Jest to wieloletnia roslina nalezaca do rodziny jasnowatych, osiagajaca wysokosc do 30 cm. Wystepuje na terenie Afryki, Azjii I Europy. Rosnie pospolicie na terenie Polski. Dabrowka kwitnie od maja do czerwca. Glownym surowcem leczniczym sa czesci naziemne m.in. kwiaty krore zbiera sie wczesnym latem.
Moze rosnac w miejscach, w ktorych inne rosliny sie nie sprawdzaja np. Pod krzakami, w cieniu, rowniez moga rosnac na skalniaku.
Glownym skladnikiem rosliny sa glikozydy irydowe w tym harpagid.
Dabrowka jest bardzo aromatycznym ziolem o wlasciwosciach lekko przeczyszczajacych.Pomaga rowniez oczyszczac watrobe z roznych szkodliwych substancji. Posiada rowniez wlasciwosci sciagajace, lagodzi bole i pomaga w gojeniu sie ran.
Dziala korzystnie na nadmierna aktywnosc gruczolow tarczycy, w szczegolnosci przy takich objawach jak palpitacje serca, drzenie ciala czy uczucie ciezkiego oddychania.
Rowniez moze byc stosowana przy palpitacjach serca na tle nerwowoym.
Ziolo to wspomaga slabe serce zwiazane z zatrzymaniem nadmiaru wody w organizmie.
Dziala rowniez lagodzaco na drazniace kaszle, szczegolnie te pochodzenia nerwicowego.
Ziolo to posiada wlasciwosci hamujace krwawienia, rowniez leczy skaleczenia dzieki zawartosci w swoim skladzie garbnikow. Rowniez stosowana przy powstrzymywaniu krwotokow plucnych, jak roznorakich krwotokow wewnetrznych.
Ziolo to rowniez zapobiega halucynacjom po spozyciu nadmiernej dawki alkoholu.
Niektozy zielarze uwazaja, ze dabrowka posiada srednie dzialanie narkotyczne oraz uspokajajace i moze spowolnic tetno bicia serca w taki sam sposob jak digitoksyna.
Intereakcje i dzialania niepozadane sa nieznane.
Aby przygotowac napar bedzie nam potrzebna 1 lyzeczka suszonych ziol zalanych szklanka wrzatku. Taki napar pozostawiamy na 10-15 minut do zaparzenia. Podawac 3 razy dziennie przy krwawieniach, detoksykacji, nadmiernej aktywnosci tarczycy czy kaszlu, reumatyzmie i artretyzmie.
Oklady na oczy z naparu dzialaja jak napar m. in. ze swietlika: odkazajaco, przeciwzapalnie, sciagajaco i nadaje sie do leczenia zapalenia brzegow powiek, spojowek, ponadto w leczeniu obrzeku po urazach galki ocznej, cienie pod oczami ze zmeczenia. Oklady powinno sie robic przez ok. 30 min 2 razy dziennie lub przy cieniach pod oczami na wieczor.