ewakatarzyna, lusinda


Zielone okna z estimeble.pl

Wygenerowano w 0.433 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum