TEMAT: Przegorzan pospolity (Echinops ritro)

Przegorzan pospolity (Echinops ritro) 22 Paź 2012 19:21 #80068

  • Zielona Ania
  • Zielona Ania's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1272
  • Otrzymane dziękuję: 1299
Przegorzan pospolity (Echinops ritro) jest byliną wysoką - w czasie kwitnienia może przekraczać 1m. Mocno się rozrasta, tworząc okazałe kępy, jednak nie jest rośliną ekspansywną i łatwo utrzymać go w ryzach. Preferuje stanowiska w pełni nasłonecznione i przepuszczalną glebę, rosnąc dobrze nawet w suchych miejscach. Kwitnienie przypada na lato druga połowa czerwca, lipiec, sierpień- kwiaty są bardzo trwałe i długo utrzymują się na roślinie. Po przycięciu tworzą się nowe kwiatostany, można więc uzyskać powtórzenie kwitnienia jesienią, jednak słabsze. Przegorzan zwabia mnóstwo owadów,w tym licznie odwiedzają go pszczoły,trzmiele i motyle. Jest zaliczany do roślin miododajnych. Łatwo rozmnożyć go przez podział wiosną. Nie w pełni rozwinięte kwiatostany po ścięciu doskonale nadają się do kompozycji florystycznych, także po zasuszeniu.
W pełni kwitnienia
IMG_6404.JPG


Pokrój architektoniczny na tle zieleni
IMG_3803.JPG


Przegorzan w letnim buszu
IMG_3778.JPG


Przegorzan jako stołówka
cats.jpg
Zapraszam
Mania Zieleni
Za tę wiadomość podziękował(a): artam, r-xxta, waldek727


Zielone okna z estimeble.pl

Przegorzan pospolity (Echinops ritro) 12 Mar 2015 16:45 #348218

  • badusia
  • badusia's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 908
  • Otrzymane dziękuję: 2465
Piękny kolor :)
WP_20130719_051.jpg
Pozdrawiam,Mila.
Za tę wiadomość podziękował(a): Zielona Ania, beataogrodniczka

Przegorzan pospolity (Echinops ritro) 25 Mar 2015 01:04 #352314

  • Emalia112
  • Emalia112's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 9769
  • Otrzymane dziękuję: 14471


Ania ładnie opisała jedną z moich ulubionych roślin,ale jeżeli pozwolisz Aniu dołożę jeszcze parę swoich uwag. Mam ja u siebie pewnie z 15 lat, choć w literaturze podają, ze jest to bylina krótkowieczna, ja twierdze, że jest to nie prawda. Jest niezniszczalny. Posadziłam go dawno temu bez wyobraźni pod malutkim orzechem laskowym blisko przejazdu. Przez lata orzech urósł zacienił go dokładnie. Przejazd wąski, więc co roku jest rozjeżdżany traktorem. Pare lat temu wyjechałam za granice to zarósł chwastami dokładnie. Ale zyje i co roku dostarcza mi cennych srebrnych kul. Srebrnych, bo jak się zrobią niebieskie, to dla moich celów za późno ścinać.



Te kule ścięte w takim stadium jak powyżej zasuszone zostają srebrne przez lata i pięknie się komponują prawie z każda rośliną.



Jest jeszcze sprawa rozmnażania. Uważam, że, znacznie lepiej rozmnża się z nasion, Lepiej kwitnie i jest zsrowszy. Roślina mateszn gdy chcemy ją podzielić też mocno choruje. Straciłam w ten sposób dwóch braci mojego przegorzana.


To mój staruszek.

Przegorzan pospolity (Echinops ritro) 25 Mar 2015 07:05 #352325

  • Zielona Ania
  • Zielona Ania's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1272
  • Otrzymane dziękuję: 1299
Bardzo cenne uwagi :) Również nie zgadzam się co do twierdzenia o krótkowieczności przegorzanu - u mnie rośnie od kilkunastu lat bez specjalnych zabiegów na jednym stanowisku. Przy pozyskiwaniu roślin z podziału staram się nie wykopywać całej kępy, tylko oddzielam młodsze fragmenty z brzegów. Może ma jakiś wpływ gleba - u mnie bardzo piaszczysta, uboga - bo wszystkie w ten sposób uzyskane rośliny się przyjmują, a mateczna kępa nie cierpi.
Zapraszam
Mania Zieleni

Przegorzan pospolity (Echinops ritro) 28 Sty 2023 20:10 #822122

  • JaKasiula
  • JaKasiula's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 3675
  • Otrzymane dziękuję: 19544
Bezproblemowa,
IMG_20200823_113426-3.jpg

uwielbiana przez owady roślina.
IMG_20220703_172245-2.jpg


IMG_20220724_093421-3.jpg


IMG_20221119_132255-2.jpg

O każdej porze roku wygląda ciekawie.
Ostatnio zmieniany: 28 Sty 2023 20:44 przez JaKasiula.
Za tę wiadomość podziękował(a): MARRY, Herbatnik, ewakatarzyna, Babcia Ala


Zielone okna z estimeble.pl

Wygenerowano w 0.286 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum