• Strona:
  • 1
  • 2
  • 3

TEMAT: Storczyki gruntowe

Storczyki gruntowe 21 Maj 2012 08:53 #38515

  • Strzezymir
  • Strzezymir's Avatar
Zaczynamy od dumy naszych lasów - Cypripedium calceolus (Obuwik pospolity). W ochronie ścisłej od 1946 roku, w 2006 trafił na Czerwona Listę (tzn, że w najbliższym czasie zostanie przesunięty do kategorii wymierających jeśli nie ustana czynniki zagrożenia). Do spotkania w lasach na tylko 387 stanowiskach, od Sejneńszczyzny po Tatry, Kopieniec Wielki (1180m n.p.m.). Największe stanowiska liczące do 5000 pędów znajdują w Biebrzańskim Parku Narodowym i Kurhyniach na Lubelszczyźnie. Długowieczny, wiele roślin osiąga wiek 30 lat,a obserwowano okazy liczące nawet 100.
W uprawie w ogrodzie należy mu stworzyć warunki zbliżone do siedliskowych - występuje w lasach liściastych (buczyny,dąbrowy i grądy), z lukami w koronach drzew. Gleby ubogie w azot, obojętne, czarnoziemne wytworzone z dolomitów, wapieni i margli, zasobne w wapń. Średnio wilgotne lub zmienno wilgotne, zwłaszcza młode rośliny wymagają umiarkowanego podlewania w upalne lata.
Kwitnie w maju, kwiaty mocno pachnące, po wytworzeniu nasion w sierpniu liście zamierają i przechodzi w stan spoczynku.Dobrze zimuje w ogrodach, nie wymaga okrywania.

Pod ścisłą ochroną gatunkową w Polsce, jak wszystkie storczyki rosnące w środowisku naturalnym - Dactylorhiza majalis (Storczyk szerokolistny).Inne wdzięczne nazwy zwyczajowe - 'Kukułka szerokolistna', 'Stoplamek szerokolistny'. Występuje w zbiorowiskach torfowych, wilgotnych łąkach całej Polski. Kwitnie maj-czerwiec. Niewymagający w uprawie,udaje się na każdym stanowisku.

Zachęcam do budowania tematu o tych przeładnych przykładach naszej rodzimej flory,jak również o storczykach pochodzących z innych krajów a uprawianych w gruncie.

Pozdrawiam, Piotr
Ostatnio zmieniany: 13 Cze 2012 22:12 przez Hiacynta. Powód: usunięcie nieaktywnych linków


Zielone okna z estimeble.pl

Odp: Storczyki gruntowe 21 Maj 2012 20:52 #38692

  • Babopielka
  • Babopielka's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Kocham hortensje
  • Posty: 647
  • Otrzymane dziękuję: 691
Ja jestem zaskoczona informacją, że Obuwik "mocno pachnie " Ja niestety nie wyczuwam żadnego zapachu :dry:

Obuwik pospolity w moim ogrodzie





Pozdrawiam, Bożena
Babopielki prawie park
Hortensje Babopielki Picasa Web Album
hortensjebabopielki Blog
Za tę wiadomość podziękował(a): Hiacynta, mateo, Strzezymir

Odp: Storczyki gruntowe 21 Maj 2012 22:39 #38751

  • Strzezymir
  • Strzezymir's Avatar
Wyczuwanie zapachu jest wprawdzie kwestią subiektywną (ja wyczuwam),ale wszystkie źródła w opisie kwiatów podają ,że jest to intensywny zapach wanilii i cytryny. To właśnie zapach i barwa kwiatów wabi owady do ich wnętrza-pułapki.
Pozdrawiam,Piotr

Odp: Storczyki gruntowe 22 Maj 2012 10:28 #38883

  • Larix
  • Larix's Avatar
  • Offline
  • Expert Boarder
  • Posty: 130
  • Otrzymane dziękuję: 219
Ja niestety nie wyczuwam intensywnego zapachu Cypripedium. Szkoda. Z gatunków rosnących w naszym kraju najintensywniej pachną obie Gymnadenie, a jedna ma nawet nazwę gatunkową związaną z zapachem, Gymnadenia odoratissima. Ładnie pachnie też Platanthera bifolia.
Cypripedium calceolus to w sumie łatwa w uprawie roślina, rośnie dobrze zarówno na cienistych jak i na słonecznych stanowiskach. Przyczyny niepowodzeń to przede wszystkim stosowanie ziemi kwiatowej i próchnicy w których te rosliny nie rosną. Kolejną rzęczą sa mokre stanowiska które w połączeniu z próchnica powoduja gnicie korzeni.
Strzezymir świetnie opisał typ ziemi w których rosną te storczyki. Niestety taka ziemia nie jest w Polsce sprzedawana i trzeba ją samemu przygotować. Polecam doskonale przygotowane rady jak uprawiać storczyki gruntowe i przygotowywać dla nich podłoże. Poradnik przygotował mój przyjaciel i jest to jedyne polskojęzyczne tego typu opracowanie. Mam nadzieje, że administrator mnie nie zruga za zamieszczenie tego linka :)

www.alpines.home.pl/p/Joomla/index.php?o...=view&id=90&Itemid=1

Tak kwitna tej wiosny u mnie:



Podoba mi sie moment kiedy kwiat jest jeszcze nie w pełni rozwiniety. Wygląda wtedy nadobnie.

γνῶθι σεαυτό
Ostatnio zmieniany: 22 Maj 2012 10:39 przez Larix. Powód: edycja
Za tę wiadomość podziękował(a): Hiacynta, dala, jo90, mateo, Strzezymir

Odp: Storczyki gruntowe 22 Maj 2012 14:12 #38949

  • Babopielka
  • Babopielka's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Kocham hortensje
  • Posty: 647
  • Otrzymane dziękuję: 691
Strzezymir - wypada tylko pozazdrościć dobrego węchu ;) Teściowej kazałam dzisiaj wąchać i ona też twierdzi, że nie pachnie. :unsure:

Larix -dziękuję za potwierdzenie niewyczuwalności zapachu Cypripedium. Już myślałam, że mój zmysł węchu z wiekiem się pogorszył i dlatego nie czuję zapachu. :)

Gymnadenia też u mnie rośnie, ale nie wiem jaka, jeszcze nie kwitła.



Cephalanthera longifolia Buławnik mieczolistny, kolejny nasz rodzimy storczyk.Niestety, jeszcze nie kwitł u mnie.



Epipactis palustris Kruszczyk błotny - tegoroczny nabytek, też nie kwitł.



I jeszcze jeden niezidentyfikowany.

Pozdrawiam, Bożena
Babopielki prawie park
Hortensje Babopielki Picasa Web Album
hortensjebabopielki Blog

Odp: Storczyki gruntowe 22 Maj 2012 15:34 #38960

  • Larix
  • Larix's Avatar
  • Offline
  • Expert Boarder
  • Posty: 130
  • Otrzymane dziękuję: 219
Babopielko - na ostatnim Twoim zdjęciu zapewne jest jakaś Platanthera. Rosna u nas dwie bifolia i chlorantha. Nie podejrzewam by był to Orchis purpurea lub Orchis palens, oba maja podobne liście ale to rzadkie storczyki.
Cephalathera longifolia to trudny w uprawie storczyk rosnący w bukowych cienistych lasach. U ciebie wokół ma gołą ziemię. Proponuje przynieść mu ściółki z liści bukowych. Oczywiście z buczyny z ziemia wapienna bo jest jeszcze kwaśna buczyna karpacka gdzie takie rośliny nie rosną.

Tak rośnie w lesie w mojej okolicy. Są go tysiące i prawdopodobnie jest to największe stanowisko w Polsce. Razem z nim rośnie jeszcze pięć gatunków storczyków.

γνῶθι σεαυτό

Odp: Storczyki gruntowe 22 Maj 2012 18:21 #39002

  • artam
  • artam's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 8385
  • Otrzymane dziękuję: 2682
Krztusząc się ze śmiechu :rotfl1:, pragnę spytać, w którym roku po posadzeniu powinien zakwitnąć obuwik? Mój posadzony w tamtym roku nie zamierza kwitnąć, a ziemię ma taką, jak powinien...
Tu jednak nadzieja jeszcze jest, natomiast bletillea u mnie to całkowita porażka (Lublin), od trzech lat cieszę, się, że przezimowała i wypuszcza liście, tylko co mi po tych liściach...
Ostatnio zmieniany: 22 Maj 2012 18:22 przez artam.

Odp: Storczyki gruntowe 23 Maj 2012 08:31 #39222

  • Larix
  • Larix's Avatar
  • Offline
  • Expert Boarder
  • Posty: 130
  • Otrzymane dziękuję: 219
Odpowiadając Marcie na pytanie o to kiedy powinien zakwitnąć obuwik nie da się zrobić tego jednoznacznie. Obuwiki to rośliny długowieczne i podobnie jak np. Trillia trzeba długo czekać by z siewki wyrosła dorosła roślina i zakwitła. Pomijam fakt, że w amatorskich warunkach nie jest możliwe rozmnażanie tych storczyków z nasion. Średnio przyjmuje się że okres od nasiona do nasiona to około 7 lat. Nie wiadomo czy roślina która dostałeś to nie młoda siewka z invitro. Musisz więc stworzyć jej dobre warunki i uzbroić sie w cierpliwość. Ja kupiłem w 2010 kilka roślin które miały być kwitnące i wciąż czekam aż zakwitną a więc już dwa lata.

Tak zakwitł u mie Cypripedium macranthos

γνῶθι σεαυτό
Ostatnio zmieniany: 23 Maj 2012 12:05 przez Larix. Powód: edycja
Za tę wiadomość podziękował(a): Hiacynta, mateo

Odp: Storczyki gruntowe 24 Maj 2012 08:52 #39572

  • Strzezymir
  • Strzezymir's Avatar
Bardzo cenna uwaga Larix ,że najczęstszą przyczyną niepowodzeń w uprawie obuwika jest stosowanie próchnicy na stanowisku i doprawadzanie do zagniwania kłączy.'Cypripedium macranthos' -no pozazdrościć :-)!

W temacie zapachu 'Obuwika pospolitego' posłużę się wsparciem :
Szlachetko D.L. 2001. Flora Polski. Storczyki. Multico Oficyna Wydawnicza, Warszawa.
Szlachetko D.L., Skakuj M. 1996. Storczyki Polski. Wydawnictwo Sorus, Poznań.
W opracowaniach tych autorzy mówią o zapyleniu krzyżowym, w którym biorą udział pszczoły-samotnice z rodzajów: pszczolinka
Andrena, pseudosmuklik Lasioglossum i smuklik Halictus. Najczęstszym gościem są
samce Andrena haemorhoa. Owady zwabiane są do wnętrza warżki sygnałami wzrokowymi
i chemicznymi – kwiaty wydzielają silny, przyjemny zapach wanilii
i cytryn , podobny także do feromonów tych błonkówek.

Zapach wyczuwalny jest przy samym kwiecie,nie unosi się jak obłok nad obuwikiem.
Powinienem to dokładnie napisać na początku,ale fajnie,że wielu zaczęło też nie tylko go oglądać.Nie czuję się jak truteń ,w żaden sposób,że go wyczuwam :-).

Pozdrawiam,Piotr
Ostatnio zmieniany: 24 Maj 2012 08:54 przez Strzezymir.

Odp: Storczyki gruntowe 24 Maj 2012 13:35 #39669

  • Snigdha
  • Snigdha's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1503
  • Otrzymane dziękuję: 211
Larix wrote:
Pomijam fakt, że w amatorskich warunkach nie jest możliwe rozmnażanie tych storczyków z nasion.
A jednak mój znajomy to robił - wysiewał nasiona do doniczek, doniczki zagłębiał w ziemi pod płotem, lekko przysypywał liściastą ściółką i "zapominał" o nich na parę lat. Efekty były. Nie wiem tylko, czy siewki mu zdążyły już zakwitnąć, to nie są rośliny dla ludzi, którzy chcą stworzyć ogród w jeden sezon lub nawet szybciej :)
Zawsze sadzę zielonym do góry i to się sprawdza!

Odp: Storczyki gruntowe 24 Maj 2012 22:08 #39802

  • jo90
  • jo90's Avatar
  • Offline
  • Expert Boarder
  • Adam
  • Posty: 157
  • Otrzymane dziękuję: 106
Mam na razie w doniczce Cypripedium reginae, chciałbym mu zafundować trochę większą i prosiłbym znawców tematu o podpowiedź
Mam użyć dla tego gatunku do przesadzenia, a później w ogrodzie, ziemi liściowej - kwaśnej, czy po prostu torfowej?
Z tego co się zdążyłem zorientować akurat ten rośnie na torfowiskach (?) i wymaga kwaśnego odczynu i jeszcze niedawno ładowałbym go do torfowej ziemi kwiatowej z hipermarketu ale tu czytam o tej buczynie...
Ostatnio zmieniany: 24 Maj 2012 22:14 przez jo90.

Odp: Storczyki gruntowe 26 Maj 2012 08:47 #40255

  • jo90
  • jo90's Avatar
  • Offline
  • Expert Boarder
  • Adam
  • Posty: 157
  • Otrzymane dziękuję: 106
Dzięki, świetne opracowanie, dużo informacji, ale ani słowa o zagranicznych storczykach.
Sam trochę pogooglałem i znalazłem takie opracowanie dotyczące interesującego mnie gatunku obuwika ale czyjeś osobiste doświadczenia to zawsze dużo cenniejsza informacja

Odp: Storczyki gruntowe 27 Maj 2012 14:38 #40494

  • Larix
  • Larix's Avatar
  • Offline
  • Expert Boarder
  • Posty: 130
  • Otrzymane dziękuję: 219
Pytałem mego przyjaciela o to jak uprawia Cypripedium reginae, odpowiedział, że storczyk ten rośnie u niego na trzech stanowiskach, na wszystkich rośnie dobrze ale ziemię ma wapienna i wilgotną choć nie mokrą. Z uwagi na głęboki system korzeniowy ziemia powinna być też głęboko uprawiona ( należy pamiętać by nie tylko wierzchnia warstwa ziemi była odpowiednio przygotowana). Według jego doświadczeń, to silna i tolerancyjna roślina ( w granicach rozsądku).
Mój Cypripedium reginae rośnie w ziemi z bukowego lasu razem z Osmundą cinnamonea. Ma się świetnie, a z dwóch pędów w ubiegłym roku w tym wyrosło cztery, a z nich dwa kwitnące.
Zapomniałem dodać, że przyjaciel, na którego doświadczenia się powołuje posiada bardzo dużo gatunków obuwików i innych storczyków oraz, że wytworzył się u niego na tyle dobry biotop, że pojawiają się siewki Cypripedium calceolus.
γνῶθι σεαυτό
Za tę wiadomość podziękował(a): jo90, Tomasz23

Odp: Storczyki gruntowe 29 Maj 2012 18:28 #41266

  • IzaLu
  • IzaLu's Avatar
  • Offline
  • Expert Boarder
  • Posty: 128
  • Otrzymane dziękuję: 41
Moje storczyki w towarzystwie paproci:)
DSC03660.JPG
Pozdrawiam Lu:)
Za tę wiadomość podziękował(a): mateo, Strzezymir, KAndrzejewski

Odp: Storczyki gruntowe 03 Cze 2012 12:42 #43143

  • howlit
  • howlit's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 305
  • Otrzymane dziękuję: 391
Cypripedium macranthos


Cypripediummacranthos_1024x768.jpg


Cypripedium reginae


CypripediumReginae_1024x768.jpg


Cypripedium Ulla Silkens na pierwszym planie
Załączniki:
Za tę wiadomość podziękował(a): mateo, Strzezymir, CHI

Odp: Storczyki gruntowe 14 Wrz 2012 21:41 #69385

  • Izabella1004
  • Izabella1004's Avatar
  • Offline
  • Senior Boarder
  • Posty: 50
  • Otrzymane dziękuję: 174
Cypripedium guttatum

Pozdrawiam Izabella
Ostatnio zmieniany: 11 Gru 2012 15:33 przez Izabella1004.
Za tę wiadomość podziękował(a): Hiacynta, mateo

Odp: Storczyki gruntowe 17 Wrz 2012 10:10 #69984

  • Izabella1004
  • Izabella1004's Avatar
  • Offline
  • Senior Boarder
  • Posty: 50
  • Otrzymane dziękuję: 174
Storczyki u mnie rosna przy wschodniej scianie budynku miedzy paprociami i niskimi hostami w ziemi ogrodowej z domieszka ziemi do paproci , storczykow i z pod buka.Do tego dodaje jeszcze perlit,pokruszony keramzyt,granulat wulkaniczny i wlokno kokosowe.Poniewaz mam problem z nornicami w ogrodzie sadze je w koszyki do roslin wodnych pod ktore podsypuje ok.10 cm warstwe zwiru.Na zime przynosze z lasu suche liscie bukowe i je nimi okrywam . .


Tak wyglada przygotowana mieszanka ktora mieszam z ziemia ogrodowa.



Cypripedium calceolus

Pozdrawiam Izabella
Ostatnio zmieniany: 11 Gru 2012 15:30 przez Izabella1004.
Za tę wiadomość podziękował(a): Hiacynta, mateo, VERA

Odp: Storczyki gruntowe 27 Wrz 2012 22:55 #72990

  • Izabella1004
  • Izabella1004's Avatar
  • Offline
  • Senior Boarder
  • Posty: 50
  • Otrzymane dziękuję: 174
Cypripedium Philipp
Pozdrawiam Izabella
Ostatnio zmieniany: 11 Gru 2012 15:34 przez Izabella1004.
Za tę wiadomość podziękował(a): mateo, Tomasz23


Zielone okna z estimeble.pl

  • Strona:
  • 1
  • 2
  • 3
Wygenerowano w 0.276 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum