TEMAT: Przelot pospolity (Anthyllis vulneraria)

Przelot pospolity (Anthyllis vulneraria) 03 Cze 2012 21:57 #43414

  • 's Avatar
'Anthyllis vulneraria' Polska nazwa nie jest tak wdzięczna jak wygląd prezentowanej byliny,no bo 'Przelot pospolity' i na dodatek opisywany jako roślina pastewna,eh :-). Jest też rośliną leczniczą,w przeszłości należał do najbardziej znanych ziół używanych do gojenia ran.Do spotkania na polskich łąkach jako gatunek z kwiatem żółtym,varia Coccinea to kwiat jaskrawoczerwony .Wspaniale się rozrasta i też sieje,ale nie jest ani w jednym ani w drugim byliną ekspansywną.Raz wprowadzony do ogrodu pozostaje w nim na długo,nawet jeśli wymarznie czy zamrą rozety,to zawsze są gdzieś jakieś siewki a i warto też stworzyć stanowisko zapasowe ,ja tak robię u siebie w przypadku bylin krótkowiecznych.
Pojawiła się w sprzedaży odmiana 'Fireberry' i spotkać można też odmianę 'Rubra'.Są to najprawdopodobniej nazwy handlowa tej tu prezentowanej.Nie widziałem na żywo ,sądzę z porównania zdjęć.
Zachęcam do uprawy wszystkich :-).

Pozdrawiam,Piotr
Ostatnio zmieniany: 15 Sie 2014 11:42 przez artam.


Zielone okna z estimeble.pl

Odp: Przelot pospolity (Anthyllis vulneraria) 12 Cze 2012 23:00 #46491

  • Hiacynta
  • Hiacynta's Avatar
  • Offline
  • Administrator
  • gg 9117859
  • Posty: 14123
  • Otrzymane dziękuję: 10442
Tak wygląda przelot pospolity 'Anthyllis vulneraria' w czasie kwitnienia

przelot1.jpg


przelot2.jpg


Anthyllis vulneraria coccinea “Lady’s Fingers”

anthyllis_vul_cocc.jpg
Ostatnio zmieniany: 12 Cze 2012 23:05 przez Hiacynta.
Za tę wiadomość podziękował(a): artam

Przelot pospolity (Anthyllis vulneraria) 06 Lis 2015 20:51 #412315

  • artam
  • artam's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 8385
  • Otrzymane dziękuję: 2682
Mój Anthyllis vulneraria ssp. coccinea rozrasta się bardzo szybko i tworzy bardzo energetyczny ;) dywan, bardzo fajna, zadarniająca bylinka z niego, choć nie powiem, by chwasty nie były się w stanie się przez nią przebić ;)

DSC_0076-2.jpg


DSC_0077-2.jpg


Zielone okna z estimeble.pl

Wygenerowano w 0.179 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum