Krwawnik pospolity (Achillea millefolium)
Wykorzystywać można kwiaty i ziele krwawnika (delikatne listki). Do suszenia najlepiej zbierać rośliny podczas kwitnienia wraz z górną częścią łodygi.
Z kolei młode listki krwawnika mogą być składnikiem wiosennej kuracji wzmacniającej i 'czyszczącej krew'.
Krwawnik ma wiele przydatnych substancji leczniczych, minerałów, mikroelementów, stąd jego bardzo wszechstronne zastosowanie. Ma działanie przeciwzapalne, aseptyczne, przyspiesza gojenie się ran, oparzeń, stanów zapalnych skóry i błon śluzowych.
Pobudza pracę wątroby, działa żółciopędnie, zwalcza niestrawność. Wzmacnia też naczynia krwionośne, reguluje poziom witaminy K i łagodzi bóle reumatyczne.
Moja babcia zawsze siekała krwawnik (razem z pokrzywą) i dodawała do karmy młodych prosiąt, kurcząt i kaczek - do tej pory pamiętam, jak podkradałam to jedzenie z koryta prosiąt, taka pychota była
A to przepis na 'prosiaczkową zupę': gotowane ziemniaki, gruba kasza, czasem garść otrębów, mleko + sparzona posiekana pokrzywa i posiekany krwawnik.
Suszone ziele krwawnika może być składnikiem rozmaitych herbat ziołowych, z naparu można robić kompresy przy zapaleniu spojówek, można też używać go do płukania gardła, do robienia kompresów na trudno gojące się rany, do przemywania cery trądzikowej.
Krwawienie z nosa można szybko zatamować tamponem z liścia krwawnika, kompres z mocnego naparu (łyżka na szklankę) łagodzi dolegliwości związane z żylakami.
Aby wzmocnić naczynia krwionośne można stosować taką herbatkę:
4 łyżki kwiatów krwawnika i 1 łyżkę kwiatów kasztanowca zalać 1 litrem wrzącej wody, zagotować, pozostawić pod przykryciem 15 minut, następnie przecedzić (zbyt długie zaparzanie krwawnika powoduje gorzkawy smak). Napar popijać w ciągu dnia.
Krwawnik posiada również właściwości kosmetyczne:
2 łyżeczki suszonego kwiatu i ziela krwawnika zalać niewielką ilością wrzątku. Papkę wymieszać z łyżeczką miodu i nakładać na twarz na 15 min.