TEMAT: Żmijowiec (Echium)

Żmijowiec (Echium) 15 Lis 2014 22:03 #313638

  • artam
  • artam's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 8385
  • Otrzymane dziękuję: 2682
Rodzaj obejmuje wiele gatunków o mniej lub bardziej egzotycznym wyglądzie w zależności od miejsca występowania, O takich cudach jak żmijowiec wspaniały /Echium Fastuosum/ czy Echium wildpretii niestety należy zapomnieć, choć warto chociaż spojrzeć ;) , skupmy się zatem na gatunkach, które u nas dadzą radę... Naszym rodzimym gatunkiem jest żmijowiec zwyczajny, często spotykany na łąkach, nieużytkach, poboczach dróg, jego uprawą chyba nie ma co się zajmować, zwłaszcza że jest rośliną trującą.
Dużo bardziej interesujący wydaje się żmijowiec czerwony, zwany też ruskim /Echium amoenum/, jego naturalna granica występowania przebiega przez wschodnią Lubelszczyznę.
Jest bardzo efektowną rośliną, osiąga ok. 70 cm wysokości, z czego 35 cm to sam kwiatostan o intensywnie czerwonej barwie. Jest dość tolerancyjny jeśli chodzi o odczyn gleby, choć naturalnie występuje na glebach wapiennych.
Wymaga słonecznego stanowiska i raczej przepuszczalnych gleb. Uchodzi za bylinę krótkowieczną, ale daje samosiew, choć ja u siebie tego nie zaobserwowałam...
Kwitnienie przypada na czerwiec i trwa dość długo, około miesiąca.

Prezentowany okaz pochodzi z ogrodu XMoni, mój nigdy takich rozmiarów nie osiągnął i chyba go ta krótkowieczność dopadła ;)

DSC_1312.jpg


DSC_1316.jpg
Za tę wiadomość podziękował(a): Zielona Ania, Amlos, t-x, Bart78, VERA


Zielone okna z estimeble.pl

Żmijowiec (Echium) 05 Lut 2015 16:36 #337480

  • DANA
  • DANA's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1382
  • Otrzymane dziękuję: 802
Mój 2-latek miał ok.60 cm ...ciekawe czy teraz przezimuje :think:

Za tę wiadomość podziękował(a): artam

Żmijowiec (Echium) 30 Gru 2015 20:49 #420249

  • Wolfik
  • Wolfik's Avatar
  • Offline
  • Fresh Boarder
  • Posty: 11
  • Otrzymane dziękuję: 2
Piękny ten 2-latek!!
I jak,przezimował?
Poszukuję nasion żmijowca babkowatego
Ostatnio zmieniany: 30 Gru 2015 20:49 przez Wolfik.


Zielone okna z estimeble.pl

Wygenerowano w 0.198 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum