TEMAT: Zatrwian szerokolistny (Limonium latifolium)

Zatrwian szerokolistny (Limonium latifolium) 12 Sie 2014 15:05 #291138

  • peonia
  • peonia's Avatar

Zatrwian szerokolistny (Limonium latifolium)


Synonimy – L. platyphyllum. Inne nazwy – limonium, statice.

Roślina wieloletnia, pochodzi z Bułgarii i Besarabii, gdzie rośnie na stepach i wydmach nadmorskich. Pędy kwiatowe są sztywne, lużno rozgałęzione. Kwiaty drobne, jasne, lawendowo-niebieskie, o średnicy 2-3 mm, zebrane w luźne wiechy, Nieliczne liście są szerokie, pofalowane na brzegach i omszone, mogą dorastać do dł. 60 cm. Wysokość rośliny - 0,5-0,7 m. Starsze rośliny mają pokrój do złudzenia przypominający gipsówkę.

Kwitnie od lipca do września, lubi gleby suche lub średnio wilgotne, piaszczyste z niewielkim dodatkiem gliny o odczynie obojętnym.
Na mokrych glebach ich korzenie atakowane są przez choroby grzybowe.

Nasiona bylinowych zatrwianów wysiewamy wczesną wiosną lub jesienią. Rozmnażania przez podział dokonujemy wczesną wiosną.

Kwiaty zatrwianu szerokolistnego często są wykorzystywane do suchych bukietów. Aby zachowały ładny pokrój należy suszyć je powieszone kwiatami do dołu.

Odmiany zatrwianu szerokolistnego:

"Blue Clud" ma jasnoniebieskie kwiaty,
"Violetta", "Statice" mają barwę lawendowo-niebieską,
"Collier Pink" kwiaty różowe,
"Robert Butler" kwiaty niebiesko-fioletowe.

Zatrwian szerokolistny 'Violetta' - wysokość do 0,5 m
P5201737.JPG


P4101066_2014-08-12.JPG


P5201739.JPG
Ostatnio zmieniany: 19 Sie 2014 23:47 przez Hiacynta. Powód: spacje, uzupełnienie informacji


Zielone okna z estimeble.pl

Zatrwian szerokolistny (Limonium latifolium) 29 Lip 2015 23:30 #392377

  • Amlos
  • Amlos's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15851
  • Otrzymane dziękuję: 12251
Mój zatrwian jest zaprzeczeniem teorii ! :wink4:
Gleba gliniasta, odczyn kwaśny, a on otrzymany wraz z ogrodem, żyje w tym samym miejscu 14 lat, a ile przedtem, nie wiem.
Jedynie zrudziałe, porażone jakimś grzybkiem liście, sygnalizują, że za idealnie nie jest :P
24.07.
24.07.2015012.jpg


24.07.2015014.jpg


27.07.
27.07.2015018.jpg


___

Jeszcze dodam, że zaczął kwitnąć już w pierwszej dekadzie lipca...

14.07.
1-15.07.2015879.jpg
Pozdrawiam - Ania
Ostatnio zmieniany: 29 Lip 2015 23:50 przez Amlos.
Za tę wiadomość podziękował(a): peonia

Zatrwian szerokolistny (Limonium latifolium) 06 Sie 2015 22:23 #394153

  • Emalia112
  • Emalia112's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 9769
  • Otrzymane dziękuję: 14471
Tak masz rację Aniu zatrwian mimo niesprzyjających warunków glebowych potrafi być długowieczny, ale też czasem bez powodu zaczyna marnieć i zwykle zdarza się to po kwitnieniu nie doczekać zimy. Prawie co roku mam wypady. Uzupełniam je nowymi roślinami, co nie jest łatwe bo zatrwian nie można dzielić. naruszenie tej rośliny równa się jej śmierci. Nie ma rozetek które by można sadzonkować, pozostaje wysiew nasion. W naszych warunkach klimatycznych nasiona które zatrwian wytwarza są przeważnie płonne. Ale zdarzają się samosiejki, rzadko, ale się zdarzają.Czasem ma nasiona Legutko . W tym roku nie było.
Jeszcze jedno jeżeli musimy przesadzać go w inne miejsce bez względu na porę czy to jest wiosna jesień czy lato robimy to wykopując z bardzo dużą bryłą korzeniową. Zatrwian nie znosi ( przeważnie nie przeżywa)naruszania systemu korzeniowego. Jeżeli liście od spodu czerwienieją to jest choroba grzybowa Inne zatrwiany tej choroby nie przeżywają, szerokolistny daje sobie z nią radę. W tym roku u nas jest susza i większość moich zatrwianów miało czerwone liście. Opryskałam OW, optycznie wyglądają dobrze. Czerwone liście usunęłam młode rosną z dużą siłą. Czy pomogło OW czy tak miało być, nie wiem.
Za tę wiadomość podziękował(a): Amlos


Zielone okna z estimeble.pl

Wygenerowano w 0.169 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum