• Strona:
  • 1
  • 2
  • 3

TEMAT: Byliny do cienia - rośliny cieniolubne

Byliny do cienia - rośliny cieniolubne 07 Mar 2012 07:59 #3550

Stwórzmy razem listę bylin (innych niż funkie) do cienistego ogrodu. Dodawajcie swoje propozycje i zdjęcia. Poniższa lista to do dopiero zaczątek - z czasem będzie edytowana celem uzupełniania.


Uwagi:
Gwiazdka* oznacza, że roślina moze rosnąć w pełnym nasłonecznieniu..
Zestawienie nie uwzględnia cieniolubnych traw, turzyc, paproci, pnączy, krzewów i krzewinek.
Klasyfikacja ze wzgl na wysokość nie jest precyzyjna z uwagi na duże zróżnicowanie gatunków i odmian w ramach niektórych pozycji oraz zmieniającą się wysokość rośliny w czasie i poza kwitniem.
Proszę zwrócić uwagę, że niektóre gatunki rozrastają się rozłogami a inne trzymają w kępach.
Część roślin gubi liście na zimę a inne są zimozielone, półzimozielone lub zdobią w inny sposób

GŁĘBOKI CIEŃ
niskie:
kopytnik europejski (Asarum europaeum,
przylaszczka pospolita (Hepatica nobilis, ,
runianka japońska* (Pachysandra terminalis, jasnota (Lamium sp.), fiołek pachnący (Viola odorata

niskie-średnie:
brunnery, ciemiernik (Helleborus sp.), kokorycz (Corydalis), żuraweczka* (Heucherella sp.), kokoryczka(Polygonatum sp.), miodunka (Pulmonaria sp.),tiarella

średnie i wysokie:

najwyższe:
świecznica (Actaea racemosa), parzydło leśne (Aruncus dioicus)


PÓŁCIEŃ
niskie:
dąbrówka rozłogowa* (Ajuga reptans), zawilec żółty (Anemone ranunculoides), zawilec gajowy (Anemone nemorosa), kopytnik europejski (Asarum europaeum), konwalia majowa (Convallaria majalis), jaskier wiosenny* (Ficaria verna) , Śnieżyczka przebiśnieg* (Galanthus nivalis), Bodziszek czerwony* (Geranium sanguineum), przylaszczka pospolita (Hepatica nobilis), jasnota (Lamium sp.), runianka japońska* (Pachysandra terminalis), cebulica syberyjska* (Scilla siberica), fiołek wonny* (Viola odorata)

niskie - średnie:
tawułka Arendsa (Astilbe xarendsii), tawułka chińska (Astilbe chinensis), bergenia sercolistna (Bergenia cordifolia), brunnery, Zarzyczka górska(Cortusa matthioli), obuwik pospolity* (Cypripedium calceolus), kokorycz (Corydalis), serduszka wspaniała* (Dicentra eximia),Szachownica kostkowata* (Fritillaria meleagris), Bodziszek łąkowy* (Geranium pratense), ciemiernik (Helleborus sp.), żurawka* (Heuchera sp.),kokoryczka(Polygonatum sp. ), żuraweczka* (Heucherella sp.), pierwiosnek japoński(Primula japonica), miodunka (Pulmonaria sp.),tiarella, trójlist (Trillium sp.)

średnie i wysokie:

zawilec japoński* (Anemone hupehensis), tawułka Arendsa (Astilbe xarendsii), tawułka chińska (Astilbe chinensis), serduszka okazała (Dicentra spectabilis), Szachownica cesarska* (Fritillaria imperialis), Bodziszek łąkowy* (Geranium pratense), rodgersja* ("Rodgersia sp")

najwyżse:

świecznica (Actaea racemosa, syn. Cimicifuga racemosa), parzydło leśne (Aruncus dioicus), języczka* (Ligularia sp.),
Ostatnio zmieniany: 10 Gru 2017 14:56 przez Hiacynta.
Za tę wiadomość podziękował(a): Hiacynta, muchazezlotym, koronka, rispetto, Sosna1, sylwekw, Margolka, EWA1


Zielone okna z estimeble.pl

Byliny do cienia - rośliny cieniolubne 07 Mar 2012 12:16 #3775

  • Tabaaza
  • Tabaaza's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Irysomaniaczka
  • Posty: 1499
  • Otrzymane dziękuję: 2041
Hejka! :)
Ja jestem takim trochę "podrabianym" hostomaniakiem, tzn. nie liżę monitora kiedy tylko pojawią się hostowe listeczki. ;) :P Monitorolizajstwo zostawiam sobie dla irysów. :lol: Hosty interesowały nie za to jako część składowa rabat. Najładniejsze rabaty z hostami jakie udało mi się zobaczyć nie były "hostowa rabatą" stricte, to były właśnie rabaty z cieniolubów z hostami jako jednymi z ważnych graczy.
Moim ulubionym towarzystwem funkiowym ( oprócz paproci ) są bodziszki. Wysokie będą rosnąć przy dużych funkich ale najwięcej do powiedzenia będą miały średniaki. To na tle ich powycinanych listków pięknie wyglądają duże liście host.
K. :woohoo:
Jak już sobie ogród urządzę po swojemu to go zdemoluję i zacznę urządzać od nowa!
Ostatnio zmieniany: 29 Sty 2016 17:04 przez .
Za tę wiadomość podziękował(a): SprawdzamToForum

Byliny do cienia - rośliny cieniolubne 08 Mar 2012 11:20 #4954

  • Kamila Sz
  • Kamila Sz's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 210
  • Otrzymane dziękuję: 157
A ja mam prośbę ogólną, skoro tworzymy wartościowe, merytoryczne wątki to dbajmy również o poprawność zapisu.
Nazwy łacińskie piszemy kursywą, z dużej litery nazwa rodzajowa, w spisie bylin zrobił się misz masz, raz tak raz tak. To nie wygląda dobrze. Jest szansa na poprawę? :)

Byliny do cienia - rośliny cieniolubne 08 Mar 2012 12:48 #5040

  • kattka
  • kattka's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 183
  • Otrzymane dziękuję: 53
Aby nie było nudno na hostowisku wiosną, można je podsadzić wczesnymi bylinami, które znikają po przekwitnięciu. A miejsca, na których rosną zasłonią liście rozwijających się funkii.

Np.
Zawilce gajowe w odmianach

Na zdjęciu odm. 'Robinsoniana' a żółty w tle to Anemone ranunculoides


'Alba Plena'


Kokorycze pełne


Seruszka Dicentra cucularia
Ostatnio zmieniany: 17 Maj 2012 11:05 przez Hiacynta. Powód: edycja -uwypuklenie nazw
Za tę wiadomość podziękował(a): SprawdzamToForum

Byliny do cienia - rośliny cieniolubne 08 Mar 2012 13:15 #5074

Nie znałem serduszki Cucularia. W Google nie widzę nawet żeby miała polską nazwę. Kattka czy ta roślina pod względem długości kwitnienia i utrzymywania się liści bardziej przypomina serduszkę okazałą czy serduszkę wspaniałą?
Ostatnio zmieniany: 17 Maj 2012 11:08 przez Hiacynta.

Byliny do cienia - rośliny cieniolubne 08 Mar 2012 15:01 #5236

  • kattka
  • kattka's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 183
  • Otrzymane dziękuję: 53
Właściwie do żadnej z nich. Serduszkę Cucularia można porównać do wiosennych cebulowych, lub do zawilców gajowych, biologia podobna, szybko zakwitnąć, zawiązać nasiona, zanim liście na drzewach i wyższe rośliny całkiem zacienią nasze stanowisko :) Zakwita i znika dość szybko. Kiedy dokładnie, nie pamiętam, w tym roku sobie przypomnę, coś mi się tli, że to maj. Podobna do niej jest Dicentra canadesis (kanadyjskie?), ale nie mam na razie zdjęcia. Mam nadzieję, że je jeszcze mam :)
Kolejne roślina do tego towarzystwa z takim samym trybem życia: trójlisty :)

Trillium grandiflorum (chyba, bo w ogóle dostałam jako T.ovatum)


T. kurabayashi
Ostatnio zmieniany: 17 Maj 2012 11:10 przez Hiacynta. Powód: uwypuklenie nazw
Za tę wiadomość podziękował(a): SprawdzamToForum

Byliny do cienia - rośliny cieniolubne 08 Mar 2012 15:55 #5302

Dziękuję za piękne zdjęcia. O ile pamiętam, w botanice takie rośliny nazywa się efemerydami.
Ostatnio zmieniany: 08 Mar 2012 21:20 przez SprawdzamToForum.

Byliny do cienia - rośliny cieniolubne 08 Mar 2012 18:27 #5443

  • Zielona Ania
  • Zielona Ania's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1272
  • Otrzymane dziękuję: 1299
Efemerydy to rośliny jednoroczne o bardzo krótkim cyklu życiowym, natomiast te opisywane wyżej byliny należą do grupy geofitów.
Zapraszam
Mania Zieleni

Byliny do cienia - rośliny cieniolubne 08 Mar 2012 18:35 #5455

Bardzo możliwe. Zawiodła mnie kalka z języka angielskiego gdzie spotkałem się z określeniem "ephemeral" właśnie w stosunku do takich leśnych bylin wieloletnich. Aniu znasz jakieś ciekawe geofity do towarzystwa z hostami?
Ostatnio zmieniany: 08 Mar 2012 18:38 przez SprawdzamToForum.

Byliny do cienia - rośliny cieniolubne 08 Mar 2012 19:26 #5537

  • Zielona Ania
  • Zielona Ania's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1272
  • Otrzymane dziękuję: 1299
U mnie hosty rosły w towarzystwie geofitów cebulowych, pod którym to określeniem mieszczą się np. tulipany :P
Z geofitów, które mają charakter leśny zapewne nadałby się ziarnopłon Ficaria verna, zwłaszcza odmianowy.
W wymienionej przez Ciebie liście proponuję dopisać rodgersję, bo zdaje się nie ma, a do host bardzo dobre towarzystwo.
Zapraszam
Mania Zieleni

Byliny do cienia - rośliny cieniolubne 08 Mar 2012 20:39 #5701

Dziękuję, dodałem do listy. Z tulipanów nie wiem dlaczego ale do host pasują mi bardziej te dzikie np tarda.

Byliny do cienia - rośliny cieniolubne 08 Mar 2012 22:00 #5860

  • Tabaaza
  • Tabaaza's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Irysomaniaczka
  • Posty: 1499
  • Otrzymane dziękuję: 2041
Hejka! :)
To najczęściej występujący u mnie przy hostach geofit cebulowy. ;) :lol: Sadzę przy hostowych kępakach drobnocebulowe. Najwięcej jest krokusów, różnistych. Jak leci: chrysanthus, tommasinianus, sieberi i vernus, wsio ryba, byle kwitło po zimie.
Pozdrówka
K. :woohoo:
Jak już sobie ogród urządzę po swojemu to go zdemoluję i zacznę urządzać od nowa!
Ostatnio zmieniany: 29 Sty 2016 17:05 przez .

Byliny do cienia - rośliny cieniolubne 08 Mar 2012 22:19 #5886

Taabaza, U mnie też :) ale raczej w słońcu. Krokusy generalnie wolą pełne słońce. Nie twierdzę, że żaden, nigdy nie wyrośnie na stanowisku nieco ocienionym ale moje doświadczenia i informacje w źródłach o które się opieram przy tworzeniu listy są właśnie takie. Tym niemniej dzięki za odrobinę wiosny :)

Byliny do cienia - rośliny cieniolubne 08 Mar 2012 22:28 #5911

  • Tabaaza
  • Tabaaza's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Irysomaniaczka
  • Posty: 1499
  • Otrzymane dziękuję: 2041
Hejka! :)
U mnie jest tak że hosty rosną w cieniu drzew liściastych. W fazie krokusowej tych liści rzecz jasna nie ma i cebulowe mają dostateczną ilość światła. W maju, kiedy liście drzew i host osiągają swoje normalne rozmiary, po krokusowym szczypiorku czy cebulicach lub śnieżnikach nie ma nawet śladu. Inaczej jest jak hosty sadzi się w cieniu budynków. Wtedy rzeczywiście najlepiej sadzić cebulowe znoszące większą ilość cienia np. przebiśniegi.
Pozdrówka
K. :woohoo:
Jak już sobie ogród urządzę po swojemu to go zdemoluję i zacznę urządzać od nowa!

Byliny do cienia - rośliny cieniolubne 08 Mar 2012 22:37 #5928

  • Zielona Ania
  • Zielona Ania's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1272
  • Otrzymane dziękuję: 1299
I to są bardzo cenne uwagi, bo cień cieniowi nie równy. Zupełnie inny dobór będzie w miejscach stale, a inny w okresowo zacienionych. Inny w cieniu suchym, inny w wilgotnym.
Zapraszam
Mania Zieleni

Byliny do cienia - rośliny cieniolubne 08 Mar 2012 22:44 #5940

Tabaaza albo przylaszczki czy cyklamen dyskowaty (z kwitnących wiosną). Tych kwiatków znajdzie się więcej. Lista wymaga uzupełnienia i każda pomoc się przyda. Gdy nie jesteś pewna optymalnego nasłonecznienia są różne serwisy jak np Dave's Garden gdzie na podstawie uśrednionych głosów użytkowników ustala siętakie wymagania i 'parametry' roślin
Ostatnio zmieniany: 08 Mar 2012 22:47 przez SprawdzamToForum.

Byliny do cienia - rośliny cieniolubne 08 Mar 2012 22:55 #5955

Zielona Ania, jeśli tylko masz ochotę możesz zrobić takie zestawienie bylin wybitnych na suchy cień i tych na mokre stanowiska. Przychodzi mi już na myśl kilka roślin. jutro dorobię odpowiednie znaczniki

Byliny do cienia - rośliny cieniolubne 08 Mar 2012 23:15 #5974

  • kattka
  • kattka's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 183
  • Otrzymane dziękuję: 53
Ja jeszcze mogę tak długo :lol:

Kilka wyższych, już nie geofitów :)

Polygonatum falcatum 'Variegatum'


Polygonatum x hybridum 'Striatum'




Polygonatum x hybridum


Smilacina racemosa na tle rodgersii


Actaea erythrocarpa





Uvularia grandiflora
Ostatnio zmieniany: 17 Maj 2012 11:16 przez Hiacynta. Powód: edycja nazw
Za tę wiadomość podziękował(a): SprawdzamToForum


Zielone okna z estimeble.pl

  • Strona:
  • 1
  • 2
  • 3
Wygenerowano w 0.336 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum