TEMAT: Lebiodka pospolita/oregano - poletko

Lebiodka pospolita/oregano - poletko 26 Paź 2015 18:26 #410448

  • Dozer
  • Dozer's Avatar
  • Offline
  • Expert Boarder
  • Howdy partner
  • Posty: 98
  • Otrzymane dziękuję: 51
W jakim rozstawie sadzić rozsady lebiodki? Interesuję mnie pokrycie tą rośliną około 2 arów. Czy w późniejszym okresie poradzi sobie bez plewienia?


Zielone okna z estimeble.pl

Lebiodka pospolita/oregano - poletko 26 Paź 2015 19:17 #410455

  • Emalia112
  • Emalia112's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 9769
  • Otrzymane dziękuję: 14471
Chwastom drobnym, jednorocznym to rozrośnięta lebiodka nie da szans. Zadarnia bardzo dokładnie ziemię. Ja niestety miałam niedokładnie wybrane kłącza nawłoci i nią lebiodka przegrywa.Musze korzenie nawłoci wydłubywać nożem. Innych chwastów nie ma.Nie pamiętam jaki dałam rozstaw,ale teraz wydaje mi się, że posadziłam za gęsto. W tym roku przerzedzałam. Wycinając nawłoć usuwałam też nadmiar roślin. Wydaje mi się, że jak jej się nie przecina to płożące pędy ukorzeniają się, ale to mi się wydaje, bo moja jest bardzo krótko cięta w pełni kwitnięcia pierwszy rac, a potem znowu.
Za tę wiadomość podziękował(a): Dozer

Lebiodka pospolita/oregano - poletko 25 Lut 2016 19:16 #438493

  • Dozer
  • Dozer's Avatar
  • Offline
  • Expert Boarder
  • Howdy partner
  • Posty: 98
  • Otrzymane dziękuję: 51
A czym najlepiej nawozić poletko pod taką uprawę, aby lebiodka obficie zakwitła? Poletko zrobione jest z trawnika, ziemnia nieuprawiana, gliniasta.

Do dyspozycji mam:

Obornik kurzy i mogę go na wierzch rzucić.

Saletrę potasową
Siarczan potasu
Saletrę amonową
Wapno granulowane
Superfosfat wzbogacony
Mikrokomplex

Jest jeszcze azofoska, ale ją jakoś pod drzewka wykorzystać mogę.

Idealnie jakby dało się jakoś wykorzystać kupne składniki, bo już ich nie będę raczej do niczego używał, a się przeterminują.
Ostatnio zmieniany: 25 Lut 2016 19:16 przez Dozer.

Lebiodka pospolita/oregano - poletko 25 Lut 2016 19:53 #438514

  • Emalia112
  • Emalia112's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 9769
  • Otrzymane dziękuję: 14471
Ja swojej nie nawożę i rośnie bardzo bujnie. Może w pierwszym roku nie nawoź. Lebiodka to roślina nieużytków i chyba nie ma wielkich potrzeb.

Lebiodka pospolita/oregano - poletko 25 Lut 2016 19:56 #438517

  • Hiacynta
  • Hiacynta's Avatar
  • Offline
  • Administrator
  • gg 9117859
  • Posty: 14123
  • Otrzymane dziękuję: 10442
Oregano jest rośliną suchych, piszczystych, nieurodzajnych gleb :) Z takich stanowisk ma najbardziej aromatyczne liście :)
U mnie rośnie na skrawkach między porzeczkami, na piaszczystej ziemi wzbogacanej systematycznym mulczowaniem trawą. Najlepsze są też liście oregano przed zakwitnięciem, więc nie bardzo rozumiem, dlaczego koniecznie chcesz wywołać obfite kwitnienie :bad-idea:

Jeśli koniecznie chcesz nawozić ziemię pod oregano, to daj odrobinę kurzaka i wapna.
Pozostałe nawozy zostaw pod pomidorki i dynie :) Ale nic na siłę, jeśli masz sypać na zapas, to jednak lepiej zostawić nawóz na kolejny sezon. Zaręczam, na pewno się nie popsuje.

Lebiodka pospolita/oregano - poletko 25 Lut 2016 22:50 #438618

  • Dozer
  • Dozer's Avatar
  • Offline
  • Expert Boarder
  • Howdy partner
  • Posty: 98
  • Otrzymane dziękuję: 51
Bo o nektar mi chodzi :)


Zielone okna z estimeble.pl

Wygenerowano w 0.285 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum