Perz właściwy (Agropyron repens)
Kłącze perzu wchodzi w skład mieszanek ziołowych przygotowywanych przez przemysł zielarski o nazwach NORMOSAN, DEGROSAN, NOR-MOGRAN. Wyciąg z perzu wchodzi w skład pasty FITOLIZYNA.
Surowcem leczniczym są kłącza perzu. Mają one właściwości moczopędne, poprawiają przemianę materii, opóźniają procesy starzenia.
Zbiór kłączy perzu przeprowadzamy wczesną wiosną albo jesienią. Wymagają one bardzo starannego oczyszczenia i opłukania. Perz suszyć możemy w miejscach, nasłonecznionych i przewiewnych.
W kłączach perzu obecny jest inozyt (związek z grupy witamin
, witamina C, łatwo przyswajalne węglowodany, mannit i trytycyna, związki białkowe, kwasy organiczne, olejek eteryczny oraz sole mineralne w tym łatwo przyswajalna krzemionka.
Związki zawarte w kłączach perzu pobudzają wydzielanie moczu, ułatwiają wydalanie z organizmu toksycznych produktów przemiany materii (zwłaszcza mocznika).
Zawarty w perzu inozyt działa korzystnie na wątrobę, przeciwdziała jej stłuszczeniu. Powoduje również obniżenie poziomu cholesterolu i tłuszczów we krwi.
Z kolei dzięki łatwo przyswajalnej krzemionce perz przeciwdziała również procesom starzenia się, w tym zapobiega również nadmiernej łamliwości i przepuszczalności naczyń.
Kłącza perzu można stosować w kamicy moczowej, przy skłonności do tworzenia kamieni w drogach żółciowych, w przewlekłych schorzeniach wątroby.
Ponadto kłącza perzu przynoszą poprawę przy miażdżycy i w dolegliwościach kości i stawów, w gośćcu oraz w przypadku trądziku młodzieńczego. Perz przyspiesza regenerację tkanek, zwiększa odporność błon śluzowych i naskórka, jest też uważany za ziele przeciwcukrzycowe.
NAPAR
Łyżkę wysuszonych i rozdrobnionych kłączy perzu zalewamy szklanką wrzątku. Całość odstawiamy na ok. 15 minut, a następnie przecedzamy. Pijemy w 2-3 porcjach w ciągu dnia.
ODWAR
Łyżkę kłączy zalewamy szklanką wody i gotujemy przez ok. 5 minut. Po przecedzeniu piejmy w 2-3 porcjach w ciągu dnia po jedzeniu.
Perz można łączyć w mieszankach moczopędnych ze skrzypem polnym, czarną porzeczką, szałwią, brzozą, pokrzywą.