• Strona:
  • 1
  • 2

TEMAT: Bazylia (Ocimum basilicum L.)

Bazylia (Ocimum basilicum L.) 17 Mar 2012 15:21 #12512

  • tasikk
  • tasikk's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 271
  • Otrzymane dziękuję: 35
Bazylia (Ocimum basilicum L.)


Jest to roslina jednoroczna nalezaca do rosliny jasonwatych. Osiaga do 50 cm wysokosci, pochodzi z Azji jest pospolicie uprawiana w Europie jak i na calym swiecie. Liscie bazyli sa w kolorze od jasno bialego, przez zielony, czerwony z purpurowym odcieniem. Jest dosyc ladwa w uprawie w ogrodku badz w doniczce na parapecie w domu. Stanowisko sloneczne, osloniete od wiatru. Podlewanie dosyc umiarkowane, lubi spryskiwanie woda.

Surowcem zielarski sa zebrane liscie w pelni kwitnienia i wysuszone.

Ziele zbiera sie w okresie kwitnienia rosliny, nalezy zostawic jednak kilka liscii. Zbieramy je w okresie od czerwca do poznego lata.
Zawiera do 1,5% olejku eterycznego, 6% garbnikow, flawonoidy.

Olejek z bazyli (tzw Oleum Basilici) zawiera weglowodor bisabolen, ocymen, safrol, borneol i inne.
Herbatka z bazylii moze byc podawana u osob z goraczka w postaci inhalacji. Zimna natomiast na rozne schorzenia oczu-do picia jak i do przemywania. Najlepsza herbata jest ze swiezych lisci.

Bazylia dziala rozkurczowo, moczopednie, przeciwroztoczowo, przeciwbakteryjnie, przeciwgrzybiczno. Dziala glownie na uklad trawienny, nerwowy i na uklad moczowy. Jest dobrym ziolem na stany zapalne nerek oraz pecherza moczowego.

Lagodzi wzdecia, skurcze zoladka, kolke oraz niestrawnosci. Moze byc podawana w trakcie wymiotow i nudnosci lagodzac te dolegliwosci. Dziala zolciotworczo, zolciopednie, pobudzajaco na osrodek oddechowy oraz wzmaga skurcze serca.

Dziala rowniez uspokajajaco dlatego moze byc przyjmowana w stanach depresyjnych, niepokoju i bezsennosci. Stosuje sie rowniez pomocniczo przy leczeniu epilepsji, bolow migrenowych.

Bazylia moze byc podawana kobieta karmiacym, poniewaz ma dzialanie lekko mlekopedne.

Aby przygotowac wywar z bazylii zalewamy 1-2 lyzki lisci szklanka wody, doprowadzamy do wrzenia i odstawiamy na 20 min pod przykryciem. Pic 2-4 razy dziennie po ok. 3 ml (lyzeczke). Stosowac mozna ja do plukania jamy ustnej, oparzenia, w postaci okladow na rany.

Nalewke z bazyli przygotowujemy zalewajac 300ml spirytusu badz wodki ok 1/2 szklanki swierzej bazyli. Szczelnie zamknac, odstawic w ciemne i chlodne miejsce na 10-14 dni. Mozna stosowac taka nalewke do wcierania np. przy nerwobolach, bolach reumatycznych, do przemywania skory.

W kuchni bazylia jest uzywana w postaci swierzej badz suszonej. Dodaje sie ja do zup, ryb, sosow, salatek. Jest najlepszym dodatkiem do pomidorow, jest glownym skladnikiem niezastopianego jak dla mnie pesto. Nalezy pamietac, aby bazyli nie gotowac dlugo, poniewaz traci swoje walory smakowe.

Bazyli nie nalezy laczyc z paracetamolem. Przeciwskazaniem jest ostra niewydolnosc watroby, zaburzenia spermatogenezy mezczyzn (hamuje proces wytwarzania i dojrzewania plemnikow), niedoczynnosc tarczycy.
Pozdrawiam serdecznie i zapraszam do mnie
Kasia
Poczatki mojej osobistej dzungli
Ostatnio zmieniany: 05 Gru 2012 16:40 przez Hiacynta.
Za tę wiadomość podziękował(a): mag, Szczypiorek


Zielone okna z estimeble.pl

Odp: Bazylia (Ocimum basilicum L.) 05 Gru 2012 16:44 #97660

  • Hiacynta
  • Hiacynta's Avatar
  • Online
  • Administrator
  • gg 9117859
  • Posty: 14123
  • Otrzymane dziękuję: 10439
Nazwa bazylii po grecku basilicon - jest tłumaczeniem wyrażenia z języka perskiego sah-siparum, i oznacza przyjemnie pachnące ziele króla. Pierwszy raz użył tego określenia grecki medyk Aetios w VI w.n.e.
Za tę wiadomość podziękował(a): Szczypiorek

Odp: Bazylia (Ocimum basilicum L.) 16 Gru 2012 09:24 #102396

  • Eus
  • Eus's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 571
  • Otrzymane dziękuję: 380
Mam dwa rodzaje bazylii, u mnie pasuje najbardziej do pomidorów we wszelkiej postaci i zupy pomidorowej :)

IMG_2249.jpg


IMG_2122.jpg
Pozdrawiam
Eugenia
Za tę wiadomość podziękował(a): Szczypiorek

Bazylia (Ocimum basilicum L.) 05 Sie 2014 10:12 #289329

  • XYZ
  • XYZ's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Błądzę we mgle...
  • Posty: 3740
  • Otrzymane dziękuję: 7401
Zakwitła bazylia w gruncie:

bazogS.jpg


bazyogr2.jpg
Za tę wiadomość podziękował(a): Szczypiorek

Bazylia (Ocimum basilicum L.) 09 Wrz 2014 08:19 #297759

  • XYZ
  • XYZ's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Błądzę we mgle...
  • Posty: 3740
  • Otrzymane dziękuję: 7401
Pachnie:

8wrzenia2014058.jpg
Za tę wiadomość podziękował(a): Szczypiorek

Bazylia (Ocimum basilicum L.) 05 Cze 2015 11:17 #376383

  • XYZ
  • XYZ's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Błądzę we mgle...
  • Posty: 3740
  • Otrzymane dziękuję: 7401
To nie był dobry pomysł - podlewanie 2 razy dziennie, w przyszłym rku będzie w gruncie.

5.06.2015016.jpg
Za tę wiadomość podziękował(a): Szczypiorek

Bazylia (Ocimum basilicum L.) 05 Cze 2015 11:17 #376384

  • XYZ
  • XYZ's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Błądzę we mgle...
  • Posty: 3740
  • Otrzymane dziękuję: 7401
To nie był dobry pomysł - podlewanie 2 razy dziennie, w przyszłym roku będzie w gruncie.

5.06.2015016-2.jpg

Bazylia (Ocimum basilicum L.) 18 Maj 2016 21:23 #471050

  • XYZ
  • XYZ's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Błądzę we mgle...
  • Posty: 3740
  • Otrzymane dziękuję: 7401
Jeszcze na parapecie, zimnica za oknem:

15805.16001.jpg
Za tę wiadomość podziękował(a): Szczypiorek

Bazylia (Ocimum basilicum L.) 06 Lip 2016 21:56 #488148

  • XYZ
  • XYZ's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Błądzę we mgle...
  • Posty: 3740
  • Otrzymane dziękuję: 7401
Stale podbierana, mam już słoiczek suszonej:

6.07.16p033.jpg
Za tę wiadomość podziękował(a): anaka, Szczypiorek

Bazylia (Ocimum basilicum L.) 17 Lip 2019 14:10 #668018

  • anaka
  • anaka's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1442
  • Otrzymane dziękuję: 9237
TRoszkę poszukałam i jest wątek o bazylii.Ciekawe dlaczego przeciwwskazania przy niedoczynności tarczycy?
Chodzi o nalewki,czy w ogóle spożycie?Ja szykuję się do kolejnego zbioru.W zeszłym roku z wysianej całej paczki nasion do gruntu miałam dwie pokażne roslinki aż do jesieni.W tym roku rozsada,zostawiłam sobie 10 do wysadzenia w ogrodzie i 1 do domu na parapet,a resztę,ok 30szt,rozdałam.Używam świeżej bazylii,ale też mrożę,by dodawać do foccaci,zup,kanapek.Rośnie w pełnym słońcu,jednej pozwoliłam kwitnąć,reszta ma obrywane kwiaty.
DSC_0286.jpg


mms_img5998269663454687380.jpg
Naturalne ,niebanalne,własne.
Za tę wiadomość podziękował(a): PaulaPola, Biotit, Barborka, ewakatarzyna, Szczypiorek

Bazylia (Ocimum basilicum L.) 05 Lut 2020 21:37 #691470

  • PaulaPola
  • PaulaPola's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 925
  • Otrzymane dziękuję: 3301
IMG_20190927_185040-3.jpg

Ajjjj ta bazylia wspaniale letnie wspomnienie, ja się przymierzam do siewu. Pierwsza tura pójdzie na balkon i do domu. A później będę siała na rozsadę do gruntu.
Na jesieni kupiłam w markecie budowlanym, mizerne już 2 sadzonki. Posadziłam do doniczki dużo większej i długo rosła pięknie. Co potwierdziło tezę, że bazylią rośnie dużo szybciej, jak ma więcej miejsca na korzeń
Ostatnio zmieniany: 05 Lut 2020 21:38 przez PaulaPola.
Za tę wiadomość podziękował(a): anaka, Barborka, ewakatarzyna, Szczypiorek

Bazylia (Ocimum basilicum L.) 06 Lut 2020 10:46 #691533

  • Rzepka
  • Rzepka's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 494
  • Otrzymane dziękuję: 1560
Ja dzisiaj mam zamiar wysiać niziutką bazylię typu greckiego i Piccolino, one nadają się na parapet, potem można wsadzić do gruntu albo do skrzyni.
Z kilkoma pozostałymi odmianami poczekam do marca, dłuższy dzieñ i można do tunelu przenieść.
Ze sklepowymi dałam sobie spokój odkąd mączliki do domu przyniosłam, cały sezon z nimi walczyłam.

Pozdrawiam Irena
Za tę wiadomość podziękował(a): anaka, ewakatarzyna

Bazylia (Ocimum basilicum L.) 06 Lut 2020 12:42 #691555

  • PaulaPola
  • PaulaPola's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 925
  • Otrzymane dziękuję: 3301
Irenko u mnie sklepowa się wcale nie trzyma. Pada mi w ciągu kilku dni. Byłam zaskoczona, że ta z Obi się tak rozrosła. Ale trzeba przyznać, że widać że była zahartowana. Była inna niż ta z marketu spożywczego.
Powiedz mi jak wykorzystujesz tę drobna odmianę? Trzeba przyznać, że jest urokliwa, ale mam wrażenie, że jest mniej aromatyczna. A jak Ty uważasz?
Za tę wiadomość podziękował(a): ewakatarzyna

Bazylia (Ocimum basilicum L.) 06 Lut 2020 17:20 #691605

  • Rzepka
  • Rzepka's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 494
  • Otrzymane dziękuję: 1560
Paula, mnie ta bazylka odpowiada, bo zarówno Piccolino jak i grecka Minette idealnie nadają się do uprawy całorocznej, uwielbiam bazylie, zawsze mi się kojarzą z toskańskim latem, lubię nimi przyprawiać i lubię je mieć na parapecie przez cały rok.
Ostatnio miałam przerwę, bo od jesieni walczyłam z ziemiórkami, chyba udało mi się powstrzymać ich zmasowany atak, dlatego dopiero teraz wysiewam.
Nie są takie aromatyczne jak waniliowa Blue Spice czy anyżkowa Floral Spires, ale późną jesienią czy zimą ich już nie ma, a te zielenią się na parapetach.

Pozdrawiam Irena
Za tę wiadomość podziękował(a): PaulaPola, anaka, ewakatarzyna

Bazylia (Ocimum basilicum L.) 06 Lut 2020 20:46 #691676

  • PaulaPola
  • PaulaPola's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 925
  • Otrzymane dziękuję: 3301
No to muszę i ja spróbować w okresie zimowym, z tymi drobnymi odmianami...
Przyznać się muszę, że bazylię nie tylko lubię, ale i zachwyca mnie wyglądem. Mam kilka odmian upatrzonych na Australijskiej stronie ;), to do bazylii "smakowych" nie mogę się przekonać :dazed:
Za tę wiadomość podziękował(a): anaka, ewakatarzyna, Rzepka

Bazylia (Ocimum basilicum L.) 24 Mar 2020 20:38 #700531

  • anaka
  • anaka's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1442
  • Otrzymane dziękuję: 9237
Bazylia Genovese została wysiana 9 marca.
Wysiałam też bazylie Czerwoną.Zaczęła się wyciągać.Wczoraj pikowałam.
bazylia-2.jpg

100_4484.jpg
Naturalne ,niebanalne,własne.
Za tę wiadomość podziękował(a): ewakatarzyna

Bazylia (Ocimum basilicum L.) 20 Kwi 2020 13:12 #705171

  • renmanka
  • renmanka's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 730
  • Otrzymane dziękuję: 4660
Od jakiegoś czasu moją bazylię (marketową) zaatakowało coś. Robi to jasne plamki, listki stają się półprzeźroczyste.
Co to może być i jak temu zaradzić?
Kilka dni temu psiknęłam ją IF, ale raczej nie pomogło.
Da się ją uratować?
Martwię się, bo mam trochę swoich sadzonek do popikowania, a jak ten szkodnik przejdzie na młode to lipa...
bazylia1.jpg


bazylia2.jpg
Pozdrawiam Celina

Bazylia (Ocimum basilicum L.) 22 Lis 2020 19:54 #735440

  • Corrado
  • Corrado's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 760
  • Otrzymane dziękuję: 3435
Bazylia , jesienią wykopana i wsadzona do doniczki , teraz cieszy moje oczy i przypomina piękne słoneczne lato . Trochę tęsknię za tymi ciepłymi dniami.

WP_20201122_14_15_33_Pro.jpg
Za tę wiadomość podziękował(a): anaka, ewakatarzyna


Zielone okna z estimeble.pl

  • Strona:
  • 1
  • 2
Wygenerowano w 0.288 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum