Kminek zwyczajny (Carum carvi), kmin, karolek
Roślina dwuletnia, na obszarze Polski występuje na żyznych, wilgotnych łąkach. W pierwszym roku wytwarza gęstą rozetę pierzastodzielnych liści, podobnych pokrojem do marchwi. W następnym roku w maju wybija w pędy kwiatowe, w górnej części rozgałęzione, wysokości do 1 m. Kwiaty białe lub różowawe są drobne i osadzone w baldachach. Owoce są wydłużone, półksiężycowate, brunatno-szare. Dojrzewają na przełomie czerwca i lipca.
Surowiec przyprawowy i leczniczy stanowią suche owoce. Owoce zbiera się od lipca do września, ścinając całe baldachy. Nasiona zawierają: olejek eteryczny (karwon), tłuszcze, białka i cukry, sole mineralne, kwasy organiczne, witaminy i enzymy.
Kminek to najstarsza roślina zielarska naszej strefy klimatycznej. Używany był przez plemiona słowiańskie i germańskie. Uważany był za roślinę czarodziejską, chroniącą przed czarami i demonami. Wchodził w skład napojów miłosnych.
Kminek posiada właściwości zmniejszania lub usuwania skurczów w przewodzie pokarmowym, dlatego w lecznictwie stosowany był, jak i nadal jest, jako lek wiatropędny, zapobiegający wzdęciom, pobudzający wydzielanie soków żołądkowych, ułatwiający przyswajanie pokarmów. Owoce kminku wzmagają laktację u karmiących matek i pośrednio poprawiają trawienie u niemowląt. Wchodzi w skład mieszanek ziołowych.
W kuchni jest jedną z najpopularniejszych przypraw - jako dodatek do pieczywa, warzyw (kapusta kiszona, surówki), nabiału, sosów, zup, tłustych mięs. W przemyśle spirytusowym dodawany jest do wódek gatunkowych i likierów (nasiona zielone, niedojrzałe).
Kminek preferuje stanowiska nasłonecznione i glebę żyzną. Nasiona wysiewa się wraz z innymi nasionami roślin wiosną . Można uprawiać współrzędnie z fasolą, ogórkami, ziemniakami, kapustą, sałatą główkową i szpinakiem. Bardzo ważnym punktem uprawy jest dokładny zbiór nasion, aby uniknąć samosiewu kminku.
Napar z owoców kminku: 1 łyżka sproszkowanych owoców na 1,5 szklanki wody. Dorośli - 2-3 razy dziennie po 1/4-1/2 szklanki, a dzieci 1/2 łyżki 2-3 razy dziennie po posiłkach;
Kminek można podawać również z innymi ziołami wiatropędnymi (np. rumianek, koper włoski, mięta, tymianek).