TEMAT: Pustynnik (Eremurus)

Pustynnik (Eremurus) 05 Mar 2015 11:26 #345750

  • Adrian89
  • Adrian89's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • śląsk strefa 6b
  • Posty: 3214
  • Otrzymane dziękuję: 7915
Pustynnik (Eremurus) jedna z najpiękniejszych bylin w ogrodzie a przy zapewnieniu odpowiednich warunków prawie całkowicie bezobsługowa. Kwitnie w czerwcu na biało, żółto, pomarańczowo zależnie od odmiany, dorasta nawet do 2 metrów, wymaga stanowiska słonecznego, ciepłego, gleby lekkiej piaszczystej, lub piaszczysto gliniastej, ważne by nie była zlewna z tendencją do zastoisk wody bo wtedy pustynnik na pewno zgnije. U mnie rosną od 7 lat, bez szwanku przeżyły wszystkie zimy, chociaż w czasie bezśnieżnej a mroźnej zimy –kto wie. Ważne aby sadząc ośmiornicowate kłącze pąki znalazły się tuż pod powierzchnią gleby, bardzo płytko, dobrze jest też w wykopanym dołku usypać górkę z lekkiej ziemi czy piasku i na tym osadzić sadzonkę. Korzenie pustynnika rosną płytko i sięgają daleko od rośliny matecznej dlatego warto być ostrożnym przy spulchnianiu gleby wokół. W pierwszym roku roślina często jest brzydka ale warto dać jej czas na zadomowienie się. Pustynnik po kilku latach bardzo się zagęszcza i trzeba go podzielić choć nie bardzo to lubi i często w kolejnym sezonie znów musi „odchorować” swoje. Roślina szybo wiosną startuje ale nie wymaga specjalnego nawożenia, wystarczy podsypać pełną garścią nawozu wieloskładnikowego. W czasie kwitnienia liście zaczynają zasychać jak w przypadku czosnku ozdobnego warto więc wkomponować go w rabatę gdzie nie będą za bardzo rzucać się w oczy.



foty10371.jpg


2012147.jpg


foty10241.jpg


na rabacie dobrze wygląda z różowym ostrogowcem, jukami, trytomą

2014285.jpg
Ostatnio zmieniany: 05 Mar 2015 11:35 przez Adrian89.


Zielone okna z estimeble.pl

Pustynnik (Eremurus) 05 Mar 2015 11:32 #345751

  • Adrian89
  • Adrian89's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • śląsk strefa 6b
  • Posty: 3214
  • Otrzymane dziękuję: 7915
Z bliska

1kwiatpustynnika.jpg


sadzonka gotowa do sadzenia
foty10330.jpg




wiosna

pustynnik.jpg



pąk kwiatowy

pakpustynnik.jpg

Pustynnik (Eremurus) 05 Mar 2015 13:21 #345771

  • Roma
  • Roma's Avatar
Zainteresowałeś mnie Adrianie tą rośliną :think: nie masz przypadkiem na zbyciu jakiegoś kłącza? chętnie odkupiuę, warunki pewnie miałby u mnie dobre :)

Pustynnik (Eremurus) 05 Mar 2015 20:48 #345936

  • Ika2008
  • Ika2008's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 399
  • Otrzymane dziękuję: 979
Adrian, śliczny ten Twój pustynnik.
Ja pokusiłam się o uprawę z nasion. Wysiałam 2 kolory: różowy i pomarańczowy, w doniczkach w mieszkaniu. Po miesiącu mam już 3 siewki.
Pozdrawiam, Marta.

Pustynnik (Eremurus) 05 Mar 2015 21:25 #345965

  • Daniela
  • Daniela's Avatar
Miałam dwie odmiany pustynnika Bungei i Pinokkio. Zakupiłam kilka kłączy, zakwitł tylko Pinokkio, miałam maksymalnie 3 kwiatostany w sezonie. Bungei nie zakwitł. Ostatnio w miejscu sadzenia poryła sobie nornica, więc nie mam pewności czy zostawiła coś dla mnie. :think:

Młody pustynnik - liście


Młody kwiatostan (pustynnik)




Pustynnik himalajski Pinokkio








Pustynnik (Eremurus) 17 Mar 2017 16:46 #529674

  • babaewa
  • babaewa's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 500
  • Otrzymane dziękuję: 1458
Dawno nikt tu nie zaglądał ,pokażę kiełkującego pustynnika.
liliowiec2.13295.jpg

Stanowisko i warunki rozwojowe dokładnie opisał Adrian ,może się ktoś skusi na tą roślinę. :flower1:


Zielone okna z estimeble.pl

Wygenerowano w 0.255 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum