TEMAT: Rokitnik zwyczajny, rokitnik pospolity (Hippophaë rhamnoides)

Rokitnik zwyczajny, rokitnik pospolity (Hippophaë rhamnoides) 19 Paź 2014 22:32 #307030

  • Hiacynta
  • Hiacynta's Avatar
  • Offline
  • Administrator
  • gg 9117859
  • Posty: 14123
  • Otrzymane dziękuję: 10442
Rokitnik zwyczajny, rokitnik pospolity (Hippophaë rhamnoides)

Jest to krzew najczęście spotykany w paśmie wydm nadmorskich. Jego owoce zawierają niemal wszystkie witaminy, nienasycone kwasy tłuszczowe, mikroelementy.

Dawniej z jego owoców wyrabiono dżem, galaretki oraz soki. Napar z liści był od dawna stosowany w medycynie ludowej jako lekarstwo przy anemii, szkorbucie, chorobach reumatycznych, chorobach zapalnych żołądka i przewodu pokarmowego.

Zebrane w sierpniu i wysuszone w cieniu liście rokitnika można dodawać do herbaty, bowiem nadają one aromat oraz są źródłem witaminy C oraz wielu innych witamin.

Poza tym rokitnik zwyczajny jest bardzo dekoracyjnym krzewem, ma wąskie srebrzyste liście oraz jesienią jaskrawopomarańczowe owoce.

rokitnik-krzew.jpg


rokitnik-owoce.jpg
Za tę wiadomość podziękował(a): olibabka, Orszulkaa


Zielone okna z estimeble.pl

Rokitnik zwyczajny, rokitnik pospolity (Hippophaë rhamnoides) 25 Gru 2014 10:24 #322612

  • Leszek.G
  • Leszek.G's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1347
  • Otrzymane dziękuję: 709
U mnie wiosną zagości cała masa rokitnika w roli żywopłotu :garden1:
Trzeba będzie się rozejrzeć za kilkoma sadzonkami na szkółce, co by tylko jedna płeć nie zapanowała na działce :happy:

Rokitnik zwyczajny, rokitnik pospolity (Hippophaë rhamnoides) 25 Gru 2014 13:34 #322624

  • and777
  • and777's Avatar
  • Offline
  • Fresh Boarder
  • Posty: 9
  • Otrzymane dziękuję: 4
Z opisów wynika że rokitnik jest bardzo wartościową rośliną, mam go w ogrodzie ale problem jest z pozyskiwaniem owoców, są tak miękkie i delikatne że przy naciśnięciu łatwo gniotą się a do tego bardzo ostre kolce. Mam dwie odmiany, jedna małe czerwone owoce ma a druga dwa razy większe owoce jasnopomarańczowe i ta jakby mniej kolców miała na gałęziach.
Może ktoś ma sprawdzony sposób pozyskiwania owoców rokitnika i podzieli się wiadomościami.
Pozdrawiam
and777

Myśl stwarza doświadczenie i rzeczywistość


Zielone okna z estimeble.pl

Wygenerowano w 0.268 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum