Niecierpek Waleriana (Impatiens walleriana) - to wspaniała roślina jednoroczna.
Kwitnie bardzo długo, kwiatami w różnych kolorach (m.in. białych, różowych, pomarańczowych). Występują też odmiany o kwiatach wielobarwnych (najczęściej dwu). Mają średnicę 4-5cm.
Najczęściej uprawiane są odmiany o kwiatach pojedynczych, choć do handlu weszły odmiany o kwiatach pełnych - przypominających różyczki. Jestem zdecydowanie za tymi o kwiatach pojedynczych, ponieważ te drugie mają skłonność do mniej obfitego kwitnienia.
Niecierpki waleriana osiągają wysokość około 20cm.
Rośliny rozmnaża się z nasion.
Wysiewamy je w lutym/marcu. Podłoże do wysiewu przygotowujemy sami (robimy je w proporcji 2:1 - dwie garści ziemi ogrodniczej, jedna garść piasku). Przygotowane podłoże wsypujemy do pojemnika z dziurkami w dnie. Wierzchnią warstwę podłoża "uklepujemy" deseczką. Na tak przygotowane podłoże, układamy nasiona pensetą w równej odległości (aby nam się lepiej pikowało).
Nasion nie przysypujemy ziemią! Podłoże zraszamy (nie można pozwolić mu przeschnąć). Gdy rośliny wykiełkują i wytworzą pierwszą parę liści właściwych, pikujemy je do osobnych doniczek (najlepiej do p9, choć można również do multipalet). Pikujemy do podłoża z dużą zawartością piasku, ponieważ niecierpki nie lubią zbyt wilgotnej gleby, a wiadomo, że siewki szybko złapie uwiąd i zwiędną).
Sadzonek nie uszczykujemy! To bardzo ważne. Rośliny rozkrzewią się same.
Gdy nie ma już obawy przymrozków, naszą rozsadę hartujemy i wysadzamy do donic lub do gruntu.
Jeśli planujemy wysadzić nasze niecierpki do donic, to najpierw wsadzamy do donicy po chryzantemach 2-3 sadzonki, po czym wsadzamy je razem z tą donicą do większej donicy wypełnionej ziemią. Sadzonki przerosną korzeniami przez otworki w pierwszej donicy i zaczną wrastać w podłoże drugiej.
Co to da? Niecierpki są wrażliwe w młodym wieku na zalanie, a duża donica = dużo ziemi i wilgoci. Plastikowy "koszyk" chroni nieco korzenie w młodym wieku.
Co do podlewania roślin w donicach - nie można robić tego zbyt często, ale nie można też pozwolić podłożu przeschnąć.
Rośliny będą w początkowej fazie mało atrakcyjne, ale gdy wezmą się za siebie, to zakwitną bardzo obficie i będą cieszyć nas kwiatami do przymrozków - oczywiście jeśli będziemy je systematycznie nawozić (dodam, że niecierpki nie lubią nawozów wolnodziałających, dlatego lepiej zasilać je słabym płynnym nawozem - od końca czerwca).
Niecierpków nie można sadzić w pełnym słońcu.
Najlepiej czują się w cieniu, półcieniu.
Pięknie komponują się z hostami.
Tak wyglądają nasionka niecierpka waleriana: