TEMAT: Kwiatowy Straganik

Kwiatowy Straganik 03 Lut 2017 17:51 #521331

  • marzena06
  • marzena06's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 174
  • Otrzymane dziękuję: 109
:)
Marzenkowo

"Kwiat jest uśmiechem rośliny"
Ostatnio zmieniany: 03 Lut 2017 17:54 przez marzena06.
Temat został zablokowany.


Zielone okna z estimeble.pl

Kwiatowy Straganik 03 Lut 2017 18:02 #521335

  • Edyta D
  • Edyta D's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 522
  • Otrzymane dziękuję: 767
Pięknie :bravo: :dance:
Temat został zablokowany.

Kwiatowy Straganik 06 Lut 2017 11:49 #521782

  • roza333
  • roza333's Avatar
  • Offline
  • Senior Boarder
  • Posty: 63
  • Otrzymane dziękuję: 52
Mm pytanie czy nasiona aksamitek też wysłać ?
Justyna
Temat został zablokowany.

Kwiatowy Straganik 06 Lut 2017 12:15 #521785

  • Edyta D
  • Edyta D's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 522
  • Otrzymane dziękuję: 767
Aksamitki mam koloru pomarańczowego i żółtego. Jeśli masz w nadmiarze inny kolor to chętnie przyjmę :)
Temat został zablokowany.

Kwiatowy Straganik 06 Lut 2017 14:47 #521820

  • roza333
  • roza333's Avatar
  • Offline
  • Senior Boarder
  • Posty: 63
  • Otrzymane dziękuję: 52
Ja mam taką niską pomarańczowo żółtą i kremową ale to pod znakiem zapytania bo koty mi karteczkę zgubiły i pewności na 100% nie mam :(
Justyna
Temat został zablokowany.

Kwiatowy Straganik 06 Lut 2017 15:03 #521823

  • roza333
  • roza333's Avatar
  • Offline
  • Senior Boarder
  • Posty: 63
  • Otrzymane dziękuję: 52
pod znakiem ? jest ta kremowa aksamitka
Justyna
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Edyta D

Kwiatowy Straganik 06 Lut 2017 15:29 #521828

  • Edyta D
  • Edyta D's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 522
  • Otrzymane dziękuję: 767
no i super :) jak masz nadmiar to wyślij :)
Temat został zablokowany.

Kwiatowy Straganik 06 Lut 2017 16:17 #521835

  • Emalia112
  • Emalia112's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 9769
  • Otrzymane dziękuję: 14471
Nie byłam przygotowana że straganik ruszy jeszcze w tym sezonie i sporo naprawdę ciekawych nasion wyrzuciłam.Ale spakowałam to co mam i tak:
Szarłat zwisły
Różowo karminowy o jasnych liściach. Rosnie wysoki ok 2m. Lubi dobrze zjęść. Wschody występują w maju jak już jest ciepło. zaczyna kwitnąc końcem lipca i kwitnie do mrozów.

IMG_00234-2.jpg
początek kwitnienia

IMG_20160906_115653.jpg
pózny pażdziernik
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Edyta D

Kwiatowy Straganik 06 Lut 2017 16:39 #521836

  • Emalia112
  • Emalia112's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 9769
  • Otrzymane dziękuję: 14471
TTytoń Leśny.
Nasiona sa bardzo drobne tym samym i siewki malutkie. Zanim ta roślinka urośnie by zakwitnąć trochę czasu potrzebuję, Siane późno po prostu nie zdąży zakwitnąć. Ja ją sieje na parapecie luty-marzec w ubiegłym roku kwitł mi juz końcem czerwca. Do mrozów. Ma niezwykły zapach.Rośnie bardzo wysoki 2-2.5m.
IMG_00762-2.jpg


ZłotokapLaburnum anagyroides
Jeżeli ktoś chce się bawić w wysiewanie krzewów to polecam. Z nasion rośnie szybko, kwitnie już w trzecim roku. Nasiona należy namoczyć 2 dni wysiać i wynieść na zewnątrz. Końcem kwietnia maj powinny pokazać sie kiełki. A potem posadzić na miejsce stałe i ma rosnąc.

IMG_01253.jpg
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Edyta D

Kwiatowy Straganik 06 Lut 2017 17:32 #521846

  • Edyta D
  • Edyta D's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 522
  • Otrzymane dziękuję: 767
Swietne opisy, śliczne zdjęcia. Emalko, nasionka kwiatów ile lat można przechowywać?
Temat został zablokowany.

Kwiatowy Straganik 07 Lut 2017 15:09 #522040

  • Edyta D
  • Edyta D's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 522
  • Otrzymane dziękuję: 767
Dziś dotarły do mnie nasionka od Andzi ślicznie dziękuję :flower2:
Zapakowane perfekcyjnie i wzorcowo :)

andzia_sz.jpg



I tak mamy (opis wzięłam z internetu - w razie pomyłki proszę o poprawę):

1.Rącznik




d7fadeb66aa32c63med.jpg





Wysokość: Do 3 - 4 m, roślina wygląda jak nieduże drzewo.
Pędy i liście: Pędy grube, sztywne, słabo rozgałęzione, puste w środku. Liście długoogonkowe, ciemnozielone, błyszczące, bardzo duże, dłoniastozłożone. U odmian liście mogą mieć zabarwienie purpurowe, niebieskozielone lub zielonożółte.
Kwiaty: Drobne, rozdzielnopłciowe, zebrane w wiechy, bez znaczenia ozdobnego. Po kwitnieniu z kwiatu powstaje ozdobna kolczasta torebka, przypominające nieco miniaturową torebkę kasztanowca.
Nasiona: Duże, owalne, marmurkowato zdobione (3 - 4 sztuki/1g). Z nasion uzyskuje się olej rycynowy, stosowany w medycynie, farbiarstwie i kosmetyce.
Wymagania: Stanowisko słoneczne, ciepłe i zaciszne. Gleba żyzna, próchniczna, systematycznie nawożona i podlewana.Ricinus communis - rącznik pospolity
Zastosowanie: Roślina ozdobna przede wszystkim z pięknego ulistnienia i imponującego wzrostu, dlatego powinna być sadzona pojedynczo w eksponowanych miejscach ogrodu, w gruncie lub dużych pojemnikach. Cenna roślina osłonowa. Uwaga! Cała roślina jest silnie trująca.
Uprawa: Wysiew nasion w III pojedynczo lub po kilka do doniczek. Kiełkowanie w temp. 20 - 22oC. Przed wysiewem warto rośliny namoczyć przez dobę w ciepłej wodzie (skaryfikacja). Sadzenie na miejsce stałe w drugiej połowie V w odległości nawet do 100 cm.




5. Nagietek


IMG_00072.jpg


Nagietek lubi stanowisko dobrze nasłonecznione i ciepłe. Udaje się nawet na glebach piaszczystych, lecz bujniej rośnie i kwitnie uprawiany na podłożach żyznych i dostatecznie wilgotnych, o odczynie obojętnym.
Uprawę nagietka zakłada się z siewu nasion wprost do gruntu. Nasiona wysiewa się w rzędy co 30-40 cm. Termin siewu przypada na początek kwietnia do połowy czerwca. Wschody pojawiają się po 10-14 dniach. Roślina ta sama łatwo się rozsiewa, pozostając na stanowisku szereg lat
Załączniki:
Ostatnio zmieniany: 07 Mar 2017 14:37 przez Emalia112.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Adasiowa, andziasz, zeberka363

Kwiatowy Straganik 07 Lut 2017 17:10 #522067

  • andziasz
  • andziasz's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 263
  • Otrzymane dziękuję: 738
jak szybko :) jestem zaskoczona szybkością Poczty Polskiej - wysyłam wczoraj o 15 zwykłą ekonomiczną paczkę a tu prosze 24 godziny i jest :)

Edytko wszystko się zgadza co do opisów. Dodam od siebie coś z mojej praktyki uprawy tych roślinek.

1. Rącznik - moze osiągnąć naprawdę spore rozmiary choć największy jaki ja widziałam miał max 2 m. kilka lat temu u mojej świętej pamięci sąsiadki - zapalona ogrodniczka- i jej był mocno rozgałęziony. Nie spodziewała się takich rozmiarów i posadziła przy wejściu do ogrodu przy samej furtce rozrósł się tak ze pod koniec lata nie mogła do ogrodu swobodnie wejść niestety nie mam zdjec. I niczym go nie nawoziła samo podlewanie a ziemia tam sam piach. Ja u siebie przy domu stosowałam go do osłonięcie a się od drugiego sąsiada , który już tak zapalonym ogrodnikiem nie był ( pryskał brzeg swojego trawnika randapem a ze była siatka pryskał wszytko u mnie też ). Jednego roku miałam taki okaz ze na jesieni musiałam go ściąć piłą bo miał tak grubą łodygę. Jako szybko rosnąca zasłona bardzo dobrze się sprawdzam ( tu od razu dodam zeby pytacze nie zaśmiecali wątku - dom był wynajmowany chciałam postawić taki trzcinowy płotek przy tej siacie i posadzić tuje jednak właściciel się nie zgodzili -na płotek, na tuje już tak- więc takim oto sposobem obawiając się spiskania tuj siałam te jednoroczne i gdy tylko ujrzałam sąsiada z opryskiwaczem , po jego oprysku szłam z wężem i obficie zlewam swoje rośliny) Za to u mnie na obecnej działce gdzie sama glina nie rósł tak okazale miał może około max 1,2 m wysokości i małe liście. Ja nasiona wysiewałam w rurki po papierze toaletowym i w drugiej połowie maja tylko hyc do ziemi i szybko rosły .

2. Wilec. Również polecam do obsadzania wszelkich siatek- jak w moim przypadku- bardzo szybko rośnie, tworzy szybko zielona ścianę a do tego pięknie kwitnie. U mnie rósł w komplecie rącznikiem i nawet jak zauważywszy na nim działanie randapu sąsiada szybko dosiewałam i zaraz rósł mi następny. O ironio u mnie nie wysiał sie sam nigdy za to po stronie sąsiada rozsiewała się na gęsto cóż zaraz giną pod działaniem paskudztwa.

3. Bieluń mój wygląda tak
IMG_20160718_182513.jpg



trzeba się uzbroić w cierpliwość podczas czekania na kiełkowanie trwa to nawet do 3 tygodni - a przynajmniej mój tak kiełkował

4. Cleoma - Edytka naspała wygląda jak konopie indyjska - tu taka moja dygresyjka bardziej humorystyczna założę się ze kazdy kto to zobaczy u was w ogrodzie powie z uśmiechem a co ty tu sobie nasadziłaś/eś a tak serio to jest to roślina z tej samej rodziny i tez zawiera śladowe ilości THC , podobno takie ze aby uzyskać efekt taki jak po spaleniu liścia "Marysi" trzeba by spalić całą cleome

5. Nagietek - o jego właściwościach leczniczych chyba pisac nie muszę, ale z zasłyszanej "babcinej" rady podobno posiany przy ogórkach zapobiega zakażaniu ich przez choroby - w 2016 r posiałam z jednej strony zagonu i muszę przyznac ze po tej stronie były ładniejsze ogórki i cały zagon nie chorował ( aż pod koniec sierpnia modliłam się o jakaś zarazę bo już nie mogłam na nie patrzeć codziennie wiadro ogórków).
Nic tak nie cieszy jak dłubanie w ziemi :)
forumogrodniczeoaza.pl/index.php/forum/3...czescia?limitstart=0
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Adasiowa, Edyta D, UllaM

Kwiatowy Straganik 07 Lut 2017 17:15 #522068

  • Edyta D
  • Edyta D's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 522
  • Otrzymane dziękuję: 767
no i o takie właśnie opisy mi chodzi :thanks:
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): andziasz

Kwiatowy Straganik 07 Lut 2017 17:28 #522073

  • andziasz
  • andziasz's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 263
  • Otrzymane dziękuję: 738
To jeszcze się pochwale jak w 2016 wyglądały moje Cleomy

Tu rzut na taką rabatę, którą zrobiłam przy warzywniku z jednorocznych na które nie znalazłam miejsca w ogrodzie - z tych wyższych roślin na pierwszym planie bieluń potem kolorowe główki cleomy a za nimi taki bordowy liść miedzy słonecznikami to właśnie rącznik ( zdjecie zrobione 11 sierpnia)
IMG_20160811_164700.jpg
IMG_20160818_191335.jpg




IMG_20160818_191345.jpg
IMG_20160818_191404.jpg
Nic tak nie cieszy jak dłubanie w ziemi :)
forumogrodniczeoaza.pl/index.php/forum/3...czescia?limitstart=0
Ostatnio zmieniany: 07 Mar 2017 14:38 przez Emalia112.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Kasionek, Edyta D

Kwiatowy Straganik 08 Lut 2017 11:33 #522238

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 20238
  • Otrzymane dziękuję: 64578
Dzisiaj wysłałam paczkę z nasionami kwiatów i ziół, które do tej pory były dostępne w formularzu Inne Warzywa i Zioła.
Nowy Formularz zatytułowany "Zakątek Kwiatowo-Ziołowy" jest w trakcie tworzenia i wkrótce zostanie udostępniony szerokiej publiczności :)

Wszystkich chętnych na wymianę nasion serdecznie zapraszamy do współpracy :kiss3: Pakujcie, opisujcie i wysyłajcie, wszak nasze rabaty są naszą wizytówką, a i ptaki oraz owady będą zadowolone ....
Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Łatka, Edyta D, zeberka363

Kwiatowy Straganik 08 Lut 2017 12:09 #522247

  • Edyta D
  • Edyta D's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 522
  • Otrzymane dziękuję: 767
Mam jeszcze ogromną prośbę do Was, abyście podczas opisywania nasion, dali krótką notkę, czy jest to roślina jednoletnia, dwuletnia...to ułatwi porządek w Formularzu.

:thanks: :thanks: :thanks:
Temat został zablokowany.

Kwiatowy Straganik 08 Lut 2017 16:28 #522291

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 20238
  • Otrzymane dziękuję: 64578
Na pierwszej stronie tego wątku zamieściliśmy link do Formularza zamówień - zapraszamy do odwiedzin :)
Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Armasza, Edyta D

Kwiatowy Straganik 08 Lut 2017 19:56 #522332

  • Armasza
  • Armasza's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1648
  • Otrzymane dziękuję: 3560
Poszła dzisiaj koperta z nasionkami wilca Ipomea Carnevale di Venezia. Niestety nie znalazłam swoich zdjęć :( .
Pozdrawiam cieplutko
Hanka
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Adasiowa, Edyta D


Zielone okna z estimeble.pl

Wygenerowano w 0.293 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum