TEMAT: Cykoria podróżnik (Cichorium Intybus)

Cykoria podróżnik (Cichorium Intybus) 23 Mar 2012 10:13 #15145

  • tasikk
  • tasikk's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 271
  • Otrzymane dziękuję: 35
cykoria_podroznik.jpg



Cykoria jest roslina wieloletnia, nalezy do roslin z rodziny astrowatych, wystepujaca w calym kraju na nieuzytkach, glebach kamienistych i piaszczystych. Osiaga wysokosc do 120 cm. Jest to roslina o kwiatach niebieskich, czasem bialych lub rozowych.
Surowcem tej rosliny jest glownie jasnobrunatny korzen o dlugosci do 50 cm i ziele.

Ziele zbiera sie na poczatku kwitnienia-na koniec czerwca badz w lipcu. Scinamy wierzcholki pedow o dlugosci ok. 20 cm pozostawiajac zdrewniale lodygi. Korzenie wykopuje sie jesienia (wrzesien/pazdziernik). Nalezy je drobno posiekac i suszyc w temperaturze do 40 stopni Celcjusza. Nalezy pamietac aby nie doprowadzic do czernienia korzenia-taki korzen nie nadaje sie do spozycia.

Ziele cykori zawiera sporo witaminy C i witaminy z grupy B. Sok w korzeniach zawiera intybine, fitosterole, olejki eteryczne, sluz, sole mineralne oraz spore ilosci inuliny do 49% (substancja podobna do skrobi o wlasciwosciach antyseptycznych) oraz gorzkie zwiazki laktucyny i laktukopiryny.
W lisciach wystepuje hydroksykumaryn, kwercetyna, hiperozyd. W kwiatach natomiast znajduja sie antocyjany.


Dzieki goryczy korzen pobudza wydzielanie kwasu zoladkowego, dzieki czemu usprawnia trawienie i przyswajanie pokarmow oradz dziala pobudzajaco na apetyt. Rowniez pobudza czynnosci watroby, zwieksza wydzielanie zolci i ulatwia jej przeplyw przez drogi zolciowe.
Od wiekow medycyna ludowa zalecala podawanie cykorii jako leku poprawiajacego przemiane materii. Substancje, ktore odkryto w cykorii potwierdzaja, ze dziala ona na przyspieszenie metabolizmu, wzmagaja laknienie i ulatwiaja trawienie.

Napar z korzenia cykorii mozna podawac przy niezytach zoladka i dwunastnicy, pobudza woreczek zolciowy do prawidlowego funkcjonowania zapobiegajac osadzaniu sie zlogow i kamieni. Dziala rowniez moczopednie. Ostatnie zazwyczaj w polaczeniu z innymi ziolami. Wchodzi w sklad mieszanek Urosan i Urogran.

Mozna podawac odwar z cykori w czasie bezsennosci, stanow lekowych oraz problemow z zasypianiem.

Zewnetrznie mozna uzywac w przypadkach chorob skory takich jak wysypka i wypryski.


Aby uzyskac odwar z korzenia nalezy 1 i 1/2-2 lyzki zalac 1 i 1/2 szklanki wody. Doprowadzic do wrzenia i gotowac na wolnym ogniu ok. 5 minut. Odstawic na 10-15 minut do zaparzenia i przecedzic. Podawac 1/2 szklanki 2-3 razy dziennie przed jedzeniem (30-40 min przed posilkiem) jako srodek pobudzajacy trawienie, zolciopedny i przy niezycie zoladka.

Napar przygotowujemy zalewajac 1 lyzke korzeni szklanka wrzatku i parzymy 10-15 minut pod przykryciem. Pic 2-3 porcje 30 min przed posilkiem dla polepszenia apetytu badz po jedzeniu dla poprawienia trwaienia.

Aby przygotowac nalewke potrzebujemy 4 lyzki korzenia ktore zalewamy szklanka wodki. Odstawic szczelnie zamkniete w ciemne i chlodne miejsce na 7-10 dni. Pic rozcienczone 15-20 kropel w 1/2 szklanki wody 3 razy dziennie w dolegliwosciach watrobowych, kamieniach zolciowych i klopotach trawiennych.

W dawkach leczniczych surowiec nie wykazuje działania szkodliwego dla człowieka.
Pozdrawiam serdecznie i zapraszam do mnie
Kasia
Poczatki mojej osobistej dzungli
Ostatnio zmieniany: 29 Mar 2012 21:20 przez tasikk.
Za tę wiadomość podziękował(a): Andzia1, markussch01, Chochlik


Zielone okna z estimeble.pl

Odp: Cykoria podróżnik  26 Mar 2012 22:53 #16610

  • Andzia1
  • Andzia1's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 474
  • Otrzymane dziękuję: 199
Kasiu, bardzo i dziękuję za te informację, ponieważ w mojej najbliższej okolicy okolicy i nawet na podwórku, rośnie ta cudna cykoria. Uwielbiam jej kwiaty, które zwijają się na noc i w czasie deszczu. Kolor ma nieziemski! :bravo:

Odp: Cykoria podróżnik (Cichorium Intybus) 29 Mar 2012 21:55 #17928

  • tasikk
  • tasikk's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 271
  • Otrzymane dziękuję: 35
Andzia, ciesze sie ze na cos sie to przydalo :flower2:
Pozdrawiam serdecznie i zapraszam do mnie
Kasia
Poczatki mojej osobistej dzungli

Odp: Cykoria podróżnik (Cichorium Intybus) 22 Cze 2012 13:18 #49491

  • piku
  • piku's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 6169
  • Otrzymane dziękuję: 5026
Próbowałam ją zaprosić na rabatę, ale ona woli moją łąkę B)

pozdrawiam - Wiesia :bye:


"Rośliny są jak ludzie, potrzebują miłości, ale i ludzie są jak rośliny, pozbawieni miłości więdną."
Za tę wiadomość podziękował(a): markussch01

Cykoria podróżnik (Cichorium Intybus) 24 Lut 2020 17:39 #694967

Proszę Was o przesłanie kilku nasion cykorii podróżnika za odpłatnością. Nigdzie nie mogę kupić a okazało mi się niezbędne. Irena

Cykoria podróżnik (Cichorium Intybus) 24 Lut 2020 18:08 #694976

  • MARRY
  • MARRY's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 2240
  • Otrzymane dziękuję: 8310
Można kupić na allegro, jak by nikt u nas nie miał.

allegrolokalnie.pl/oferta/cykoria-podroznik-nasiona
MARRY

Cykoria podróżnik (Cichorium Intybus) 24 Lut 2020 18:10 #694977

  • MARRY
  • MARRY's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 2240
  • Otrzymane dziękuję: 8310
Przepraszam, oferta nieaktualna.
MARRY

Cykoria podróżnik (Cichorium Intybus) 25 Lut 2020 17:37 #695166

Usiłowałam kupić na Allegro zanim napisałam na forum i już była NIEAKTUALNA, ale dziękuję za starania jakich dołożyłaś, żeby mi pomóc.

Cykoria podróżnik (Cichorium Intybus) 22 Lip 2023 12:24 #838888

  • MARRY
  • MARRY's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 2240
  • Otrzymane dziękuję: 8310
Kwitnie w centrum bylinowego buszu - tu po lewej.

MARRY
Za tę wiadomość podziękował(a): ewakatarzyna, Babcia Ala


Zielone okna z estimeble.pl

Wygenerowano w 0.198 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum