TEMAT: Mieczyk ogrodowy (Gladiolus hybridus)

Mieczyk ogrodowy (Gladiolus hybridus) 08 Lut 2013 12:06 #120652

  • sasiad
  • sasiad's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 190
  • Otrzymane dziękuję: 339
ANIU te nowości są od niedawna w naszym kraju. W sklepach można było kupić odmiany holenderskie reprodukowane w kraju i Afryce północnej.
Odmiany Kolekcjonerskie dotarły do nas stosunkowo niedawno (dzięki internetowi) z Czech, Słowacji, Rosji , Ukrainy , Litvy. Mam w kolekcji również odmiany z USA, Łotwy, Anglii, Kanady, Australii.
Na świecie obecnie jest kilka tysięcy odmian, więc trudno będzie Twoje określić, ale na zdjęcia będziemy czekać.
CarycaMorza.JPG
Odmiana Caryca (Królowa) Morza
Pozdrawiam Stanisław :)
www.gladiole.pl
Za tę wiadomość podziękował(a): AniaH


Zielone okna z estimeble.pl

Mieczyk ogrodowy (Gladiolus hybridus) 21 Lut 2013 01:43 #127147

  • Hiacynta
  • Hiacynta's Avatar
  • Offline
  • Administrator
  • gg 9117859
  • Posty: 14123
  • Otrzymane dziękuję: 10439
Kiedy zazwyczaj ruszają do życia cebule mieczyków?

Mieczyk ogrodowy (Gladiolus hybridus) 21 Lut 2013 06:53 #127151

  • annawu
  • annawu's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 345
  • Otrzymane dziękuję: 534
Moje w piwnicy już pokazały kiełki. :wink2:
Pozdrawiam Ania
Zapraszam do mojego ogrodu

Mieczyk ogrodowy (Gladiolus hybridus) 21 Lut 2013 08:57 #127183

  • sasiad
  • sasiad's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 190
  • Otrzymane dziękuję: 339
Hiacynta wrote:
Kiedy zazwyczaj ruszają do życia cebule mieczyków?
Witam po małej przerwie. Hiacynto wszystkie cebulowe aby ponownie zakwitły muszą przejść okres "spoczynku" . Tu wyróżnia się dwa okresy - Okres spoczynku bezwzględnego, dla mieczyków trwa on w zależności od odmiany i temperatury przechowywania od 2 do 4 miesięcy. Im wyższa temperatura tym spoczynek (odpoczynek) jest krótszy. :huh:
Po tym okresie mamy do czynienie ze spoczynkiem względnym, który trwa do czasu sadzenia. Na cebulkach zachodzą widoczne zmiany - przy piętkach wychodzą małe guzki (zaczątki korzeni), a w części górnej pojawiają się kiełki pędów. Do czasu sadzenia należy zapewnić jak najniższą temperaturę przechowywania. W miejscu wilgotnym będą wyrastały korzenie.

ANIU napisz mi o które dzieci chodzi :happy4: . Te od mieczyków to mają już bardzo dużo pra,pra, pra.... :rotfl1:
Pozdrawiam Stanisław :)
www.gladiole.pl

Mieczyk ogrodowy (Gladiolus hybridus) 21 Lut 2013 10:28 #127235

  • sasiad
  • sasiad's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 190
  • Otrzymane dziękuję: 339
annawu wrote:
A o te dzieci, które nabyłam od Ciebie. :happy4:
Kamień spadł mi z serca bo myślałem, że jakieś niewiadome :hearts:

A Twoje cebulki przenieś do ciepłego, ale suchego pomieszczenia. Będą wyrastać kiełki, ale wolniej i bez korzeni. Posadzone w kwietniu do gruntu wcześniej zakwitną. Jedynie w razie przymrozku należy je zabezpieczyć włókniną.
Pozdrawiam Stanisław :)
www.gladiole.pl

Mieczyk ogrodowy (Gladiolus hybridus) 21 Lut 2013 17:58 #127447

  • annawu
  • annawu's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 345
  • Otrzymane dziękuję: 534
Wśród zamówionych i takie były :wink2:


0112.JPG




0092.JPG




0113.JPG
Pozdrawiam Ania
Zapraszam do mojego ogrodu

Mieczyk ogrodowy (Gladiolus hybridus) 21 Lut 2013 18:42 #127463

  • sasiad
  • sasiad's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 190
  • Otrzymane dziękuję: 339
annawu wrote:
Oj! oj! Staszku :jeez: musisz mieć coś na sumieniu :happy4: :rotfl1:
Przecież napisałaś :Witaj Staszku :bye: muszę się pochwalić, że Twoje dzieci dorobiły się już wnuków. :happy4: Czasem trzeba się pośmiać z samych siebie, ale pozostawmy żarty przejdźmy do tematu.

Aby mieć wcześnie kwitnące mieczyki stosuje się preparowanie cebul. Z takie cebulek jak opisałaś z oznakami zakończenia spoczynku obiera się z łusek (inaczej mówiąc ściąga się koszulki z cebulki). Nagie wkłada do ażurowego pojemnika (drewno, plastik) i przechowuje w ciepłym pomieszczeniu nawet do 30 stopni C. Cebulki wypuszczają pędy do wysokości nawet 5 cm. W przypadku dużego wysychania cebul należy je co jakiś czas spryskać przegotowaną wodą.
Przed sadzeniem namoczyć w zaprawie grzybobójcze. W razie stwierdzenia wciornastków najpierw w zaprawie insektobójczej polecam ACTELLIC 500 EC, a potem w grzybobójczej. W przypadku utrącenia wyrostka cebulki posadzić, wypuszczą nowe pędy, ale zakwitną później. :flower1:

Anno chciałaś pewnie napisać, że z zamówionych takie zakwitły. Na pierwszym zdjęciu widać oznaki jakiejś choroby, ale co było powodem tego stwierdzić nie mogę wiele zależy od ziemi do której cebulki się posadzi. Pozostałe piękne.
Te też były u mnie kupowane
mieczyki2012ROD.OAWKA.Wroc.Large.JPG
Mieczyki P.Oksany Pieślak z ROD OŁAWKA we Wrocławiu.
Pozdrawiam Stanisław :)
www.gladiole.pl
Ostatnio zmieniany: 21 Lut 2013 18:46 przez sasiad. Powód: opisanie zdjęcia.

Mieczyk ogrodowy (Gladiolus hybridus) 21 Lut 2013 19:55 #127498

  • annawu
  • annawu's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 345
  • Otrzymane dziękuję: 534
Staszku, dzięki za wskazówki jak dalej postępować z cebulkami. :idea2:
Napisałam 'i takie były' bo odmian było 47 :tongue2: a powodem choroby na pewno była ziemia, trafiają się tzw. przypaleniska. :evil:
Piękne i bogate poletko P. Oksany. :supr3:
Pozdrawiam Ania
Zapraszam do mojego ogrodu

Mieczyk ogrodowy (Gladiolus hybridus) 22 Lut 2013 01:32 #127607

  • Roma
  • Roma's Avatar
Przejrzałam wątek jeszcze raz od początku i podjęłam mocne postanowienie,że już w tym roku profesjonalnie zabiorę się za posadzenie mieczyków.Teraz idę Staszku do Twojego bloga może tam znajdę te które chciałabym mieć u siebie. :hug:

Mieczyk ogrodowy (Gladiolus hybridus) 22 Lut 2013 08:43 #127636

  • sasiad
  • sasiad's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 190
  • Otrzymane dziękuję: 339
Większość chcących zamówić odmiany mieczyków ma problemy co wybrać :think: Tyle tych odmian, :pinch:
Roma też się zastanawia :coffe: tak, przy kawce lepiej się wybiera, bo w katalogu trochę trzeba poczytać i do galerii wskoczyć :paper:

Jeśli są z tym problemy to można określić ulubione kolory, oraz jakie mają być - do dekoracji ogrodu, czy na kwiaty do flakonu. W ogrodzie wysokie potrzebują podpór, bo pod ciężarem kwiatu będą się pokładać, szczególnie po deszczu .
Chciałbym dołączyć filmik You Tube, (ale nie wiem czy mi się uda) jak pięknie można posadzić mieczyki w ogrodzie
Pozdrawiam Stanisław :)
www.gladiole.pl

Mieczyk ogrodowy (Gladiolus hybridus) 22 Lut 2013 10:53 #127685

  • Roma
  • Roma's Avatar
Staszku! pw do Ciebie już poszło, zapomniałam tylko dodać,że mieczyki raczej ścinanie do wazonów nie będą.Wolę patrzeć jak rosną.Przez Twojego bloga poszłam dzisiaj o 4:00 spać :P Oczopląsu można dostać oglądając Twoje kolekcje.

Mieczyk ogrodowy (Gladiolus hybridus) 22 Lut 2013 18:25 #127816

  • Ela
  • Ela's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 449
  • Otrzymane dziękuję: 244
Roma,przerabiałam te zarwane nocki na blogu Staszka na jesieni :evil: A teraz pozostaje tylko czekać na wiosnę i do dzieła :dance: Zaraz,ale trzeba też nabyć teraz preparat grzybobójczy :hammer:
Staszku,czekamy na ten obiecany filmik :)

Mieczyk ogrodowy (Gladiolus hybridus) 22 Lut 2013 19:14 #127859

  • Roma
  • Roma's Avatar
Zamówienie już poszło :dance: Zastanawiam się czy preparat grzybobójczy :think: raczej pomyślę o zaprawie bez chemii, mam nadzieję, że coś odpowiedniego znajdę.
Ostatnio zmieniany: 22 Lut 2013 23:34 przez Roma.

Mieczyk ogrodowy (Gladiolus hybridus) 22 Lut 2013 22:05 #127940

  • sasiad
  • sasiad's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 190
  • Otrzymane dziękuję: 339
Witajcie dziewczyny ! ELU to prawdopodobnie dla ciebie dzisiaj pakowałem cebulki (tak się domyślam).

Do sadzenia jeszcze pozostaje dużo czasu około 2 miesiące, bo pogody nie da się przewidzieć. Dawniej sadziłem mieczyki na sprzedaż kwiatów. Im wcześniej się posadziło, tym szybciej się zarabiało. Ale kwiecień bywa nieobliczalny, były czasy, że po posadzeniu pierwszych partii cebul spadł śnieg i trochę poleżał. Rośliny powschodziły i kwitły, odbiło się to jednak na zdrowotności i przyrostach.
Najlepiej sadzenie rozpocząć gdy temperatura gleby na głębokości 10 cm ogrzeje się do 10 stopni C. Przypada to około połowy kwietnia.Duże ilości sadzi się partiami co 2 tygodnie aż do końca maja, aby mieć ciągłość kwitnienia. Mając do dyspozycji różnej wielkości cebulki sadzi się odmianami jednocześnie, najpierw odmiany wczesne. O środkach ochrony napiszę później, jeszcze w sklepach ich nie ma.

Delirium.jpg
Odmiana Delirium - to stan zachwytu kolorami.
Pozdrawiam Stanisław :)
www.gladiole.pl
Ostatnio zmieniany: 22 Lut 2013 22:10 przez sasiad. Powód: nie działa link do You Tu.be.
Za tę wiadomość podziękował(a): Roma, wawik, Ela

Mieczyk ogrodowy (Gladiolus hybridus) 23 Lut 2013 20:07 #128257

  • Ela
  • Ela's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 449
  • Otrzymane dziękuję: 244
:dance: :dance: :dance:

Czekam zatem cierpliwie i na info n.t środków ochrony :)
Boski ten Derilium !
Ostatnio zmieniany: 23 Lut 2013 20:10 przez Ela.

Mieczyk ogrodowy (Gladiolus hybridus) 23 Lut 2013 22:16 #128340

  • sasiad
  • sasiad's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 190
  • Otrzymane dziękuję: 339
Ela wrote:
Czekam zatem cierpliwie i na info n.t środków ochrony :)
Boski ten Derilium !

ELU - Do zaprawiania cebul przed sadzeniem trzeba się zaopatrzyć się w środki zabezpieczające cebule przed kilkoma chorobami grzybowymi, w tym przed najważniejszą fuzariozą. Do takich i dostępnych środków chemicznych należy KAPTAN zawiesinowy 50 WP w mieszaninie z TOPSIN M 500 EC.
Natomiast do zabezpieczenia przed insektami glebowymi i wciornastkami stosuję ACTELLIC 500 EC.

ROMA chce zaprawiać środkami roślinnymi. Też można ale ich skuteczność jest mniejsza. Można stosować BIOSEPT 33SC (wyciąg z grapefruita) na choroby grzybowe. O innych może ktoś na ten temat napisze bo ja muszę :paper:
Pozdrawiam Stanisław :)
www.gladiole.pl
Ostatnio zmieniany: 03 Mar 2013 17:02 przez Igor.
Za tę wiadomość podziękował(a): Roma, Ela

Mieczyk ogrodowy (Gladiolus hybridus) 04 Mar 2013 13:43 #130718

  • mintaka
  • mintaka's Avatar
  • Offline
  • Junior Boarder
  • Posty: 39
  • Otrzymane dziękuję: 17
Właśnie mi się przypomniało, że w zeszłym roku zebrałam nasionka mieczyków. Czy ktoś ma doświadczenie z rozmnażaniem tych kwiatów właśnie z nasion? Mam ochotę poeksperymentować... :flower:

Mieczyk ogrodowy (Gladiolus hybridus) 04 Mar 2013 16:39 #130752

  • sasiad
  • sasiad's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 190
  • Otrzymane dziękuję: 339
mintaka wrote:
Właśnie mi się przypomniało, że w zeszłym roku zebrałam nasionka mieczyków. Czy ktoś ma doświadczenie z rozmnażaniem tych kwiatów właśnie z nasion? Mam ochotę poeksperymentować... :flower:
Bardzo się cieszę MINTAKO , że masz bakcyla do rozmnażania generatywnego. W ubiegłym roku szukałem chętnych do "hodowli nowych odmian" i chciałem nawet dać nasionka za darmo. To było na innym forum, a za podanie mojego e.adresu zostałem zbanowany :club2:
Jeśli na forum będzie więcej podobnych zapaleńców to założyłbym nowy temat np "Rozmnażanie mieczyków z nasion" Zgłoszenia przyjmę na "PW". W tym roku po gorącym lecie mam mało nasionek. Od 3 lat już praktykuję wysiew nasion i mam kilkadziesiąt dobrze zapowiadających się siewek. Zostałem też członkiem międzynarodowej organizacji "GLADIRIS" www.gladiris.cz/, aby móc nowe odmiany zarejestrować. Jeszcze kilka lat prób i zobaczymy :flower1:
A to moje siewki w trakcie doświadczeń.
MijasiewkaBIBIXX2010-11.05.Large.JPG

SiewkaStS.11.Large.JPG

siewka2010-2011-00StS401-501Large.JPG
Pozdrawiam Stanisław :)
www.gladiole.pl
Ostatnio zmieniany: 04 Mar 2013 17:33 przez Roma. Powód: skorygowano link


Zielone okna z estimeble.pl

Wygenerowano w 0.572 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum