Jest to roslina wieloletnia nalezaca do rodziny kapustowatych. Bylina rosnaca w Polsce na calym obszaze, wyrastajaca nawet do 150cm. Wystepuje w calej Europie i Azjii. Uprawiany na calym swiecie ze wzgledu na ceniony korzen. Rosnie praktycznie na kazdej glebie, jednak najlepsze podloze to dobrze przekopana gleba, z dobrym systemem drenowym, PH miedzy 6.0-7.5. Miejsca raczej sloneczne lub lekko ocienione.
Glownym surowcem leczniczym tego ziela sa korzen oraz liscie.
Korzenie powinny byc wykopywane pozna jesienia-sa wtedy najsmaczniejsze. Nalezy je przechowywac w chlodnym miejscu. Mozna trzymac w torebkach foliowych w lodowce. Najlepszym sposobem na jego przechowanie jest umieszczenie go w wilgotnym pisaku I trzymanie go w chlodnej piwnicy badz garazu. Wysuszony I przerobiony proszek, ktory mozna znalezc w wielu miksturach jest praktycznie pozbawiony wszelkich wlasciwosci leczniczych. Prawdziwe korzysci lecznicze znajdziemy w swierzo wykopanym korzeniu.
Zawiera olejki lotne, witaminy: A, B1, B2 oraz sporo witaminy C, sole mineralne fosforu, wapnia, potasu.
Chrzan jest malo doceniany w dzisiejszych czasaj jako ziolo lecznicze. Jest stosowany glownie w kuchni jako przyprawa.
ZIolo to pobudza trawienie, zwieksza wydzielanie soku oraz wspomaga apetyt.
Posiada rowniez wlasciwosci moczopedne dzieki wlasciwosciom antybiotycznym.
Dziala rowniez napotnie, co jest bardzo pomocne przy obnizaniu goraczki w czasie grypy czy przeziebienia. Z powodzeniem moze byc stosowany w stanach zapalnych ukladu oddechowego dzieki swym wlasciwosciom wykrztusnym, lagodnie antybiotycznych.
Ma rowniez wlasciwosci poprawiajace krazenie krwi.
W kuchni ma powszechne zastosowanie zarowno korzen jak i liscie chrzanu. Stosowane sa do roznych potraw od mies po ryby, przetwory, sery salatki i sorowki. Niektorych dan nie da sie prawidlowo przyzadzic bez dodatku chrzanu.
Dodaje sie go rowniez do poprawienia smaku musztard, majonezow I twarogow.
Korzenie chrzanu dodaje sie rowniez do kiszonych ogorkow, aby byly twarde i jedrne.
Chrzanu uzywa sie do usmierzania bolow miesni w plecach, zapaleniu korzonkow, gosccu I innych schorzeniach reumatycznych. Nalezy wowczas przykladac pokrojone plastry swierzego chrzanu albo nacierac bolace miejsca miazga z potartego chrzanu.
Mozna rowniez stosowac starty chrzan jako dodatek do kapieli (100g chrzanu na 1/3 wanny) a w puchlinie wodnej nog do kapieli nog az do kolan.
Na odwar z chrzanu bedziemy potrzebowac 1 lyzke startego korzenia, ktora zalewamy szklanka wody i gotujemy przez 10 min na wolnym ogniu. Mozna dodac tyle samo swiezego imbiru. Taki odwar mozemy pic przy problemach z krazeniem.
Na syrop z chrzanu beda nam potrzebne 2 szklanki miodu oraz 250g swierzego korzenia. Korzen zalewamy miodem, przykrywamy sciereczka. Taki syrop zacznie sie tworzyc na wierzchu po ok. Tygodniu. Korzenie jednak nalezy wyciagnac dopier po uplywie miesiaca. Kuracja takim syropem powinna trwac 10 lub 20 dni. Bierzemy ok. 5 ml czystego badz rozpuszczonego w wodzie syropu 2-3 razy dziennie przed posilkiem. Taki syrop mozna stosowac przy zapaleniu oskrzeli, chrypce, anemii, zmeczeniu czy problemach z watroba.
Duze dawki tego korzenia moga powodowac wymioty oraz silne pocenie sie. Stosowane bezposrednio na skore moze doprowadzic do
podraznienia.
Zawiera rozne substancje chemiczne, ktore moga wplynac na zaburzenie produkcjii pewnych hormonow przez gruczol tarczycy.
Dlatego korzenia chrzanu powinny unikac osoby z problemami z tarczyca.
Spozycie duzych ilosci tego korzenia
moze doprowadzic do biegunki. Moze podrazniac blony sluzowe, dlatego male
dzici oraz osoby cierpiace na problem zoladkowe, choroby jelit oraz majace problemy nerkowe powinny ograniczyc przyjmowanie.