• Strona:
  • 1
  • 2

TEMAT: Kopytnik

Kopytnik pospolity (Asarum europaeum) gatunek i odmiany, uprawa 08 Mar 2012 20:14 #5643

  • Hiacynta
  • Hiacynta's Avatar
  • Offline
  • Administrator
  • gg 9117859
  • Posty: 14123
  • Otrzymane dziękuję: 10439
Kopytnik pospolity (Asarum europaeum) – gatunek byliny należący do rodziny kokornakowatych.

Występuje w żyznych lasach środkowej i południowej Europy oraz na Syberii. W Polsce występuje na terenie niemal całego kraju. Dawniej roślina lecznicza o dużym znaczeniu i szerokim zastosowaniu. Po odkryciu właściwości toksycznych jej stosowanie lecznicze zostało znacznie ograniczone.
Kopytnik jest rośliną rozrastającą się przy pomocy kłącza, które ukorzenia się w okolicach węzłów liściowych.

Kopytnik pospolity to bylina o wysokości 10 cm. Jego liście osadzone na długich, owłosionych ogonkach są skórzaste, lśniące,mają kształtpodobny do odcisku końskiego kopyta, stąd nazwa. Posiada pojedyncze brunatnoczerwone, dzwonkowate kwiaty, które wyrastają na szczytach pędów, tuż przy ziemi. Kwitnie od marca do maja.
Ostatnio zmieniany: 11 Maj 2017 00:59 przez Hiacynta.


Zielone okna z estimeble.pl

Kopytnik 09 Kwi 2012 18:28 #22429

  • Snigdha
  • Snigdha's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1503
  • Otrzymane dziękuję: 211
Pytanie do uprawiających: czym pachnie roślina,bo zapach (wykopanej) jest mocny i przyjemny, ale nie potrafię go do niczego konkretnego przypasować.
Dodam, że w sprzyjających warunkach sam się wysiewa i siewki rosną szybko, a poza tym te nisko rozkładające się liście stanowią niestety dobre schronienie dla ślimaków. Po zimie warto jest ze względów estetycznych stare liście wyciąć.
Zawsze sadzę zielonym do góry i to się sprawdza!

Kopytnik 10 Kwi 2012 23:19 #23133

  • Amlos
  • Amlos's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15811
  • Otrzymane dziękuję: 12182
Snigdha wrote:
...
Dodam, że w sprzyjających warunkach sam się wysiewa i siewki rosną szybko...

Teraz ja się dziwię, podobnie jak Ty przy puszkinii :eek3: .
Podoba mi się bardzo roślinka, ale 3 razy zawiodła - zawsze dała się pokonać zimie :placze: .
Miała w cienistym zakątku utworzyć śliczny, zielony dywan...

Okrywałaś kopytnika przed mrozami ?
pozdrawiam - Ania

Kopytnik 10 Kwi 2012 23:22 #23135

  • Snigdha
  • Snigdha's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1503
  • Otrzymane dziękuję: 211
Amlos wrote:
Snigdha wrote:
...
Dodam, że w sprzyjających warunkach sam się wysiewa i siewki rosną szybko...

Teraz ja się dziwię, podobnie jak Ty przy puszkinii :eek3: .
Podoba mi się bardzo roślinka, ale 3 razy zawiodła - zawsze dała się pokonać zimie :placze: .
Miała w cienistym zakątku utworzyć śliczny, zielony dywan...

Okrywałaś kopytnika przed mrozami ?
Nieeee, przecież to rodzima roślina, daje sobie bez problemu radę.
Zawsze sadzę zielonym do góry i to się sprawdza!

Kopytnik 13 Kwi 2012 19:49 #24510

  • Amlos
  • Amlos's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15811
  • Otrzymane dziękuję: 12182
Ale się cieszę!
Już pożegnałam się prawie z moim kolejnym kopytnikiem,
a tu niespodzianka! ... dzisiaj się pojawił. :woohoo:

Natychmiast zrobiłam mu zasieki przed ślimakami (z szyszek) i z nadzieją czekam na zielony dywanik



13.04.2012001.jpg
pozdrawiam - Ania

Kopytnik 13 Kwi 2012 20:02 #24519

  • Snigdha
  • Snigdha's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1503
  • Otrzymane dziękuję: 211
"Nie porzucaj nadzieje jakoć się kolwiek dzieje" :)
Te szyszki mi się ogromnie podobają, a czy może coś przy okazji z nasion kiełkuje też?
Zawsze sadzę zielonym do góry i to się sprawdza!
Za tę wiadomość podziękował(a): Amlos

Kopytnik 13 Kwi 2012 20:18 #24536

  • Amlos
  • Amlos's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15811
  • Otrzymane dziękuję: 12182
" Wszystko się dziwnie plecie
Na tym tu biednym świecie" :)

Stary ogród, stara sosna (nie mówiąc o grodniczce :P ), to i szyszek od groma.
Siewki sosnowe spotykam, a jakże!, szczególnie jak mam na nosie okulary :rotfl1:
pozdrawiam - Ania

Kopytnik 13 Kwi 2012 22:54 #24717

kwiaty kopytnika kojarzą mi się ze stworkami, z którymi walczyła Sigourney Weaver

Odp: Bananowy ogrod 16 Kwi 2012 18:33 #26348

  • Hiacynta
  • Hiacynta's Avatar
  • Offline
  • Administrator
  • gg 9117859
  • Posty: 14123
  • Otrzymane dziękuję: 10439
Kopytnik pospolity ( Asarum europaeum )

to gatunek byliny należący do rodziny kokornakowatych, w naturze porasta wilgotne miejsca nad rowami, strumieniami w żyznych lasach środkowej i południowej Europy oraz na Syberii. W Polsce jest gatunkiem rodzimym i pospolitym na terenie niemal całego kraju.

Jest to niska, płożąca się po ziemi roślina, osiąga 10–15 cm wysokości. Rozrasta się poprzez kłącze pełzające blisko ziemi, na kolejnych segmentach wypuszczając liście i korzenie. Z czasem poszczególne segmenty kłącza rozdzielają się, stając się samodzielnymi roślinami.

Liście kopytnika są nerkowatego kształtu o szerokości 5–8 cm i długości 4–6 cm. Są długoogonkowe i zimozielone, z wyraźnym użyłkowaniem. Dojrzałe liście są skórzaste, ciemnozielone i błyszczące.

Młode listki kopytnika[/b] są pokryte delikatnym meszkiem

kopytnik-1.jpg


Kwiaty kopytnika są bardzo niepozorne, ukryte w gęstwinie liści - dzwonkowatego kształtu, wyrastają tuż przy ziemi, zwisając na szczytach krótkich szypułek. Mają one kolor brunatnobordowy.

kopytnik-2.jpg



Owocem jest sześciokomorowa, omszona torebka, która nie wysycha, lecz rozpada się po dojrzeniu. W każdej komorze wykształcają się po 2–3 nasiona, które zaopatrzone są w mięsisty, żółtawy wyrostek (elajosom), służący mrówkom jako pokarm, więc roznoszą one nasiona kopytnika po okolicy.


Ma zastosowanie, jako roślina okrywowa w miejscach cienistych.
Dzięki lśniącej, ciemnej zieleni jest dekoracyjny nawet zimą. Niestety w sprzyjających warunkach może być rośliną ekspansywną.



Jak podaje Wikipedia, polska nazwa zwyczajowa gatunku pochodzi od kształtu liści przypominającego kopyto końskie, ale nie jest jedyną - rzadko pojawiające się w źródłach historycznych to: kopyteń, nardus leśny lub narda leśna (w okolicach Sandomierza), nard dziki, kleśniec (w okolicach Białegostoku). Dawniej na Mazowszu zwano go "przykopytnik", a na Wileńszczyźnie – "obłapa".

Nazwa "kopytnik" jest ustalona w różnych publikacjach począwszy od XV i XVI wieku i podobna jest ona w brzmieniu w różnych językach słowiańskich.

Nazwa naukowa nadana przez Karola Linneusza składa się z określenia rodzajowego Asarum, wywodzonego od starożytnej nazwy kopytnika, oraz z określenia gatunkowego europaeum oznaczającego "europejski" (występujący w Europie).
Słowo ásaron oznaczające kopytnika pojawia się już u Dioskurydesa w I w. n.e.(greckie słowo áse oznacza "nudność" - nazwa może więc nawiązywać do wymiotnych właściwości rośliny, możliwe też, że powstała w wyniku połączenia przedrostka a- ( zaprzeczenie ) i słowa sáros ( gałęzie ) i w takim wypadku znaczyłaby tyle co "pozbawiony gałęzi").

W dawnych czasach kopytnik był stosowany jako roślina lecznicza oraz jako przyprawa. Obecnie na skutek odkrycia również toksycznych właściwości przy nadmiernych dawkach, sporządza się z niego preparaty farmaceutyczne.
Ale warto pamiętać, że Okłady ze zmiażdżonych, świeżych liści przynoszą ulgę przy urazach ciała
Ostatnio zmieniany: 13 Kwi 2017 13:26 przez Hiacynta.

Kopytnik 26 Cze 2012 08:01 #50383

  • piku
  • piku's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 6169
  • Otrzymane dziękuję: 5026
O tej porze jego listki są najładniejsze, błyszczą nawet bez światła wieczorem :)



Jestem zaskoczona Aniu, że jedzą je u Ciebie ślimaki, bo u mnie ślimaków dostatek ale kopytnika jeszcze nie ruszyły, wybrały hosty i języczki :unsure:
pozdrawiam - Wiesia :bye:


"Rośliny są jak ludzie, potrzebują miłości, ale i ludzie są jak rośliny, pozbawieni miłości więdną."

Kopytnik 26 Cze 2012 22:13 #50572

  • Amlos
  • Amlos's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15811
  • Otrzymane dziękuję: 12182
:bye: Gwoli ścisłości, Wiesiu... za rękę, a właściwie nogę ;) , żadnego ślimaka nie złapałam.
Na dodatek w tym roku od dawien dawna nie mam ich inwazji - rzadko zdarzają się pojedyncze osobniki.
Podejrzewałam je, po ubiegłorocznym zniknięciu kopytnika... :mad2:

Dziś specjalnie zlustrowałam i okazało się, że mimo zasieków z szyszek, coś go żarło :

26.06.2012003.jpg

Wyraźnie widać ubytki w kilku listkach :angry:

W maju jeszcze był cały i nawet 'ósmego pasażera' :happy: znalazłam pod liśćmi :lol:

19.05.2012r071.jpg


19.05.2012r073.jpg


Mam nadzieję, że tym razem kopytnik na dłużej u mnie zagości.
pozdrawiam - Ania

Kopytnik 29 Cze 2012 11:34 #51165

  • piku
  • piku's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 6169
  • Otrzymane dziękuję: 5026
Amlos wrote:
:bye: Gwoli ścisłości, Wiesiu... za rękę, a właściwie nogę ;) , żadnego ślimaka nie złapałam.
Na dodatek w tym roku od dawien dawna nie mam ich inwazji - rzadko zdarzają się pojedyncze osobniki.
Podejrzewałam je, po ubiegłorocznym zniknięciu kopytnika... :mad2:

Dziś specjalnie zlustrowałam i okazało się, że mimo zasieków z szyszek, coś go żarło :

To chyba jakiś inny żarłok :dry:
pozdrawiam - Wiesia :bye:


"Rośliny są jak ludzie, potrzebują miłości, ale i ludzie są jak rośliny, pozbawieni miłości więdną."

Kopytnik 04 Lut 2013 12:50 #119306

  • mag
  • mag's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 2478
  • Otrzymane dziękuję: 1176
Kopytnik europejski, zimową porą
DSCN0158_2013-02-04.JPG

:lol:
Ostatnio zmieniany: 04 Lut 2013 14:28 przez mag.

Kopytnik 27 Kwi 2013 19:10 #149924

  • Amlos
  • Amlos's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15811
  • Otrzymane dziękuję: 12182
Ciekawe! Pokaż go, proszę Polu, gdy będzie w szczytowej formie... nie znam delikwenta :eek3: :oops:

Dziś cieszy mnie pospolity Asarum europaeum , bo przeżył kolejną, drugą zimę :dance:

27.04.2013081.jpg
pozdrawiam - Ania

Kopytnik 27 Kwi 2013 19:46 #149930

  • artam
  • artam's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 8385
  • Otrzymane dziękuję: 2681
Przezimował i kwitnie! :woohoo:

Asarum maximum 'Giant'

DSC_0362.JPG

Kopytnik 26 Kwi 2014 23:42 #248261

  • Amlos
  • Amlos's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15811
  • Otrzymane dziękuję: 12182
Co najmniej podwoił swoje wymiary w tym sezonie :

kopytnik europejski Asarum europaeum
26.04.
26.04.2014102.jpg


Jak obeschnie po deszczu, zajrzę pod spód w poszukiwaniu kwiatków :)
pozdrawiam - Ania

Kopytnik 28 Kwi 2014 15:11 #249153

  • kroplik
  • kroplik's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 352
  • Otrzymane dziękuję: 577
Mój kopytnik ładnie się rozrasta :)
DSCF5567.JPG

Kopytnik 05 Maj 2015 20:55 #365114

  • artam
  • artam's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 8385
  • Otrzymane dziękuję: 2681
Asarum maximum 'Giant' trochę się rozrósł i w tym roku wydał na świat cztery kwiaty :)

DSC_1076-3.jpg


DSC_1232.jpg


Liście ma rónież piękne, niestety coś lubi je jeść, nie mogę złapać na gorącym uczynku :(
Za tę wiadomość podziękował(a): Hiacynta


Zielone okna z estimeble.pl

  • Strona:
  • 1
  • 2
Wygenerowano w 0.312 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum