TEMAT: Wrotycz pospolity

Wrotycz pospolity 29 Paź 2015 23:28 #411055

  • Armasza
  • Armasza's Avatar
  • Online
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1648
  • Otrzymane dziękuję: 3560
Wrotycz pospolity (Tanacetum vulgare L.)

Rośnie przy drogach, na miedzach, nieużytkach. Roślina wydziela silną woń, przypominającą nieco zapach kamfory co skutecznie odstrasza owady, dlatego jest używany jako repelent do odstraszania much, mrówek i moli, również podobno komarów i kleszczy.

Kwitnie od czerwca do sierpnia. Roślina zawiera toksyczne alkaloidy, m.in. tujon.
W formie wyciągów, wywarów używany jest do zwalczania chorób i szkodników w naszych ogrodach.

Wrotycz może być stosowany nie tylko do zwalczania chorób i szkodników w ogrodach. Sprawdza się też w roślinach doniczkowych. Mocny wywar pomógł mi w walce z ziemiórkami. Chyba w lipcu opryskałam i podlałam dwukrotnie hoję z wełnowcami - na razie problem zniknął.
Pozdrawiam cieplutko
Hanka
Ostatnio zmieniany: 12 Lip 2016 11:54 przez Hiacynta. Powód: połączenie treści 2 postów


Zielone okna z estimeble.pl

Wrotycz pospolity 02 Lis 2015 11:49 #411597

  • Emalia112
  • Emalia112's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 9769
  • Otrzymane dziękuję: 14471
W medycynie ludowej był stosowany jako środek wywołujący poronienia. Jest bardzo ekspansywny, Ale też bardzo dekoracyjny.Ja używam go jako szkielet do układania bukietów z roślin o wiotkich łodygach.
IMG_0001-2.jpg



Bardzo ładnie się suszy, nie traci koloru.
IMG_00105.jpg



IMG_00332.jpg

Wrotycz pospolity 02 Gru 2015 10:52 #416660

  • violad
  • violad's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 220
  • Otrzymane dziękuję: 202
Kiedyś myślałam, że jest ekspansywny. Zarastał wszystkie wolne miejsca na działce i dookoła niej. Dzisiaj u mnie przegrywa z nawłocią. Teraz nawłoć stanowi 80% i nawet myślę, że w przyszłym roku będę musiała zebrać nasiona i wysiać gdzieś u siebie w kącie. Zbyt cenne ziółko, aby je stracić. W zasadzie działa na wszelkie robactwo w ogrodzie, nawet ślimaki wystrasza na jakiś czas. W Unii , jako lek jest zakazany, ale nasze babcie stosowały wywary na wiele pasożytów ( owsiki, wszy), choroby grzybicze.
Viola


Zielone okna z estimeble.pl

Wygenerowano w 0.207 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum